Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Dilema: Upgrade těla nebo raději nový objektiv?

Egeris (1)|10.6.2016 18:28
Zdravím, zrovna řeším jedno malé dilema a zajímal by mě názor ostatních. Vlastním Nikon D90 + Nikkor AF-S DX 16-85mm f/3.5-5.6G VR. Na léto bych chtěl trochu osvěžit fotovýbavu (chystám se k moři a na hory). Pokukuji po nějakém širším skle, nejspíše Tokina 11-20/2.8. Na druhou stranu, ten můj Nikon je přece jen už docela dědeček a tak si říkám, jestli by mi v kvalitě fotek spíš nepomohlo koupit nové tělo (Nikon D7200). V horších světelných podmínkách se na vyšší ISO už moc nechytá, i když tam by mi snad trochu pomohl světelnější objektiv.

Co byste dělali na mém místě? Pokud koupím objektiv, tak nákup těla odložím cca o rok... Díky všem za rady a hezký den :-)
vormen (81)|10.6.2016 19:00
Asi se většina shodne na lepších objektivech, ale v případě D90 bych volil tělo. Já jsem volil vždy tělo při zachování objektivů. Přešel jsem během 2 let z D3100 na D5100 a na D7200 a vždy jsem poznal rozdíl se stejným objektivem.
Kabe (442)|10.6.2016 20:16
Těžko radit bez znalosti kompletni situace. Tedy co vše plánujete do budoucna ve foto oblasti. Jestli to tím novým tělem a širokáčem má skončit či jestli to plánujete rozšiřovat dál.
Stejně je to diskutabilní a asi nejde jednoznačně odpovědět. Na níže uvedeném odkaze se například můžete dočíst o zkušenostech jednoho zdejšího uživatele, který používal stejný objektiv jako Vy nyní a přesšel z D300 na D7100.(třetí příspěvek od vrchu):
https://www.digimanie.cz/recenze-nikon-af-s-dx-nikkor-55-200mm-f-4-56g-if-ed-vr/5737/diskuze
Dan7 (411)|11.6.2016 18:12
No kdybych tak mohl cestovat na hory a k moři, tak bych si pořídil to tělo i objektiv :). Teď vážně. Vzhledem ke staršímu D90 bych asi šel do toho těla - 24 Mpx, nemá low-pass filtr (ideální na krajinu), lepší autofokus (51 ostřících bodů) atd. Ty hory si umím představit pouze s tím 16-85mm. Přeci jenom ten objektiv Nikonu má celkem širokoúhlé ohnisko 16mm. To jsem viděl jako jeho velkou výhodu proti ostatním "seťákům", které začínají většinou na 18mm (pro APS-C).
K moři už bych širokáč určitě bral. V případě nedostatku financí by asi šel zkusit nějaký dobrý bazarový model např. Tokina 12-24, Tokina 11-16, Sigma 10-20, Nikon 12-24.
Dan7 (411)|11.6.2016 18:17
Taky je možné mrknout pro inspiraci do galerie Digimanie. Např. Zdenda používá také už starší Nikon D7000+Sigma 10-20mm. Za celkem levné peníze z toho lezou docela pěkné fotky.
Kikiris Kakabus (61)|11.6.2016 18:19
[QUOTE=Egeris;42258]Zdravím, zrovna řeším jedno malé dilema a zajímal by mě názor ostatních. Vlastním Nikon D90 + Nikkor AF-S DX 16-85mm f/3.5-5.6G VR. Na léto bych chtěl trochu osvěžit fotovýbavu (chystám se k moři a na hory). Pokukuji po nějakém širším skle, nejspíše Tokina 11-20/2.8. Na druhou stranu, ten můj Nikon je přece jen už docela dědeček a tak si říkám, jestli by mi v kvalitě fotek spíš nepomohlo koupit nové tělo (Nikon D7200). V horších světelných podmínkách se na vyšší ISO už moc nechytá, i když tam by mi snad trochu pomohl světelnější objektiv.

Co byste dělali na mém místě? Pokud koupím objektiv, tak nákup těla odložím cca o rok... Díky všem za rady a hezký den :-)[/QUOTE]

Ptal jsi se i na jiném fóru a tak ti dám stejnou odpověď,ten svůj starý foťák i objektiv zkus prodat a kromě té D7200 se zkus podívat třeba
na Pentax K-50, nebo KS-2 a získáš přístroj vhodný, jak do hor či k moři, s výstupem, který je souměřitelný s canikonem. Přeji šťastnou
ruku při výběru :-).
Kabe (442)|12.6.2016 21:29
To by musel prodat i tělo i objektiv. Myslím, že deset za to skoro nemá šanci dostat, leda náhodně/omylem.
Ale hlavně, o těchto levnějších tělech třeba o Pentaxu má IMO smysl uvažovat pouze v případě, že člověk plánuje jen jeden či dva objektivy. Pokud má člověk totiž v plánu rodinku objektivů rozšiřovat, rozdíl 10-15tisíc v těle není až tak důležitý, protože v objektivech a ostatních "bebechách" bude peněz nepoměrně více. A objektivy jsou na Canon Nikon či Pentax zhruba ve stejných relacích, pro Canon a Nikon j pak výběr přeci jen o dost širší.
pas!k (173)|15.6.2016 21:53
D90 jsem prodaval nedavno i se setakem .. jednomu znamemu .. a nechtel to nikdo ani za 5500,- a to v tom byl jeste grip a nejake prislusenstvi