Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus OM-D EM10, Sony A6000 nebo něco jiného?

Sekel (20)|19.5.2015 00:18
Dobrý večer,
Jsem fotoamatér, který se po zkušenostech s několika kompakty rozhodl jít do třídy CSC fotoaparátů. Účelem je foto/video dokumentace růstu malého potomka + focení přírody (ptáci, rostliny). U foťáku vyžaduji hledáček a upřednostňuji kvalitu fotek před videem. Líbí se mi myšlenka ovládání přes mobil a říkám si, že u nějakého ptačího krmítka bych to i využil. Skvělá diskuze, která z velké části vystihuje moji situaci je v odkazu níže:
https://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/3695-canon-g16-vs-sony-rx100-vs-fuji-x30-vs-xxx-a-nebo-rovnou-bezzrcadlo
Na rozdíl od Lectora Hannibala však nehodlám žehrat na výrobce těl. Každý foťák bude v něčem lepší a v něčem trochu ošizený. Za 2-3 roky budou těla stejně zase o kus jinde a asi nemá cenu se v tom zbytečně patlat. Pročítáním recenzí, názorů a fór jsem dospěl k duelu OMD-EM10 vs. A6000. Jsem si jistý, že oba foťáky splní mé požadavky, nicméně koupit můžu jen jeden. Dle parametrů u mě vyhrává Sony A6000. Má větší chip, fázové ostření a lepší video. Odrazuje mě spousta stěžovatelů na objektivy. Olympus EM-10 mi zase přijde jako skvělá volba z hlediska poměru cena/výkon. Navíc jej provází skvělá reputace. Na spoustě webů ho (i uživatelé) tak mocně doporučují, že to snad ani nemůže být placená reklama. Nedávno spuštěná cashback akce navíc zní docela lákavě...
Můj problém taky je, že se vůbec nevyznám v objektivech. Představa je mít něco na portréty a delší sklo na zvířata. Možná i něco na makro. Vím, že k A6000 lidi často používají setové objektivy 16 - 50mm, 55 - 210 mm + Sigma 19mm. U Olympusu jsou setové objektivy taky často omílaným tématem. Pokud máte s výše uvedenými přístroji nějaké zkušenosti (včetně negativních), případně mi pomůžete najít odpovědi na níže položené otázky, budu vám vděčný.

1) Jak velká výhoda je fázové ostření na chipu?

2) Jsou setové objektivy pro Sony A6000 opravdu takovou tragedií? Někteří uživatelé tvrdí, že jejich kritika je silně přehnaná.

3) Má cenu se v rámci "cashback" akce vykašlat na setové Olympus objektivy a koupit rovnou některý z "cashbackových" objektivů?

4) Je rozumné u Sony přeskočit seťáky a jít rovnou do nějakého kvalitnějšího skla?

5) Dá se říct, který systém je potenciálně perspektivnější?

Díky za vaše názory,
Sekel
fotaky.png
rousini (738)|19.5.2015 09:34
Já mám E-M10 a přijde mi to fajn strojek. Ale porovnávat s A6000 nedovedu. Samozřejmě je tam větší snímač, takže asi lepší DR, lepší možnosti hrátek s DOF. Větší snímač = zároveň větší objektivy.

1. Rychlejší a přesnější ostření pohyblivých objektů
2. Nevím, taky jsem to slyšel...
3 a 4. Ano
5. Nedá, ale s ohledem na Sony, které něco vymyslí ze dne na den je systém m43 konzerva. I když... Oly taky zazdil svoje zrcadlovky...

TeĎ neřeš těla, vyskládej si objektivy, které bys chtěl a spočítej cenu systémů. Tebou zmiňované Sigmy se dělají i s m43 bajonetem. Oly má stabilizovaný čip, má dobrou apku na dálkové ovládání vč. ostření, expozice a snad i art filtrů :eek:. Tím ho nechci upřednostňovat jen ho znám více. Obecně mirrorlessy nejsou moc userfriendly s teleobjektivy. Jednak ergonomií a pak taky nabídkou.
Ale fotit krmítko ze stativu můžeš i se starým manuálním objektivem za pár šupů.
Komo (840)|19.5.2015 18:51
Len doplním rousiniho.Ono je to všetko veľmi individuálne. Osobne si myslím, že 16-50 nekoresponduje s výkonom tela Nex/Alfa. Ale tak isto pochopím, že to niekomu môže stačiť. Väčšinou ľudia, čo si kupujú niečo "lepšie" ako kompakt, prezerajú fotky na monitore 1:1 a tešia sa peknej kresbe atď. Laik to berie čisto pragmaticky a nejaký neostry roztek nevidí,hlavný je pre neho motív fotky. Mám Nex 5 T a 16-50 používam len výnimočne. Ja ale zoomy všeobecne moc nemusím.
Sekel (20)|19.5.2015 22:13
Díky moc za vaše odpovědi.

Zdá se, že přesně spadám do škatulky laika, jak jej popsal Komo. Pokud na monitoru snímek vypadá OK, jsem spokojen :-). A pragmaticky vzato je možná vhodné mít na začátek nějaký "špatný ale levný" objektiv, abych byl v budoucnu schopen ocenit ty dobré a drahé.
Výhoda je, že na koupi nijak nespěchám. Cashback od Olympusu trvá celé léto a kdoví, třeba Sony uvede něco ve stylu A6100 a ceny A6000 půjdou dolů. Určitě si také počkám na uvedení Fuji X10 a jeho hodnocení. Důležitou úlohu bude hrát i můj osobní pocit z uvažovaných fotoaparátů. Tu obyčejnou radost z focení dle mého nenahradí žádný parametr.

"Vyskládat si objektivy a pak vidět" je jistě skvělý plán, nicméně teď jde o to, který objektiv je "ten lepší". V tom prostě plavu. Proto bych se rád přímo zeptal. Pokud je odpověď na otázky 3 a 4 ANO, pak určitě máte jako majitelé daných systémů představu, čím byste setové objektivy nahradili. A já budu rád, když se s vaším výběrem svěříte, abych měl nad čím uvažovat.
rousini (738)|19.5.2015 22:42
[QUOTE=Sekel;37904] Důležitou úlohu bude hrát i můj osobní pocit z uvažovaných fotoaparátů. Tu obyčejnou radost z focení dle mého nenahradí žádný parametr. [/QUOTE]
Prosím zarámovat.

No já jsem začal budovat m43 asi před rokem a něco. S tělem jsem koupil seťák 14-42. Ten nestál v delšín polovině rozsahu za moc. Další mínus prakticky nemožnost rozostřit pozadí. takže jsem koupil Sigmu 19/2,8. Neporovnatelná kresba.
Hned zpočátku jsem pořídil 45/1,8. Je to takové nemastné ohnisko pokud nefotíš portréty, ale je krásně ostrý, takže na nějaký polocelek, detail se hodí. Postupem jsem si uvědomil, že moc lkvalitních dlouhých skel za rozumnou cenu není a tak jsem ještě vzal Sigmu 60/2,8. Ta dovede kreslit ještě o chlup líp než pětačtyřicítka m.zuiko.
Postupně jsem se dostal přes bazar za dobrou cenu na m.zuikoi 17/1,8 a Sigmu 30/2,8. To zuiko 17 je o trochu lepší než Sigma 19 a tak jsem Sigmu poslal do světa, ale všechny 3 Sigmy jsou super skla.
V současnosti řeším nějaký lehký travel zoom a volba padla na panasonic 12-32. To sklo je malé, lehké, obsáhne záběrem 90% mých typických situací. Když se mezi nimi najde něco vyjímečného přehodím pevné sklo...
Krom toho mám 2 stará manuální skla, která nejsou pohotová, ale mám je rád a baví mě to s nima.

Prostě hned zkraje jsem koupil nějaké pevné sklo a to mě utvrdilo, že zoomy s ohledem na "kvalitu" nechci. Samozřejmě je řada Profi zoomů, ale je to kus skla a ranec peněz...
Sekel (20)|20.5.2015 21:40
Mno, to máš doma takové malé sklenářství :-) Co všechno beres s sebou, když jdeš s foťákem jen tak ven?

Já se díval na E-mount zoomy na megapixelu a jsem z toho mírně rozpačitý. "Rozumný" zoom, který bych využil, dávají jen zatracované seťáky SEL1855, resp 16-50 OSS SEL. Dále jsou tam objektivy 18-200 což v rámci primárního skla považuji za ujeťárnu. Následující "rozumný" zoom je 16-70mm f/4 ZA OSS SEL Vario-Tessar T* za krásných 26k. Mno nic, zdá se, že pokud se rozhodnu pro A6000, setový zoom bude muset stačit. Aspoň že u pevných skel už je ta nabídka výrazně lepší.

Přesto bych měl dotaz ohledně zoomů. Má někdo zkušenost s použitím full frame objektivu na APS-C foťáku? Mám na mysli konkrétně Sony FE 28-70mm f/3,5-5,6 OSS na nějakého NEXe. Jedná se o E bajonet, takže žádná redukce snad není potřeba. Bylo by to v něčem lepší?
rousini (738)|21.5.2015 09:48
Když jdu fotit, tak nosím skro všechno. V brašně je místo a mě to těžké nepřipadne. Ty skla už tam mají svoje místo a podpírají chlopně na kterých je tělo...
V zimě pod bundu beru jen 17/1,8.
Se Sony skly neporadím, neznám je, ale 18-55 je něco jiného než 16-50.
kultus (1295)|21.5.2015 20:02
Jak ja to tak vidim, na cele sony bych se uz mohl... :) mel jsem NEXe s 18-55mm. Jako na zacatku stacil to jo, z kompaktu to byl skok a sok. Ale jak spadli ruzove bryle, zistilo se ze na siroko ostrou fotku az do rohu neudelas (musi se aspon lehce prizoomovat) ani kdyz priclonis, AF zacal byt na nektere veci uz docela pomaly (A6000 je uz ale jinde), ergonomie zacala taky pokulhavat (hlavne s 55-210mm) a co dokoupit? 50mm pres osmicku, 35mm pres 11K...Dobre zoomy jsou silene drahe nebo obrovske k telu, levne stoji za prd (viz setaky). Takze pokud nefotis pevnyma nebo tema drahyma zoomama, je A6000 vyhozeni penez. Diky aspon za ty sigmy. Ma 24Mpx, ktere se v nekvalite setaku utopi a nevim jestli je to jeste aktualni, ale pry ma/mel ten jejich 24Mpx snimac nejake problemy s DR, pri vytahovani stinu dochazelo k silenemu "bandingu". Mozna to uz spravili, overil bych to. Vim, ze zadny system meni dokonaly, ale jak to ted sleduji popremyslel bych nad fuji EX2 pokud bude prvorada TK se setakem 16-50mm f2,8-4 - vyborny setak BTW, nebo neco od olympusu OMD pripadne novejsi panaky. No hodne stesti pri vybere sam bych nevedel do ceho skocit...jsem ted rad za FZ1000, protoze TK a ostrosti fotek, AF i ergonomii a funkcemi strci NEXe s 18-55mm + 55-210mm (co jsem mel) hodne hluboko do kapsy za podobne penize co stal puvodne. Jinak to FEcko uz je na univerzalni zoom docela dlouhe. Uvedom si, ze na APSC ti to da az od 42mm prep.!!! co s tim chces chodit fotit? To neni jako 16-70mm SEL...
Sekel (20)|21.5.2015 22:07
Mno, zkušenosti se cení, negativní dvojnásobně.

Nad nějakým kvalitním kompaktem jsem taky přemýšlel, nicméně dát 20+ tisíc za tělo s nulovou užitnou do budoucnosti se mi (zatím) tak nějak příčí. To radši dám stejnou částku za 16-70 SEL a ušetřím na těle nebo pevném skle. Akorát konkrétně u 16-70 SEL mi hodnota f/4 na malém ohnisku přijde strašně moc. Ale jak už jsem naznačoval, nijak zvlášť tomu nerozumím.

Přiznám se, že jsi mě mírně znepokojil. Pokud foťák s 1" senzorem a rozlišením 21 Mpx strčí v rámci TK a ostrosti fotek do kapsy přístroj s trojnásobně velkým senzorem a srovnatelným rozlišením (24 Mpx), tak je něco hodně špatně. Na nutnost lehce přizoomovat bych si nejspíš zvyknul, ale samotný fakt, že tě celková zkušenost z NEXe + seťáků zahnala zpátky do kompaktů je pro mě alarmující. Ještě si to Sony proklepnu.

Díky moc za připomínku ohledně FE objektivu! Holt by to bylo takové malé tele ... :-)
kultus (1295)|22.5.2015 06:56
No tys to cele docela prekroutil, tak jinak. Ja ti kompakt nevnucuji, pouze rikam ze po zkusenosti z NEXe a objektivy co jsem mel jsem rad zase u kompaktu s poradnym rozsahem a vic nez slusnou kvalitou pro me potreby dostacujici. Podil na tom ma taky nepohodlnost objektivy menit a nosit sebou, nevyuziti pevnych skel a horsi ergonomie. Za dalsi, ja srovnaval NEXe ne A6000 kde je aspon hledacek a poradne ostreni a problemy se senzorem si musis overit jinde. Nabidku objektivu u sony ale vidis sam, tady se budes musrt rozhodnout sam za sebe. Ve spatnych podminkach 1" snimac nemuze konkurovat APSC ale s lepsi svetelnosti a stabilizaci muze setak castecne dohnat anebo predehnat (dlouhy konec). Na portrety to moc neni resp. musi se s tim clovek pohrat, ale kdybych potreboval portrety koupil bych levnou sestavu APSC a svet.skla a porad by mi FZ1000 slouzil na vetsinu toho co potrebuji lepe. Rikam PRO MNE, to je dulezite ;-) Nevymlouvej se ze tomu nerozumis, chystas se vyvalit ranec za priklad: telo + drahy objektiv, tak se ptej a neco si o tom pocti abys pak nelitoval. :) rada na zaver, promysli skla a system jako celek. Pokud potrebujes jen dobry setak a nejake to pevne sklo mozna bude lepsi fuji. Na setaku se aspon muzes ucit fotit a seznamovat se s fotakem, zjistis jake ohnisko budes nejvic potrebovat a pak prikoupis jako svetelne. Hlavne se neupinej jen na TK a vsechno ber jako muj osobni nazor nikoliv snahu te od Sony odradit.
JonSnih (13)|24.5.2015 18:33
[QUOTE=Sekel;37920]Mno, to máš doma takové malé sklenářství :-) Co všechno beres s sebou, když jdeš s foťákem jen tak ven? [/QUOTE]

Čau, mám EM5 a pár monofokálů. Zoom používám výjimečně. Když jdu ven, beru s sebou typicky jen jeden objektiv, ten na těle. Člověk je nucený víc využívat to, co má k dispozici. Zpočátku, po zhýčkání zoomem, jsem byl nejistý a bral s sebou všechna skla. Téměř vždy zbytečně :mistake (pakliže jsem nešel na nějakou akci, to jsem věděl, že budu používat všechny). Je to vážně fajn jít jen tak nalehko. Nemám potom důvod si říkat, že nemám dost místa v brašně, batohu... nebo že mě tíží na krku atp. Půl kila se ztratí. A foťák mám (téměř) vždy po ruce, zatímco ostatní skončí u klišovitého "jééé, chtěl jsem si vzít foťák, ale zapomněl jsem si ho přibalit", případně vytáhnou fotomobil, pakliže vůbec. :)
Lector Hannibal (12)|24.5.2015 21:57
[QUOTE]Na rozdíl od Lectora Hannibala však nehodlám žehrat na výrobce těl.[/QUOTE]

To je prave chyba. Vyrobci si totiz dovoli pouze to, co jim dovoli spotrebitele. A pokud spotrebiteli nevadi, ze se umele vytvareji cenove kategorie (nejen) fotoaparatu a lisi se pouze tim, ze se zakomentuji dva radky v kodu software nebo se vymeni cast hardware s temer podobnou vyrobni cenou, tak me to teda vadi.

Je to jednoduchy, CSC jsou IN, jsou to tahaci penez a jsou tlaceny jak to jen jde (celosvetove to je jedina kategorie, ve ktere jdou prodeje nahoru). Takze ja jsem si uvedomil, ze to se mnou vyrobci CSC nemysli uprimne a zamyslel se nad tim, zda je chci podporovat. A prisel jsem na to, ze na vetsinu pripadu si vystacim s lepsim kompaktem a pokud si budu chtit hrat na fotografa, tak si poridim zrcadlo pro specialni ucely (Tele, Makro, Sport) - to vyuziju tak 5x za rok, takze muzu postupne dokupovat objektivy aniz by me to nejak financne vycerpavalo. A zaroven nemam pocit, ze by ze me nejake Sony tahalo prachy(tedy, ze bych i po investoveni 35000kc si pripadal tak, ze mi stale neco chybi), protoze zrcadla ve stejne kvalite s CSC jsou proste levnejsi a je vetsi vyber objektivu. Na 12fps mi uz tak nejak nezalezi. S tim dalkovym ovladanim je to holt horsi, ale opet je to o tom, jak casto to vyuziju a zda to stoji za tolik penez.

Taky bych doporucil, jak tu uz padlo, zacit od objektivu. Pokud chces zustat u setovych objektivu, tak CSC nepotrebujes a porid kompakt.

Vse je potreba brat s ohledem na finance...po mem badani jiz vim, ze kdybych mel koupit A6000 s objektivy nebo jet na mesic na Kubu, tak radsi koupim kompakt za 10000 a pojedu na tri tydny na Kubu.

Pokud neni foceni tvuj konicek nebo si musis davat financni limit na nakup techniky, tak pro tvoje ucely staci ultrazoom. A pokud ne, tak pro tve foceni M10, pro video A6000. Vsechny rozdily znas sam.

Jeste takova otazka na konec. Pokud je foceni tvym konickem, tak je to zbytecna otazka, ale pokud ne, tak "Kdo a jak casto bude na tyto fotky koukat a kolik tech fotek bude?" Stoji ta financni investice za to, abys koupil orezanou verzi fotoaparatu?
Sekel (20)|11.4.2016 01:45
[QUOTE=Lector Hannibal;37977]Jeste takova otazka na konec. Pokud je foceni tvym konickem, tak je to zbytecna otazka, ale pokud ne, tak "Kdo a jak casto bude na tyto fotky koukat a kolik tech fotek bude?" Stoji ta financni investice za to, abys koupil orezanou verzi fotoaparatu? [/QUOTE]

Nad touto otázkou jsem docela dlouho přemýšlel a došel jsem k rozhodnutí, že se prozatím spokojím i s ořezanou verzí. Dále jsem dospěl k tomu, že kvalitní video (nemusí být zrovna 4K) je pro mě docela zásadní. Shlédnutí několik srovnávacích videí na youtube vyřadilo ze hry Fuji - jakkoliv to byl můj dosavadní favorit. Nijak zvlášť to nepomohlo ani Olympusu - ať už to byla hláška někde tady z fóra ve stylu "Olympus na video nebrat", tak i moje vlastní zkušenost se zapůjčeným E-PL6. Do hry se však paradoxně dostaly CSC přístroje Panasonic, jejichž pochvalné recenze ohledně videa nelze přehlédnout. Bohužel jsem k nim hned na začátku dostal dost negativní reference ve stylu "Jsou to příšerné plastové ****, které nic nevydrží.
1) Opravdu jsou Panasonicy konstrukčně takové hrůzy? (ne, nezačínám žádný flame).
2) Zdá se mi to, nebo Sony k nabízeným seťákům 16-50mm, případně 18-55mm nenabízí žádnou lepší alternativu? (Aspoň co se světelnosti týče)
3) Jak moc velká "blbost" je vykašlat se na celé CSC a místo těla a "kvalitního objektivu" koupit třeba Lumix DMC-FZ1000 v hodnotě cca toho "kvalitního objektivu" s tím, že za pár let půjde do křemíkového nebe?

Předem díky za vaše názory!
kolyy (1542)|11.4.2016 02:47
1) Absolútny nezmysel
2) Nezdá, je to tak. Presnejšie povedané, alternatívy majú byť 18-105/4 a 16-70/4.
3) Stojí to za úvahu. Obetuješ hlavne rozmery a možnosť nasadiť svetelnejší objektív.
Dan7 (411)|11.4.2016 21:15
Dobrou alternativou k "seťákům" Sony jsou zejména jejich pevné objektivy - jsou stabilizované a vhodné i na video. Konkrétně se jedná o Sony 35mm f/1.8 OSS a Sony 50mm f/1.8 OSS (primárně na portréty). Nevýhodou je absence zoomu a přehazování objektivů, ale zase je tu lepší světelnost.
Mé oblíbené širokoúhlé začínají u levné Sigmy DN Art 19mm f/2.8. Dražší jsou Sony 10-18mm f/4 OSS (vhodné pro video i fotky) a Zeiss Touit 12mm f/2.8 (vhodný na fotky a krajinu).
Komo (840)|12.4.2016 08:26
Sony 50/1,8 mam a za tu cenu je to dobry objektiv,podla mna. Ale namiesto Sony 35/1.8 by som volil novu Sigmu 30/1,4. Cena bude asi rovnaka,lepsia svetelnost,trocha sirsi aj ked bez stabilizacie. Hlavne dufam v lepsie opticke vlastnosti oproti sel 35.
Ono ani ten sel 16-50 nie je na zahodenie. Na take bezne domace video vyborny. Siroky uhol zaberu, velka HO.
Dan7 (411)|12.4.2016 09:49
Na tu novou Sigmu jsem zapomněl. Už je v prodeji? Na fotky bych ji bral, ale na video z ruky ve srovnání se Sony 35mm nevím.
Za mě taky se Sony 50mm naprostá spokojenost. Mám zkušenost s Nikonem 50mm 1,8 G i Canonem 50mm 1,8 STM. Ta Sony ve srovnání s Nikonem a Canonem mně připadá nejlepší + stabilizace na video, kvalitní zpracování.
Komo (840)|12.4.2016 10:49
Skoda ho ma za 336 €. Mozno casom sa bude dat kupit za 300. Sel35 stoji minimalne 400. Ak bude tato Sigma aspon taka dobra,ako jej lacnejsie sestricky,tak pre mna niet o com. Obetovanie stabilizacie mi za to stoji.Sel 35 som kupil a nasledne vratil.Okrem toho,ze bol decentrovany,tak na nizkych clonovych cislach dost aberoval,mal mliecnu a makku kresbu. Pravda,toto posudzovanie je aj individuálne, ale podla mna pomer ceny a kvality je neadekvatny(pretoze tu mame lacne a dobre Sigmy). Co sa tyka videa,poviem tu svoj laicky nazor. Pre bezneho cloveka,ktory si len v dostatocnej kvalite potrebuje zaznamenat niektore okamihy,sposobom - stlacim gombik a v.kuse nahravam,svenkujem,vrtim sa s tym atd, tak pre toho je najlepsi sirokouhly objektiv so stabilizaciou. Mala ohniskova vzdialenost(stabilny obraz), ostrost(velka HO). Mam Nexa a ten so Sel 35 nedokazal preostrovat tak rychlo. S tymyto novymi alfami by to malo byt lepsie.
Sekel (20)|13.4.2016 00:56
Tak jsem zase trochu četl a z Panasonicu bych šel asi do G7. GX7 údajně nemá vstup pro externí mikrofon a neumí 4K video (které nepotřebuju, no ale když už ... ). GX8 má sice lepší senzor a odolnost, ale je to drahé, velké a bez vestavěného blesku. Jen mě mate, že například v megapixelu nemají G7 skladem. Ani jeden kus. Zdá se, že se buď jedná o obrovský prodejní trhák anebo průšvih. Každopádně budu muset najít nějaký obchod, kde si ho budu moct aspoň trochu osahat. Za každé info navíc budu rád ...

PS: Má někdo zkušenosti se zvukem u videa u G7 a Sony A6000? Je nutné použít externí mikrofon, nebo jsou interní mikrofony pro běžné domácí video dostatečně kvalitní?
kolyy (1542)|13.4.2016 09:30
[QUOTE=Sekel;41742]Jen mě mate, že například v megapixelu nemají G7 skladem. [/QUOTE]

Pozri sa trochu lepšie, G7 majú skladom v sete s 14-140 a dvojsete s 14-42 a 45-150. Vypredaný je momentálne set s 14-42.

[QUOTE=Sekel;41742]Má někdo zkušenosti se zvukem u videa u G7 a Sony A6000? Je nutné použít externí mikrofon, nebo jsou interní mikrofony pro běžné domácí video dostatečně kvalitní?[/QUOTE]

Mám dosť skúseností s internými mikrofónmi pri Sony aj Panasonic, aj keď iné modely (hlavne GM5 a NEX-3N). G7 a A6000 sú vyspelejšie telá, tak by to snáď malo byť minimálne rovnako dobré. Pre domáce použitie (hovorené slovo a podobne) je to podľa mňa úplne v pohode. S GM5 som natočil aj trochu silvestrovského diska, a je to bez problémov počúvateľné.

Základnú nevýhodu interného mikrofónu vidím v tom, že výrazne zaberá ruchy od foťáku (mačkanie čudlíkov, ostrenie, zoomovanie a pod.). Komentár kameramana je tiež hlasnejší ako zvuky z okolia, ale tomu sa dá prispôsobiť. Základ je dať si pozor na manipuláciu s foťákom. Pri Panasonicu je výhodou dotykový displej, pomocou ktorého sa dá video v tichosti plne ovládať (clona, čas, ISO, korekcia expozície, mikrofón, autofokus). Ďalšia vec je, či sú použité objektívy tiché. Z objektívov, ktoré pri videu hlavne používam: Panasonic 12-35 F2.8 - ostrenie tiché; Panasonic 12-32 - výraznejšie preostrenie je veľmi jemne počuť, inak tiché; Panasonic 15mm F1.7 - konštantné jemné vrčanie autofokusu; Sony 16-50 - autofokus tichý, zoomovanie je jasne počuť; Sigma 19mm - ostrenie tiché (ak sa nemýlim).

Otázka je, nakoľko je čokoľvek z tohto podstatné. Pre moje amatérske domáce video je zásadnejším problémom ostrenie a stabilizácia, nie zvuk.
Sekel (20)|13.4.2016 23:44
Kolyy:
jen tak pro inspiraci jsem si spočítal cenu uvedených objektivů k Panasonicu:
Panasonic 12-35 - F2.8 -> 33 000 Kč.
http://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-g-x-vario-hd-12-35-mm-f-2-8-asph-power-ois
Panasonic 12-32 - F3.5 - 5.6 -> 9 500 Kč
http://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-g-vario-12-32mm-f-3-5-5-6-asph-mega-o-i-s-stribrny?v=2085
Panasonic 15mm - F1.7 -> 16 000 Kč
http://www.megapixel.cz/panasonic-leica-summilux-15mm-f-1-7-asph

50 000 Kč za objektivy ke 4/3? A to nepochybuju o tom, že jich máš víc .... OMG, já měl za to, že 4/3 systém je menší, uživatelsky příjemnější a hlavně LEVNĚJŠÍ. Přestávám rozumět nářkům na cenu Sony objektivů. Vždyť když koupím Sony 16-70mm f/4, Sony 50mm f/1,8 SEL a nějakou krátkou Sigmu, tak mě to vyjde výrazně levněji než výše zmíněný Panasonic set. Pokud bych v rámci srovnávání výše zmíněných setů objektivů mixoval hrušky s jablkama, tak mě prosím uveďte do reality, ale tak jak tak to vidím černě :-(

Skoro to vypadá, jakoby Sony byla ta levnější varianta... jenže A6300 mě vyloženě zklamala. Nečekal jsem, že bude levná a ani jsem neměl v plánu ji kupovat, ale jako potenciální majitel Sony-E systému mě zajímalo, co "budoucnost" přinese. Tajně jsem doufal, že to bude něco extra ve stylu Sony kompaktů, které se technologicky (i cenově) předhánějí v novinkách. Slintal jsem zejména po 1000 fps videu (byť pouhé 4s záznamu v omezeném rozlišení), ale to nepřišlo. A pokud jsem četl správně, ani A6300 nemá ani ten toužebně očekávaný dotykový display.
Rousini v jednom komentu píše, že systém 4/3 je oproti Sony konzerva, ale když se podívám na nabídku CSC Sony a Panasonicu, tak mi přijde, že Sony se o CSC segment nijak zvlášť nestará. Nicméně pod články o A6300 se objevuje spousta pochvalných až nadšených komentářů, což mě opět utvrzuje v tom, že tomu nejspíš prostě jenom nerozumím :-)

Kolyy:
S čím fotíš, když chceš na GM5 malou hloubku ostrosti? 15mm - F1.7?
kolyy (1542)|14.4.2016 02:40
Sekel: no áno, už som v M4/3 až po uši... ;)

K objektívom:

Panasonic 12-35 F2.8: áno, je veľmi predražený a za plnú cenu by som ho nekúpil. Mám ho z bazáru asi za polovicu. Sony Zeiss 16-70/4 je tiež veľmi drahý, ale nie je celkom porovnateľný. A to jednak optickou kvalitou (neostré rohy a mäkký dlhý koniec) a spracovaním (chýba odolnosť voči prachu/vode). Svetelnosť je samozrejme tiež nižšia, ale to čiastočne doháňa väčším senzorom. Je to trochu iná kategória objektívov - kým Sony je koncepčne kompaktný F4 objektív, ktorý je len z neznámych dôvodov príliš drahý, Panasonic je odolný svetelný F2.8 zoom bez kompromisov, stavaný na použitie aj pri plne otvorenej clone. Ekvivalent pre Sony dosť výrazne chýba, hlavne keď už je tu A6300 s určitou odolnosťou voči prachu a vlhkosti.

Panasonic 12-32: mám ho ako seťák ku GM5, takže prakticky zdarma. Plní podobnú úlohu ako 16-50 pri Sony, ale je opticky lepší.

Panasonic Leica 15mm F1.7: je to síce drahšie, ale opticky parádne sklo, ostré aj plne otvorené. Na Sony E neexistuje porovnateľný ekvivalent.

Okrem toho mám ešte Panasonic 14-140 a Olympus 45mm F1.8. Pre oba existujú podobné alternatívy pre Sony (18-200mm a 50mm F1.8).

Nízka hĺbka ostrosti - najmä Olympus 45mm F1.8, ale aj Panasonic 15mm F1.7 a v druhej polovici rozsahu aj 12-35 F2.8 a 14-140.

Môj dojem zo Sony je taký, že preskočili na FF skôr než dokončili APS-C. Výsledok je zmätok v objektívoch, ktorý tam je. A keďže už niekoľko rokov nič nové pre APS-C nevydali, nateraz to tak asi zostane. Dopĺňajú iba FF sklá, niektoré sú aj pre APS-C veľmi užitočné, ale je to spojené s vyššou cenou a rozmermi. Samozrejme, ak si v tom zmätku dokáže niekto vybrať to čo potrebuje, nie je problém. Ale napríklad mne chýba svetelný širokáč, a to je konečná.

Moja M4/3 zostava sa môže javiť ako predražená, ale budoval som to postupne s tým, že som si vždy dokúpil to čo som potreboval a zvyčajne som sa rozhodol pre drahšiu a kvalitnejšiu alternatívu. Nie je problém poskladať niečo oveľa lacnejšie - Sigmy sú k dispozícii aj na M4/3, lacných 50mm a 90mm ekvivalent tiež.
Komo (840)|14.4.2016 09:50
kolyy,co povazujes za svetelny sirokac a aky mas ty? Mozno som to prehliadol,necital som vsetko podrobne.
kolyy (1542)|14.4.2016 12:10
Práve spomínaný Panasonic 15mm F1.7 a tiež Fujifilm XF18mm F2. Ale problém je širší, pre Sony E proste pod 35mm FF ekvivalent neexistuje svetelnejší zoom ako štandardných F3.5 a svetelnejšie pevné sklo ako F2.8 (natívne s AF). A aj okolo 35mm je len veľmi drahý Sony Zeiss 24mm F1.8. Takže rozumný výber vidím až pre normálne ohniská a krátke tele. Prirodzene, komu stačí F2.8, tak nemá až taký problém (aj keď na 24mm ekv. je len slabý pancake 16mm F2.8).
Komo (840)|14.4.2016 13:30
Mas pravdu,ale ten Fuji a Pana co spominas,tiez nie su najlacnejsie. Navyse Panak je len eqv. 30.
kolyy (1542)|14.4.2016 15:05
Jasné, netvrdil som, že je to práve lacné a ani, že toto je nutne tá správna cesta pre každého. Mne ide o cca 28mm ekv., takže tých 30mm sa ešte dá. Ak niekto potrebuje širšie ohnisko, tak je tu Olympus 12mm F2 alebo Fujifilm 16mm F1.4 (všetko drahé, prirodzene, ale je).
Komo (840)|14.4.2016 15:49
A co ten pancake 16 mm,ked uz sme pri tom. Nemas osobnu skusenost?
kolyy (1542)|14.4.2016 15:58
Nemám, ale nevidel som pozitívnu recenziu. Na F2.8 aj F4 je to podľa tohto dosť hrozné, horšie ako seťák 16-50:

http://www.photozone.de/sony_nex/728-sony16f28nex7?start=1
Komo (840)|14.4.2016 16:21
Hm,naco to vobec robia.
Komo (840)|14.4.2016 16:30
A na toto co hovoris? Priznam sa,ze som to len tak v tablete skumal,ale tusim vyzera to obstojne. http://m.dpreview.com/news/4812403421/sigma-30mm-f1-4-dc-dn-contemporary-real-world-sample-gallery
kolyy (1542)|14.4.2016 22:00
Veľmi fandím tomuto objektívu a dúfam, že prináša zmenu v prístupe Sigmy k bezrrkadlovkám. Ak by Sigma priniesla celú radu cenovo prístupných F1.4 objektívov pre CSC, to by bola bomba. Ukážky vyzerajú sľubne, ale ťažko hodnotiť. Až seriózne testy ukážu ako na tom je. Pre mňa je u tohto objektívu dôležitá stredová ostrosť na F1.4, rohy ma až tak veľmi netrápia. Ak to bude použiteľné plne otvorené (na portréty), bokeh bude pekný, autofokus plne na úrovni a cena naozaj niekde pod 400€, tak to bude vietor do stojatých vôd M4/3 a Sony E. Ohnisko mi dáva zmysel pre oboje, možno trochu viac pre Sony. Ale v oboch systémoch už prirodzene existujú objektívy na podobnom ohnisku, takže je to naozaj o cene a kvalite na F1.4.

V mojej M4/3 zostave mi zatiaľ chýba svetelné sklo okolo 25-30mm. 30mm mám radšej, má to už trochu taký tele nádych, takže Sigma sa u mňa dosť triafa. Ale po kúpe 12-35 F2.8 (kde rozhodla stabilizácia pre video), necítim úplne akútnu potrebu toto ohnisko riešiť. Navyše, Sigma 30mm F1.4 má podľa mňa pre M4/3 jednu nevýhodu, a to sú rozmery. Na APS-C je to ok, ale napríklad v porovnaní s Olympus 25mm F1.7 je to proste dosť veľké. Takže uvidíme ;)

Pokiaľ by Sigma prišla s F1.4 verziou aj na 19mm, to by bol vskutku prielom. Hlavne pri Sony E, kde to úplne chýba, ale aj pri M4/3 je tam príležitosť, lebo Olympus 17mm F1.8 a aj Panasonic 20mm F1.7 majú svoje neduhy, pritom cenovo sú vyššie.
Komo (840)|14.4.2016 22:20
Tak, tak. Uz 19/2 by bolo vyborne, nieto 1,4. Ale cena 30 uz je https://www.fotoskoda.cz/sigma-30-mm-f-1-4-dc-dn-contemporary-pro-sony-e-aps-c/
Pockam este nejaky piatok,budu recenzie, nasetrim bubaky a asi to bude moj dalsi kus do zbierky. Uz len to sirsie ohnisko oproti sel 35 mi viac vyhovuje.
joeh (3352)|14.4.2016 22:22
kolyy, neviem či si zaregistroval, Sigma už vyriešila dostupnosť objektívov série art F1.4 pre Sony E
Komo (840)|14.4.2016 23:01
No ale ta cenova dostupnost a rozmery....... + samozrejme cena dedukcie.
kolyy (1542)|14.4.2016 23:27
joeh: samozrejme, ale nefunguje AF korektne len s A6300, ktorá má podporu fázovej detekcie cez adaptér (podobne ako s LA-EA3)? Možno sa mýlim, ale zatiaľ som nevidel poriadny test. Súhlasím, že je to veľká pomoc pre opomenutý Sony E systém, minimálne pre A6300, veď tie kompatibilné objektívy v zozname sú bomba (napríklad 18-35 F1.8, 17-70 F2.8-4, 18-300 alebo 150-600). Jedna vec, čo zostáva sú rozmery - namontovať rozmerný zrkadlovkový objektív cez adaptér na malé telo trochu popiera celú logiku systému. Ale určite je to fantastická možnosť, ak by to fungovalo čo sa týka AF kompletne (plná podpora AF-C, všetkých ostriacich režimov a videa).
joeh (3352)|14.4.2016 23:42
Nemyslím, že by možnosť nasadenia FF svetelného skla popierala logiku systému CSC. Možnosť nahodiť nejakú palacinku alebo zoom skladačku je stále zachovaná. No, na také "fajnšmekrovské" fotenie a točenie je to lahôdka, napríklad Panasonic GX80 + metabones + canon F1.2 a máme výstup F0.8 - F0.9. To by som bral.
kolyy (1542)|15.4.2016 00:00
Ok, súhlasím, trochu skorigujem tvrdenie - ak nasadím veľký zrkadlovkový objektív cez adaptér na CSC, pretože mi v systéme chýba ekvivalent, tak sa iba snažím obísť nemohúcnosť výrobcu ponúknuť natívne sklo, ktoré by bolo menšia a ľahšie pre daný systém. Nepopieram tým nutne logiku systému, ale ani to nie je práve elegantné riešenie, lebo potenciál pre malé rozmery a váhu je jedným z lákadiel pre CSC.
Sekel (20)|15.4.2016 01:05
[QUOTE=kolyy;41756]Sony Zeiss 16-70/4 je tiež veľmi drahý, ale nie je celkom porovnateľný. A to jednak optickou kvalitou (neostré rohy a mäkký dlhý koniec) a spracovaním (chýba odolnosť voči prachu/vode). Svetelnosť je samozrejme tiež nižšia, ale to čiastočne doháňa väčším senzorom. Je to trochu iná kategória objektívov - kým Sony je koncepčne kompaktný F4 objektív, ktorý je len z neznámych dôvodov príliš drahý[/QUOTE]
Vidiš, a já všude četl, jak je ten objektiv úžasný a že je v celém rozsahu srovnatelný s kvalitou pevných skel. Jednu dobu (no vlastně jsem se té myšlenky ještě zcela nezbavil) mě to dokonce svádělo ke hříšné myšlence, že koupím A6000 tělo spolu se Sony Zeiss 16-70/4 a mám vystaráno jak na fotky tak na video. Že co se týče HO, tak horší světelnost dožene větší senzor a jsem vlastně na úrovni 4/3 F2.8 objektivů. Že rozsah 24 - 105 po přepočtu mi obsáhne 95% situací, další 4% dozoomuju nohama no a to poslední procento prostě nevyfotím - tak jako doteď.

Zajímal by mě tvůj pohled na "ovela lacnejsu alternativu" pro Panasonic s tím, že nějaký stabilizovaný zoom objektiv s univerzálním ohniskem být musí - už kvůli videu a mé přirozené lenosti.

PS: Když jsem žehral na nedostupnost G7 v prodejnách Megapixel, narážel jsem na samostatné tělo. G7 se totiž vyskytuje ve zvýhodněných sadách pouze s objektivy o které v podstatě nemám zájem a které vlastně jen zbytečně zvyšují cenu samotného fotoaparátu. Možná bych využil ten 14-140, ale primárně bych se bez tak dlouhého skla asi obešel.
kolyy (1542)|15.4.2016 23:40
Sekel: ja čerpám iba z recenzií čo som čítal a diskusií užívateľov na Sony fóre na dpreview. Tam je to často diskutovaný objektív, a ja som si s tých diskusií vzal to, že tá rohová neostrosť je naozaj normálna, a že kusová variabilita je výrazná. Spokojní užívatelia typicky argumentujú výbornou stredovou ostrosťou a mikrokontrastom, pričom tie rohy nepovažujú za prekážku.

Čo sa týka rezencií, napríklad:

http://www.photozone.de/sony_nex/901-sony1670f4oss

Z môjho pohľadu ten objektív nerieši zásadné slabiny seťáku 16-50 (slabé rohy, najmä na širokom konci) a to, čo pridáva na papieri, je v praxi nepresvedčivé (F4 v druhej polovici rozsahu). Tým pádom sa mi to nezdá za tú cenu ani trochu primerané.

Tým nechcem povedať, že pre niekoho to nemôže byť ideálny objektív. Ak Ti stačí F4 na APS-C (mne ani náhodou) a nie si náročný na rohovú ostrosť, tak to môže byť naozaj všetko čo potrebuješ. Otázka potom ale znie, prečo si radšej nekúpiť niektorý z 1" kompaktov so svetelným objektívom, ktoré poskytnú podobnú službu.

Dosť ľudí tiež doporučuje uprednostniť 18-105/4 a to by som urobil aj ja, napriek rozmerov a dlhšiemu začiatku. Opticky vraj nie je o nič horší, stojí skoro polovicu a hlavne ponúka F4 v rozumnom balení prakticky na strednom tele. To už je použiteľné aj na akčnejšie veci na kratšiu vzdialenosť, s rozumným výrezom sme na 200mm ekvivalent.
kolyy (1542)|16.4.2016 00:03
[QUOTE=Sekel;41786]Zajímal by mě tvůj pohled na "ovela lacnejsu alternativu" pro Panasonic s tím, že nějaký stabilizovaný zoom objektiv s univerzálním ohniskem být musí - už kvůli videu a mé přirozené lenosti.[/QUOTE]

Oveľa lacnejšia alternatíva k môjmu systému by bola vziať menej svetelné pevné sklá (napríklad Panasonic 14mm F2.5 z bazaru, Sigma 30mm F2.8 alebo 60mm F2.8), vykašlať sa na univerzálny zoom pre tele (t.j. 45-150 miesto 14-140) a prirodzene oželieť F2.8 zoom.

Stabilizovaný univerzálny zoom objektív je práve seťák. Pokiaľ tým rozumieš svetelný zoom, tak to je bohužiaľ prémiová vec pre každý systém. Najlacnejšia cesta je kompakt typu LX100.

[QUOTE]Když jsem žehral na nedostupnost G7 v prodejnách Megapixel, narážel jsem na samostatné tělo. G7 se totiž vyskytuje ve zvýhodněných sadách pouze s objektivy o které v podstatě nemám zájem a které vlastně jen zbytečně zvyšují cenu samotného fotoaparátu. Možná bych využil ten 14-140, ale primárně bych se bez tak dlouhého skla asi obešel.[/QUOTE]

Seťáky Panasonic sú výborné objektívy a celkom nerozumiem prečo by si ich nechcel, ak žiadaš univerzálny stabilizovaný zoom. Ale aj tak, kúpiť samotné telo je zvyčajne najdrahšia alternatíva. Pokiaľ by som sa ja rozhodol pre G7, tak by som určite bral set s 14-140, hoci ho už mám. Objektív, ktorý má hodnotu polovice toho setu, by som totiž ako nový obratom predal.
Sekel (20)|19.4.2016 00:54
Díky za tipy kolyy. Na LX100 jsem se díval a jako vždy mi u něj něco chybí. Paradoxně nejmíň by mi asi vadily tolik omílané odlesky na objektivu. Myslím, že se jim dá částečně vyvarovat a svým způsobem se dají označit za zajímavé. Co mě mrzí hodně je absence dotykového displaye a absence interního blesku... kompakt s externím bleskem? Už se vidím jak ho nosím všude s sebou.

Byl jsem v pátek nakuknout do Fotolabu, abych měl vůbec představu, jak ty foťáky o kterých uvažuji vypadají vedle sebe. DMC-FZ1000 jsem zavrhl okamžitě. Je přímo obrovský a já hledám spíš opačný extrém. GX8 mi přišla taky dost nekompaktní a GX7 - ač papírově daleko menší a lehčí - na tom nebyla o nic líp. Přímo G7 neměli, ale vzhledem k tomu, že se papírově jedná o něco mezi GX7 a GX8, tak nevím. Na mojí představu o 4/3 formátu mi ta těla přišla prostě moc velká. Takový Oly OM-D EM10 už se zdál být výrazně příručnější a Panasonic DMC-GM5 je prostě chroust k pohledání. Sony A6000 neměli, takže ještě půjdu určitě na jedno kolo. Mezitím mám aspoň čas na rozmyšlenou.
Kdyby se někdo chtěl podělit o zkušenosti s kvalitou videa u OM-D EM10 mark II, budu rád.

[QUOTE=kolyy;41815]Seťáky Panasonic sú výborné objektívy[/QUOTE]
Hmm, myslel jsem, že to to samé jak M.ZUIKO14-42 od Olympusu. A ten mi nijak skvělý nepřišel. V tom případě se všem setovým objektivům od Panasonicu hluboce omlouvám.
kolyy (1542)|19.4.2016 12:17
[QUOTE=Sekel;41872]Na LX100 jsem se díval a jako vždy mi u něj něco chybí.[/QUOTE]

To je aj môj problém, najmä absenciu dotykového displeja pri foťáku aj na video som nevedel prekonať. Preto som ho zavrhol a kúpil GM5. Príde mi, že LX100 je oklieštený zámerne, inak by Panasonic asi dosť zarezal predaje svojich M4/3 foťákov a objektívov.

[QUOTE=Sekel;41872]GX8 mi přišla taky dost nekompaktní a GX7 - ač papírově daleko menší a lehčí - na tom nebyla o nic líp. Přímo G7 neměli, ale vzhledem k tomu, že se papírově jedná o něco mezi GX7 a GX8, tak nevím. Na mojí představu o 4/3 formátu mi ta těla přišla prostě moc velká. [/QUOTE]

Teraz má prísť ešte GX80, čo je výrazne vylepšená GX7 s rovnakými rozmermi a váhou (akurát menší grip a menej vytŕčajúci hľadáčik, ktorý už nebude výklopný). Prináša dosť zásadné veci - 5-osá stabilizácia v tele, funkčná aj pre video (!); nová mechanická závierka, ktorá má konečne vyriešiť problémy s kopaním; 4K video; DFD. Stále však bude chýbať vstup na mikrofón. Dodávať sa bude s 12-32, takže to celé asi bude pôsobiť kompaktnejšie ako GX7+14-42:

http://camerasize.com/compact/#472.374,673.397,535.360,633.92,ha,t

[QUOTE=Sekel;41872] Panasonic DMC-GM5 je prostě chroust k pohledání[/QUOTE]

To áno, ak hľadáš niečo naozaj kompaktné, tak môžem doporučiť.
joeh (3352)|19.4.2016 13:15
Panasonic GX80 sa vydaril, priam evokuje k tuningu na 4K videokameru a fotorežim so svetelným sklom. Konečne poriadne stabilizované video, na spôsob nových Olympusov, ktoré prekonáva v kvalite FHD a samozrejme 4K. Vylepšená závierka je tiež parádna záležitosť, za mňa 100b.
Dan7 (411)|19.4.2016 16:38
Ještě se vrátím k tomu Sony-Zeiss 16-70 F4. Sony-Zeiss 16-70mm nemám, ale zkoušel jsem si upravovat testovací RAWy ze Sony A6000+16-70 F4 a nebylo to špatné. Středová ostrost i kontrast na dobré úrovni. Počítám, že i do protisvětla bude dobrý. Mám jiný Zeiss a ten je do protisvětla výborný - žádné odlesky, kontrast. Cena v ČR je poměrně vysoká. V zahraničí se prodává v přepočtu i za 16000 - 17000 Kč, což už není u kvalitního objektivu tak hrozné. Co mám zkušenosti ze seťáky třeba pro Samsung a Nikon (18-105mm, 16-85mm), tak mě připadá rozhodně lepší.
Sekel (20)|19.4.2016 23:51
kolyy:
Díky za ten link! Vůbec jsem netušil, že si můžu takové srovnání udělat doma u monitoru :-)

Dan7:
Díky za info. Na Sony mě láká hlavně čip. Jak formátem, tak kvalitou. Ale zároveň je to v této kategorii snad jediný systém, který nemá zoom se světelností pod 3.5. Ještě horší je, že prostě nevěřím tomu, že v dohledné době mít bude. Ani s obměnou A6000 nijak zvlášť nespěchali. Celkově se zdá, že jsou s aktuálním stavem spokojení, akorát mě se zdá, že tomu prostě něco chybí. Mít Sony objektiv typu Fujifilm X-T1 + 18-55 mm - byť za ty samé peníze - tak tohle vlákno nejspíš vůbec nezakládám. A myslím, že takových lidí bude víc.
Každopádně jsem mrknul na ebay a tam se Sony-Zeiss 16-70 F4 dá opravdu sehnat pod 20k. A to už je přece jen lákavější než 26k u nás.

Zajímavá nabídka na paladixu je například tahle:
http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=420764
Když to vezmu kolem a kolem, jedná se o "velkou" GX80. Sice bez blesku, ale zato s jackem pro externí mikrofon. Jen se mi to zdá až podezřele výhodné. Uváděný set je o 9k levnější než co lze koupit v obchodech. Opravdu nerad bych naletěl...
kolyy (1542)|20.4.2016 00:55
Pri GX8 máš oproti GX80 naviac 20Mpx senzor, veľký a výklopný hľadáčik, plne otočný displej, prachu-/vodeodolné telo, rýchlejšiu mechanickú závierku (1/8000s) a spomínaný vstup na mikrofón. Avšak prídeš o stabilizáciu v tele pri videu a novú elektromagnetickú závierku s obmedzením kopania.
Sekel (20)|23.4.2016 00:57
kolyy:
Super srovnání GX8 a GX80, nicméně ani jeden z nich si nejspíš nekoupím. Vím, že z papírových parametrů GX80 je spousta lidí unešených, ale kdoví jak to bude vypadat ve skutečnosti a za kolik ta "skutečnost" ve finále bude. Jedinou jistotou ohledně GX80 pro mě zatím je, že nebude mít mikrofonní vstup ;-)
Můj niterní souboj se odehrává mezi GX7 a G7. Obecné porovnání lze najít například zde:
http://cameradecision.com/compare/Panasonic-Lumix-DMC-GX7-vs-Panasonic-Lumix-DMC-G7
Nerozumím sice, proč je "enviromental sealing" u GX7 ohodnocena jako "NO", když by měl být utěsněný, ale věřím, že zbytek parametrů sedí. Otázkou je, jak dané porovnání vyhodnotit.
Aktuální cenový rozdíl mezi těmito dvěma fotoaparáty se stejným objektivem 14-42 II je 5000 Kč ve prospěch GX7. Pro GX7 navíc hrají 3 další významné parametry: stabilizace na chipu, utěsnění a kovové tělo. Bohužel si nejsem tak úplně jistý jejich důležitostí, takže bych potřeboval poradit.

Stabilizace na chipu:
Pokud se nepletu, nevztahuje se na natáčení videa, takže se uplatňuje jen při focení. Je pro vás stabilizace (dle zdejší recenze má účinek cca 2,7 EV) významná?

Utěsnění:
Tady už si nejsem vůbec jistý, co očekávat. Jestli utěsněný foťák v klidu vytáhnu i v dešti, zatímco neutěsněný mi při první kapce přestane fungovat, nebo jestli to vyjde nastejno a jedná se jen o marketingový tah výrobců... Fakt by mě zajímalo, jak moc je ve skutečnosti tento parametr podstatný.

Kovové tělo:
Obecně je to jistá otázka prestiže. Na tu já celkem kašlu. Má kovové tělo vůči plastovému lepší mechanické vlastnosti?
-----------------------------------

Co se týče ostatních parametrů, je pro mě G7 v podstatě ideální. 4k video, víc ostřících bodů, lepší AF-C, mikrofonní vstup, DFD ... jen nevím, jestli to stojí za 5 000 a jestli naopak něco z toho, co má GX7 nestojí za ústupek.
kolyy (1542)|23.4.2016 10:08
Sekel: Panasonic ohlásil pri predstavení GX80 rovnakú cenu ako pre G7. Ale máš pravdu, je otázka, či nebude reálne na začiatku stáť viac. Každopádne, ešte raz pripomeniem dve základné veci, ktoré nemá ani G7, GX7 a ani GX8 - stabilizácia pri videu a nová mechanická závierka, ktorá by už nemala kopať. Voči tomu sú podľa môjho názoru vstup na mikrofón a podobne prkotiny. Ak chceš fotiť potomka, predpokladám, že to bude typicky na 1/60-1/200s. A to je presne rozsah, kde tie závierky Panasonic kopú. Môžeš sa zmieriť s miernym rozmazaním, môžeš to prepnúť na elektronickú závierku a žiť s deformáciou pri rýchlom pohybe, môžeš to prepínať podľa situácie alebo si môžeš kúpiť GX80 (prípadne GM5).

Pozor na takéto tabuľkové porovnania, lebo Ti môžu ujsť podstatné detaily:
- Hľadáčik má G7 rozhodne lepší ako GX7/GX80. Je väčší a je OLED, rovnaký ako má GH4. GX7/GX80 má sekvenčné LCD vo formáte 16:9 (t.j. reálne tretinový počet bodov, ktoré rýchlo menia farbu).
- Počet ostriacich bodov nehrá významnejšiu úlohu - je to kontrastný systém a ostriaci bod môžeš umiestniť hocikam. Ten počet (49 vs 23) sa týka iba zónového ostrenia, kde to majú novšie modely vyriešené o niečo lepšie.

Stabilizácia v tele:
- GX7 má prvú generáciu od Panasonicu, vo videu nefunguje a účinok je mierny. GX80 má tretiu a funguje vo videu, podľa prvých ohlasov veľmi pekne.

Utesnenie:
- ani jeden z týchto foťákov utesnenie nemá! To má pri Panasonicu GX8 a GH4.
Sekel (20)|23.4.2016 16:37
kolyy:
Takže já teď cca 14 dní přemýšlím o foťácích, které ve skutečnosti neumí udělat ostrou fotku? OMG, proč se tohle nikde nepíše? A co Sony A6000, je na tom líp?

PS:
Co přesně znamená "sekvenční LCD?" Nic moc jsem k tomu nenašel a z tvého popisu mi není jasné, jestli je to dobrá nebo špatná věc :-)
kolyy (1542)|24.4.2016 00:12
Sekel: To trochu preháňaš, ide o miernu neostrosť pri určitých časoch a určitých kombináciách telo+objektív. Ako som písal, pre kritické kombinácie sa to dá obísť cez elektronickú závierku, ale treba byť opatrný aj pri jej využívaní. Určite to vnímam ako nepríjemnosť pri predmetných modeloch, preto upozorňujem, že to GX80 údajne rieši. A6000 má možnosť elektronickej prvej lamely (electronic first curtain shutter - EFCS), ktorá "shutter shock" rieši spoľahlivo a za cenu menej negatív ako plne elektronická závierka. Podobne to má Olympus a Panasonic pri GM1/GM5/GF7.

"Sekvenčné LCD" - to je taký môj preklad pre "field sequential lcd", neviem či je to správne. Je to technológia, pri ktorej nie sú tri RGB subpixely, ale iba jeden, ktorý zobrazuje farby sekvenčne po sebe, miesto súčasne. Môže to viesť k farebným artefaktom, ktoré vraj citlivejší ľudia vnímajú (ja som si na GM5 nevšimol). Určite to nie je výhoda sama o sebe, chápem to ako spôsob ako ponúknuť vysoké (ekvivalentné) rozlíšenie pri menšom či lacnejšom hľadáčiku.