Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Akumulátor nebo tužky ?

Pivosz (4)|23.7.2009 19:55
Mám dotaz, který se tady už možná omílal :-)

Vybírám si foťák. Chci malý kompakt alespoň se 4x zoomem dobrých parametrů. Chci aby uměl i manuál na hraní . Měl jsem vybraný Canon A590 IS , ale než jsem se zmátořil tak už není k sehnání.

Při výběru mě dost omezuje požadavek na napájení 2 AA bateriemi/NiMh akumulátory. Jediný "rozumný" foťák je Panasonic LZ8 , ale k tomu jsem našel dost negativ v recenzích ( ohnisko ) .
Baterky preferuju proto že, můj stávající foťák Minolta Z1 je na 4 tužky a mám komplet výbavu (baterky nabíječku) + to že 2 tužky koupím v podstatě kdekoliv a nemusím sebou na kratší výlety tahat nabíječku.

Jak je to dnes s akumulátory ? Jaké vidíte výhody/ nevýhody obou řešení?
Můžete mi doporučit modely foťáků pro tužky a pro aku?
Díky.
Milan Šurkala (3381)|23.7.2009 22:17
Co je u LZ8 špatného s ohniskem? Co se týče Li-Ion akumulátorů, tak ty mají výhodu v menším samovybíjení, možnosti je nabíjet kdykoli (i nevybité), s fotoaparátem dostanete i nabíječku, takže argument, že už nabíječku stejně máte, trochu padá. Nevýhoda je jasná, v případě, že dojde šťáva, nemáte náhradní řešení, případně je nutno dokoupit většinou poměrně drahý druhý akumulátor. Nicméně, možnost nabíjet nevybité články vám umožní mít každý den čerstvý akumulátor, nemusíte čekat, až se vybije.
Každopádně i tužkovky mají své pro. Předně je to jejich dostupnost. Cena může být diskutabilní, pokud chcete využívat výhod NiMH AA článků, je nutno si koupit opravdu kvalitní baterie a ty jsou také dost drahé, klidně i přes 100 Kč/kus, takže Li-Ion akumulátor zas nemusí ve všech případech vypadat až tak draze. Pokud koupíte kvalitní AA články, můžete dosáhnout i několikanásobně větší výdrž než v případě Li-Ion. U malých kompaktů je výdrž na Li-Ion zhruba kolem 200-300 snímků, s AA bateriemi kolem 400 snímků, s kvalitními AA bateriemi se dostanete i na 700. Takže já bych nezavrhoval ani jedno řešení.
Pivosz (4)|24.7.2009 08:17
Špatně, špatně. Myslel jsem světelnost objektivu ;-) . Už je to nějaký čas co jsem četl recenzi LZ10.

Nabíječku dostanu k foťáku jasně, akorát těch 8 AA NiMH a nabíječka mi zůstane na ocet . ( nebo ji prodám se starým foťákem.... Sám jsem si odpověděl :-) )

Díky
Karlos5573 (269)|24.7.2009 08:48
já jsem u EVF prodal aj s baterkama. Můj akumulátor v Canonu vydrží rozhodně víc jak 300 snímků :-)
rousini (738)|24.7.2009 09:30
Nevím, jaká je reálná životnost LiIon článků s ohledem na předpokládanou životnost aparátu, ale určitě je velká nevýhoda v případě jeho výměny, zvláště u levných kompaktú, kde může tvořit i 25% ceny...
Nicméně výběr je vždy s tolika kompromisy, že trvání na zdroji je čisté hnidopišství a to neber osobně. Jinak dávám hlas AA formátu.
Milan Šurkala (3381)|24.7.2009 15:42
[quote=Karlos5573;3198]já jsem u EVF prodal aj s baterkama. Můj akumulátor v Canonu vydrží rozhodně víc jak 300 snímků :-)[/quote]

To věřím, ale bavíme se zde o malých kompaktech a tam skutečně Li-Ion akumulátor jen málokdy vystačí na více než 300 snímků :-(
Filcka (300)|24.7.2009 19:09
Reálně jsou li-on/li-pol akumulátory furt pozadu co se životnosti týká za NiMh bateriemi...jenže pokud sce člověk fotit na zrcadlo nebo hodně kapesní kompakt, taxi někdy nemá z čeho vybrat... Taky bych preferoval klasické tužkovky, kdyby to šlo... Kupř. v Japonsku si kvůli jejich debilní voltáži v elektrické síti ani li-on baterii člověk nenabije, pokud nemá nabíječku na 100 Voltů je v pérdeli a ten co fotí na tužkovky je vysmátej jak lečo... :D
David Kužel (25)|27.7.2009 15:13
Ještě je tu otázka cenové relace, v jaké byste se chtěl s novým kompaktem pohybovat...?
Eln (3)|4.8.2009 11:57
Dobrý den, koupil jsem si kompakt Panasonic LZ-8, který má napajení pomocí dvou AA baterek a vyžaduje napětí 3V. To je právě problem... zkoušel jsem moje nabíjecí baterie nimh Philips 2600 mAh, 1,2 V a ty foťak nerozjedou, takže jsem musel koupit nenabíjecí alkalické baterky, které jako jediné mají po 1,5V... Mohli byste mi prosím poradit, které nabíjecí baterky mohu použít do tohoto foťáku?
Lark (31)|4.8.2009 22:09
[quote=Eln;3288]Dobrý den, koupil jsem si kompakt Panasonic LZ-8, který má napajení pomocí dvou AA baterek a vyžaduje napětí 3V. To je právě problem... zkoušel jsem moje nabíjecí baterie nimh Philips 2600 mAh, 1,2 V a ty foťak nerozjedou, takže jsem musel koupit nenabíjecí alkalické baterky, které jako jediné mají po 1,5V... Mohli byste mi prosím poradit, které nabíjecí baterky mohu použít do tohoto foťáku?[/quote]

Stačí v menu přepnout typ baterie na alkalické/NiMH (stačí mrknout do návodu str.21) :rolleyes:
busy (782)|5.8.2009 07:32
[quote=rousini;3199]trvání na zdroji je čisté hnidopišství[/quote]

Takze ja som vlastne hnidopich :)))

Pretoze minuly rok som sa rozhodoval, ci si kupim Oly SP565UZ alebo Pana FZ28, tak som sa napokon prave podla zdroja napajania rozhodol, ze jednoznacne lepsia volba pre mna bude FZ28. A s odstupom casu nelutujem...
busy (782)|5.8.2009 07:37
[quote=Filcka;3207]Reálně jsou li-on/li-pol akumulátory furt pozadu co se životnosti týká za NiMh bateriemi...jenže pokud sce člověk fotit na zrcadlo nebo hodně kapesní kompakt, taxi někdy nemá z čeho vybrat... Taky bych preferoval klasické tužkovky, kdyby to šlo... Kupř. v Japonsku si kvůli jejich debilní voltáži v elektrické síti ani li-on baterii člověk nenabije, pokud nemá nabíječku na 100 Voltů je v pérdeli a ten co fotí na tužkovky je vysmátej jak lečo... :D[/quote]

Tak to ja som vysmiaty jak leco aj s mojou Li-Ion ! Nabijacka co mam k fotaku funguje na lubovolne napetie od 110 do 240 V, takze nejake Japonsko alebo USA ma nemozu rozhodit :)))
busy (782)|6.8.2009 09:09
[quote=Pivosz;3192]
Jak je to dnes s akumulátory ? Jaké vidíte výhody/ nevýhody obou řešení?
Můžete mi doporučit modely foťáků pro tužky a pro aku?
Díky.[/quote]

Najlepsi je fotak do ktoreho sa da vlozit aj aku a aj tuzky. Napriklad Olympus C-2 je taky - priestor pre baterie je na dve tuzky, ale da sa v nom pouzit aj CRV3, ktora sa vyraba aj ako Li-ion aku. Normalne vzdy pracujem s Li-ion aku, a ked sa mi vybije a zrovna ho nemam kde nabit, pouzijem dve alkalicke tuzky.

Takze doporucujem hladat fotaky, ktore su na dve tuzkove baterie, ale do ktorych sa da pouzit aj CRV3.
rousini (738)|6.8.2009 10:05
busy: rozpětí pracovního napájecího napětí a konektivita jsou rozdílné pojmy. Pro jistotu přibal na cestu do USA a asi i JPN kombinačky, šroubovák, kablík a čokoládu...:)
busy (782)|7.8.2009 08:48
[quote=rousini;3301]busy: rozpětí pracovního napájecího napětí a konektivita jsou rozdílné pojmy. Pro jistotu přibal na cestu do USA a asi i JPN kombinačky, šroubovák, kablík a čokoládu...:)[/quote]

Filcka narazal na napetie a nie na konektivitu, tak som reagoval iba na napetie. Konektivita mna ako elektrotechnika az tak netrapi, s dvomi drotikmi sa pripojim do akejkolvek zasuvky. A nejake to zakladne naradie (vratane pajkovacky), patri do mojej standartnej cestovnej vybavy na dovolenku :)
Karlos5573 (269)|7.8.2009 16:52
No nevím no, pokud tam jed na 2 týdny na dovolenou tak koupím 3 baterky do zrcadla a víc jak 3 000 fotek za 2 týdny určitě nedám :-) Pokud tam pojedu na půl roku tak si koupím jejich nabíječku :-)
rousini (738)|7.8.2009 21:25
A ti co nemají zrcadlo si můžou za dolar koupit redukci US/EU do zásuvky.
Pivosz (4)|10.8.2009 14:45
[quote=David Kužel;3222]Ještě je tu otázka cenové relace, v jaké byste se chtěl s novým kompaktem pohybovat...?[/quote]

Správná otázka. Zhruba ve stejné relaci jako Canon A590(3000-4000). Moc nefotím, nechci investovat hodně. Když už ale fotím tak si hraju :-)

Jsem tužkový ;-) nicméně vzhledem k poznámkám o hnidopišství jsem ochoten akceptovat akumulátor ( ideálně tedy nahraditelný za CRV3 či něco podobného).
Pivosz (4)|11.8.2009 20:21
no teď jsem objevil Canon SX 110 za 4000,- to už je celkem přijatelné. Ale kapku větší. 590ka je taková akorát "na kolo". ;-) no nevím nevím jít do toho ?
Eln (3)|12.8.2009 13:58
[quote=Lark;3290]Stačí v menu přepnout typ baterie na alkalické/NiMH (stačí mrknout do návodu str.21) :rolleyes:[/quote]

Já to mám takhle nastavené, ale ten foťák se prostě nezapne. :(
A baterky mi normálně jinak fungují...
Eln (3)|12.8.2009 20:47
[quote=Eln;3361]Já to mám takhle nastavené, ale ten foťák se prostě nezapne. :(
A baterky mi normálně jinak fungují...[/quote]

Tak beru zpět, ty baterie jsou mrtvé. Díky za radu, problém vyřešen.:)