Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D 5100

ferko2 (11)|3.2.2012 19:25
ahojte.mám Canon Power Shot A590.chcem si kúpiť NIKON D 5100.nakoľko som akvarista potrebujem fotiť ryby v max.priblížení a pohybe.je tu písané tak okrajovo,že foťák neviniká kvalitným MAKRO.aká skúsenosť je u vás?

ďakujem.

bez odpovede

Odpovedať
Cejpatka (220)|3.2.2012 19:56
Makro není u DSLR záležitostí foťáku, ale objektivu.
Doporučuji něco si o tom předem nastudovat: http://fotoroman.cz/glossary2/2_zvetseni.htm
vai (18)|4.2.2012 01:10
[QUOTE=ferko2;13245]...je tu písané tak okrajovo[/QUOTE]
Nevím, co kde kdo písal, ale akvarijní ryby půjdou slušně fotit i s obyčejným seťákem, pokud tedy nebudeš chtít fotit detaily hlavy, oka, rybí potěr apod.
Např. setový objektiv 18-55 VR má max. zvětšení 1:3,2 a min. zaostřovací vzdálenost 28 cm, ale od snímače! Tzn., že přední čočkou objektivu se na max. ohnisku můžeš přiblížit k rybám docela blízko, až na takových cca 14 cm.
Takže, když budeš fotit rybu velkou třeba 3,2 cm, tak tato ryba vyfocená na nejdelším ohnisku 55 mm z blízkosti cca těch 14 cm bude snímači zobrazená v délce 1 cm, takže na výsledné fotce bude zabírat na délku asi 42%. Zatímco větší ryba o velikosti 8 cm se na fotku v tomto případě ani celá nevejde.
A ohledně pohybu ryb, to bude nejvíc záležet na tom, jak rychlé máš oko a pohotové ruce. :)
Už jsem ti tu minule psal, co a jak je na ty ryby nejlepší, takže ještě jeden případ, tentokrát s D5100 + 18-105 VR + SB700.
Xiphophorus.jpg
Gamilena (85)|5.2.2012 19:22
Každopádně to půjde,také občas fotím akvárium. :o
http://www.akvarko.cz/akvarium.php?nadrz=5264
NHKG (58)|6.2.2012 09:06
D5100 není špatná volba, ale jaké sklo k tomu? Pevná ohniska za rozumnou cenu moc makro neumí a zoomy mají mizernou světelnost.

[QUOTE=vai;13251]Nevím, co kde kdo písal, ale akvarijní ryby půjdou slušně fotit i s obyčejným seťákem, pokud tedy nebudeš chtít fotit detaily hlavy, oka, rybí potěr apod. [/QUOTE]

Fotit ryby seťákem samozřejmě jde, jde to i kompaktem ...

Ale pokud chce člověk slušnou fotku ryby a má mizerně osvětlené akvárko tak má s vyjímkou nehýbajících se ryb se seťákem smůlu. Protože f4 je fakt moc...
ferko2 (11)|7.2.2012 22:05
ďakujem vám za odpovede.nakoniec som kúpil Canon EOS 600D.18-55mm za 630€.rozhodla cena.verím že budem spokojný.alebo nie?
Gamilena (85)|8.2.2012 15:17
[QUOTE=ferko2;13285]ďakujem vám za odpovede.nakoniec som kúpil Canon EOS 600D.18-55mm za 630€.rozhodla cena.verím že budem spokojný.alebo nie?[/QUOTE]

Určitě :o))
Za ušetřené peníze koupíš další sklo...
ferko2 (11)|8.2.2012 20:16
presne nad týmto som rozmýšlal keď som ho kupoval.tvoja odpoveď ma potešila....ahoj.
treff (21)|19.2.2012 07:54
u foceni akvaria bych se spis priklonil k externimu blesku, ktery by mohl byt odpalovany na dalku. (osvetlovani akvaria ze zhoru a foceni normalne zepredu pres sklo)
honzarejlek (13)|14.10.2012 10:30
Zdravím, jsem tu na fóru nový, nicméně fotím již asi 20 let a teď jsem si konečně mohl dovolit koupit digitální zrcadlovku Nikon D5100 v setu s objektivem 18-105.
Předtím jsem fotil hlavně se skvělou Practicou MTL5, experimentoval s dědovým měchovým a s flexaretou, pak Canon 1000 a s nástupem digitálních foťáků a dětí jsem koupil tenkrát výbornou Minoltu Z1.
Časem plánuju k Nikonu dokoupit nějaké dlouhé sklo, na 90% stačí a je výborný stávající objektiv ale na moje zvířata je to krátký, na to byla dobrá ta Z1 s 10x zoomem (38-380).

Měl bych s dovolením pár dotazů na které jsem nenašel odpověď anebo přesně nechápu:
- AE/L a AF/L jaký je rozdíl podržení zaostření tímto tlačítkem oproti namáčknutí spouště a posunutí na požadovanou kompozici anebo výběrem ostřícího bodu?
- z pohledu na zrcadlo je na cca 8. hodině na bajonetu foťáku malý výstupek - k čemu? Je to aretace nějakých kroužků? Na objektiv to nemá vliv...
- foťák nemá čidlo polohy pro automatické otáčení snímků při prohlížení (výška/šířka)?

Díky moc za erudované odpovědi.
honzarejlek (13)|19.10.2012 19:54
Tak jsem to dneska při tom krásném počasí zkoušel,a přijde mi že by to podržení ostření na více způsobů (pokud dobře chápu všechny možnosti) je pořád stejné, akorát jinak nastavené. Nebo nemám pravdu? Na tlačítko AE/L jsem nastavil natvrdo zámek expozice, když zámku ostření docílím jinak.
Jen jsem pořád nepřišel na to co je ten výstupek u bajonetu... :confused:
Cejpatka (220)|20.10.2012 18:54
- AE-L a AF-L není stejné. Jedním zamykáš expozici a druhým ostření. Každé se hodí na jiný typ scény. Dost často se používá u sportu např. zámek ostření na tlačítku AF-L (tzv. "ostření palcem"), kdy je zvolený režim ostření AF-C, a pak se při držení tlačítka AE-L/AF-L palcem pořád ostří na pohybující se objekt, a samotnou spouští se pak měří expozice až při exponování snímku. Výhoda je to např. na focení rychle se pohybujících dětí.
- Čidlo na automatické otáčení snímků tam samozřejmě je: Menu -> Menu nastavení -> Automatické otáčení sní.
- Výstupek/páčka u bajonetu je tuším pro přenos nastavení clony při použití starých manuálních objektivů. Ale tohle 100% jistě nevím.
honzarejlek (13)|21.10.2012 22:54
Rozdíl v AE a AF chápu, mě spíš šlo o rozdíly v různých postupech téhož - zámek ostření přes AF, přes namáčknutí spouště a přes výběr ostřícího bodu. Já v tom nevidím rozdíl, prostě všechny tři mi zamknou ostření..
To čidlo jsem našel, ale to zaznamená polohu foťáku při expozici a následně zapíše do EXIFu. To vím. Mě šlo o to když prohlížím snímky aby když otočím foťákem aby se změnil poměr snímku - jako u chytrých mobilů. Tátův Canon G12 to umí..
Cejpatka (220)|22.10.2012 14:36
Ano, jsou 3 způsoby zamknutí ostření, ale různě svázané se zámkem expozice a v tom je ten rozdíl. Buď zamkneš ostření a současně i expozici, nebo zamkneš nejprve ostření a expozici vezmeš až při zhotovení snímku, a nebo nejprve blokuješ expozici a ostříš až při zmáčknutí spouště.

Tak při prohlížení tam automatické otočení, jako u smartfonů, není. Jde jen nastavit, že snímky pořízené ne výšku (i se zapsanou polohou v exifu), se nezobrazí při prohlížení na výšku, ale naležato (Menu - Menu přehrávání).
honzarejlek (13)|23.10.2012 22:20
Ok, díky za info. A můžu ještě vědět co přesně který z těch tří režimů teda dělá, ať jsem chytřejší, ne že musím všechno použít, ale rád vím co vlastně ten stroj umí :-)
Jinak díky moc za odpovědi.
Cejpatka (220)|23.10.2012 23:26
Režimy dělají přesně to, co jsem popsal. :-) Pak už je jen na fotografovi, jak a na co který využije.
1. Zámek ostření i expozice současně (obojí nastavené namáčknutím na spoušti) - hodí se jen na statické scény, bez překomponovávání, s výběrem libovolného ostřícího bodu.
2. Ostření přes tlačítko AF-L (tzv. "ostření palcem") a spouští se měří expozice až při zhotovení snímku. O tom už jsem psal, že pokud se nastaví kontinuální ostření AF-C, tak se při držení tlačítka AF-L palcem neustále ostří vybraným bodem na pohybující se objekt, který tak bude správně exponován i zaostřen, což by u bodu 1. ani 3. nebylo možné.
3. Blokování expozice přes tlačítko AE-L a spoušť jen na ostření. Opět se hodí spíše na statické scény. Např. u velmi kontrastní scény potřebuji "nabrat" nejprve správnou expozici nahoře z oblohy, což pak zablokuji tlačítkem AE-L a pak zaostřím na něco dole nebo v popředí.
honzarejlek (13)|24.10.2012 22:54
Diky moc za podrobný popis, určitě to zkusím :-)