Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotokniha

dkas (154)|22.10.2008 14:29
Nedávno jsem narazil na možnost tisku fotoknih.

Máte zkušenosti? ZAjímá mě kvalita, kvalita obslužného SW, dodací lhůty a samozřejmě cena :)

Já si zatím hraju s fotoknihou HeySmile.eu. viděl jsem jí i hotovou a musim říct, že se mi to líbilo :) A cenově to vychází snad nejpřívětivěji.

Tak se těším na vaše postřehy
queen_marce (6)|23.2.2011 08:48
Fotokniha je fakt super věc. Teda když si necháš tvrdou vazbu. Dá se totiž udělat i tzv. fotosešit, který je tedy levnější (myslím, že to bylo kolem 200 Kč), ale to je takové nic moc. Ale za tu knížku jsem opravdu ráda. Kvalita se samozřejmě odvíjí od kvality tvých fotek. Ale obecně řečeno bych řekla, že je velmi dobrá. Dodací lhůty jsou pak 5 dní u fotosešitu a u té tvrdé vazby tak 8-10 dní. A vyšlo mě to asi na 800 Kč. Jinak ten software se mi zdá OK, i když se mi občas zasekl a fotky posunul. Ale to je jen taková drobnost, co se dá za chviličku opravit.
sandramatuskova (2)|12.4.2011 16:39
Ahoj,

jak tě cenově vychází fotokniha od HeySmile? S přihlédnutím k počtu stran a formátu...

I můj názor na fotoknihy je víc než pozitivní. Věřím, že až se dostanou trochu víc do povědomí lidí, začnou být i oblíbenější, než klasická fotoalba.

Ceny, kvalita i dodací lhůty se liší u každé firmy. Chce to hledat :-)
Já mohu doporučit fotoknihy od Piklia, které vypadají opravdu skvěle.
palard (3)|13.7.2011 14:22
[quote=dkas;121]Nedávno jsem narazil na možnost tisku fotoknih.

Máte zkušenosti? ZAjímá mě kvalita, kvalita obslužného SW, dodací lhůty a samozřejmě cena :)

Já si zatím hraju s fotoknihou HeySmile.eu. viděl jsem jí i hotovou a musim říct, že se mi to líbilo :) A cenově to vychází snad nejpřívětivěji.

Tak se těším na vaše postřehy[/quote]

NO tak na to bacha, oni sice jsou levní, ale jejich tisky jsou na digitále v CMYKU, takže přijdeš o dost barev... A to jsem si zažil na vlastní kůži.
radek.kovacik (12)|29.7.2011 14:40
[quote=palard;10784]...ale jejich tisky jsou na digitále v CMYKU, takže přijdeš o dost barev...[/quote]
Já v tom sice nejsem moc zběhlý, ale copak někdo umí tisknout v RGB? Já jsem žil v přesvědčení, že to snad ani jinak než v CMYKu nejde... :confused:
Tchutcho (186)|30.7.2011 08:49
Zajímavý téma.I já bych se o tom rád dozvěděl víc.Takže prosím o další názory a případně odkazy.Díky všem.:)
busy (782)|30.7.2011 11:37
[quote=radek.kovacik;11037]Já v tom sice nejsem moc zběhlý, ale copak někdo umí tisknout v RGB? Já jsem žil v přesvědčení, že to snad ani jinak než v CMYKu nejde... :confused:[/quote]

Z ciste mojho laickeho pohladu: Pouzivat RGB farby je vhodne vtedy, ked je zaklad (bez farieb) cierny. RGB potom generuju alebo odrazaju svetlo danej farby a ich kombinaciou (skoro vsetky) vznikaju ostatne farby. Takto funguju telky, monitory, displeje - ked su vypnute, su tmave.

Tlac na papier ale musi vychadzat z toho ze papier je povodne biely, teda odraza vsetky farebne zlozky svetla. Preto tu je vyhodnejsie pouzivat farby CMY (azurova+fialova+zlta), ktorych aplikaciou povodne biely papier prestane odrazat danu RGB zlozku svetla. A potom "vypnutim" odrazania svetla sa daju urobit aj ostatne farby. "K" znamena ciernu a ta v principe nie je potrebna (aplikacia 100% urovne vsetkych troch zloziek CMY da ciernu) avsak zvykne sa pouzivat kvoli jednoduchosti a setreniu nakladov (namiesto trojnasobneho CMY staci iba jedno lacnejsie K). Da sa potom za danu cenu ziskat lepsi kontast fotky, hlavne v ciernej farbe a tmavych odtienoch.
Tchutcho (186)|30.7.2011 20:34
[quote=busy;11051]Z ciste mojho laickeho pohladu: Pouzivat RGB farby je vhodne vtedy, ked je zaklad (bez farieb) cierny. RGB potom generuju alebo odrazaju svetlo danej farby a ich kombinaciou (skoro vsetky) vznikaju ostatne farby. Takto funguju telky, monitory, displeje - ked su vypnute, su tmave.

Tlac na papier ale musi vychadzat z toho ze papier je povodne biely, teda odraza vsetky farebne zlozky svetla. Preto tu je vyhodnejsie pouzivat farby CMY (azurova+fialova+zlta), ktorych aplikaciou povodne biely papier prestane odrazat danu RGB zlozku svetla. A potom "vypnutim" odrazania svetla sa daju urobit aj ostatne farby. "K" znamena ciernu a ta v principe nie je potrebna (aplikacia 100% urovne vsetkych troch zloziek CMY da ciernu) avsak zvykne sa pouzivat kvoli jednoduchosti a setreniu nakladov (namiesto trojnasobneho CMY staci iba jedno lacnejsie K). Da sa potom za danu cenu ziskat lepsi kontast fotky, hlavne v ciernej farbe a tmavych odtienoch.[/quote]

Z čistě mého laického pohledu,Busy,pozoruju tady Tvoje názory a reakce a je vidět,že tomuhle opravdu velice dobře rozumíš.Vážím si toho,že jsi tady a že umíš poradit a někdy i tak odborně,že člověk valí oči.Někdy umíš poradit líp,jak pan Šurkala.Neber to,jako nějaký vlezdoprdelkování,ale je fakt dobře,že jsou tady takový lidi,jako jsi ty.Bohužel,takových je tady málo.Proto ti i přidávám za mne reputaci.Díky Busy.:)
jardysa (55)|31.7.2011 07:42
[quote=radek.kovacik;11037]Já v tom sice nejsem moc zběhlý, ale copak někdo umí tisknout v RGB? Já jsem žil v přesvědčení, že to snad ani jinak než v CMYKu nejde... :confused:[/quote]
no pokud budeš tisknout ve firmě která používá například nové suché minilaby tak ty jedou skutečně ve CMYK, ale pokud používají starší techniku, tak ta jede v RGB na papírový proces RA4.
busy (782)|31.7.2011 09:23
[quote=Tchutcho;11060]Z čistě mého laického pohledu,Busy,pozoruju tady Tvoje názory a reakce a je vidět,že tomuhle opravdu velice dobře rozumíš.Vážím si toho,že jsi tady a že umíš poradit a někdy i tak odborně,že člověk valí oči.Někdy umíš poradit líp,jak pan Šurkala.Neber to,jako nějaký vlezdoprdelkování,ale je fakt dobře,že jsou tady takový lidi,jako jsi ty.Bohužel,takových je tady málo.Proto ti i přidávám za mne reputaci.Díky Busy.:)[/quote]

Vdaka moc ! Ale i tak si myslim ze na pana Surkalu ani zdaleka nemam :)
mirociz (17)|8.8.2011 12:17
[quote=busy;11051]Z ciste mojho laickeho pohladu: Pouzivat RGB farby je vhodne vtedy, ked je zaklad (bez farieb) cierny. RGB potom generuju alebo odrazaju svetlo danej farby a ich kombinaciou (skoro vsetky) vznikaju ostatne farby. Takto funguju telky, monitory, displeje - ked su vypnute, su tmave.

Tlac na papier ale musi vychadzat z toho ze papier je povodne biely, teda odraza vsetky farebne zlozky svetla. Preto tu je vyhodnejsie pouzivat farby CMY (azurova+fialova+zlta), ktorych aplikaciou povodne biely papier prestane odrazat danu RGB zlozku svetla. A potom "vypnutim" odrazania svetla sa daju urobit aj ostatne farby. "K" znamena ciernu a ta v principe nie je potrebna (aplikacia 100% urovne vsetkych troch zloziek CMY da ciernu) avsak zvykne sa pouzivat kvoli jednoduchosti a setreniu nakladov (namiesto trojnasobneho CMY staci iba jedno lacnejsie K). Da sa potom za danu cenu ziskat lepsi kontast fotky, hlavne v ciernej farbe a tmavych odtienoch.[/quote]
dovolím si trochu upresniť

RGB - (subtraktívne)je vyžarované svetlo a zmiešaním všetkých troch kanálov vznikne biele svetlo (vyšší gamut) napr. lampa s farebným filtrom

CMYK - (aditívne)odrazené svetlo zmiešaním zakladných farieb vznikne čierna farba aj keď nie úplne dokonalá vzhľadom k technológii. Preto sa používa čierna označená K-kontúra

tlač je možná iba pomocou CMYK-u (niektoré domáce tlačiarne majú iba 3 farby ale tým je zmenšený gamut a čierna nie je čierna )

nechce sa mi to rozpisovať ale tu je pekný príklad, čo som rýchlo našiel http://blog.orflex.sk/2006/11/rgb-alebo-cmyk.html
busy (782)|8.8.2011 19:25
[quote=mirociz;11158]
RGB - (subtraktívne)
CMYK - (aditívne)
[/quote]

RGB sa miesa additivne, CMY(K) sa miesta substraktivne.
mirociz (17)|8.8.2011 20:36
samozrejme mas pravdu
honza080 (1)|4.10.2011 18:46
Určitě bych si dovolil podpořit to, že tisk je jenom přes CMYK.
svetlafoto (1)|8.3.2012 20:36
chcela by som doplnit, kedze pracujem pre cewe color, ze existuju aj fotoknihy na fotopapieri. fotografie sa vyvolaju mokrou cestou na fotopapier, cize nejde o digitalnu tlac. cewe fotoknihy na fotopapieri sa daju objednat aj v ceskej republike aj na slovensku. Link by mal byt uvedeny v mojom podpise.
Symbio (53)|9.3.2012 13:07
[QUOTE=svetlafoto;13529]existuju aj fotoknihy na fotopapieri. fotografie sa vyvolaju mokrou cestou na fotopapier, cize nejde o digitalnu tlac.[/QUOTE]

Dal som si davnejsie urobit veci v CEWE a bol som spokojny aj ked som nespecifikoval foto papier.
Aky je teda rozdiel - mozes to prosim podrobnejsie popisat?
Dik.
Gamilena (85)|15.3.2012 17:44
Fotoknihu si člověk udělá i doma,třeba v Adobe Photoshop Elements 10 . (na foto papír)