Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

ultrazoom vs. zrcadlo...??

tomikam (5)|27.8.2010 23:02
zdravim. zacinam s foto a rozmyslam co na zaciatok....lepsi ultrazoom /ako je napr. PANASONIC FZ 28/ alebo low-end zrkadlo?.....da sa to takto porovnat? dakujem
Milan Šurkala (3381)|27.8.2010 23:54
Jsou to naprosto jine kategorie. Ultrazoom nabidne obrovskou univerzalnost, naucis se s tim fotit skoro vsechno, ale se spatnou obrazovou kvalitou. Zrcadlo zas nabidne dobrou kvalitu, ale v zasade v zakladu s tim skoro nic nevyfotis kvuli velmi omezenemu objektivu. Osobne bych na zacatek doporucoval spise ten ultrazoom, tam clovek pochopi, co pak bude pozadovat u zrcadlovky a co je dulezite.
tomikam (5)|28.8.2010 12:42
[quote=Milan Šurkala;6865]Jsou to naprosto jine kategorie. Ultrazoom nabidne obrovskou univerzalnost, naucis se s tim fotit skoro vsechno, ale se spatnou obrazovou kvalitou. Zrcadlo zas nabidne dobrou kvalitu, ale v zasade v zakladu s tim skoro nic nevyfotis kvuli velmi omezenemu objektivu. Osobne bych na zacatek doporucoval spise ten ultrazoom, tam clovek pochopi, co pak bude pozadovat u zrcadlovky a co je dulezite.[/quote]
osobne so rovnakého názoru, len že niektorí ludia čo majú zrkadlo ma od ultrazoomu odrádzajú že je to nezmysel a zbytočná kúpa....
Milan Šurkala (3381)|28.8.2010 13:10
No jak se to vezme. Oboji poleze do penez. Kdyz ted koupis ultrazoom, naucis se na tom vse, pak jej prodas a koupis zrcadlovku s objektivy, ktere vis, ze vyuzijes. Kdyz pujdes rovnou do zrcadlovky, pak sice budes mit lepsi fotky (min sumu, vic detailu,...), ale zase pokud koupis objektiv, ktery ti nakonec na nic nebude, budes jej muset prodavat, coz ostatne plati i o tom ultrazoomu. Ja osobne bych si ted koupil ultrazoom Fujifilm S200EXR. Ma to na svou tridu relativne velky cip s nizsim sumem, manualni ovladani zoomu, bohate moznosti nastaveni,... Umi to vsecko, foti to slusne a mozna ani zrcadlovku nebudes moc potrebovat. Dnes se prodava uz za 9 tisic, coz je super cena. Samozrejme koupe mnoha jinych ultrazoomu (napr. Nikon, Olympus, Pentax) jsou pro tebe vyhozene penize.
tomikam (5)|29.8.2010 10:50
dakujem velmi pekne za tieto rady.... :-)
tomikam (5)|13.9.2010 18:23
[quote=Milan Šurkala;6874]No jak se to vezme. Oboji poleze do penez. Kdyz ted koupis ultrazoom, naucis se na tom vse, pak jej prodas a koupis zrcadlovku s objektivy, ktere vis, ze vyuzijes. Kdyz pujdes rovnou do zrcadlovky, pak sice budes mit lepsi fotky (min sumu, vic detailu,...), ale zase pokud koupis objektiv, ktery ti nakonec na nic nebude, budes jej muset prodavat, coz ostatne plati i o tom ultrazoomu. Ja osobne bych si ted koupil ultrazoom Fujifilm S200EXR. Ma to na svou tridu relativne velky cip s nizsim sumem, manualni ovladani zoomu, bohate moznosti nastaveni,... Umi to vsecko, foti to slusne a mozna ani zrcadlovku nebudes moc potrebovat. Dnes se prodava uz za 9 tisic, coz je super cena. Samozrejme koupe mnoha jinych ultrazoomu (napr. Nikon, Olympus, Pentax) jsou pro tebe vyhozene penize.[/quote]
zdravim,zase. mal som v ruke Fujifilm a musim povedat ze na pomery ostatnych fotakov je naozaj tento dost tazky..... skoro 1kg.... je co robit
Baader (36)|13.9.2010 20:54
Pořád řeším dilema. Už jsem vyzkoušel Nikon P90, teď Sony HX1... Nějak se mi zdá, že kvalita fotografií je cca stejná. Pořád moc šumu, v plném rozlišení nepěkné, neostré... Zajímalo by mě, zda FZ38 nebo S200EXR bude znatelně výše kvalitou fotografií, pokud ano, který z nich má fotografie kvalitnější. Případně, zda v této cenové relaci, tj. kolem 9.000,- Kč jde koupit zrcadlovka, která bude mít znatejně kvalitnější foto. Ideální, kdyby se do té ceny vlezl i objektiv, který by uměl i makro. Asi nepochodím, co?:)
denySK (26)|13.9.2010 21:51
[quote=Baader;7027]Pořád řeším dilema. Už jsem vyzkoušel Nikon P90, teď Sony HX1... Nějak se mi zdá, že kvalita fotografií je cca stejná. Pořád moc šumu, v plném rozlišení nepěkné, neostré... Zajímalo by mě, zda FZ38 nebo S200EXR bude znatelně výše kvalitou fotografií, pokud ano, který z nich má fotografie kvalitnější. Případně, zda v této cenové relaci, tj. kolem 9.000,- Kč jde koupit zrcadlovka, která bude mít znatejně kvalitnější foto. Ideální, kdyby se do té ceny vlezl i objektiv, který by uměl i makro. Asi nepochodím, co?:)[/quote]
ehm, za 9000 zrkadlovku kupis, napr. canon 1000D sa da zohnat za 400eur i so setovym objektivom 18-55. Plus k tomu dokupis predsadku Raynox 250 za 50eur. (osobne mam raynox 150 ale pri pouziti na 50mm makro nic moc, ta 250tka viac zvecsuje).
Takze suma sumarum, za cca 11500 Kc mozes mat zrkadlovku a fotit i makro, a myslim ze kvalitnejsie ako ultrazoomom :D
Milan Šurkala (3381)|13.9.2010 23:00
Na druhou stranu se zrcadlovkou za tuto cenu nemuzes ani v nejmensim pocitat s velkym priblizenim. Sony HX1 ma neostre fotografie? Vzdyt tem fotak dela snad nejostrejsi fotky z kompaktu, ktere jsem kdy videl (alespon testovany kus). FZ38 bude mit nizsi sum, ostrost je dobra, hlavne kvuli RAWu muze nabidnou vice nez P90 a SX1. S200EXR je na tom se sumem mnohem lepe, do ISO 400 v podstate neni, ISO 800 je stale dobre pouzitelne (samozrejme sum tam uz je viditelny, ale stale je to v norme).
buble (8)|14.9.2010 12:54
Podobný problém som riešil pred 3 mesiacmi.. Rozhodoval som sa medzi Panasonic FZ50(z bazaru) a nejakým zrkadlom. Nakoniec som zobral najlacnejšie zrkadlo s Live-view aké bolo (Sony A330) spolu s kit objektívom. Potom prišlo jedno veľké sklamanie, keď človek príde na to, že s tým nie je také ľahké fotiť.. Spravil som už asi 2000 záberov a z toho sa mi páči možno 10... Je to ďaleko náročnejšie.. To nehovorím o investíciach do ďalších objektívov..... Ten kompakt s pokročilými funkciami ako P,A,S a po čase začne byť zaujímavý aj režim M je na naučenie sa fotiť oveľa lepší... Fotka je o kompozícií a dokáže zaujať niečím iným ako je nejaký nízky šum, na ktorý dnes tiež existujú rôzne aj free softy na jeho potlačenie...
No a nakoniec keď sa už naučíš komponovať, plus nejaký ten post-proces, tak je to plne použiteľné aj na zrkadle... A starý foťák sa určite bude dať použiť niekde v rodine.. a keď ťa to fotenie nechytí, tak aspoň nedáš za to veľa penazí... Keď ťa fotenie chytí, tak cena kompaktu bude v porovnaní s tým čo príde zanedbateľná...
Baader (36)|14.9.2010 21:35
Je to asi pravda, že fotit se zrcadlovkou je o něčem jiným než s kompaktem... Zajímalo by mě tedy, jestli má význam měnit Sony HX1 za FZ38 nebo S200EXR, myslím, jestli půjde vidět rozdíl v kvalitě, případně lepší funkce atd. Děkuji:)
buble (8)|16.9.2010 11:04
No ten Fuji... S200EXR by stál za zváženie... čo sa týka šumu, tak má väčší senzor, čo by mohlo pomôcť + konštrukcia Super CCD tiež stojí za zváženie... Ja by som nešiel do FZ38, lebo má CCD chip oproti CMOS u Sony približne rovnakej veľkosti a tým hrozí podobná miera šumu..
Baader (36)|16.9.2010 12:08
Stale o nem premyslim, myslim tim o Fujifilm S200EXR. Jen bych nerad prodal Sony HX1 a zjistil, ze je S200EXR naprosto stejne kvality. A zrcadlovku asi pockam, myslim, ze bych ji plne nevyuzil a S200EXR se mi jevi jako dobra alternativa prave za tu zrcadlovku misto Sony HX1 nebo FZ38. Ale jak rikam, mozna je to jen moje prani, ze by na tom S200 mohla byt lepe nez ty, co jsem jmenoval. Jedine, co mi na nem vadi, i kdyz jsem s nim jeste nefotil je absence vyklopneho displeje. Hodne to u HX1 pouzivam pri foceni makra a je to fajn.
Milan Šurkala (3381)|16.9.2010 14:15
[quote=buble;7075]No ten Fuji... S200EXR by stál za zváženie... čo sa týka šumu, tak má väčší senzor, čo by mohlo pomôcť + konštrukcia Super CCD tiež stojí za zváženie... Ja by som nešiel do FZ38, lebo má CCD chip oproti CMOS u Sony približne rovnakej veľkosti a tým hrozí podobná miera šumu..[/quote]

No ten CCD cip ve FZ38 sumi mnohem mene nez CMOS v Sony (na ISO 160 sumi opravdu hodne, Sony neodsumuje, coz se projevuje sice v zasumenych fotkach, ale take velmi ostrych a detailnich, alespon mne se takova prace s obrazem libi). Fuji S200EXR alespon co jsem se dival na netu, tak do ISO 400 v podstate nijak zavratne nesumi ani neodsumuje, takze pohodove pouzitelna citlivost. ISO 800 uz zacina byt sumem vice postizeno a rozpatlano, nicmene si myslim, ze dnesni ultrazoomy takovy vykon nepodaji ani na ISO 200, nektere nejnovejsi silenosti ani na ISO 100.
tomikam (5)|16.9.2010 16:11
teda S200EXR t.c. asi najrozu´mnejsia volba a akurat si zvyknut na tu vahu...? lebo ako som vravel do digitalu asi zatial nepojdem..
Rellik (1136)|17.9.2010 17:33
Já sem koupil ultrazoom cca před rokem. Nicméně sem myslel že už s tím foťákem vydržím dlouho, ale opak byl pravdou. Nedávno sem kupoval zrcadlovku. Sice je to základ od canonu 1000D, ale to mi bohatě stačí. Koupil sem si jen tělo, a používám staré a kvalitní objektivy z kinofilmových zrcadlovek. Mají jen nevýhodu že ostření a v podstatě všechno se nastavuje automaticky, ale zase je to lepší protože si zaostřím na to co chci a ne na to co si myslí objektiv. Používal sem objektiv s pevným ohniskem 58mm (crop 93) Teď sem si ale koupil zoom 35-200mm a ten už je opravdu paráda! Dojel mi tento týden z Anglie a i s poštovným mě vyšel na cca 900,- Takže kdybych teď rozhodoval s těmito zkušenostmi o ultrazoomu a nebo zrcadle, koupil bych rovnou zrcadlo... Toť můj názor... :-)
Jinak ten objektiv tam mám tento:
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200513317545&ssPageName=STRK:MEWNX:IT
:-)
denySK (26)|17.9.2010 17:46
ja by som to az tak dragicky so sumom a vysokou hodnotou ISO nevidel...mam K-x, i na vysoke ISO takmer vobec nesumi, a kolkokrat som take ISO pouzil? velmi vynimocne, 90% fotiek je na iso max 400, zvycajne 100-200...zalezi od toho, co planujes fotit. V pripade ultrazoomu by som skor pozeral na svetelnost objektivu...