Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jaký má smysl optická stabilizace?

Petrfm (11)|1.1.2011 16:19
Ahoj, mám Panasonic DMC LS-85 a co jsem tak vypozoroval, není žádný rozdíl mezi tím jestli fotím s vypnutou optickou stabilizací nebo je zapnuta v módu 1 (trvale) či módu 2 (při zmáčknutí spouště). Trochu jsem i experimentoval a dělal série fotek (3x s vypnutou, 3x mod 1, 3x mod 2) v různých podmínkách a na různých ohniscích a v podstatě jsem nenašel rozdíl. Někdy paradoxně byly nejostřejší fotky z vypnutou OS. Když je OS zapnuta, obraz na LCD lehce zgumovatí, ale to je tak jediná změna, na fotkách se to neprojeví.
Tak nevím, bud OS na mém kopaktu nepracuje správně a nebo je to jen marketingový tah výrobce a OS nemá u levných kompaktů zas takový smysl. Dá se nějak explicitně otestovat zda OS pracuje správně? Je v pořádku, že na dlouhém ohnisku (140mm) neudržím časy 1/60, 1/30, 1/15s? Existuje nějaká hranice, co už by OS u kompaktu měla udržet a co je nad její síly?
Děkuji moc za přečtení a případné rady.
Petr
Milan Šurkala (3381)|1.1.2011 16:47
Tak to je zvlastni. Obcas se stava, ze stabilizace v urcitych modech neni prilis ucinna, ale aby nebyl vubec zadny rozdil,... Samozrejme stabilizace neni vsemocna, to znamena, ze se musite trochu snazit, aby to bylo ostre. Pak je opticka stabilizace schopna vysledku dopomoci.
Petrfm (11)|1.1.2011 17:15
Milan: no je mi jasné, že tohle téma je dost slovy neuchopitelné, takže si nedělám moc iluze, že by mi někdo nějak dokázal přes net poradit. Ale přesto. Ruce se mi nechvějou, dělal jsem pokusy např. s vyfocením textu na vzdálenost 2-3m na nejdelší ohnisko a žádný rozdíl jsem nezaznamenal. Přitom když fotak o něco zapřu, tak je fotka výrazně ostřejší.
Spíš mi šlo o 2 věci:
1. zdali by se dala funkčnost OS nějak otestovat
2. jaký čas by měla udržet OS na ohnisku 140mm u levného kompaktu? Zároven chápu, že těch vstupních parametrů u focení je příliš mnoho na to abych dostal nějakou jednoznačnou odpověd, ale přesto kdyby někdo chtěl k tématu něco říci...
Milan Šurkala (3381)|1.1.2011 17:25
Stabilizace by u techto levnych fotoaparatu mela umoznit porizovat ostre fotografie pri casech o cca 2-3 EV delsich nez je cas dany pravidlem prevracene hodnoty ohniska (pri 140mm tedy cas 1/140 sekundy). Se stabilizaci by tedy melo byt mozne porizovat ostre snimky s casy cca 1/35 az 1/20 sekundy. Nebudou vzdy ostre, ale vetsinou by mely. Jak ji presne otestovat, to nevim. V recenzich pouzivam postup, kdy vyfotim tak pet snimku s kazdym nastavenim a pak z nich vyberu typicky lepsi snimek (ne nutne nejostrejsi, ale takovy bezny z tech ostrejsich v dane serii).
Petrfm (11)|1.1.2011 17:59
Milan: OK, díky, 2-3 EV to není zas tak velká pomoc oproti foťáka bez OS, čekal jsem víc. No já budu laborovat tak dlouho, dokud nenarazím na situaci kdy uvidím rozdíl. Zatím mi v tom fotáku připadá jako zbytečnost a to jsem ho kupoval v únoru :)
busy (782)|1.1.2011 18:46
Ako pise Milan, stabilizacii treba obcas trosku pomoct. Totiz pohybove snimace chvenia vo fotaku nie su schopne zaznamenat rovnomerny priamociary pohyb, alebo ak chvenie obsahuje "jednosmernu" zlozku pohybu, tato zlozka nemusi byt stabilizovana ale pritom fotku rozmaze rovnako ako akekolvek chvenie. Prejavuje sa tak, ze na displeji obraz pomalicky "plava" nejakym smerom. Vtedy treba fotak velmi nepatrne "postrcit" aby sa obraz na displeji zastavil a neplaval (chce to trosku cviku a skusania). A az ked je obraz takto "zastaveny", co najrychlejsie dotlacit spust uplne a exponovat. Za takychto podmienok sa da urobit relativne pekna fotka bez stativu aj na ohniskach okolo 2000 mm (osobne vyskusane).
Milan Šurkala (3381)|1.1.2011 21:38
2-3 EV je nahodou velmi slusna pomoc, to je hned moznost pouzit ISO 100 proti ISO 400 a podobne. Moderni fotaky nabizi az 4,5 EV, bezne solidni kompakty maji 3-4 EV, u tech jednodussich kompaktu bych pak odhadoval ucinnost trochu nizsi.
Petrfm (11)|1.1.2011 22:53
busy: to co popisuješ to bude asi záležitost dražších fotáků, u mě se ten obraz na LCD moc neplave, spíš se jakoby trhá ale nechvěje se jako když je vypnutá OS.
Milan: to jsem taky mohl zmínit. Automatika nastavuje pokaždé stejné hodnoty, at už je zapnutá nebo vypnutá stabilizace. Tzn jak čas, tak ISO jsou stejné. Ale fakt nevím jestli je problém ve mě nebo ve fotáku, zkusím si pújčit od někoho fotak a porovnám to s ním.
Deee-aN (97)|2.1.2011 10:38
Na čas a ISO by stav stabilizace (I/O) neměl mít vliv. To už spíš třeba zapnutý/vypnutý blesk. Jde o to, že když ti automat nastaví třeba 1/30s, měl bys mít s aktivním O.I.S. větší šanci udělat ostrou fotku. Mě to s mýma rozklepanýma rukama hodněkrát pomohlo. Jestli máš tak pevné ruce, že nepoznáš rozdíl mezi aktivní a neaktivní stabilizací, tak to gratuluji!:thumb Pak je pro tebe stabilizace opravdu zbytečná. Ale jsi jedním z mála...:)
BTW, Auto ISO bych u kompaktů radši moc neriskoval.
Milan Šurkala (3381)|2.1.2011 18:51
[quote=Deee-aN;8192]Na čas a ISO by stav stabilizace (I/O) neměl mít vliv. [/quote]

Ale ano, ma a mel by mit. Pokud vypnes stabilizaci, nektere fotaky pujdou s ISO nahoru, aby zajistily dostatecne kratky cas (prave dle pravidla prevracene hodnoty ohniska). Pokud je stabilizace zapnuta, fotoaparaty vetsinou s ISO tak rychle nepospichaji a radeji nechaji delsi cas. Neplati to ale vzdy.
Deee-aN (97)|2.1.2011 20:03
[quote=Milan Šurkala;8204]Ale ano, ma a mel by mit. Pokud vypnes stabilizaci, nektere fotaky pujdou s ISO nahoru, aby zajistily dostatecne kratky cas (prave dle pravidla prevracene hodnoty ohniska). Pokud je stabilizace zapnuta, fotoaparaty vetsinou s ISO tak rychle nepospichaji a radeji nechaji delsi cas. Neplati to ale vzdy.[/quote]
Je pravda, že při Auto ISO se to vlastně pohne. Já ISO na automatice nenechávám, to může být u kompaktů cesta do pekel.:D
Petrfm (11)|2.1.2011 23:04
Můj foták čas expozice při zapnutí OS nezmění. A bohužel ručně nastavit nelze. Jedině přes režimy scén nebo EV.

Co člověk nenajde při hledání informací o OS. http://www.cnews.cz/nejlepsi-stabilizator-obrazu-hlava-slepice-video To první video mezi 0:35 - 1:20 nemá chybu :D
busy (782)|2.1.2011 23:42
Ten "reflexny" stabilizator u sliepky je vyborny :))) Ale sliepka by sa dala prirovnat skor k videostabilizaciam pri kamerach, kedy sa stabilizuje jedna snimka podla predchadzajucej, ale samotna ktorakovel snimka pocas jej expozicie uz nijak opticky stabilizovania nie je.
alesak1188 (3)|3.1.2011 08:16
Ahojte, co se týče OS, dočetl jsem se v knize od Scotta Kelbyho Digitální fotografie, že pokud chcete mít vyloženě ostré snímky a máte stabil. objektiv, radši stabilizaci nechejte vypnutou. Tak já mu věřím, ale chtěl bych slyšet názor od někoho z Vás, proč tu OS tedy vůbec dělají? Díky:runaway

A ta slepice je vážně hodně hustá :-D :-D
Milan Šurkala (3381)|3.1.2011 13:34
[quote=alesak1188;8214]Ahojte, co se týče OS, dočetl jsem se v knize od Scotta Kelbyho Digitální fotografie, že pokud chcete mít vyloženě ostré snímky a máte stabil. objektiv, radši stabilizaci nechejte vypnutou. Tak já mu věřím, ale chtěl bych slyšet názor od někoho z Vás, proč tu OS tedy vůbec dělají? Díky:runaway

A ta slepice je vážně hodně hustá :-D :-D[/quote]

Optická stabilizace je schopna korigovat malé výkyvy, jaké se při držení v ruce běžně vyskytují. Pokud je ale fotoaparát na stativu, výkyvy jsou tak maličké až nulové, že při případném zásahu stabilizace, která má určitý nejmenší krok posunu, je tento nejmenší posun podstatně větší než ten maličký výkyv, který se má stabilizovat. Poté dochází k rozmazání. To ale platí jen u některých stabilizací, dost často se setkávám s rozmazáním podstatně větším, které by tomuto neodpovídalo.

Jednoduše řečeno, stabilizace má za úlohu stabilizovat, a když není co "stabilizovat" (např. na stativu), dělá neplechu. Ostatně spousta dnešních objektivů už má detekci stativu, při kterém se stabilizace sama vypne. Ona je opravdu určena k tomu, aby pomáhala při focení z ruky.
Petrfm (11)|5.3.2011 23:26
Tak jsem se stal majitelem zde doporučovaného Canonu 3100IS (made in Malaysia :-) a musím říct, že Panasonic DMC LS-85, který mě před rokem stál o 500Kč víc, je proti němu neskutečný čínský šmejd. Opravdu jsem tak markantní rozdíl nečekal. Ukázalo se, že to na co jsem si tu stěžoval, bylo oprávěné. Canon proti Panasonicu zaostřuje velmi svižně a hlavně správně!, optická stabilizace funguje tak jak by měla, je vidět jasný rozdíl mezi fotkama s vypnutou a zapnutou stabilizací. Dokonce i na nejdelším ohnisku jsem byl schopen udržet relativně dlouhé časy a fotky jsou v rámci možností ostré a nerozmazané. Podání barev je přirozenější a správnější, žádné podivně namodralé nebo načervenalé fotky. Automatika je na rozdíl od Panasonicu použitelná a dá se jí věřit. No mohl bych pokračovat, těch změn k lepšímu je mnoho, ale nemá to smysl, DMC LS-85 se už stejně neprodává.
Panasonica zkusím reklamovat pro nepoužitelnou OS a špatné zaostřování, i když tuším, že to asi nemá smysl.