Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon G11 X Panasonic G1 X Panasonic FZ38?

200aka (2)|9.2.2010 12:30
Dobrý den,
moc prosím o pomoc - vybírám fotoaparát, teprve chci začít více fotit, takže omluvte prosím případné "nesmysly" v dotazu. Nejprve to, v čem mám jasno:
- Určitě chci mít možnost plného manuálního nastavení.
- nechci si pořizovat z různých důvodů zrcadlovku, ale chci aparát, který umí co nejvyšší "dobrou kvalitu" fotek, tj. abych se marně nesnažil zajistit kvalitu a nenadával si do tupců, když na to "nebude mít aparát" - zkrátka mít možnost se opravdu učit fotit nejen s přednastavenými režimy
- s velkou pravděpodobností na zrcadlovku nikdy nepřejdu a když, tak za několik let
- nechci rozpatlané a zašumělé fotky
- raději s hledáčkem než jen s displayem
- budu fotit převážně venku, určitě i za horšího počasí
- uvnitř budu zatím fotit spíše málo, pokud více, časem případně počítám s investicí do lepšího blesku (tj. sáňky raději ano, ale není podmínkou)
- tisk fotek bude, max. A4
- nechci se připravit o budoucí "rozšiřování" výbavy o filtry,
- chci mít možnost učit se pracovat i s hloubkou ostrosti, určitě u makra a trochu i u portrétů, chápu, že naplno to jde jen se zrcadlovkou, ale..
- chci fotit přírodu, lidi, zvířata, krajinu, noc trochu - zkrátka cokoli pro "pocitové fotky" :-) a nemít z nich jen pocit patlanice pořízené okresním cvakalem - vím, že je to hodně i o mém učení se :-)) - tyhle fotky chci následně upravovat v PC i více ne jen "základním způsobem"
- chci fotit i lidi (děti) v pohybu (volejbal, fotbálek, lyže...) a mít z toho "reportážní fotky do rodinného alba" - ale opět - hezké i kvalitou a ne jen "hezké" vzpomínkou, jak to tehdy bylo - takové fotky chci upravovat v PC spíše "základním způsobem"
- chci fotit "reportážní fotky" lidí se zachycením nálad a pocitů - taky do rodinného alba, vyšší ambice nemám - takové fotky chci upravovat v PC spíše "základním způsobem"
- cena (bez dalšího příslušenství) raději do 15.000,- ale lze i kolem 20.000,- (max 25.000) když to bude stát za to :-)
- vím, že je to nejprve hlavně o učit se, učit se... a ne o fotoaparátu

A teď co se mi (prosím o shovívavost se začátečníkem) podařilo vydumat z různých recenzí a tak:

- Canon G11 - moc se mi líbí chvála na kvalitu, ovládání atd. a je nejmenší z "kandidátů", což pro mne také určitou výhodu představuje. Z ukázkových fotek z různých webů se mi velmi líbí barvy. Nevím jen, zda sekvenční snímání jen něco málo přes 1 snímek za sekundu nebude málo, když budu chtít mít „zajímavý záběr“ z focení pohybujících se lidí (zmíněné sporty)?

- není pak lepší vzít např. Panasonic FZ38? Hlavně pro lepší rychlost a sekvenční snímání až 10 snímků? Nevím, zda pro zmíněné účely bych užil i jeho delší ohniska? Video není tak důležité. Jenže netuším, zda pro mé účely mi nějak výrazně pomůže právě v sekvenčním snímání pro získání zajímavého záběru. A pokud pomůže - bude stíhat ostřit? Nechci mít na výběr sice prima varianty pohybu, ale všechny stejně na nic kvůli rozmazanosti nebo tak něčemu. Podle recenzí mi to připadá, že kvalita fotek oproti Canonu G11 je celkově hodně jinde? Nebo není?

- poslední kandidát je Panasonic G1 - váhám, přeci jen se cenou i velikostí blíží k zrcadlovkám, ale dilema velikost jistě vyřeším na prodejně, zde mám dotaz opět k sekvenčnímu snímání 3 snímky/s, což netuším, zda na mnou zmíněný účel postačí, je tam větší chip a celkově kvalita, atd. atd. tomu rozumím... Ale nevím - je rozdíl v kavalitě pro mnou jmenované účely opravdu odpovídající cca dvojnásobné ceně oproti Canon G11 - (počítám-li cenu se 2 objektivy pro pokrytí ohnisek i nad 90 mm, což, předpokládám oba užiju)?

- Jak moc "technicky dobrý" fotograf člověk musí být, aby bylo na jím pořízených fotkách poznat rozdíl v kvalitě zmíněných fotoaparátů? Jestli je potřeba se věnovat kvůli tomu focení jako jedinému hobby, tak kvalitu neřeším a neinvestuji zbytečné peníze :-) Jestli stačí nebýt jen "cvakal", tak kvalitu řeším a peníze rád zainvestuji.

- vůbec nemám zkušenosti takže na závěr asi hodně hloupý dotaz - užiju v praxi ISO 400 nebo i více (pro fotky jindy než za slunného dne, nebo třeba v lese, kde je šero apod.). FZ38 má už u ISO 400 (podle mého vkusu) ošklivé šumy a hlavně mi to připadá oproti G11 takové rozpatlané nebo jak to popsat, prostě se mi ty fotky nelíbily tolik jako stejné scény focené G11 (z různých webů, takže fotografem nebo počasím to asi nebylo)…


Mnohokrát díky za všechny rady a za trpělivost s čtením dlouhého dotazu. Lovím informace už mnoho dní a stále se nemohu rozhodnout..

Hezký den
Honza
focusx (76)|9.2.2010 17:53
Všechno co má malý čip 1/2.33 atd. nezaručuje kvalitní obraz, ale šum a nekvalitní fotky. Takže zbývá Panasonic G1, ale za pár dní tu bude Samsung NX10 a ten ho za stejnou cenu ve všem předčí a je taky podobně kompaktní.
Milan Šurkala (3381)|9.2.2010 20:37
Pro tvé požadavky bych z výběru vyřadil FZ38 a rozhodoval se mezi G11 a G1. Upozorňuji, že pokud jsi ochoten akceptovat G1, můžeš vzít i zrcadlovku, ten fotoaparát není o moc menší. To už GF1 má znatelně menší velikost.
pavel_p (151)|9.2.2010 21:04
Mám teda zkušenost s Canonem G6 a Panasonicem GF1 (objektiv zatím pevných 20mm).

Proti G6:
- Fotky trochu šumí už na ISO50. Sice to nevadí, ale při korekci expozice v RAWu o 2/3EV je to horší, při nějakých větších následných úpravách teprv. Korekce -2/3 je dobrý základ, protože foťák má tendenci něco někdy přepálit (nemusí platit pro G11). Zkus sehnat nějaké RAWy na netu a otestovat RawTherapee a Lightroom 3 beta a fotky trochu brutálněji poupravovat. Konvertor od Canonu ničí kresbu, která je zpravidla vždy horší než JPEG z foťáku.
- Hloubka ostrosti u objektivu 35-140mm i s clonou 2-3 je využitelná jen na dlouhých ohniscích a u makra. Jinak se projevuje jen tím, že lze zaostřit popředí a pozadí ostré není. O bokehu se mimo makro mluvit nedá, musíš se o něj cíleně snažit - portrét na 5m s max. ohniskem a min. clonou se dá.
- Na noční fotky u G6 můžeš bez stativu zapomenout a za šera v hospodě nezaostří. Toto se nemusí týkat G11

Pro G6
- výklopný display
- lepší ergonomie
- makro příp. supermakro

Pro GF1:
- kvalitativně jako 2 roky stará zrcadlovka, pixelová hustota není taková, ale odšumění pokročilo (myslím, že se dá srovnat s EOSem 450D, ale přímé srovnání jsem nedělal)
- s pevným ohniskem srovnatelná velikost jako G6
- s clonou 1.7 lze rozmazat pozadí a fotit noční fotky s opřenými lokty

Proti GF1:
- sekvenční snímání 3sn/sec platí opravdu pro první tři snímky
- cena za foťák i příslušenství
- slabý blesk, ale na focení lidí v hospodě stačí ... aspoň zůstane něco z pozadí
- menší univerzalita - na makro potřebuješ objektiv nebo předsádku, pro velký zoom totéž
- nemá výklopný display, co se hodí na makro a focení nad hlavami davu

Proti G1:
- absence videa

Nevím nakolik je důležitý externí blesk, snad při focení odrazem o strop.
ISO400-800 využiješ u nočních/soumrakových fotek z ruky, v hospodě, jinak záleží na cloně. Z G6 fotky na ISO400 nemají smysl, z GF1 odpovídají zhruba ISO100 u G6 a s fotkama se dá dělat ještě i omezený postprocesing. Na nahrátí sem do galerie v rozlišení do 1500 bodů na šířku je ISO800 použitelné.

Velikost objektivu 14-45mm je téměř totožná jako velikost adaptéru+polarizáku na G6

Rozhodně se s GF1 dá pohodlně fotit i za slabšího interiérového světla, což se o G6 (ani o G9) říct nedá.

Oba foťáky mají výrazně horší kresbu v JPEGu než v RAWu. GF1 nejjemnější pixelové detaily sice zachová, ale nevýrazné a nedoostřené.

Mimochodem, myslím, že G1 bude asi už v doprodeji a za 10 dní bude představen následovník
pavel_p (151)|9.2.2010 21:07
[quote=Milan Šurkala;4826]Upozorňuji, že pokud jsi ochoten akceptovat G1, můžeš vzít i zrcadlovku, ten fotoaparát není o moc menší. To už GF1 má znatelně menší velikost.[/quote]
Objektivy budou přece jen trochu menší

[quote=focusx;4820]za pár dní tu bude Samsung NX10 a ten ho za stejnou cenu ve všem předčí[/quote]
[Citation needed] :p
200aka (2)|9.2.2010 22:07
Hezký den,
mnohokrát díky za první reakce.. Mohu poprosit o vysvětlení jak je to s tím sekvenčním snímáním - bude či nebude mít významný vliv na možnost zachycení lidí při sportech vyšší rychlost sekvenčního snímání? Nebo se na toto kriterium mám vykašlat (buď proto, že to není významné, nebo proto, že FZ38 bude o tolik horší kvalitou) a rozhodovat se jen v intencích velikost/cena/kvalita fotek?

Děkuji. Honza.
pavel_p (151)|9.2.2010 23:12
Nevím ... omlouvám se za mystifikaci, rychlost snímání prvních tří snímků se týká jen ukládání JPEG+RAW, což vyprodukuje zhruba 50-60MB dat na 3 snímky / 6 souborů. Pak to asi limituje karta, co zapíše "jen" 15MB/s, tak proto to vychází dál snímek přes sekundu. Při normální kvalitě není problém ty tři snímky dát trvale.