Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Objektivy Nikon D80

akaruy31 (4)|11.1.2010 19:00
Zdravím, koupil jsem si Nikon D80 bez objektivů. Takže je postupně doplňuju, zatím mám Nikkor 50mm 1.8 D, a poohlížím se po dalších. Zatím mám vyhlídnutý Nikkor 18-70. Co na něj říkáte, plusy minusy, lze doporučit nebo radši něco jiného? Poraďte i s dalšími- chci pevný záklaďák (už mám), něco všestraného, teleobjektiv( uvažuju nad Tamronem 70-200). Díky
subaru (19)|13.1.2010 19:03
[quote=akaruy31;4464]Zdravím, koupil jsem si Nikon D80 bez objektivů. Takže je postupně doplňuju, zatím mám Nikkor 50mm 1.8 D, a poohlížím se po dalších. Zatím mám vyhlídnutý Nikkor 18-70. Co na něj říkáte, plusy minusy, lze doporučit nebo radši něco jiného? Poraďte i s dalšími- chci pevný záklaďák (už mám), něco všestraného, teleobjektiv( uvažuju nad Tamronem 70-200). Díky[/quote]

řeším podobné dilema u canonu 40D.V setu byl k němu 18-200/3,5-5,6 který je v podstatě k ničemu, tak jsem si dokoupil pevnou Tokinu 35/2,8 macro a mám vyhlédnutou tokinu 11-16/2,8 a tokinu 50-135/2,8.Obě jsou ve verzi jak pro Canon, tak pro Nikon.
karmy (15)|17.1.2010 19:36
V prvé řadě se nabízí otázka.. co chcete fotit..?

18-70 není špatná volba, rychle ostří (má i full-time manual), nemá špatnou světelnost (na seťák) a opticky je na tom docela slušně, ale já bych se spíš zamyslel nad 18-105 VR, má stabilizaci, větší rozsah, opticky je na tom také dobře. Jinak za zvážení stojí také Tamron 17-50/2,8, ať už ve staré či nové verzi (nová je opticky o něco lepší a je stabilizovaná).

Ta 50/1,8D.. no, univerzálnější bývá 35/1,8, ale rozhodně je to dobré sklo..

Tamron 70-200.. takže zoom /2,8..? Otázkou je zda 2,8 světelnost potřebujete, ona hmotnost přes kilo je oproti cca 700 gramům znát.. Proto je dobré zvážit zda světelnost 2,8 za to opravdu stojí, k tomu tyto objektivy nejsou stabilizované. Tamron je sice superostré sklo, ostrostí konkuruje dokonce i Nikkoru 70-200/2,8, ale rychlost ostření je mizerná. I já jsem si myslel že ho koupím, ale to ostření je fakt bída, hodil by se mi do hal na sport, proto f/2,8 ocením, u sportu stabilizace zas tolik využitelná není, ale perfektní kresba mi je k ničemu když nestihnu zaostřit. Proto z f/2,8 bych spíše volil buď bazarovou 80-200/2,8 (dvouprstenec), nebo ještě spíš Sigmu 70-200/2,8 II. Kresba není tak dobrá a je lepší jí clonit, jako každý objektiv. Má HSM motorek (nástupce vašeho těla ho již možná mít v sobě nebude), ostří rychle a celkem použitelná je i na tu plnou díru. Pokud vám tahle světelnost příliš nepřináší, je tu Nikkor 70-300 VR, má o 100mm delší ohnisko, opět vlastní motorek, ostří poměrně svižně, kresebně na tom je také dobře. Je lehčí a má dobré zpracování.

Tohle vše je jen hrubý souhrn, podle vašeho fotografického zaměření by se dalo vybírat snáz :)
akaruy31 (4)|20.1.2010 20:02
asi takhle.. jsem fotograf amatér, zapálený do focení jako napalm:)

chci fotit vše, nejsem zájmově vyhraněný, tzn. krajinky, architektura, makro, portrét.. jsem poměrně nováček a rád bych postupně zkusil vše. v rámci svých finančních možností sem si udělal následující představu. jako první záklaďák - tady se mi začal zamlouvat i ten Tamron 17-50. viděl sem fotky a zdá se že se jedná a kvalitní sklo. otázka je ale rychlost ostření. dále teleobjektiv-původně ten Tamron, ale o tom AF slyším jen samé nadávky, viděl pár videí a změnil sem názor. žel, nikkor 70-200 je mimo finance, 80-200 se mi nepodařilo nikde sehnat (jde o to, že sem jich pár našel, ale momentálně nemám buky, a aukce nečeká) a tak mi jako jediná volba připadá Sigma 70-200 f/2.8 II.(pokud se nenajde ta 80-200) ano je tu Nikkor 70-300, ale tady mi jde o světelnost a tím i hloubku ostrosti. ale zase je otázka optická kvalita, udajně je to kus od kusu různé. něco hodně světelného, což už vlastně mám. něco širokoúhlého - tady bych rád Tamron 10-24mm. líbí se mi hlavně těch 10mm. no a nakonec něco na makro a tady snad Tamronem 90mm macro snad neudělám chybu.. četl sem na něj spoustu chvály..
RadekG (37)|22.1.2010 08:23
S tím tamronem 90mm macro určitě chybu neuděláš! Pokud ti teda nevadí, že při ostření mění délku a má pomalejší ostření. Ale v makrofotografii (jak ostatně zjistíš i ty sám) je nejlepší ostřit manuálně, nebo ještě lépe jen posunem fotoaparátu (nejlépe na makrosáňkách). Jinak po optické stránce je na tom na výbornou.
No a ten tamron 10-24 mám taky v merku, takže pokud má někdo nějaké postřehy nebo ještě lépe skušenosti s tímhle sklíčkem budu rád za každé písmenko.
Georgez (6)|22.1.2010 10:23
Mam taky Nikon a loni jsem si poridil objektiv AF-S DX NIKKOR 18-200MM F/3.5-5.6G ED VR. Ma sve klady i zapory, ale alespon pro mne klady prevazuji. Skvelej rozsah 18 -200 dava siroke moznosti zaramovani zaberu, rozostreni pozadi pokud je treba. Aberace v norme. Po letech noseni 2 a vice objektivu a jejich prehazovani je to opravdu relax - vzit si pouze jeden a byt vzdy pripraven. Svetelnost objektivu mi prijde obstojna. Skvely a nezastupitelny je pak system VR, ktery umoznuje vyuzit teleobjektiv i na delsich casech z ruky. Napriklad podarilo se mne udelat docela prijatelne ostre fotky na plnem ohnisku (200) i na takovych silenych casech jako 1/20 - cemuz jsem mel sam problem uverit - ale je to tak. K zaporum patri jiste cena, hmotnost a problem se samovysouvanim zoomu vlastni vahou. O tom uz byla rec na ruznych forech, ale nova verze toho objektivu uz ma uzavirani zoomu, - takze tento problem byl odstranen. Ale i presto na nej nedam dopustit. Podle mne nejlepsi volba na vsestranny objektiv pro Nikkon. Doporucuji :-)
subaru (19)|22.1.2010 16:15
[quote=Georgez;4601]Mam taky Nikon a loni jsem si poridil objektiv AF-S DX NIKKOR 18-200MM F/3.5-5.6G ED VR. Ma sve klady i zapory, ale alespon pro mne klady prevazuji. Skvelej rozsah 18 -200 dava siroke moznosti zaramovani zaberu, rozostreni pozadi pokud je treba. Aberace v norme. Po letech noseni 2 a vice objektivu a jejich prehazovani je to opravdu relax - vzit si pouze jeden a byt vzdy pripraven. Svetelnost objektivu mi prijde obstojna. Skvely a nezastupitelny je pak system VR, ktery umoznuje vyuzit teleobjektiv i na delsich casech z ruky. Napriklad podarilo se mne udelat docela prijatelne ostre fotky na plnem ohnisku (200) i na takovych silenych casech jako 1/20 - cemuz jsem mel sam problem uverit - ale je to tak. K zaporum patri jiste cena, hmotnost a problem se samovysouvanim zoomu vlastni vahou. O tom uz byla rec na ruznych forech, ale nova verze toho objektivu uz ma uzavirani zoomu, - takze tento problem byl odstranen. Ale i presto na nej nedam dopustit. Podle mne nejlepsi volba na vsestranny objektiv pro Nikkon. Doporucuji :-)[/quote]

Tak to gratuluji.Asi ten Nikkor je kvalitnější.Já mám podobný objektiv od Canonu EF-S 18-200 3,5-5,6 IS takže taky se stabilizací a je také vybaven tím zámkem aby se samovolně nevysouval objektiv a spokojen rozhodně nejsem.Pořídil jsem ho z nezkušennosti a z vědomí, že budu mít "širokáč,základ a krátké tele" v jednom.Omyl.světelnost neklesá lineárně ale skokem a už někde od 55mm je 5,6 až do konce.Oba konce se v podstatě kvůli aberaci a neostrosti nedají použít.Jakž takž je ostrost mezi clonami 5,6-8 .Mimo tyto je to bída.Tak ještě na rodinný výlet a následné fotky do alba dobrý.Ale jinak , hrůza.Když jsem si dokoupil pevnou Tokinu 35mm a zkusil srovnání při stejném ohnisku, čase a cloně byl jsem až překvapen neostrostí toho Canonu.Ale třeba jsem jen narazil na horší kus.
karmy (15)|23.1.2010 16:58
Spíš než ten Tamron bych volil Tokinu 11-16 (já vím, je kratší a má podstatně horší poměr zobrazení, s tím Tamronem jdou děat fakt nezvyklý fotky, ale má parádní kresbu až do rohů a pro mě je celekem výhodou i světelnost f/2,8). Tamron mě kresbou celkově příliš nenadchnul, zato má příjemný rozsah, celkem zvládnutou aberaci, vinětaci moc neřeším - při zaclonění stejně zmizí a stejně ji má bez problémů, dobře zvládnuté geometrické zkreslení.

Tamron 90/2,8 Macro je suprový sklo, osobně mi ale víc sedí Sigma 150/2,8 (na hmyzáky..)

K teleti.. ono je zase rozdíl 300 oproti 200mm, navíc ta Sigma se běžně kvůli ostrosti cloní na 5,6, čímž se ta výhoda ztrácí (i když se Nikkor přicloní na 6,3-7.1). Nicméně i na f/2,8 použitelná je, ale spíš na sport, za horšího osvětlení. Na vypíchnutí od objektu by šel použít i ten Tamron 90/2,8 ;)
Templ (37)|26.3.2010 08:27
Na cesty si beru Nikkor 16-85 VR. Myslím, že na architekturu a krajinky je dobrý.
RadekG (37)|26.3.2010 17:23
[quote=Templ;5305]Na cesty si beru Nikkor 16-85 VR. Myslím, že na architekturu a krajinky je dobrý.[/quote]
Jo dobrej objektiv, ale jeho cena už tak dobrá nejni.... bohužel