Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Byl rok 2009 pro digitální fotografii přínosný?

Petr S. (328)|27.1.2010 13:02
Byl rok 2009 pro digitální fotografii přínosný?

  • Určitě ano
  • Spíše ano
  • Možná
  • Spíše ne
  • Určitě ne
Poznámka: Pro hlasování je anketa k dispozici na homepage magazínu Digimanie v pravém sloupci.
pavel_p (151)|31.1.2010 13:57
Co by ne. Každý rok technologie někam pokročí. Když už, tak jsou foťáky přinejmenším pořád levnější a dostupnější. Což asi většina lidí chce. A komu se nezdá, že roste kvalita, tak ať si veme kompakt starý přes 5 let a porovná to s dnešním.
Milan Šurkala (3381)|31.1.2010 15:13
Nemusí to být až tak nutně pravda. Např. bratrův Panasonic FZ7 má už sice tři roky, ale dokáže být i přes vysoký šum a malé rozlišení důstojnou konkurencí dnešních přístrojů. Nicméně určitě se dá obecně říci, že roste rychlost přístrojů a zlepšuje se jejich ovladatelnost. S kvalitou snímků je to nejisté, určitě se velmi výrazně zlepšily technologie čipů a odšumování, takže v tomto je obraz kvalitnější, ale není o tolik detailnější (vzhledem k navýšení rozlišení), dost se teď také flákají objektivy.
Bar (16)|5.2.2010 22:17
Na FZ7 taky rád vzpomínám, udělala mi dobrou službu. Loni žádný zlomový skok nebyl, ale mírný pokrok v mezích zákona.:)
Pokud budu fotograficky růst jako technika bude to třeskutá paráda.
pavel_p (151)|6.2.2010 01:01
[quote=Milan Šurkala;4672]Nemusí to být až tak nutně pravda. Např. bratrův Panasonic FZ7 má už sice tři roky, ale dokáže být i přes vysoký šum a malé rozlišení důstojnou konkurencí dnešních přístrojů. Nicméně určitě se dá obecně říci, že roste rychlost přístrojů a zlepšuje se jejich ovladatelnost. S kvalitou snímků je to nejisté, určitě se velmi výrazně zlepšily technologie čipů a odšumování, takže v tomto je obraz kvalitnější, ale není o tolik detailnější (vzhledem k navýšení rozlišení), dost se teď také flákají objektivy.[/quote]
Tohle platí hodně let. Když se podívám na různé starší fotky od kamarádů, tak kvalita kresby nemá žádnou souvislost s časem. Pokud vezmu foťáky zhruba z roku 2002, tak starý Nikon E885 měl kresbu skvělou, ale to byla asi jediná skvělá vlastnost tohoto foťáku. Kamarádův Canon A70 měl zas pěkné barvy, ale kresbu ... no spíš žádnou, tráva pro něj byla zelený sliz.
U recenzí mě teda trochu vyděsilo, že některé (vlastně skoro žádné) foťáky nejsou vůbec schopny zachytit vertikální texturu na testovací fotce mlýnů, pokud není budova zepředu osvícena sluncem. O Panasonicu GF1 jsem si myslel, že nemá kresbu v JPEGu bůh ví jakou, ale strukturu na červené budově zachytí za zatažené oblohy. Se sluncem mírně zezadu ji ale Canon 500D/1000D, Sony A230 nezaznamenají vůbec :eek:
Petrbike (32)|6.2.2010 16:04
Já si myslím, že pro profesonální a vyspělou amatérskou fotografii je přínos každé technické zlepšení. Naproti tomu pro kvantum fotografujících "nadšenců" kteří přibývají úměrně se zvyšující se dostupností fotoaparátů je to už několik let jedno. Možnostma jsou tyto výrobky v nedohledné dálce před schopnostma velkého množství jejich majitelů. Záporem se paradoxně jeví, že jsou paměťové karty za hubičku a každý nafláká tisíce fotek bez rozmyslu.
Třesu se hrůzou, když mi někdo řekne, abych se podíval na fotky - třeba z oslavy čehokoliv - a vybalí adresář s několika sty výtvorů.
Těžko to však paušálně kritizovat - jen málo "fotografů" si o tom něco přečte (... vždyť na tom přece nic není, tak coby si četli ...) a výrobci zahltili veškerý pojem o fotografování jen údajema o skvělých technických parametrech.
pamětník (36)|25.9.2010 00:11
Určitě ano, objevily se nové typy přístrojů a technologií, ale chce to dát jim čas, aby vyzrály. Zatím bych zůstal u osvědčených technologií, pokud fungují, protože ne vždy nové znamená lepší (ačkoliv nové Nikkory jsou podle testů přímo famózní - možná příští rok, uvidíme). Ale pro zajímavost, viděl jsem na internetu neupravené rawové fotky z Canonu S90 a Panasonicu LX-3 s docela vtipným komentářem - že jaký je vlastně rozdíl mezi těmito dvěma objektivy a dveřním kukátkem? Kukátko je širokoúhlejší. Nebýt elektronických korekcí, tak je to úplně nepoužitelné. Na druhou stranu, pokud digitalizace optické vady tak úspěšně koriguje, může byt použita levná optika, výrobek je dostupnější, atd., atd.