Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Doporučte nový fotoaparát!

Hana Konečná (15)|19.8.2011 11:28
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Doporučte nový fotoaparát![/SIZE]



Každý máme jiné priority, ale pokud byste si měli zanedlouho kupovat nový fotoaparát a nebyli ničím omezeni, který by to byl? Byl by to kompakt, EVF nebo zrcadlovka? A kterých funkcí byste se nevzdali a po kterých naopak netoužíte? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Milan Šurkala (3381)|19.8.2011 13:59
CSC fotoaparát :-) Chtel bych hardwarove HDR, ale pokud bude mit slusny dynamicky rozsah, spokojim se i s vyvolavanim RAWu, ten je podminkou. Nejaky pekny setak + hezky pancake a budu spokojeny.
Neregistrovaný (0)|19.8.2011 14:01
kdybych nebyl omezen ničím jiným, než svou omezeností, tak bych si koupil objektiv se světelností f1:0.9 a k tomu tělo, ať už Olympus, nebo Leica...
Iudex (12)|19.8.2011 14:28
Toto sú také ľahké, ale vďačné témy: Keby bolo keby...
Ak by som nebol obmedzený (teda peniazmi ;-) ), kúpim fullframe zrkadlovku s min. štyrmi objektívmi (kratší pevný svetelný, dlhší pevný portrétny, stredný zoom, telezoom) a ako doplnok tam, kde toto hebedo nebudem môcť vziať, niečo malé, skladné, ale s väčším čipom (teda CSC), napr. M 4/3 s nejakým pancake.
Ak by to malo zostať pri jedinom foťáku, svoj Pentax by som zatiaľ nemenil, len dokúpil objektívy v zmysle vyššie uvedeného. Teda ako optimum vidím menšiu a ľahšiu zrkadlovku (teda APS-C) a ak by to mal byť len jeden objektív, nejaký slušne svetelný univerzál (n. 17-70 f2,8).
Neregistrovaný (0)|19.8.2011 16:38
[quote=Neregistrovaný;11250]kdybych nebyl omezen ničím jiným, než svou omezeností, tak bych si koupil objektiv se světelností f1:0.9 a k tomu tělo, ať už Olympus, nebo Leica...[/quote]


Hodil jsem voko, kolik stojí, když už... To jsou voni :-)
Objektiv NOCTILUX-M 50mm f/0,95 ASPH by byl s Leikou,
objektiv Voigtlander Nokton 25 mm F 0.95 pro micro 4/3 by byl s Olympusem...
vidocqcz (17)|19.8.2011 18:17
No v současné době mám základního Nikona a na moje první fotokrůčky naprosto stačí. Je jednoduchý, v češtině a dělá vcelku pěkné fotky. Mít neomezeně peněz, tak moje záliby jsou spíš prohánění jednoho z mých nespočetných Ferrari a lítání na masáže do Thajska. Ale jednou bych rád Canon EOS 5D MARK II s několika těmi odolnými objektivy od Canonu. Jo, krása. Ale na to než našetřím, tak se už dávno fotky budou ukládat do skleněných krystalů telepatickým přenosem rovnou z očního nervu :-)
jjp3 (0)|19.8.2011 22:07
Uvažuju o novém foťáku, líbí se mi CSC, zejména pak Panasonic GH2 a Samsungem NX11.
U NX11 se mi líbí větší čip a dobré objektivy (alespoň tak jsou hodnoceny v recenzi Digimánie) a samozřejmně také cena. N adruhé straně, když jsem ji měl v ruce, tak mi třeba objektivy připadaly jako mechanicky "horší" (při zoomování různý odpor v různých částech zoomu) a celkově jsem z něj měl dojem méně propracovnějšího foťáku. Z hlediska rozvoje systému je na tom Samsung asi hůře, jeho inovace z NX10 na NX11 žádný velký skok nebyla a portfolio objektivů taky není moc velké.
U GH2 se mi líbí větší propracovanost a vyšší funkčnost (víc tlačítek na těle, pohyblivý LCD,...), ale trochu mne odrazuje poměr cena/výkon. Když se kouknu na porovnávací testy na Imaging Resource, kde je GH2 porovnávána s low-end zrcadlovkami, tak mi připadají fotky z ní ne tolik dobré (ostré a čiré) jako z těch stejně drahých, nebo i levnějších zrcadlovek). Taky nevím proč má GH2 ISO až od 160, když většina jiných podobných fotáků začíná na 100 nebo i níže (možná jako začátečník tomu přisuzuji příliš velkou váhu). Rozvoj systému a počet objektivů má Panasonic vyšší, ale nechá si to dost zaplatit.
Tak zatím nevím, sleduju vývoj a Digimánii... Poradíte někdo?
busy (782)|19.8.2011 23:16
[quote=Hana Konečná;11248]pokud byste si měli zanedlouho kupovat nový fotoaparát a nebyli ničím omezeni, který by to byl? Byl by to kompakt, EVF nebo zrcadlovka? A kterých funkcí byste se nevzdali a po kterých naopak netoužíte?[/quote]

Pre mna osobne by bola najzaujimavejsia nejaka "minizrkadlovka" typu Sony SLT s fazovym ostrenim aj pri videu, ale s malym cipom (maximalne 1") a samozrejme nizkym poctom megapixelov (max. 8) pre zachovanie rozumnej pixelovej hustoty a tym moznosti ist vysoko na ISO. Maly cip je nutny pre zachovanie rozumnej velkosti dlhych objektivov s dobrou svetelnostou.

Hlavne priority:
1. Skladnost a nizka hmotnost (do pol kila), aby som mohol fotak nosit vsade so sebou
2. Dlhe ohnisko, idealne az do 1024 mm (preto je nutny maly cip)
3. Nizka pixelova hustota (nizsi sum na vysokych ISO)

A potom spusta dalsich vlastnoti ktore tiez vidim ako dolezite:
- fazove ostrenie
- napajanie LiIon aj AA
- vyklopny a otocny OLED displej
- EVF hladacik ako Lumix G1/G2
- zavity na objektive pre filtre a predsadky
- moznost zaostrenia od nuly aj pri najdlhsom ohnisku (netreba makropredsadku)

Keby som nic nemal, tak by som uvazoval o FZ48. Ale ten ma na moj vkus stale prilis vela megapixelov, a aj ten RAW tam chyba. Ale ako kompromis by nebol zly. Mozno ze nejaky jeho buduci nastupca bude na tom lepsie...

A na zaver zopar vlastnosti, ktore by som videl ako uzitocne pre experimentovanie:
- Foveon snimaci cip (vysoke rozlisenie farebnych fotiek)
- Ak nie foveon, tak aspon vypinatelna bayerova maska (vysoke rozlisenie CB fotiek)
- vypinatelny IR filter (aby som nemusel robit sekundove expozicie na prudkom slnku)
Kikapu1 (71)|20.8.2011 01:09
Leica M9
Milan Šurkala (3381)|20.8.2011 11:48
[quote=jjp3;11255]Uvažuju o novém foťáku, líbí se mi CSC, zejména pak Panasonic GH2 a Samsungem NX11.
U NX11 se mi líbí větší čip a dobré objektivy (alespoň tak jsou hodnoceny v recenzi Digimánie) a samozřejmně také cena. N adruhé straně, když jsem ji měl v ruce, tak mi třeba objektivy připadaly jako mechanicky "horší" (při zoomování různý odpor v různých částech zoomu) a celkově jsem z něj měl dojem méně propracovnějšího foťáku. Z hlediska rozvoje systému je na tom Samsung asi hůře, jeho inovace z NX10 na NX11 žádný velký skok nebyla a portfolio objektivů taky není moc velké.
U GH2 se mi líbí větší propracovanost a vyšší funkčnost (víc tlačítek na těle, pohyblivý LCD,...), ale trochu mne odrazuje poměr cena/výkon. Když se kouknu na porovnávací testy na Imaging Resource, kde je GH2 porovnávána s low-end zrcadlovkami, tak mi připadají fotky z ní ne tolik dobré (ostré a čiré) jako z těch stejně drahých, nebo i levnějších zrcadlovek). Taky nevím proč má GH2 ISO až od 160, když většina jiných podobných fotáků začíná na 100 nebo i níže (možná jako začátečník tomu přisuzuji příliš velkou váhu). Rozvoj systému a počet objektivů má Panasonic vyšší, ale nechá si to dost zaplatit.
Tak zatím nevím, sleduju vývoj a Digimánii... Poradíte někdo?[/quote]

Samsung na tom s objektivy vubec neni zle. Dnes sice jeste nic moc, ale v prubehu par dni by se nejake nove kousky mely objevit. Budeme tu mit 85mm F1,4, 18-200mm, 60mm macro, pozdeji 16-80mm F3,5-4,5 (na ten se tesim opravdu moc)... Navic kvalita tech objektivu (alespon 18-55, 30mm pancake a 20-50mm skladaci zoom) je opravdu velmi, velmi vysoka, aspon za tu cenu. Kdyz vidim NX11 s 18-55mm objektivem a 30mm F2 pancakem za 12 tisic, mam jasno :-) Pokud neni treba spechat, asi bych pockal na NX20, dnes je ale NX11 v techto setech opravdu velmi dobre nadobicko i presto, ze ten cip na vyssich ISO opravdu za mnoho nestoji. Nicmene pancake se svou dobrou svetelnosti dovoli fotit docela slusne i za horsiho svetla a na rozdil od mnoha "zrcadlovkovych" objektivu kresli velmi dobre uz od plne diry a od cca F2,5-2,8 si uz vubec neni nac stezovat.
Samozrejme, i Panasonic ma sve vyhody. Vetsi vyber objektivu, lepsi rychlost,... Vyber uz zalezi na tobe. Ja osobne (ze subjektivniho hlediska) preferuji NX11.
pavel_p (151)|20.8.2011 12:35
Současný Panasonic GF1 téměř vyhovuje, jen bych uvítal náhradu objektivu 14-45mm (za např. 12-75mm s větší světelností). Barevné podání za jasného dne by mohlo být trochu líbivější, ale lepší než opačné extrémy. Dnes bych koupil asi G3, výklopný display, hledáček a asi po všech stránkách lepší čip nejsou k zahození. Trend u řady GF která se snaží o miniaturizaci za každou cenu se mi nelíbí.
Milan Šurkala (3381)|20.8.2011 14:21
Jo, G3 vypada slibne, ale nevim, zda bych byl schopen prekousnout absenci cidla na EVF (automaticke prepinani LCD/EVF).
piter (146)|20.8.2011 14:45
canon 5d mkIII, 16-35 f2,8 mkII, 24-70 f2,8, 70-200 f2,8 mkII, kopec kvalitnych lee filtrov, carbonovy stativ, 580 blesk a ak by sa mi zachcelo makra tak 180 f2,8 a makro blesk ktory neviem ako sa vola (od canonu)
:)
a keby slo len o fantaziu, tak nejaky dobry fullframe od nikonu a spominane skla od canonu :D
honza1 (3)|20.8.2011 15:13
Připojuji k doporučení pro Samsung NX11. Mám ho asi 3 měsíce. Z podmínek kvalita lepší než kompakt, velikost menší než DSLR, EVF pevně zabudované - mi vyšly jen 2 možnosti: NX10-11, nebo Panasonic řady G. Géčka mají určitě nejlepší EVF, ostatní hovoří ale spíš pro NX. Ideální je možnost si foťáky trochu osahat - což lze např. ve Foto Škoda - dík jim za to. G3 tam tehdy ještě nebyl, G2 byl do ruky trochu jako cihla, Samsung byl příjemnější. Objektiv na NX10 u Foto Škoda šel zůmovat velmi ztuha, byl to ale foťák, který bralo do ruky hodně lidí. U nových objektivů to jde OK, trochu větší odpor u jednoho konce zůmování souvisí s měnícím se převodním poměrem otočení-posun. Trochu mi pomohlo i pročítání fóra Samsung Talk na dpreview.com. NX tam příznivě hodnotili lidi, kteří si vyskoušeli DSLR i ty Géčka. Čip u NX asi není ideální na focení za horšího světla, v další generaci NX20, přijde-li, by to mělo být lepší.

Objektivy: koupil jsem s 18-55 a 50-200, oba považuji za slušné. Dál jsem přikoupil z druhé ruky 30/2.0 - je výborný, a seťák 20-50. Ten asi používám nejvíc. O něco menší rozsah mi nevadí a za dobrého světla stabilizaci nepostrádám. 20-50 je výborný hlavně v rozsahu 20-24 a stále velmi dobrý kolem 30-35, pouze na nejdelším ohnisku je průměrný, ale použitelný (kolem 50 mm je lepší seťák 18-55). Viz. též výsledky těchto objektivů na lenstip.com.

Takže hodně štěstí při rozhodování.
Neregistrovaný (0)|20.8.2011 21:04
Zdravím, v současnosti řeším podobné dilema. Rád bych nějaký aparát koupil, ale tak nějak mám pocit, že skoro není co koupit. Kompakty vylučuji kvůli šumu, jeho žehlení a Mpx přeplácanosti a zrcadlovky kvůli velikosti a hmotnosti. Chci foťák i na treky, běžky, kolo atd. A chci, aby uměl dělat dobré fotky a slušné video s přijatelným datovým tokem. Nechci s sebou na dva týdny mezi kopci vozit pět SD karet, určitě bych nějakou ztratil. V dalším jsem ochoten hledat kompromisy. Když proberu specifikace, ve výsledku mi zbude NX a NEX. Pro NX mluví objektivy a ergonomie, pro NEX kvalita snímače. Kdyby byl k mání NX20, asi bych jej koupil (ale má mít 20Mpx). NX11 už mi přijde, jako neefektivní kup. Dnes jsou k mání poslední zbytky NEX-3 s 18-55 od 9kKč a NEX-5 s 18-55 za cca 12kKč. NEX-5 je navíc plechový, takže by mohl i něco vydržet, protože bude muset :-). Samoskládací panoráma, HDR i ručně držený soumrak jsou funkce, které se mi líbí, navíc slušně fotí i na vysokých ISO. Jako technik si s jeho kostrbatým ovládáním snad poradím a damstvu nastavím i-auto. Cvakat jeden čudlik, to odpovídá realitě... :-). Nové NEX-C3 a NEX-5N myslím nemá cenu kupovat, protože změny jsou/budou minimální - budou rychleji ostřit a opět se navýší Mpx a NEX-7 bude stát cca 20kKč, bude mít 24Mpx a video 27Mbps! To snad abych si na ta data koupil další batoh...:-(. Tak mi připadá, že ta stará NEX-5 se 14-ti Mpx a formátem videa kompatibilním s mojí televizí (Samsung zatím nepodporuje AVCHD) na dobu než nějaký výrobce přijde po čase zpět k rozumu bude asi tím nejlepším kompromisem. Opravte mne, jestli je moje úvaha špatná... Milan
pavel_p (151)|20.8.2011 23:21
Úvaha je celkem správná. Karty jsou poměrně levné a větší problém než zaplácat za dva týdny 32GB bude i při focení do RAWu spíš výdrž baterky. Já se rozhodoval před necelými dvěma roky na základě stejných kritérií a vyhrál Panasonic GF1 (proti G1-bez videa a přišel mi velký, GH1-cena, a PENu-přišel mi jako velmi pěkný foťák s horšími objektivy). NEX5 jsem v ruce držel, i když krátce, fotky mi přijdou velmi pěkné i při vyšším ISO, což dělá clonu 3,5 použitelnou i při trochu horším světle (extrémy jsem nezkoušel, jen místnost), ale nehrál jsem si s nim moc dlouho - jeden čudlík.
Na běžkách a kole foťák tohoto formátu v batohu není tak pohotový jak třeba nějaký Ixus v pouzdře na hrudním pásu batůžku. Na treky a vycházky je OK, jen se vyhýbat brašnám s popruhem tenkým 0,5cm. A co se týká objemu,tak pozor, že se třemi objektivy je na tom člověk hůř než majitel zrcadlovky se seťákem :) - vlastní zkušenost po koupi teleobjektivu, který na treky zřejmě oželím.
Ještě bych teda asi úplně nezavrhoval nejvyšší třídu kompaktů (např. Canon G12, Panasonic LX5), přece jen jsou trochu univerzálnější (větší rozsah zoomu a makro v jediném objektivu), menší a podporují RAW což umožňuje těch pár fotek kde vadí žehlení získat ve vyšší kvalitě (míru žehlení u JPEGu jsem u těchto foťáků nezkoumal).
Neregistrovaný (0)|21.8.2011 18:37
Zdravím ještě jednou. Tak u mne to dopadlo následovně. Ráno jsem si ještě při snídani přečetl na sonyalpha rumors nejnovější drby o modelech, které budou uvedeny tuto středu. A o dvě hodiny později jsem narazil čirou náhodou na "starý" NEX-3, coby vzorek z vytríny za 7,5kKč. S plnou zárukou. Neváhal jsem ani minutu a je můj. Sic, je červený, no... :-(). Ale alespoň ho nikde nepřehlédnu a nezapomenu, nikdo mi ho neukradne a přítelce bude slušet ke kostýmku. Jinak, jelikož je cca za cenu objektivu, tak si klidně za rok a půl ve výprodeji můžu koupit NEX-7 nějakým světelným pevným sklem a budu to mít vychytaný. Jen abych fotil pak na poloviční rozlišení... :-).
Milan
Ganec (33)|21.8.2011 23:40
[quote=Hana Konečná;11248]pokud byste si měli zanedlouho kupovat nový fotoaparát a nebyli ničím omezeni, který by to byl?
..
A kterých funkcí byste se nevzdali a po kterých naopak netoužíte?[/quote]nevzdal by som sa rollera u krizoveho ovladaca, foteniu so svetelnym pancake objektivom ~ 40 mm EQ a stabilizaciou (teda na chipe), moznost dat si fotak do vrecka/diplomatky, fotit s (rychlou) detekciou tvari, moznosti v RAW konvertore nastavit to iste co vo fotaku, mat pouzitelny priamy JPG z fotaka

Nepotrebujem blesk a opticky hladacik (aj ked vyskusal by som mozno EVF + teleobjektiv)

Teda u mna by to teda bol E-P3 (iny vyrobcovia ako Olympus to nesplnaju) .. oproti mojej E-P1 sa chip moc nezmenil no vacsinu z jeho vylepseni (aspon 5 urcite) by som urcite ocenil. Predchadzajuce modely ani moc nie:
- u E-P2 ma sice zaujal tracking AF, no vraj nefunguje dokonale. Kym som nemal teleobjektiv ma nezaujalo EFV.
- E-PL2 uz ma aj roller (PL1 este nie), zrychlilo sa zaostrovanie s novym setakom (no ten moc nepouzivam), ale zrychlilo sa nabiehanie fotaku. No to by nebol dostatocny dovod (navyse nema vodovahu).
Ganec (33)|22.8.2011 19:41
Ešte taká vec: nechcem foťák s FullFrame senzorom.

Ako píše Vitaly Kiselev (Cameras are like beer!):
FF bodies are not important, at all.
People like to talk about it. Many even buy them.
But from economic standpoint they are not very important.
Good EVFs, fast contrast AF, good video side, and specialized lenses – this is that is important.