Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakt kolem 3 tisíc

sirius-black (4)|7.12.2008 21:05
Dobrý den, vybírám si levný kompakt s optickým stabilizátorem, našel jsem pár kandidátů, ale každý má nějakou poměrně výraznou chybu, týkající se hlavně světelnosti objektivu a kvality displeje a potřeboval bych poradit, který je nejlepším kompromisem.

Canon A590 IS -výhodou je manuál, dobrá světelnost 2,6-5,5, ale dočetl jsem se že má velice špatný displej s nízkým rozlišením a jasem, to je jeho hlavní mínus
http://canon.katalogfotoaparatu.cz/digitalni-fotoaparat/canon-powershot-a590-is/

Panasonic FS3 - taky dobrá světelnost 2,8-5,1
http://panasonic.katalogfotoaparatu.cz/digitalni-fotoaparat/panasonic-lumix-dmc-fs3-silver/

Nikon S510 - dobrá světelnost 2,8-4,7
http://nikon.katalogfotoaparatu.cz/digitalni-fotoaparat/nikon-coolpix-s510-black/

Olympus FE-370 - papírově špatná světelnost 3,5-5,6, výhodou je 5násobný zoom
http://olympus.katalogfotoaparatu.cz/digitalni-fotoaparat/olympus-fe-370/

Který se vám zdá jako nejlepší volba? děkuji za radu...
Milan Šurkala (3381)|7.12.2008 21:15
Z této nabídky bych bral nejraději Canon A590 IS, což je skutečně výtečný fotoaparát s perfektním ovládáním. Bohužel ten LCD displej je fakt na nic, 115 000 bodů, na tom nelze ani zkontrolovat ostrost fotografií. Ty další tři vypadají také celkem slušně. Panasonic mívá dobré fotoaparáty, FS3 by nemusela být výjimkou, fajn je trochu širší ohnisko. U Nikonu těžko říci, ale třeba model S210 mě dost potěšil. Olympus FE-370 je překvapivě dobrý Olympus (není pomalý), takže ani ten bych nezatracoval. Ještě se podívej na Panasonic LZ8. Bohužel má příšernou světlenost, jinak by to mohl být dost dobrý fotoaparát.
sirius-black (4)|7.12.2008 21:40
no tak LZ8 jsem už díky té světelnosti a recenzi na ní vyřadil. Trochu se bojím toho olympusu, protože jeho světelnost je velmi podobná té u LZ8, tedy asi špatná...
Milan Šurkala (3381)|7.12.2008 22:40
[QUOTE=sirius-black;690]no tak LZ8 jsem už díky té světelnosti a recenzi na ní vyřadil. Trochu se bojím toho olympusu, protože jeho světelnost je velmi podobná té u LZ8, tedy asi špatná...[/QUOTE]

No, je pravda, že ta světlenost je u obou dosti špatná. Olympus má alespoň trochu výhodu v lepším průběhu. U Panasonicu hned od 2× zoomu vyleze na F5,2, což je strašné. Jinak je to ale dobrý fotoaparát, proto mě mrzí, že to takhle zazdili. Ten Olympus také není žádná sláva, to říkám už teď, tu světelnost dost pocítíš. Prostě fotit vevnitř bez blesku je nemožné. Venku je to ale velmi dobrý fotoaparát.
dkas (154)|8.12.2008 09:56
Jestli ti přijde jako největší mínus horší displej, tak to je v pohodě, ne. Přeci jen, foťák si nekupuješ kvůli displeji, ale kvůli fotkám, no ne? Takže i když je to možná mínus, tak bych se na to vykašlal a naučil se s tím žít :)
Milan Šurkala (3381)|8.12.2008 10:22
[QUOTE=dkas;696]Jestli ti přijde jako největší mínus horší displej, tak to je v pohodě, ne. Přeci jen, foťák si nekupuješ kvůli displeji, ale kvůli fotkám, no ne? Takže i když je to možná mínus, tak bych se na to vykašlal a naučil se s tím žít :)[/QUOTE]

Ten problém je tam spíše v tom, že na displeji nepoznáš, zda je fotografie ostrá nebo ne. Tedy zda je nutno ji fotit znovu nebo ne. Občas tak může být člověk doma u počítače nepříjemně překvapen. Upřímně řečeno mi to ale u modelu A590 IS vůbec nevadilo, žádná nepříjemná překvapení se nekonala. U novějších Canonů s tímtéž displejem jsem už ale na občasné problémy neostrosti narazil. Na displeji to nepoznáš ani omylem, rozmazaně tam vypadá všecko a jen trneš, jak to bude vypadat na kompu. Občas to vyšlo, občas ne.
sirius-black (4)|8.12.2008 13:34
"Ten Olympus také není žádná sláva, to říkám už teď, tu světelnost dost pocítíš. Prostě fotit vevnitř bez blesku je nemožné. Venku je to ale velmi dobrý fotoaparát."

Na základě tohoto vašeho tvrzení ten olympus tedy asi vyloučím, přeci jen názor moderatora fora bude asi směrodatný...

Když se tak dívám, že nikon S520 má taky nízké rozlišení displeje, tak to s ním asi taky nebude nijak slavné...
dkas (154)|9.12.2008 09:42
[QUOTE=Milan Šurkala;697]Ten problém je tam spíše v tom, že na displeji nepoznáš, zda je fotografie ostrá nebo ne. Tedy zda je nutno ji fotit znovu nebo ne. Občas tak může být člověk doma u počítače nepříjemně překvapen. Upřímně řečeno mi to ale u modelu A590 IS vůbec nevadilo, žádná nepříjemná překvapení se nekonala. U novějších Canonů s tímtéž displejem jsem už ale na občasné problémy neostrosti narazil. Na displeji to nepoznáš ani omylem, rozmazaně tam vypadá všecko a jen trneš, jak to bude vypadat na kompu. Občas to vyšlo, občas ne.[/QUOTE]

No, upřímně si myslím, že i se sebelepším displejem se občas nějaké to překvapení bude konat. Přeci jen, je to všechno malinký a v malym to kolikrát vypadá nádherně a na počítači se na to potom nedá ani koukat :)