Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Nový Mikro 4/3 standard - zrcadlovky do kapsy

Karel Polívka (315)|28.11.2008 03:05
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Nový Mikro 4/3 standard - zrcadlovky do kapsy

Společnosti Olympus Imaging a Panasonic oznámily na letošní výstavě Photokina společný vývoj technologií a zařízení pro "Mikro 4/3 Systém", nový standard, díky němuž budou mít finální výrobky výrazně lehčí a kompaktnější objektivy (týká se i fotoaparátů s výměnnou optikou). Ať už si o novém standardu myslíte cokoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Petr S. (328)|28.11.2008 08:32
Osobně jsem pro každou špatnost, kterou se výrobci snaží ke zlepšení vlastností nebo fotografických dovedností fotoaparátů. Sice až budoucnost a praxe ukáže, jak bude nový nápad úspěšný, ale vždy je to něco, co vytváří tlak na ostatní výrobce, aby neusnuli na vavřínech.
HimiX (187)|28.11.2008 10:05
Problem je, ze to proste neni zrcadlovka :-) a hlavne neni uz vubec do kapsy, G1 je srovnatelny velikosti i vahou s beznou EVF a DSLR.
Mimochodem, mi strasne vadi ta reklama, Zrcadlovka bez zrcatka, uz z podstaty je to blbost a odporuje si to. Je to jako kdybych rikal, jizdni kolo bez slapek, a ona je to pritom motorka :-) Proste by meli pro 4/3 vymyslet kategorii.

Urcite je dobre, ze zaval novej vitr, ale tohle melo to prijit o par let drive, podrtilo by to EVF, ktere by zmizeli z trhu a nahradilo by je 4/3.
Dneska, ale zmizej EVF, a nejspis i /podle modelu G1/ tento novej format, zustane kompakt a zrcadlovka.
bjan (90)|28.11.2008 10:43
Já jen čekám, kdy přijde na trh výrobek maximálně využívající potenciálu tohoto přístupu - miniaturizace rozměrů. Výrobek s minimálními možnými rozměry by mě rozhodně zaujal.
Když budu chtít super tělo do ruky, pořídím si nějakou větší zrcadlovku. Zde to nepotřebuji. Lákadlem je prostě tento přístup pouze tím, že umožní mít dobrou kvalitu fotek v malém přístroji. To ale vyžaduje uvést něco menšího než Panasonic G1, který je v podstatě stejně velký jako Olympus se zrdcadlem :-( a k tomu rozumně veliké objektivy.
Do té doby je to pro mě jen zajímavá myšlenka, protože G1 a navíc za stávající cenu pro mě nemá žádnou výhodu oproti klasice.
dkas (154)|28.11.2008 11:22
Pořád přemýšlím, jakej na to mám vlastně názor... Panasonic se chytnul na vlně digitálních přístrojů, stejně jako několik jiných výrobců, kteří analogový foťák znali z vyprávění. Někteří jiní zase přechod na digitál nezvládli a dnes buď živoří nebo už neexistují. Ale to jsem krapet odbočil, že :)
Tedy, osobně Panasonic ve foto moc nemusím. Co jsem měl tu čest, vždy to ukrutně šumělo. I když už snad tolik nešumí, moje předsudky pořád trvají :) Tento nový formát ve mě vzbuzuje pochybnosti, tedy spíše prohlubuje moje předsudky. Ale tím nechci říct, že by to nemělo mít místo na trhu. Asi si to nějaké získá, je jen otázku, jestli to bude pro výrobce zajímavé, nebo od toho za nějaký čas upustí. Myslím, že hodně lidí bude stát před otázkou, jestli koupit, nebo nekoupit už jen z toho důvodu, že nikdo neví, jak se tomu systému bude dařit. A kupte si takhle drahou věc, kde v zásadě jediná výhoda je ta, že to má výměnné objektivy a za dva roky to prostě skončí a vy budete muset stroj zahodit a s tím i ony objektivy, co k tomu máte, protože to prostě jinde nepoužijete. To je jako když Olympus tvrdí, že jejich výhoda je v tom, že má objektivy přímo na digitály a proto nemusí používat žádný starší jako Canon, Nikon, Pentax... Prostě něco mám a když to jde použít, tak to použiju. U tohohle systému se uvidí časem a pokud nenastartují lidi, aby to začali ve velkém kupovat, myslím, že to půjde do kopru...

Tak, nakonec jsem se nějak rozepsal :)
Neregistrovaný (0)|28.11.2008 12:10
[QUOTE=Karel Polívka;613]Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Nový Mikro 4/3 standard - zrcadlovky do kapsy

Společnosti Olympus Imaging a Panasonic oznámily na letošní výstavě Photokina společný vývoj technologií a zařízení pro "Mikro 4/3 Systém", nový standard, díky němuž budou mít finální výrobky výrazně lehčí a kompaktnější objektivy (týká se i fotoaparátů s výměnnou optikou). Ať už si o novém standardu myslíte cokoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).[/QUOTE]

Dost mně překvapuje že tento systém budí tolik diskuzí ono se nejedná vlastně o nic jiného než byla Leika,Contax,Kijev v klasice , tělo plus výměnné objektivy bez zrcadla s dálkoměrem.A výhody?Čím méně hejblat v aparátu tím větší spolehlivost a výdrž v drsném zacházení!Komu se nerozjelo nastavení zrcadla v zrcadlovce neví co to je za problém.Umím si představit "Mikro 4/3 Systém" jako zálohu v brašně . Kdysi jsem tahal tři těla P-SIXů a čtyři skla k tomu plus dvě zrcadlovky na kinofilm a další optiku a někdy i Linhofku!
"Mikro 4/3 Systém" má podle mně velkou budoucnost a dost mně překvapuje že se objevil tak pozdě.Je jen otázkou krátkého času kdy ho veřejnost patřičně ocení.Věřte zkušenému fotím už 45 let a posledních 10 let digitálama . OLDA
Petr S. (328)|28.11.2008 12:11
[quote=HimiX;619]Mimochodem, mi strasne vadi ta reklama, Zrcadlovka bez zrcatka, uz z podstaty je to blbost a odporuje si to. Je to jako kdybych rikal, jizdni kolo bez slapek, a ona je to pritom motorka :-) Proste by meli pro 4/3 vymyslet kategorii.[/quote]

Mě se to zase naopak poměrně hodně líbí :-) V podstatě je to sice opravdu, jak píšete, blbost, ale hodně dobře to zní :-)
Milan Šurkala (3381)|28.11.2008 12:24
Základním problémem nového Micro 4/3 systému je cena. Zatím je na trhu pouze Panasonic a cena je přestřelená. Takto si to nikdo nekoupí. Oproti kompaktům (tedy spíše ultrazoomům) má výhodu v mnohem lepší kvalitě obrazu díky většímu čipu. Tím však výhody končí neboť

a) rozměry jsou bohužel stejné nebo větší ve srovnání s EVF a oproti základním zrcadlovkám nejsou tedy nijak výrazně menší
b) ultrazoomy nabízí šílený rozsah ohnisek včetně možnosti fotit makro, ovšem při různorodé optické kvalitě. U Micro 4/3 takto univerzální objektiv mít nebudete, nicméně lze si koupit větší množství objektivů přesně dle svých potřeb a také s o něco lepší optickou kvalitou. Výměna objektivů a koupě dle svých preferencí je velmi dobrá věc, o tom ani trochu nepochybuji. Problém zde však vidím opět v ceně (a Panasonic má jak známo dost drahé příslušenství).
c) protože nemá zrcadlo, ostří o něco pomaleji. Nicméně co jsem četl recenze, je na tom ostření se svou rychlostí dobře.
d) cena je úlet

I když to může vypadat, že vidím v Micro 4/3 systému spoustu nevýhod, myslím, že se jedná o výtečný nápad. Každopádně to chce pár věcí. Více výrobců (čekám až se příští rok přidá i Olympus), pokles cen na koupěschopnou úroveň a opravdu trochu menší rozměry než dnes. Ideálně by bylo tělo tak s hmotností do 300 gramů.
Neregistrovaný (0)|28.11.2008 13:01
Take veci ako cena a velkost tela Panasonic G1 vobec neriesim, pretoze to je prvy kus a je len otazka casu kedy zacnu vyuzivat potencial. Skor sa na to pozeram prakticky.
Napr. teraz mam zrkadlovku Nikon, ale pouzivam k nej aj kompakt. Keby som mal nejaku 4/3 zrkadlovku, kupil by som k nej nejaky M4/3 "kompakt" a pouzil by som tie iste objektivy. Pozeral som ake maju objektivy k 4/3 a su tam aj dost male objektivy, napr. setak a ten zakladny pancake...
Minimiro (1)|28.11.2008 13:08
Na tému Micro FourThirds pár fotiek na stránke:
http://www.outbackphoto.com/CONTENT_2007_01/section_gear_cameras/20081119_Panasonic_G1/index.html
Zaujímavý pomer ceny/šumu, za 17 000 - 18 000 českých to je odvážny marketingový ťah.
Cejpatka (220)|28.11.2008 13:11
Jedno je jasné, Panasonic je takový kolos, že i případný prodejní neúspěch této novinky, v pohodě unese. V případě horší varianty, když se tento systém časem nechytne, zlevní jej až ve výprodeji a pak utnou. V lepší variantě brzo zlevní, nejdřív méně, později více a systém se chytne.

Předpokládám ale, že Olympus podobné tělo jako je G1, na trh vůbec neuvede, alespoň v odhledné době tak do 2 let. Konkuroval by si tím totiž příliš svým klasickým 4/3 DSLR. Avšak tipuji, že ono některými zdejšími uživateli tak požadovné "kompaktní" tělo na trh uvede právě Olympus (viz foto prototypu). Jenže zapomeňte u něj na kvalitní EVF hledáček, grip i luxusní ovládání. A do kapsy to bude jen s nějakým pevným objektivem.

Jinak jsem velmi zvědav, jestli bude pravdou, že připravovaný objektiv 14-140 má mít v celém ohn. rozsahu min. zaostřovací vzádlenost 30 cm. Pak s tím půjde fotit i dost dobře makro. Spolu s nástupnickým tělem G1, které má umět vč. HD videa i stereo zvuk, by teprve tohle mohlo nastartovat razantnější úspěch micro 4/3 systému, i když opět to zpočátku "levné" nebude. Ale časem.... no nechám se rád překvapit, ale pokud se to "chytne", mohou to "zabalit" jak levné DSLR, tak vyspělé EVF ultrazoomy.
left.jpg ZG14-140MMHD-LG.JPG ZDMCGHD-1-LG.JPG
Deee-aN (97)|28.11.2008 13:59
Já už jsem se k tomu tady jinde vyjadřoval a nechci se opakovat. Takže snad jen, že o úspěchu nebo neúspěchu tohohle formátu rozhodne jen a jen cena, na kterou to výrobci dotlačí. Je otázka, kolik lidí si potom koupí na focení rodiny v zoo tuhle "krávu" (nemyslím to pejorativně), nebo bude mít radši v kapse kompakt za stejné peníze s pro ně naprosto dostačujícím obrazovým výstupem a mnohem snadnějším ovládáním. Jedinou šanci, kterou pro micro 4/3 vidím, je ta varianta vývoje, kdy budou běžné kompakty nějakým způsobem vytlačeny, nebo výrazně omezeny fotomobily. Potom by to mohly být přístroje pro začátečníky... Ale to už zase věštím...:slug:mistake
Milan Šurkala (3381)|28.11.2008 14:52
[QUOTE=Cejpatka;629]Předpokládám ale, že Olympus podobné tělo jako je G1, na trh vůbec neuvede, alespoň v odhledné době tak do 2 let.[/QUOTE]

Pokud vím, tak Olympus představí svůj Mikro 4/3 fotoaparát na jaře (někdy kolem února/března).
Deee-aN (97)|28.11.2008 15:03
BTW, (možná se pletu) ale nemají čirou náhodou Olympus a Panasonic něco společného?:notsure
Cejpatka (220)|28.11.2008 15:25
[QUOTE=Milan Šurkala;631]Pokud vím, tak Olympus představí svůj Mikro 4/3 fotoaparát na jaře (někdy kolem února/března).[/QUOTE]
To je možné, ale psal jsem o tělu podobném G1, což onen zatím představený "oranžový" prototyp není. Nicméně fotoaparát to je... :-)
HimiX (187)|28.11.2008 16:00
Pokud Olympus uvedene neco velikosti kompaktu s moznosti vymeny skel, tak to bude parada, v te chvili se z toho stane originalni prakticky stroj, kterym mel byt zrejme G1.
Milan Šurkala (3381)|28.11.2008 19:00
[QUOTE=Cejpatka;633]To je možné, ale psal jsem o tělu podobném G1, což onen zatím představený "oranžový" prototyp není. Nicméně fotoaparát to je... :-)[/QUOTE]

Měl jsem na mysli prodejní verzi toho oranžového :-) Olympus alespoň zatím plánuje uvést Micro 4/3 fotoaparát na trh v prvním čtvrtletí roku 2009. Tedy, při uvedení toho oranžového prototypu to prohlašoval.
Cejpatka (220)|28.11.2008 21:59
[QUOTE=HimiX;634]Pokud Olympus uvedene neco velikosti kompaktu s moznosti vymeny skel, tak to bude parada, v te chvili se z toho stane originalni prakticky stroj, kterym mel byt zrejme G1.[/QUOTE]

Osobně o praktičnosti při zachování kompaktnosti velmi pochybuji. Alespoň já si jako kompaktní představuji hlavně skladný a malý, což při dodržení této podmínky bude jedině s jedním, pevným sklem, které ale vylučuje větší praktičnost a použitelnost. A přidá-li se k tomu nějaký zoom či tele, vznikne zase neskladný fotoaparát s omezeným ovládáním mini-těla lehčí jen o pár desítek gramů než G1.
HimiX (187)|1.12.2008 12:57
Ja myslim, ze by to mohlo jit, kdyby vytvorili neco jako Canon G10/panasonic LX 2/Ricoh gx200 s vymenym sklem, byl bych nadsen.

Prece tu takove fotaky jsou Leica M8 a byl tu nekdy davno i nejakej Epson, taky kompakt, u ktereho sli menit skla.
RTeo (65)|29.12.2008 00:11
Mě osobně pokus o zavedení celého 4/3 standardu (nejen nového mikro) poněkud připomíná pokus o zavedení APS formátu z dob analogu, co by mrtvě narozeného dítěte. Rozhodně nemám obavy, že by 4/3 mohl znamenat konec klasických zrcadlovek. Jistě si tento formát najde cestu k několika málo uživatelům, masové rozšíření však rozhodně neočekávám. Když pominu všechny ostatní důvody, velikost snímacího čipu 4/3 standardu, nemůže vážně konkurovat obrazovým snímačům většího formátu. Čas ukáže... :notsure
Neregistrovaný PASTA (0)|13.2.2009 17:42
Mne sa to ako také páčí.Super je otočný display.Aj farby tiel sú zaujímavé.Cena absolútne šialená.Nemali by tomu hovoriť zrkadlovka.Keď tak EVF so systémom.Rád bysom tiež videl ako to vyzerá cez 1,4M hľadáčik(tuším taký to má).A hlavne v skorotme(silné šero)............fujifilm s6500fd+alfa 300x