Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Vyplatí se, nechat vyčistit čip Olympus C740 UZ

Neregistrovaný (0)|1.11.2014 16:30
Tazatel: Hary123

Znění dotazu: Po expozici řady fotografií provádím formátování, abych získal rychlejší pořízení snímku. Olympus má skvělou optiku, ale nyní je už pomalý. Lze levnější cestou zajistit renovaci, nebo tento fotoaparát již patří do muzea? Děkuji JH
Jsem jen amatér a tento fotoaparát mi dobře vyhovoval.
Rellik (1136)|1.11.2014 17:14
Pro fotky formátu 10x15 je tohle dobrý fotoaparát, který má určitě lepší kvalitu výstupu než nové přemegapixelované "zázraky" (aspoň dle mého názoru - nepatlá snímek silným odšumováním). Sám občas používám olympus C-315 zoom, který je podle mě taky ve výstupu hodně slušný i když je taky pomalejší. Do muzea určitě nepatří. Pokud stále fotí, tak bych ho nevyměňoval. Otázkou je kolik by stálo servisní vyčištění čipu. Záleží taky jestli je vůbec nějaký prach na čipu vůbec poznat na snímcích... Chtělo by to ukázku nějaké fotky...
kolyy (1542)|1.11.2014 20:57
Kedysi dávno som mal C760UZ, mám na neho milé spomienky a veľké množstvo nezabudnuteľných fotiek. Ale dnes podľa mňa už naozaj patrí do múzea, prípadne lepšie vystaviť do vitrínky. Samozrejme záleží na rozpočte, ale ak si ochotný po desiatich rokoch zainvestovať do foťáku podobnú sumu, čo sa mi zdá rozumné, tak dostaneš neporovnateľne lepší aparát na ďalších pár rokov.

Napríklad začínať na 38mm ekvivalent je už dnes značne archaické. O koľko fotiek chceš ešte prísť kvôli tomu že sa Ti nevojde subjekt do záberu? A samozrejme, "rýchlosť" prístroja ma aj po mnohých rokoch budí zo sna ;) O koľko fotiek ešte chceš prísť, lebo si nestihol spustiť foťák alebo nestihol zaostriť? Nehovoriac, že na displeji ani hľadáčiku naozaj nie je nič vidieť, je to fotenie na slepo. Koľkokrát chceš ešte prísť domov a zistiť, že si zle zaostril? Je pravda, že kvalita snímkov nie je nijako strašidelná a má to tie farbičky typické pre Olympus až dodnes (aspoň C760 mal, predpokladám že aj C740). Ale miniatúrny senzor má prahbiedny dynamický rozsah a prepaly/podpaly sú každodenným chlebom. O koľko záberov chceš ešte prísť, lebo nemáš slnko za chrbtom?

Ak som Ťa nebodaj nahlodal, tak doporučujem rozmyslieť si rozpočet a nároky. Potrebuješ naozaj ultrazoom? Ako často si využíval silné priblíženie? Na základe toho sa dá potom rozhodnúť, či zostať v kategórii ultrazoomov alebo radšej zvoliť niečo iné.
Rellik (1136)|1.11.2014 22:09
[QUOTE=kolyy;34652]Kedysi dávno som mal C760UZ, mám na neho milé spomienky a veľké množstvo nezabudnuteľných fotiek. Ale dnes podľa mňa už naozaj patrí do múzea, prípadne lepšie vystaviť do vitrínky. Samozrejme záleží na rozpočte, ale ak si ochotný po desiatich rokoch zainvestovať do foťáku podobnú sumu, čo sa mi zdá rozumné, tak dostaneš neporovnateľne lepší aparát na ďalších pár rokov.

Napríklad začínať na 38mm ekvivalent je už dnes značne archaické. O koľko fotiek chceš ešte prísť kvôli tomu že sa Ti nevojde subjekt do záberu? A samozrejme, "rýchlosť" prístroja ma aj po mnohých rokoch budí zo sna ;) O koľko fotiek ešte chceš prísť, lebo si nestihol spustiť foťák alebo nestihol zaostriť? Nehovoriac, že na displeji ani hľadáčiku naozaj nie je nič vidieť, je to fotenie na slepo. Koľkokrát chceš ešte prísť domov a zistiť, že si zle zaostril? Je pravda, že kvalita snímkov nie je nijako strašidelná a má to tie farbičky typické pre Olympus až dodnes (aspoň C760 mal, predpokladám že aj C740). Ale miniatúrny senzor má prahbiedny dynamický rozsah a prepaly/podpaly sú každodenným chlebom. O koľko záberov chceš ešte prísť, lebo nemáš slnko za chrbtom?

Ak som Ťa nebodaj nahlodal, tak doporučujem rozmyslieť si rozpočet a nároky. Potrebuješ naozaj ultrazoom? Ako často si využíval silné priblíženie? Na základe toho sa dá potom rozhodnúť, či zostať v kategórii ultrazoomov alebo radšej zvoliť niečo iné.[/QUOTE]
Podle tvého "negativního" komentáře se divím. že vůbec někdo něco vyfotil na kinofilm v plně manuálním režimu... Dle tvého příspěvku to vypadá jako by neměl šanci vůbec něco vyfotit, protože zvolení správného času, clony, zaostření, trvalo určitě o moc víc než nejpomalejší kompakt (nebo UZ) na světě... Je to zpátečnická myšlenka, ale sám občas fotím na kinofilmový fotoaparát, kde je pouze plný manuál (dle tebe díky pomalosti nevyfotit v podstatě nic) a fotky jsou parádní... Takže pokud někomu vyhovuje starší přístroj a je s ním spokojený, proč by měl investovat do nového?
kolyy (1542)|1.11.2014 22:55
Rellik: Ja som s C760UZ fotil prosím pekne 6 rokov, takže viem čo hovorím. Nie je to o tom, že sa so starými aparátmi nedalo nič vyfotiť, veď mám tisíce fotiek. Ale že nové otvárajú zásadne širšie možnosti. S dnešného pohľadu je C740UZ relikt minulosti a nemá zmysel ho riešiť, iba s nostalgickou úctou pochovať. To Tvoje "vyhovuje mu starý prístroj" iba znamená, že sa naučil žiť s jeho obmedzeniami. Tie sú však dnes úplne archaické - najširší koniec 38mm? LCD 1,8"? Hľadáčik 320x240? Zapínanie prístroja za 10s? Senzor 1/2,7"?

Môj komentár teda vôbec nebol negatívny, práve naopak - moderný prístroj strednej kategórie mu môže otvoriť očí a bude nadšený.