Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digitální zrcadlovky: Aky fotak na zaciatok ?

Neregistrovaný (0)|3.5.2011 15:18
Tazatel: antonio

Znění dotazu: Zdravim,
Chystam sa kupit nejaky fotak, s najvyssou pravdepodobnostou prave zrkadlovku z dovodu vyssej kvality vyslednej fotky..
Planujem fotit hlavne staticke objekty (priroda), hlavne pocas dna (ale niekedy aj pocas nizkej viditelnosti) a obcas aj v miestnosti. Teda aspon tak som vyuzival kompakt (ixus850) doteraz. Preto netusim akosa rozhodnut.
Zatial co som cital, udajne D90 je fajn, popripade D3100, alebo 550D.
Limit by bol niekde do 17000Kc alebo 700Eur +- by sa dalo navysit este o par korun, avsak musi to nazoaj stat za to. (v limite nepocitam s objektivom, cize to osobitne, nieco rozumne)

Rozmyslal som nad tym, ze by som mal tuto zrkadlovku ako primarny fotak a potom ten 850IS co mam teraz (uz asi 4 rocny, stal len $300 na amazone, super cena, vydrzal naozaj dost, ale obavam sa ze ma nieco poskodene) nechal, alebo kupil nieco "jednorazove" v okoli 100-150eur max - na take fotenie kde je velmi vysoke riziko ze sa fotaku moze nieco stat (voda napriklad)..

Co by ste poradili ? :)

Dik
j4ku8 (44)|8.5.2011 17:57
Chystam se v nejblizsi dobe si poridit zrcadlovku, tudiz nemuzu poskytnout zkusenosti, jen znalosti ziskane z ruznych recenzi a diskusi na internetu.
Osobne jsem se jiz temer rozhodl pro 550D + 18-135mm objektiv.
Hlavnim konkurentem pri vyberu byli 600D a D5100. (misto D3100 bych urcite uvazoval o D5100)

600D jsem zavrhl, protoze navic nabizi v podstate jen vestaveny bezdratovy ovladac blesku a otocny displej (za 4000,- si nekolikrat lehnu na zem:).

D5100 - tady to bylo horsi rozhodovani - fotak nabizi vyrazne lepsi kvalitu fotografii. Dynamicky rozsah o 2Ev a hloubku barev o 1,5bitu. Co rozhodlo je pristup nikonu k zakaznikum. Jiz dlouho zname bugy z minulych fotaku neopravili a prenesli i do tohoto. Protoze fotim casto ze stativu, hodlam pouzivat live view (stejne jako pro nataceni videa). A zde se fotak nechova jak ma - konkretne napr. pri zmene clony napise ze ji zmenil, ale neni to pravda a fotka nebo video je porizena s clonou nastavenou pred zapnutim LV.

k 550D jsem se priklonil i kvuli podpore Eye-fi karet (lze primo v menu docasne vypnout wi-fi modul a setri tak baterie) a magic lantern (CHDK), ktery je zatim sice v beta verzi, ale fotaku prida mnoho zajimavych funkci. (S CHDK mam vyborne zkusenosti u SX120IS - fotim do RAWu, automat nenastavi ISO pres 350, live histogram, bracketing a spousta dalsich zprijemneni u kompaktu nadstandardnich.)

I ja privitam jakekoli dalsi informace a zkusenosti ohledne fotoaparatu v teto cenove kategorii.
Tchutcho (186)|8.5.2011 18:16
Já bych ti chtěl k tomuto říct jen toto.Píšeš,že chceš převážně dělat kvalitní fotky,příroda,mlha a já nevím co ještě.Ono,víš,myslím,že to přímo o tom foťáku není.Samozřejmě,že zrcadlovka je zrcadlovka,to je bez debaty,ale ty máš asi utkvělou představu o přístroji a asi čím dražší,tím asi lepší.V tom tě asi zklamu.Objektiv je to nejdůležitější,na co by si se měl zaměřit.Dobrej objektiv je to,co ti ve výsledku udělá tu kvalitní fotku.Samozřejmě,pokud nemáš volšový ruce a dokážeš si ještě kloudně nastavit ten přístroj.Projdi si net a uvidíš sám,jaký lezou fotky z "levných foťáků",za použití "nelevných skel" a naopak.Myslím,že už to tady i v diskuzi někdo napsal.Kvalitní fotografii neuděláš jen množstvím pixlů v přístoji a tou nejdražší zrcadlovkou.Je to opravdu především o skle a v největším případě o člověku samotném.
j4ku8 (44)|8.5.2011 18:26
Vidim, ze mas 500D doporuc teda sklo - kvuli rozpoctu musim zatim vystacit s tim setovym, ktery je pekne universalni, ale co dal? - pomer cena vykon je i u tech nejdrazsich dost variabilni. Kdybych nemusel hledet na cenu, vybral jsem EF 16-35 mm F 2,8 L II USM, EF 70-200 mm F 2,8 L IS II USM a EF 50mm f/1.4 USM - na ten jedinej budu v dohledny dobe mit. S temahle trema bych si vystacil.
Milan Šurkala (3381)|8.5.2011 18:35
No, osobne bych se klonil spise k Nikonu D5100 a 18-105mm VR objektivu, ktery je lepsi nez 18-135mm u Canonu (ten ma velmi neprijemnou chromatickou aberaci, kterou casto neni mozne odstranit ani v programech k tomu urcenych).
Tchutcho (186)|8.5.2011 18:44
[quote=j4ku8;9743]Vidim, ze mas 500D doporuc teda sklo - kvuli rozpoctu musim zatim vystacit s tim setovym, ktery je pekne universalni, ale co dal? - pomer cena vykon je i u tech nejdrazsich dost variabilni. Kdybych nemusel hledet na cenu, vybral jsem EF 16-35 mm F 2,8 L II USM, EF 70-200 mm F 2,8 L IS II USM a EF 50mm f/1.4 USM - na ten jedinej budu v dohledny dobe mit. S temahle trema bych si vystacil.[/quote]

Ten první je dobrá volba na krajiny.Ten bych bral taky,ale finančně na něho zatím nedosáhnu:D.Druhej bych docela vynechal,páč na přírodu,jakožto na zvířata a koneckonců i na sport je to málo.Na to je potřeba od 300 víc,aby z toho něco doopravdy bylo.No a ta padesátka,to je opravdu univerzála.Sklo,který mohu opravdu jen doporučit.Sám mám jen 1,8 ,ale měl jsem možnost vyzkoušet a to je fakt parádní sklíčko.Já jsem spíš krajinář,proto bych volil určitě něco do široka.Teď mám půjčenou Sigmu 17-70 na zkoušku a už teď vím,že u mne už zůstane.;)
j4ku8 (44)|8.5.2011 19:01
[quote=Milan Šurkala;9744]No, osobne bych se klonil spise k Nikonu D5100 a 18-105mm VR objektivu, ktery je lepsi nez 18-135mm u Canonu (ten ma velmi neprijemnou chromatickou aberaci, kterou casto neni mozne odstranit ani v programech k tomu urcenych).[/quote]

Ja ho prave vybiral, ze podle testu vychazel dobre, co se CA tykalo. Mate spatne osobni zkusenosti? Podivejte, prosim, sem - CA se jevi o dost lepsi.
http://www.dxomark.com/index.php/en/Lens-with-Camera/Compare/Compare-lenses/%28lens1%29/256/%28lens2%29/205/%28onglet%29/0/%28brand%29/Canon/%28brand2%29/Nikkor
Milan Šurkala (3381)|8.5.2011 21:58
Pri testu EOS 550D (https://www.digimanie.cz/recenze-canon-eos-550d-tridni-premiant/3503) me ta chromaticka aberace docela stvala (ona neni ani moc vysoka, ale nejak se mi nedari ji odstranit v RAW konvertorech), naopak u testu Nikonu D5000 (https://www.digimanie.cz/recenze-nikon-d5000-nadmiru-sikovna-zrcadlovka/2853) jsem s aberaci vetsi problemy nemel. Ne, ze by tam nebyla, ale osobne mi prisla o dost slabsi.
vai (18)|8.5.2011 23:17
[quote=j4ku8;9739]
D5100 - ... live view ... zde se fotak nechova jak ma - konkretne napr. pri zmene clony napise ze ji zmenil, ale neni to pravda a fotka nebo video je porizena s clonou nastavenou pred zapnutim LV.[/quote]

Mám pár dnů D5100 a tak jak je to popisováno se rozhodně při LV ani při videu foťák nechová. Jaká clona je nastavena, takovou je exponován snímek nebo natočeno video.
j4ku8 (44)|8.5.2011 23:50
Mozna jsem to nepopsal presne, nebot o tom vim jen z doslechu. Zde je diskuse na toto tema - neni to pry bug, ale konstrukcni omezeni:
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1000&message=38319497
vai (18)|9.5.2011 20:13
Tak mi to ještě vrtalo hlavou a zkoušel jsem to nastavování clony při LV a videu na D5100 a chová se to takto:
- Při focení v liveview je snímek je správně exponován se skutečně nastavenou clonou, stejně tak pokud se v LV nastavení clony změní. Nastavení clony nemá vliv pouze na náhled obrazu na LCD displeji z hlediska hloubky ostrosti. Takže živý náhled je s takovou hloubkou ostrosti dle nastavení clony před zapnutím LV a nebo se změní až po expozici snímku s jinak nastavenou clonou.
- Video je natočeno s takovou clonou, jaká byla nastavena před přepnutím do režimu liveview + následný záznam. Pro změnu clony je nutné ukončit snímaný záznam, nastavit clonu a zahájit nový.

Takže trochu kostrbatě to jde, ale liveview není stejně použitelné na nic akčního a při videu je pak nutné s touto "konstrukční chybou" počítat.
j4ku8 (44)|9.5.2011 20:55
Diky za otestovani, ja jsem na to same prisel u D3100. Nahled se nemeni ani pri zacloneni nebo zmene casu (svetlejsi/tmavsi). Staci z LV vyskocit a hned se vratit.