Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Čištění objektivu

Janyk1 (6)|12.2.2009 20:55
Nevím přesně do jaké sekce to zařadit tak to dám sem:)

Jak a čím by se měl čistit objektiv aby se nepoškrábal či jinak nepoškodil když už se stane, že na něm ulpí nějaký ten otisk prstu či něco jiného? Čím to čistíte vy?

(u Panasonic FZ28)
HimiX (187)|13.2.2009 10:51
Ja čistím skla normálně tričkem, ale ja nepouzivam ani krytku, takze ze me si priklad neber :-)

Pouzil bych cistici tycinky
viz: http://www.oehling.cz/inshop/cistici-hama/hama-lens-pen-%5Bid-105017%5D.html
marcelmmx (13)|13.2.2009 12:09
Ja používam handričky na okuliare - dostať v každej optike. Len bacha, v žiadnom prípade ich neper, lebo tým strácajú svoje pôvodné vlastnosti a už sa mi stalo, že som si takou opranou poškriabal okuliare.
penovo (5)|13.2.2009 17:04
Také používám hadříky na brýle pokud jsem v terénu - dají se pořídit v každé optice. Doma však používám štětec, který má chlupy z kožichu norka. Pořídil jsem jej cca před 3 roky v prodejně s delekohledy v rakousku. U nás počítám v některých specializovaných prodejnách bude asi také - nemám zjištěno. Tento štětec má regulaci délky vlasu, a tím se dá vlastně regulovat síla tlaku na optiku. Vyčistění optiky (otisky, prach, zaschlé mapy po zarošení a podobně) je velmi dokonalé.
Karlos5573 (269)|14.2.2009 15:13
Používám hadřík na brýle, případně okenu+papírová kapesník lehce rozetřít a pak hadříkem vyleštit. Okena je super věc na optiku, je to levné a efektivní. Ale musí to být okena jiné prostředky dělají fleky apod...
dkas (154)|18.2.2009 10:19
No, ještě existují takové ty švédské nano hadříky, nebo jak se tomu říká :) To je taky dobrá věc...
Filcka (300)|27.3.2009 20:25
Objektivy se nečistí, maximálně ofouknout prach. Na švédské utěrky si dejte bacha - škrábou prakticky všechny. Já občas jen umyju UV filtr v jarové vodě :p
KEOSAN (49)|9.5.2009 18:16
Na cistenie cocky som pouzil ISOPROPHYL alkohol. Mam ho cca liter, takze by mal vystacit. Este som ho nepouzil - ale je obsiahnuty napr. vo flasticke na cistenie FDD mechanik.

Cistil som objektiv tak, ze som na vatovu tycinku nakvapkal z tej tekutiny /ISOPROPHYL alkohol z flasticky na cistenie diskiet/. A pozoroval som, ako sa vyparuje a nezanechava flak. Ale na jednom mieste predsa len flak zanechal, ked uschol. Asi tam bola aj mastnosta. Tak som to vycistil cistou vatou.

Este tam ostalo nejake vlakno - to som ofukol. Pozor pri ofukovani, ked clovek ide fukat, moze sa mu stat, ze vyfukne aj malu slinu, ktora skonci na objektive. Preto postup - zacat fukat do prazdna, vtedy pripadna slina vyleti niekde prec a pokracovat vo fukani, dat do smeru fukania objektiv a odfukne sa nejaka ta spinka.

Pri cisteni vatou to slo horsie, tak som dychol horucim dychom na cocku, ktora sa zarosila a slo to lahko. Potom ked som to kontroloval, bola cocka nadherne cista.

Cele cistenie je jednoduche a lacne a dostupne /cistiaca disketa s flastickou stoji par korun/. Uvital by som aj ine metody, ci upozornenia, ak robim niekde chybu, ci by som mohol potencionalne nieco nejak poskodit.

Este som o cisteni rozmyslal /ALE NESKUSAL/ aj pri pouziti napr. cistiaceho pera, ktore obsahuje isoprophyl alkohol:
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=597&pg=det&article=20005

Vo foto obchodoch odporucavaju aj taky drahy balonik na ofukovanie vzduchom.
Je to predrazene - v podstate existuje aj rovnaka odsavacka cinu, cize musi sa nim dat aj fukat:
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=644&pg=det&article=32889

To by nemusel byt ani zly napad na nejaky clanok s praktickymi radami, ako viacerymi sposobmi mozno dokladne cistit cocky objektivov.
Filcka (300)|9.5.2009 19:43
[QUOTE=KEOSAN;2033]Na cistenie cocky som pouzil ISOPROPHYL alkohol. Mam ho cca liter, takze by mal vystacit. Este som ho nepouzil - ale je obsiahnuty napr. vo flasticke na cistenie FDD mechanik.
.[/QUOTE]

Nic proti Isopropylalkoholu, ale drbat objektiv vatou??? Foukat pusou??? Sodoma gomora... Isopropyl pouzivam jen tehdy, dotknu li se omylem filtru, ktery mam na objektivu na odstraneni otisku prstu. Isopropylalkohol kapnu na mikrovlaknovou uterku na cisteni bryli a setru. Isopropylalkohol nikdy nekapat primo na objektiv! Na ofukovani pouzij specialni balonek, pusou bych na objektiv vůbec nefoukal... U nás v Tescu (ne ze bych tem zlodejum chtel delat reklamu) ted prodavaji "Technika Digital Camera Starter Kit" , vypada to takhle http://www.rboffers.com/general-deals/technika-digital-camera-starter-kit-199-tesco-16597.html/
je v tom takovy trapny stojanek maximalne na kompakt, vcelku uchazejici pouzdro na maly kompakt (zrcadlovku do toho nedam, ale vleze se me do toho PDA :D ), mikrovlaknova uterka na objektiv a ofukovac objektivu se steteckem (ten me prijde celkem drsny, po objektivu bych s tim asi nesmrndlal, ale da se sundat). Cela ta sranda stoji 30 korun ceskych, nekecam. :D Koupil jsem si to kvuliva toho ofukovaciho balonku, za ty prachy naprosto super. Mozna to maji i v Tescu na Slovensku, kup si to a neplivej si po objektivu, clovece... :p
KEOSAN (49)|9.5.2009 21:01
Niekde som zas cital, ze neni mikrovlaknova utierka, ako mikrovlaknova utierka. Napr. ze niektore takto predavane original k fotakom su take, ze pustaju vlakna a to ostava na objektive.

Pozeram, ze toto by mohlo byt pouzitelne.
http://www.atcomp.sk/zbozi/cistici-stetecek-na-digitalni-kamery-a-fotoaparaty/detail.aspx?p=z:50862

Niekde som cital, ze zas niekto oblubuje vatu /to je defakto surova bavlna/, alebo este lepsie - zenske odlicovacie tampony, pretoze maju mikrovlakna. To sa isto najde aj doma vo vela domacnostiach, alebo da kupit v kazdom obchode, ked je treba :)
http://www.mojalekaren.sk/tampony-kozmeticke-bel-okruhle-70ks/

Pred cistenim treba dychnut na cocku.
Filcka (300)|10.5.2009 10:01
[QUOTE=KEOSAN;2042]Niekde som zas cital, ze neni mikrovlaknova utierka, ako mikrovlaknova utierka. Napr. ze niektore takto predavane original k fotakom su take, ze pustaju vlakna a to ostava na objektive.

Pozeram, ze toto by mohlo byt pouzitelne.
http://www.atcomp.sk/zbozi/cistici-stetecek-na-digitalni-kamery-a-fotoaparaty/detail.aspx?p=z:50862

Niekde som cital, ze zas niekto oblubuje vatu /to je defakto surova bavlna/, alebo este lepsie - zenske odlicovacie tampony, pretoze maju mikrovlakna. To sa isto najde aj doma vo vela domacnostiach, alebo da kupit v kazdom obchode, ked je treba :)
http://www.mojalekaren.sk/tampony-kozmeticke-bel-okruhle-70ks/

Pred cistenim treba dychnut na cocku.[/QUOTE]

Jak už jsem psal, mám na objektivech permanentně nasazený filtr, takže čočku nečistím, ale ten prach co se sype z odličovacích tamponů, no nevím nevím.... Samozřejmě máš pravdu, že není mikrovlákno jako mikrovlákno...ale v podstatě každé čistění vede k větší či menší abrazi povrchu, záleží jak odolná a kvalitní je čočka... Lepší je nečistit, jen ofukovat....
KEOSAN (49)|10.5.2009 18:14
[QUOTE=Filcka;2046]Jak už jsem psal, mám na objektivech permanentně nasazený filtr, takže čočku nečistím, ale ten prach co se sype z odličovacích tamponů, no nevím nevím.... Samozřejmě máš pravdu, že není mikrovlákno jako mikrovlákno...ale v podstatě každé čistění vede k větší či menší abrazi povrchu, záleží jak odolná a kvalitní je čočka... Lepší je nečistit, jen ofukovat....[/QUOTE]

Samozrejme, ze nie uplne kazdy typ odlicovacieho tamponu. Tie co som linkoval, maju byt v pohode. Ma sa jednat o typ bez nejakych prisad, pre ludi, co trpia alergiami. Maju este radu PREMIUM a ta je napustena s aloe vera + nejake dalsie gebuzinky. Tie pridavky by ozaj neboli vhodne na cocku. Treba si precitat, co to obsahue, ci je to cisty odlicovaci tampon, alebo s nejakym pridavkom. Ten druh, by mal mat mikrovlakno /takze jemnejsia verzia vaty/. Takze cistenie by malo byt lepsie nez vatou. Popis maju napr. na http://www.odlicovani.cz/mikrovlakno.html

Pokial dobre citam o Bel Cosmetic Extrasoft Pads:
http://servis.hartmann.cz/b2c/?acc=kosmetika&prod_id=290&group=13

Odličovací tampóny Bel Cosmetic s jemnou mikrovláknovou strukturou neobsahují žádné další přísady...

Takze pokial je to mikrovlakno, tak na optiku to moze byt vyborne. Chvalia sa, ako to z mejkapu dokaze absorbovat rozne necistoty, oleje a tuky. A je dobre, ze je to jednorazove, nie ako niektore utierky, kde sa spina dalej rozotiera. Niekedy to musim skusit :-)
HimiX (187)|17.5.2009 18:04
Jak tak koukam, tak se všichni o ty svoje sklíčka maximálně staráte, jen já jsem prase, který používá tričko. Ale škrábanec zatím žádnej :-)
KEOSAN (49)|17.5.2009 19:01
Tricko sa perie pracim praskom. Niektore prasky maju take granulky, ktore mozu na obleceni ostat. Taktiez, ak to neni ciste, tak nejaky prach/zrnka piesku... Ale da sa aj tak, pokial sa jedneho dna clovek neobjavi skrabanec.
Filcka (300)|17.5.2009 20:21
[QUOTE=KEOSAN;2137]Tricko sa perie pracim praskom. Niektore prasky maju take granulky, ktore mozu na obleceni ostat. Taktiez, ak to neni ciste, tak nejaky prach/zrnka piesku... Ale da sa aj tak, pokial sa jedneho dna clovek neobjavi skrabanec.[/QUOTE]

Nejlepší je použít Cillit, ten přece nepoškrábe... :D :D :D
Karlos5573 (269)|18.5.2009 16:04
[QUOTE=HimiX;2130]Jak tak koukam, tak se všichni o ty svoje sklíčka maximálně staráte, jen já jsem prase, který používá tričko. Ale škrábanec zatím žádnej :-)[/QUOTE]

Tak tak, jsou to jen obchodní tahy jak z lidí vytlouct z lidí peníze. Používám ubrousek+okenu a žádný škrábanec a všechno se leskne. A někdo je schopný za 50ml tekutiny a speciální hadřík vyvalit 500kč :) a výsledek je stejný.
HimiX (187)|19.5.2009 10:07
Fakt je, že celej svůj život už od dětství má brýle, které jak jinak čistím tričkem, půlka brejlounů si kupuje různý super future chemie a super "inteligentní nano space" ubrousky a hadříky a maj na čočkách asi tak stejně škrábanců jako já.
KEOSAN (49)|19.5.2009 10:22
[QUOTE=Karlos5573;2160]Tak tak, jsou to jen obchodní tahy jak z lidí vytlouct z lidí peníze. Používám ubrousek+okenu a žádný škrábanec a všechno se leskne. A někdo je schopný za 50ml tekutiny a speciální hadřík vyvalit 500kč :) a výsledek je stejný.[/QUOTE]

Aky obrusok ?
KEOSAN (49)|20.5.2009 20:38
Bol som v CBA-cku a tam bolo dostat kupit mikrovlakno na sklo.
http://www.cleanex.sk/data/sort/5/popup.htm?345-v.jpg

Vyskusam, ked bude spinavy objektiv :) Zatial sa mi to zda take jednoliate, bez nejakych chlpov, co by to mohlo pustat. Ma to byt samocistiace.
Karlos5573 (269)|20.5.2009 21:32
Úplně obyčený papírový ubrousek nebo papírový kapesník. Plno lidí říká "to poškrábeš" ale dělám to tak pořád a předím jsem tak čistil objektiv i na EVF zrcadlovce a nikdy ani škrábaneček a objektiv pěkně čistý.
Filcka (300)|21.5.2009 11:20
[QUOTE=Karlos5573;2244]Úplně obyčený papírový ubrousek nebo papírový kapesník. Plno lidí říká "to poškrábeš" ale dělám to tak pořád a předím jsem tak čistil objektiv i na EVF zrcadlovce a nikdy ani škrábaneček a objektiv pěkně čistý.[/QUOTE]

Ještě lepčí je prý hajzlpapír nebo starý noviny, říkávala babička, když čistila okna... :D :D :D
Karlos5573 (269)|21.5.2009 18:23
[QUOTE=Filcka;2254]Ještě lepčí je prý hajzlpapír nebo starý noviny, říkávala babička, když čistila okna... :D :D :D[/QUOTE]

A videl si že by babička měla poškrabané okna ? :)
Filcka (300)|21.5.2009 19:30
[QUOTE=Karlos5573;2259]A videl si že by babička měla poškrabané okna ? :)[/QUOTE]

Měla tam načervenalý fleky od Rudého práva :D :D :D

BTW ten ubrousek mě přijde jako pěkný zvěrstvo...
Karlos5573 (269)|21.5.2009 20:14
[QUOTE=Filcka;2261]Měla tam načervenalý fleky od Rudého práva :D :D :D

BTW ten ubrousek mě přijde jako pěkný zvěrstvo...[/QUOTE]

Je to možné :-) Já to mám otestováno a žádné fleky ani škrábance tam nemám. :-)
Filcka (300)|21.5.2009 20:24
[QUOTE=Karlos5573;2262]Je to možné :-) Já to mám otestováno a žádné fleky ani škrábance tam nemám. :-)[/QUOTE]

:evil
Filcka (300)|11.7.2009 23:24
[QUOTE=KEOSAN;2053]
Pokial dobre citam o Bel Cosmetic Extrasoft Pads:
http://servis.hartmann.cz/b2c/?acc=kosmetika&prod_id=290&group=13

Odličovací tampóny Bel Cosmetic s jemnou mikrovláknovou strukturou neobsahují žádné další přísady...

Takze pokial je to mikrovlakno, tak na optiku to moze byt vyborne. Chvalia sa, ako to z mejkapu dokaze absorbovat rozne necistoty, oleje a tuky. A je dobre, ze je to jednorazove, nie ako niektore utierky, kde sa spina dalej rozotiera. Niekedy to musim skusit :-)[/QUOTE]

Tak jsem si to půjčil od mladé a pokusil se s tím vyčistit UV filtr - přesně jak jsem přepokládal - sypou se z toho mraky bílého bordelu. Na čištění absolutně k ničemu. :thumbdown
KEOSAN (49)|12.7.2009 12:58
[QUOTE=Filcka;3047]Tak jsem si to půjčil od mladé a pokusil se s tím vyčistit UV filtr - přesně jak jsem přepokládal - sypou se z toho mraky bílého bordelu. Na čištění absolutně k ničemu. :thumbdown[/QUOTE]

Bola to presne ta znacka co som popisoval a nie nejaky iny odlicovaci tampon ? Pisu totiz, ze to nema mat ziadne dalsie prisady, preto je divne, ak je tam nejaky biely bordel.

Momentalne mam objektiv cisty, posledne som ho cistil vatou a isoprophyl alkoholom, ale uz mam kupenu mikrovlaknovu utierku urcenu na sklo, nerez - tak hadam bude dobra. Daval som tu tusim aj odkaz na nu.
Filcka (300)|12.7.2009 19:37
[QUOTE=KEOSAN;3056]Bola to presne ta znacka co som popisoval a nie nejaky iny odlicovaci tampon ? Pisu totiz, ze to nema mat ziadne dalsie prisady, preto je divne, ak je tam nejaky biely bordel.

Momentalne mam objektiv cisty, posledne som ho cistil vatou a isoprophyl alkoholom, ale uz mam kupenu mikrovlaknovu utierku urcenu na sklo, nerez - tak hadam bude dobra. Daval som tu tusim aj odkaz na nu.[/QUOTE]

Jasně že byla, visí nám to v koupelně, jestli chceš tak to vyfotím. :) Do terénu na čištění filtrů se mi celkem osvědčil lens pen, ale jak už jsem psal, objektivy nijak zvlášť nečistím (co je čisté, nemusí se čistit... :D :D :D).
berny.michal (4)|28.7.2009 20:32
objektiv čistím lenspenem hadříkem a balonkem ale s čím mám problém je polaryzák mám na něm pořád šmouhy a nevim co s tím může se na něj použít chemie?
Filcka (300)|3.8.2009 08:32
[quote=berny.michal;3231]objektiv čistím lenspenem hadříkem a balonkem ale s čím mám problém je polaryzák mám na něm pořád šmouhy a nevim co s tím může se na něj použít chemie?[/quote]

Maximálně isopropylalkohol, ale nesmí ti zatéct za okraj filtru, jinak je to v zadeli (pokud nemáš filtr, který má "zatavené" okraje skla). Osobně na polarizáky chemii preventivně nepoužívám - ideální je mikrovláknová utěrka Rodenstock - stačí dýchnout, přetřít a mastnota je pryč... :p