Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

PANASONIC Lumix DMC-TZ6 vs Lumix DMC-FZ28

Stetha (3)|16.1.2010 16:23
Dobrý den, rád bych požádal o pár tipů a rad, zda koupit ten či onen fotoaparát.
Pár dnů zpátky měla moje přítelkyně možnost si pohrát s kamarádovým fotoaparátem (nějaká zrcadlovka od Canonu), čímž byla naprosto unešená. Doteď měla jen velice obyčejný kompakt za pár tisíc, s kterým se snažila, i přes jeho nevalnou kvalitu, fotit hezké fotky. Vzhledem k tomu, že její starý foťák je díky mé nešikovností rozbitý a na kontě mi po Vánocích zbylo pár korun, rozhodl jsem se koupit fotoaparát nový.
Jelikož jsem zastáncem toho, že si radši připlatím o pár stovek navíc za kvalitu, rozhodl jsem se pro tyto fotoaparáty, i když jsme oba naprostí laikové, co se týče fotografování. Snad nás lepší foťáky donutí si o focení něco přečíst a nepoužívat jen automatický režim :)
Ale k problému: Přečetl jsem pár diskuzí o koupi nového fotoaparátu a ve většině se velice často objevovaly tyto 2 zástupci od firmy Panasonic.
Od vás bych tedy potřeboval poradit, proč si přidat těch 1000kč a mít lepší foťák, anebo naopak proč je zbytečně si kupovat drahý foťak, když mi stačí ten levnější. Prostě co pro mě jako pro laika znamená těch +- 1000kč navíc, co bych dal za FZ28 oproti TZ6 :) děkuji
pavel_p (151)|16.1.2010 19:23
V těchto modelech se nevyznám a docela by mě zajímalo, proč jsou ultrazoomy vlastně tak populární
Boreck (11)|16.1.2010 20:30
FZ28 je nepochybně o třídu lepší fotoaparát s lepší optikou a širokou škálou možností manuálního nastavení expozice, čili pokud je vaše přítelkyně nadšenkyní do fotografování s ochotou experimentovat s různým tím nastavením a "učit se s tím" (fotit na automatiku samozřejmě taky lze), určitě si více vyhraje s touto mašinkou. Sice jej asi nebude kvůli rozměrům moci nosit neustále v kabelce, ale za tu kvalitu fotek to stojí..
Milan Šurkala (3381)|17.1.2010 14:50
No, toto není úplně přesné. Jak FZ28, tak TZ6 mají optiku opravdu velmi kvalitní (na kompakty přímo vynikající), FZ228 má však výhodu v lepší světelnosti. S kvalitou fotografií jsou na tom oba docela podobně, FZ28 ale díky většímu čipu se stejným rozlišením šumí o něco méně. Pokud přítelkyni zaujala zrcadlovka, u TZ6 by jí asi chyběla možnost manuálně ovládat expozici. To je hlavní výhoda modelu FZ28, lze si s ním více hrát, zatímco TZ6 je spíše taková dobře fotící krabička. Také je otázkou, zda nekoupit třeba nějakou levnou zrcadlovku (např. Pentax K-x v setu).
Stetha (3)|17.1.2010 15:42
Ona tu je bohužel pořád nějaká pravděpodobnost, že ani mě, ani přítelkyni focení nezaujme natolik, aby jsme se mu nějak víc věnovali. Tudíž koupit foťák za cenu přesahující 10 000,-, s kterým nakonec budeme fotit pouze na automatický režim, by byl moc velký luxus. U foťáku za necelých 7000,- (možná seženu použitý za 5000,-) si tohle riziko můžu dovolit :)

Ale jinak děkuji za názory..
v.koutensky (5)|17.2.2010 17:17
Ahoj,

mozna trochu s krizkem po funuse, ale treba to jeste k necemu bude. Praktickou zkusenost mam s obema fotaky, s FZ28 jsem fotil cca 3/4 roku (nez jsem si koupil zrdcadlovku), TZ6 mam ted jako zalozni fotak.

Ve kvalite fotografii jako takove nepozoruji mezi obema pristroji nijak zasadni rozdily. (ale rovnou rikam ze nejsem technofil ktery by podrobne zkoumal sum na kazde fotce) I TZ6 umi udelat velmi hezkou fotku. Rozdil (pro me) byl predevsim v absenci manualnich rezimu u TZ6, a pak v ergonomii.

S FZ28 se fotilo lepe a velky grip s dobrym stabilizatorem umoznoval pevny uchop pri kterem slo fotit z ruky i s 18x zvetsenim. Trefit (a udrzet) neco s TZ6 na maximalni 12x nasobny zoom je o neco vetsi kumst, i diky absenci pruhledoveho hledacku.

TZ6 je plne automaticky aparat, sice s sirokym moznostem nastaveni, ale automaticke rezimy nejdou obejit. FZ28 umela prepnout i do "plne manualniho rezimu".

S obema fotoaparaty jsem byl spokojeny, TZ6 nabizi podle me genialni funkcnost v prekvapive malem tele, coz fakticky zpusobuje i pro me temer jediny neduh tohoto fotoaparatu-slabsi ergonomii pri foceni. FZ28 tohle odstranuje, ale zase je to radove vetsi a tezsi stroj.