Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Cyber-shot DSC-H20 x Panasonic Lumix DMC-TZ7 x Panasonic Lumix DMC-TZ3

Dongar (1)|31.12.2009 12:37
Dobry den, chtel bych se prosim zeptat na rozdili mezi temito fotoaparaty a popripade ktery je vhodny na co, a jake vyho dy a nevyhody ma ukladani videa ve formatu AVCHD Lite. Muzete i nazory, ktery by jste zvolili a proc. Dekuji moc
Milan Šurkala (3381)|31.12.2009 19:22
AVCHD má výhodu v tom, že na kartě méně zabírá, jinak jsou s tím ale jen problémy (téměř v ničem to nelze editovat, každá videosekvence se ukládá do čtyř souborů a podobně). Sony H20 je dobrý fotoaparát pokud si chceš více hrát s nastaveními (expozice,...). To ti TZ7 neumožní. Nicméně bych řekl, že Canon SX120 IS je trochu lepší volba než Sony H20 (trochu širší ohnisko, lepší světelnost, větší možnosti manuálního nastavení), nicméně oba jsou velmi dobré. Pokud ti nezáleží na manuálním nastavení expozice, bude TZ7 velmi dobrou volbou. Obecně bych ale řekl, že čtveřice Panasonic TZ7, Canon SX120 IS, Fuji F70EXR a Sony H20 jsou všechny velmi dobré a volbou ani jednoho z nich neuděláš chybu.
Jde jen o preference. Chceš široké ohnisko? Pak Panasonic/Fuji. Chceš manuální nastavení expozice? Pak Fuji/Canon/Sony. Dobrou optiku? Panasonic/Canon. Málo šumu? Fuji,...
Slender (9)|3.3.2010 14:56
[quote=Milan Šurkala;4372]Jde jen o preference. Chceš široké ohnisko? Pak Panasonic/Fuji. Chceš manuální nastavení expozice? Pak Fuji/Canon/Sony. Dobrou optiku? Panasonic/Canon. Málo šumu? Fuji,...[/quote]

Ahoj, chtěl bych navázat na tohle forum, pročetl jsem kompakty až do září a nejsem z toho moc moudrý. Takže:

Potřebuju kompakt na hory, do kapsy saka na ples, do hospody, prostě tam, kam se mi nechce tahat velká brašna se zrcadlovkou (takže samé scény s problémovými světelnostmi)

A nechci ultrazoom, ale skutečný kompakt, co se vejde do zadní kapsy. Historicky celou dobu fotím na Nikon (už od analogové F70)

Byl jsem v Datartu a světelnosti kompaktů mě vyděsily. Stejně tak Gigapixely, kterými se kompakty chlubí. Zkusil jsem nějaké referenční fotky a šum byl tragický.

Takže jsem zkoušel procházet tipy, které tu padají v diskuzích, líbí se mi F70EXR, TZ7, H20 už je velká. Ale třeba spodní světelnost TZ7 3,3 je nic moc.

Takže konkrétně - je kompakt se světelností pod 3, tenký, designově podařený, v ceně do deseti tisíc s tím, že raději omezím manuální korekce než samotné kvality přístroje??

Jsem z toho nějaký nervozní :-))

Dík kluci.

Michal
Milan Šurkala (3381)|3.3.2010 15:25
[quote=Slender;5060]Takže jsem zkoušel procházet tipy, které tu padají v diskuzích, líbí se mi F70EXR, TZ7, H20 už je velká. Ale třeba spodní světelnost TZ7 3,3 je nic moc.

Takže konkrétně - je kompakt se světelností pod 3, tenký, designově podařený, v ceně do deseti tisíc s tím, že raději omezím manuální korekce než samotné kvality přístroje??[/quote]

S tou TZ7 bych to nevidel az tak tragicky. On je sice rozdil mezi F3,3 a F2,8 (cca 40%), ale zase jeji velkou vyhodou je to, ze na delsich ohniscich to tak moc neroste jako u konkurence. Takze jo, na nejsirsim ohnisku to sice neni zadna slava, ale pokud vezmes 95% jinych kompaktu, od rekneme 40mm ohniska bude ve vetsine pripadu TZ7 lepsi. Rozhodne je mnohem lepsi TZ7 s F3,3-4,9 nez vetsina kompaktu s F2,8-5,9. Treba F70EXR je skvely priklad extremne spatneho prubehu svetelnosti, nejen jejich hranicnich hodnot, ale i prubehu (staci trochu zazoomovat a je to skoro na maximu). Jenze F70EXR ma zase vynikajici cip, ktery ten nic moc objektiv snadno prebije svymi kvalitami.

Pokud jde o tu svetelnost a cenu pod 10 tisic, myslim, ze by mohl vyhovovat Canon S90 IS, ale je potreba pocitat s minimalnim zoomem a docela divnou ergonomii. Canon SX120 IS ma sice dostatecny zoom a vynikajici svetelnost, neni ale prave nejmensi. Hodne bych uvazoval o Fuji F200EXR, sice ma take F3,3, ale vynikajici Super CCD EXR cip.
Slender (9)|3.3.2010 16:35
[quote=Milan Šurkala;5061]Pokud jde o tu svetelnost a cenu pod 10 tisic, myslim, ze by mohl vyhovovat Canon S90 IS, ale je potreba pocitat s minimalnim zoomem a docela divnou ergonomii. Canon SX120 IS ma sice dostatecny zoom a vynikajici svetelnost, neni ale prave nejmensi. Hodne bych uvazoval o Fuji F200EXR, sice ma take F3,3, ale vynikajici Super CCD EXR cip.[/quote]

Ahoj, díky.

Canon S90 IS a Powershot S90 je to samé?
F200 EXR je moc hezký, ale taky levný - 4,6tis. Neudělám chybu?
Canon SX120 IS je už moc velký, aby se vlezl do zadní kapsy, potřeboval bych monterky :-))

Hodně se mi líbí ta F200EXR. Sympatická hračka pod 5tis a hodně muziky. Na druhou stranu S90 s F2,0-4,9 je luxusní záležitost!! TZ7 řadím přesně doprostřed úvah.

No aspoň mám favority.

M.
Milan Šurkala (3381)|3.3.2010 19:57
[quote=Slender;5062]Ahoj, díky.

Canon S90 IS a Powershot S90 je to samé?
F200 EXR je moc hezký, ale taky levný - 4,6tis. Neudělám chybu?
Canon SX120 IS je už moc velký, aby se vlezl do zadní kapsy, potřeboval bych monterky :-))

Hodně se mi líbí ta F200EXR. Sympatická hračka pod 5tis a hodně muziky. Na druhou stranu S90 s F2,0-4,9 je luxusní záležitost!! TZ7 řadím přesně doprostřed úvah.
M.[/quote]

Ano, Canon S90 je totez jako PowerShot S90, se mi to nechtelo cele vypisovat :-) Fuji F200EXR uz za 4,6 tisice? Jeste nedavno za nej chteli pres 6 tisic a startovni cena byla 8 tisic. Tento fotoaparat ma asi nejkvalitnejsi fotky co se tyce sumu, ze vsech normalnich kompaktu. A objektiv je take pomerne kvalitni. Takze da-li se sehnat za necelych 5 tisic, nevahal bych. Vzdyt z toho lezou fotky skoro jak ze zrcadlovky (aspon kdyz se to srovna s dnesnimi 14MPx kompakty :-)
Slender (9)|3.3.2010 20:48
[quote=Milan Šurkala;5064]Ano, Canon S90 je totez jako PowerShot S90, se mi to nechtelo cele vypisovat :-) Fuji F200EXR uz za 4,6 tisice? Jeste nedavno za nej chteli pres 6 tisic a startovni cena byla 8 tisic. Tento fotoaparat ma asi nejkvalitnejsi fotky co se tyce sumu, ze vsech normalnich kompaktu. A objektiv je take pomerne kvalitni. Takze da-li se sehnat za necelych 5 tisic, nevahal bych. Vzdyt z toho lezou fotky skoro jak ze zrcadlovky (aspon kdyz se to srovna s dnesnimi 14MPx kompakty :-)[/quote]

Jo, Pixmania... :-) Odpustím si CZ návod :-) http://www.pixmania.cz/cz/cz/2592200/art/fuji/finepix-f200-exr.html?srcid=9479&Partenaire=zbozi&CodePromo=oui
Milan Šurkala (3381)|3.3.2010 21:04
[quote=Slender;5065]Jo, Pixmania... :-) Odpustím si CZ návod :-) http://www.pixmania.cz/cz/cz/2592200/art/fuji/finepix-f200-exr.html?srcid=9479&Partenaire=zbozi&CodePromo=oui[/quote]

Tak nez nakoupis na Pixmanii, precti si tady diskuzni forum o ni. Me by hodne rychle presla chut :-)
Díra (3)|3.3.2010 21:58
Zdravím.Dnes jsem si Milane podle vašich rad a recenze koupil tz7.Věřím,že jsem udělal dobře,i když mě trochu nahlodalo vaše srovnání s Fuji F200EXR.Nakonec mě přesvědčil větší rozsah zoomu a objektiv Leica.Přesto jsem se chtěl ještě zeptat,jak srovnáváte kvalitu fotek?Které jsou lepší?A ještě jeden postřeh,když jsem zkoušel zoom u Fuji,jeho průběh byl takový zbrklý a špatně se korigoval.Chyběla mu taková pozvolnost tz7.Ale měl jsem ho v ruce asi minutu,tak se možná pletu.Díky za odpověď
Slender (9)|3.3.2010 22:08
[quote=Milan Šurkala;5066]Tak nez nakoupis na Pixmanii, precti si tady diskuzni forum o ni. Me by hodne rychle presla chut :-)[/quote]

Jo, četl jsem ji. Ale jsou tam i pozitivní recenze :-))

BTW, nahlodala mě ta informace o zoomu u Fuji. Musím to zkusit někde na živo.

M.
Díra (3)|3.3.2010 22:23
Ještě k té Pixmánii.švára si tam objednal PEN1.Přišel mu,byl v pořádku,ale neměl český manuál.Ten by si musel objdnat u Olympusu asi za šest stovek,že prý mu ho Pixmánie proplatí????????Tak ho nakonec vrátil...dalo mu to obrovskou prácinež zjistil jak a kam.děvče na telefonu mu to nebylo nějak schpné vysvětlit.Tak to musel ,jestli se nepletu na vlastní náklady poslat snad až do Francie.Je ale pravdou,že se mu peníze bez problémů vrátily.Ale ty starosti........
Milan Šurkala (3381)|3.3.2010 22:24
[quote=Díra;5069]Zdravím.Dnes jsem si Milane podle vašich rad a recenze koupil tz7.Věřím,že jsem udělal dobře,i když mě trochu nahlodalo vaše srovnání s Fuji F200EXR.Nakonec mě přesvědčil větší rozsah zoomu a objektiv Leica.Přesto jsem se chtěl ještě zeptat,jak srovnáváte kvalitu fotek?Které jsou lepší?A ještě jeden postřeh,když jsem zkoušel zoom u Fuji,jeho průběh byl takový zbrklý a špatně se korigoval.Chyběla mu taková pozvolnost tz7.Ale měl jsem ho v ruce asi minutu,tak se možná pletu.Díky za odpověď[/quote]

Kazdy z techto fotoaparatu je situovan trochu jinam. Panasonic TZ7 ma mnohem univerzalnejsi rozsah zoomu a vyrazne lepsi svetelnost (ono se sice F4,9 proti F5,1 nezda byt o mnoho lepsi, ale je nutno si uvedomit, ze tech F5,1 je na 140 mm ohnisku, kdezto F4,9 u TZ7 je az na 300mm ohnisku, mimochodem TZ7 ma na 140mm ohnisku F3,6, tj. presne o 100% lepsi svetelnost). Na druhou stranu F200EXR ma mnohem vetsi cip Super CCD EXR, takze vyrazne mene sumi. Ma take manualni moznosti expozice, lec ponekud omezene. Kazdy pristroj ma tedy sve pro i proti, Fuji vitezi mnohem lepsim cipem, TZ7 zase vetsi univerzalnosti objektivu.
Co se tyce toho zoomu, je obvykle, ze ma jen nekolik pevne danych kroku. Nekdy se spatne davkuje, vetsinou si na to lze zvyknout.
Slender (9)|4.3.2010 13:00
[quote=Milan Šurkala;5072]Kazdy z techto fotoaparatu je situovan trochu jinam. Panasonic TZ7 ma mnohem univerzalnejsi rozsah zoomu a vyrazne lepsi svetelnost (ono se sice F4,9 proti F5,1 nezda byt o mnoho lepsi, ale je nutno si uvedomit, ze tech F5,1 je na 140 mm ohnisku, kdezto F4,9 u TZ7 je az na 300mm ohnisku, mimochodem TZ7 ma na 140mm ohnisku F3,6, tj. presne o 100% lepsi svetelnost). Na druhou stranu F200EXR ma mnohem vetsi cip Super CCD EXR, takze vyrazne mene sumi. Ma take manualni moznosti expozice, lec ponekud omezene. Kazdy pristroj ma tedy sve pro i proti, Fuji vitezi mnohem lepsim cipem, TZ7 zase vetsi univerzalnosti objektivu.
Co se tyce toho zoomu, je obvykle, ze ma jen nekolik pevne danych kroku. Nekdy se spatne davkuje, vetsinou si na to lze zvyknout.[/quote]

To s tím Panasonicem je zajímavé, ale upřímně, dá se s takhle malým kompaktem udržet přiblížení na 300mm?? Event. je stabilizace obrazu takhle dobrá? Udržet 300mm i se zrcadlovkou bez stativu je problém a to je za co chytit. Jinak ty průběhy světelnosti jsou skvělé a samozřejmě hrají pro TZ7.

Skoro by se mi chtělo až počkat před koupí, dokud Panasonic nezačne používa lepší čip :-))
Milan Šurkala (3381)|4.3.2010 14:27
[quote=Slender;5077]To s tím Panasonicem je zajímavé, ale upřímně, dá se s takhle malým kompaktem udržet přiblížení na 300mm?? Event. je stabilizace obrazu takhle dobrá? Udržet 300mm i se zrcadlovkou bez stativu je problém a to je za co chytit. Jinak ty průběhy světelnosti jsou skvělé a samozřejmě hrají pro TZ7.

Skoro by se mi chtělo až počkat před koupí, dokud Panasonic nezačne používa lepší čip :-))[/quote]

Samozřejmě že dá. Vem si, že díky malému čipu ten obraz nikdy nebude tak ostrý jako ze zrcadlovky, tedy že i se stativem a kompaktem bude fotka trochu neostrá (chyby objektivu, cip to tak pekne nevykresli,...). Takze proto ma kompakt jeste vetsi rezervu nez zrcadlovka, pohybova neostrost se schova pod neostrost zpusobenou horsim obrazem kompaktu obecne. Ale to zas neni tak vyrazne. Kazdopadne s 300mm ohniskem a stabilizaci se da tak do 1/50 s fotit v podstate bez problemu a pokud se clovek snazi a ma pevnou ruku, da se dostat nekam k cca 1/15 s.
Slender (9)|4.3.2010 15:08
[quote=Milan Šurkala;5079] Kazdopadne s 300mm ohniskem a stabilizaci se da tak do 1/50 s fotit v podstate bez problemu a pokud se clovek snazi a ma pevnou ruku, da se dostat nekam k cca 1/15 s.[/quote]

Tak v tom případě mám asi favorita, protože na normální použití je 300mm ohnisko super (140mm na sjezdovce na svahu je trochu málo... :-))
Navíc se TZ7 v červené barvě líbí mojí drahé polovičce. A to je přece základ, ne?? :-))

Díky Milane.

M.
Slender (9)|4.3.2010 18:17
[quote=Slender;5080]Tak v tom případě mám asi favorita, protože na normální použití je 300mm ohnisko super (140mm na sjezdovce na svahu je trochu málo... :-))
Navíc se TZ7 v červené barvě líbí mojí drahé polovičce. A to je přece základ, ne?? :-))

Díky Milane.

M.[/quote]

Hele ještě dodatek... už jsem začal hledat místo, odkud ho objednám, když jsem narazil na TZ6!!

Naprosto identické parametry (jen 10 vs. 12 MPxl) a cena o 2000 nižší.

viz porovnání http://www.mall.cz/porovnani/?vids=415148,418031

Co Vy na to, panstvo?? :-)

M.
Díra (3)|4.3.2010 21:16
Ahoj,jen malá poznámka....já jsem kvůli Své polovičce, bral modrý.
Milan Šurkala (3381)|4.3.2010 23:19
[quote=Slender;5081]Hele ještě dodatek... už jsem začal hledat místo, odkud ho objednám, když jsem narazil na TZ6!!

Naprosto identické parametry (jen 10 vs. 12 MPxl) a cena o 2000 nižší.

viz porovnání http://www.mall.cz/porovnani/?vids=415148,418031

Co Vy na to, panstvo?? :-)

M.[/quote]

TZ6 je lepsi volba, pokud ti nejde o video. A rozliseni je u obou pristroju stejne, 10 megapixelu. TZ6 ma maly 1/2,5" snimac s 10 megapixely, ze kterych pouziva 10 MPx, TZ7 ma trochu vetsi 1/2,33" snimac, ale s 12 megapixely, z nich ale stale vyuziva onech 10 MPx.
Slender (9)|5.3.2010 00:37
[quote=Milan Šurkala;5085]TZ6 je lepsi volba, pokud ti nejde o video. A rozliseni je u obou pristroju stejne, 10 megapixelu. TZ6 ma maly 1/2,5" snimac s 10 megapixely, ze kterych pouziva 10 MPx, TZ7 ma trochu vetsi 1/2,33" snimac, ale s 12 megapixely, z nich ale stale vyuziva onech 10 MPx.[/quote]

Takže TZ7 bude o něco míň šumět a líp kreslit právě s ohledem na ten čip??

Je reálné to vůbec rozeznat okem? Láká mě ta úspora :-))
Milan Šurkala (3381)|6.3.2010 13:43
[quote=Slender;5086]Takže TZ7 bude o něco míň šumět a líp kreslit právě s ohledem na ten čip??

Je reálné to vůbec rozeznat okem? Láká mě ta úspora :-))[/quote]

Bude sumet stejne. Je to jednoduche.
TZ6 - 1,2,5" cip, 10 MPx celkem, 10MPx fotky
TZ7 - 1,2,33" cip, 12MPx celkem, 10 MPx fotky (tzn. ze z toho 1/2,33" cipu vyuziva jen 1/2,5")
Oba pristroje tedy maji de facto 1/2,5" cip s 10MPx (u TZ7 je ale diky vetsimu cipu moznost fotit pomery stran 3:2 a 16:9 s 25mm ohniskem - TZ6 to resi jen orezem, TZ7 naopak o neco rozsiri fotku.
Slender (9)|22.3.2010 15:44
[quote=Milan Šurkala;5096]Bude sumet stejne. Je to jednoduche.
TZ6 - 1,2,5" cip, 10 MPx celkem, 10MPx fotky
TZ7 - 1,2,33" cip, 12MPx celkem, 10 MPx fotky (tzn. ze z toho 1/2,33" cipu vyuziva jen 1/2,5")
Oba pristroje tedy maji de facto 1/2,5" cip s 10MPx (u TZ7 je ale diky vetsimu cipu moznost fotit pomery stran 3:2 a 16:9 s 25mm ohniskem - TZ6 to resi jen orezem, TZ7 naopak o neco rozsiri fotku.[/quote]


Tak panstvo...

čtvrnáct dní doma TZ7, naprostá spokojenost. V Datartu ji mají za 6.990,- a to je o litr méně než Electroworld, s ohledem na to, že jsem nemohl čekat a potřeboval ho o víkendu, vynechal jsem nakonec e-shopy.

První zkušenosti jsou velmi dobré. Srovnával jsem nějaké fotky se zrcadlovkou (Nikon D40), denní světlo je velice podobné, za špatných světelných podmínek samozřejmě vítězí DSLR.

Kompakt sám o sobě velmi příjemný na užívání, intuitivní, plná automatika s vlastním výběrem režimů pracuje celkem spolehlivě a není potřeba ji opravovat. Manuál v pohodě na ovládání.

Světelnost objektivu je velmi dobrá i na tele.
Špatné světelné podmínky mě velmi překvapily (pozitivně), hned druhý den jsem fotil venkovní akci v noci a výsledky perfektní. Čisté fotky s příjemnou zrnitostí, ostré, světlé.

Co mě naprosto nadchlo je stereo video. Perfektní vykreslení i v pohybu, dokonce si ji dovolním srovnat se svou 3CCD kamerou Panasonic, kterou mám doma. Fakt spokojenost. Problém nastane při přehrávání, formát Pan. nepřehrajete nikde jinde, než v Pan. software, který je divný.

Display je ostrý, dostatečně velký, mohlo by být dotykové ovládání, je to maličkost, ale příjemná.

Celková spokojenost: 9/10 (9,5 pokud zapomenu na přehrávání videa).

Dík za doporučení.

Michal
Milan Šurkala (3381)|22.3.2010 15:50
[quote=Slender;5257]Co mě naprosto nadchlo je stereo video. Perfektní vykreslení i v pohybu, dokonce si ji dovolním srovnat se svou 3CCD kamerou Panasonic, kterou mám doma. Fakt spokojenost. Problém nastane při přehrávání, formát Pan. nepřehrajete nikde jinde, než v Pan. software, který je divný. [/quote]

Fotoaparát umožňuje ukládat videa i do QuickTime, který je přeci jen trochu jednodušší na přehrávání než šílené AVCHD. Každopádně stinnou stránkou jsou enormní paměťové nároky tohoto videa. Pokud tedy máte dostatečně velkou kartu, zkuste záznam do QuickTime a můžete to přehrávat skoro všude.