Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digitální zrcadlovky: Prosím o radu

Neregistrovaný (0)|3.6.2011 19:47
Tazatel: Pavla

Znění dotazu: Dobrý den všem zapáleným zkušeným fotografům :-))!!!
Jsem majitelkou hned několika hodně akčních psů a jednoho superpomalého digitálního fotoaparátu, který mě svými (ne)výkony přivádí k šílenství :-(...
Chtěla bych vás požádat o radu, či doporučení...
Moc ráda bych si pořídila fotoaparát, který by stíhal vyfotografovat mé psy v pohybu tak, abych nemusela koukat jen na barevné a hodně rozostřené šmouhy. Mám představu o něčem ne moc velkém, ne příliš komplikovaném a možná i něčem nadčasovém (cenu zatím neřeším, neb hodlám investovat do něčeho trvaleji uspokojivého)...
Můžete mi prosím poradit nějaký superstroj, který by splňoval mou možná naivní představu? Prosím, prosím :-))!!!
Moc děkuji za váš čas ;-)!!!
Milan Šurkala (3381)|3.6.2011 20:19
Tohle bude chtit zrcadlovku a nejaky objektiv, ktery bude mit rychle ostreni. Takze to rozhodne nebude male. Z kompaktu bude vsechno dost pomale, jedine si namacknout spoust a cekat, az se stane to, co ocekavam. Rychle pracuji napr. kompakty od Sony, ale jak rikam, pokud to nema byt o nervy, bude to asi chtit zrcadlo.
Tchutcho (186)|3.6.2011 20:20
Rada nebude jednoduchá.Nic nadčasovýho a žádnej superstroj neexistuje.Je plno výborných přístrojů,ale otázka je,to všecko dobře ovládat.Takže je to převážně o rukách.Můj názor je ten,že věnovat se psům a do toho je ještě fotit,to dá pěknej záhul.Představa,že hlídat a honit se za psama(nevím,kolik jich máš,odhadem tři,to stačí) a tahat se s vodítkama,košíkama a zrcadlem na krku,to mi nějak nejde dohromady a vidím to dost šíleně.Mohlo by dojít i k pěkný havárii.Zrcadlo je mnohdy s pořádným objektivem pěkně těžký a ožene se po tobě mazlík a někde s tím jednoduše zinkneš a neštěstí je na světě.Doporučil bych pro tuto záležitost raději nějakej kompakt.Dneska ty kompakty jsou dost namakaný a mají dost dobrý vymoženosti,co se týče stabilizací a spešl sportovních programů.Se zrcadlem by to samozřejmě šlo a výsledky by byly dost dobrý,ovšem tady je to zase o pořádným objektivu,nebál bych se tvrdit že i objektiv v profi třídě a tam jsou ceny dost astronomický.Osobně bych se fakt raději podíval po nejnovějším nabušeným kompaktu a s tím by ti stopro poradil pan Šurkala,takže se případně obrať na něho.:)
busy (782)|3.6.2011 21:21
Mozno by stalo za to skusit niektory z Panasonic Lumix G(H)1,2...mozno aj 3 alebo GF1. Tie maju najrychlejsie konstrastne ostrenie, ktore castokrat predbehne v rychlosti aj zrkadlovky.

Alebo skusit nejaku malicku zrkadlovku, napr. Olympus E620. Pisu o nej ze je to vraj najmensia a najlahsia digitalna zrkadlovka so stabilizatorom (samotne telo vazi menej ako pol kila). S nejakym vhodnym rychlo ostriacim objektivom by mohla splnat naroky na rychle a pohotove ostrenie.

Skuste napisat nejaku sumu do ktorej by sa vsetko malo vojst a ake rozmerovo velke a tazke maximalne by to malo byt. Potom sa bude lahsie radit :)
aleskla (9)|3.6.2011 21:50
Focení rychle pohybujících se objektu není nic lehkého. Pokud si koupíš zrcadlovku a dobrý objektiv tak budeš spokojená, ale chvili potrvá než se naučíš ji používat a pokud si koupíš základní řadu tak možná nebudeš spokojená s rychlostí ostření apod., možná bych volil kompakt myslím, že to vyrábí Casio, které udělá serii až 60!! snímků na jedno zmáčknutí a tam asi nějaká fotka vyjde. Ale opravdu nevím jaký jsou výsledky. Dokonce to mělo i dost dlouhý zoom. Rovnice: Kvalita=ZRCADLOVKA VYŠŠÍ STŘEDNÍ TŘÍDY+kvalitní objektiv (nejlépe teleobjektiv)!! Hodně peněz.
Předpokládám, že focení většinou probíha za dostačujících světelných podmínek.
busy (782)|3.6.2011 22:06
[quote=aleskla;10136]možná bych volil kompakt myslím, že to vyrábí Casio, které udělá serii až 60!! snímků na jedno zmáčknutí a tam asi nějaká fotka vyjde.[/quote]

Ale toto stale neriesi problem s ostrenim. Sekvencne fotenie dnes uz zvladaju vsetky kompakty (no, mozno nie az take rychle), ale pokial kompakt na zaciatku zaostri niekam odveci, tak vsetky fotky zo sekvencie budu zle zostrene a bude to k nicomu.

Okrem rychleho ostrenia je tu este problem s expozicnym casom. Aby taky rychlo pobehujuci a vyskakujuci psik bol na fotke pekne ostry, je treba pouzit velmi kratke expozicne casy (radovo tisiciny sekundy), co bezne kompakty "odsudzuje" na fotenie iba za slnecneho dna, pokial fotka nema byt prilis zasumena. Tu ovela lepsiu sluzbu urobi zrkadlovka s dobrym svetelnym objektivom.
Tchutcho (186)|3.6.2011 22:27
Zkoušel jsem sekvenční focení u zrcadlovky.Průjezd vlaku.Můžu říct,že je to úplně k prdu.Snímky bez vyjímky akorád do koše.Souhlasím s tím,že na takovouhle práci by byla zrcadlovka asi fajn,ale jak jsem již psal,dokážete si to někdo představit technicky?Paní s tlupou psů a zrcadlo s teleobjektivem?:stupid
Milan Šurkala (3381)|3.6.2011 23:10
Otazkou take je, kde je chce tazatelka fotit a jak.
jardysa (55)|4.6.2011 07:00
[quote=Tchutcho;10140]Zkoušel jsem sekvenční focení u zrcadlovky.Průjezd vlaku.Můžu říct,že je to úplně k prdu.Snímky bez vyjímky akorád do koše.Souhlasím s tím,že na takovouhle práci by byla zrcadlovka asi fajn,ale jak jsem již psal,dokážete si to někdo představit technicky?Paní s tlupou psů a zrcadlo s teleobjektivem?:stupid[/quote]

No já sekvenční focení zkoušel taky, ne vždy je to k něčemu, ale když jsem fotil v sekvenci dvou max. tří snímků tak je obvykle druhý nebo prostřední dobrý. No technicky by to chtělo ve dvou, jeden se strará o psy, jeden o focení, proč ne?
Tchutcho (186)|4.6.2011 07:51
[quote=jardysa;10145]No já sekvenční focení zkoušel taky, ne vždy je to k něčemu, ale když jsem fotil v sekvenci dvou max. tří snímků tak je obvykle druhý nebo prostřední dobrý. No technicky by to chtělo ve dvou, jeden se strará o psy, jeden o focení, proč ne?[/quote]

Máš naprostou pravdu Jardo.Pokud by chtěl tohle někdo provozovat a se zrcadlovou náloží na krku,pak je to jedině práce pro dva.:D Jinak mezi náma.Pochybuju,že ta paní bude fotit psy 24hodin denně a vezme si ssebou zrcadlovku s teleobjektivem,při každý procházce s tlupou psů.Už ji vidím,jak se jí chce s tím pořád tahat.:D
busy (782)|4.6.2011 08:17
[quote=Tchutcho;10146]Máš naprostou pravdu Jardo.Pokud by chtěl tohle někdo provozovat a se zrcadlovou náloží na krku,pak je to jedině práce pro dva.:D Jinak mezi náma.Pochybuju,že ta paní bude fotit psy 24hodin denně a vezme si ssebou zrcadlovku s teleobjektivem,při každý procházce s tlupou psů.Už ji vidím,jak se jí chce s tím pořád tahat.:D[/quote]

Prave preto som pisal o E620 ktora je malicka, a pokial nebude potrebny zrovna teleobjektiv, tak nejaky objektiv pre 4/3" by tiez nemusel byt velky.
Tchutcho (186)|4.6.2011 08:40
[quote=busy;10147]Prave preto som pisal o E620 ktora je malicka, a pokial nebude potrebny zrovna teleobjektiv, tak nejaky objektiv pre 4/3" by tiez nemusel byt velky.[/quote]


Ten Olymp je myslím dobrá rada.Právě jsem si ho prošel a sedělo by.;)