Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nejpoužívanější ohniska

t3mp (3)|25.12.2011 09:57
Dobrý den,
v případě, že by se někdo rozhodoval o koupi objektivu pro "běžné focení", tedy bez jakýchkoli zvláštních preferencí jako např. wildlife, macro ... atd., tak za předpokladu, že průměrně fotí lidé průměrně :-X by se Vám možná hodil tento graf (viz níže). Ukazuje, na jaké ohniska fotí nejčastěji lidé, kteří své fotky vystavují na flickr-u. Čerpalo se z cca 0.5mil vzorku fotek z různých fotoaparátů s různým snímačem (cropfactor od 1 do 2), a tak byla ohniska přepočítána na ekvivalent kinofilmu s přesností crop factoru na jedno desetinné místo a následně zaokrouhlena.
Kdyby Vám z toho vyšel nějaký zajímavý postřeh, či závěr, sem s ním :-)
Pěkný den.



PS: Např. Protože 50mm je zhruba to, co vidí naše oko, čekal jsem, že bude nejvíce snímků právě na těchto ohniscích. Na FF DSLR tomu tak opravdu bylo (v poměru ku 85mm cca 3:2). Většina fotoaparátů (cca 70%) byla s APS-C snímačem, a tak jsem čekal, že nejvíce majitelů těchto DSLR bude fotit na 30-35mm. No ukázalo se, že pořád převažuje 50mm (v poměru ku 35mm cca 3:1). Kupují tedy majitelé APS-C DSLR 50mm objektivy proto, že opravdu chtějí portrétní skla, a nebo proto, že se jedná o jakýsi relativně levný zlatý standard s dobrou světelností (a zapomínají vliv snímače), a tak je vlastně technika mimoděk "nutí" zaměřovat se na portrét? ;-) Co mi doposud unikalo je, že ve valné většině případů platí, že nejčetnější ohniska jsou od sebe vzdálena právě o velikost cropfactoru APS-C snímače. Jinými slovy, že pokud vezmete téměř jakékoli z nejčetnějších ohnisek, a zmenšíte/zvětšíte ho o cropfactor dostanete zase jedno z nejčetnějších ohnisek.
Germoe (26)|26.12.2011 01:48
Mně hlavně ty grafy nepřijdou moc dobře udělané, ten první má relativně divné měřítko, ten druhý působí jako poněkud zavádějící, jak se tam relativně náhodně střídají různé velikosti intervalů... a ten třetí má zase příliš podrobné vzorkování, chtělo by to ty intervaly trošku větší... Chtělo by to buď konstantní intervaly tak 3-5mm, nebo spíš nějaký pseudoexponenciální růst, který by měl tak 3-5mm na intervalu 20-100mm.

A jinak obecně si myslím, že spíš než o tom, která ohniska jsou nejužitečnější, vypovídají takovéto statistiky o tom, jaké objektivy lidé vlastní... píky na 27 a 80 budou způsobené setovým objektivem 18-55 (pravda, zde mě překvapuje, že není spíš až na 83), 75 bude způsoben pevnou padesátkou, 45 bude způsoben třicítkou... píky na 105, 135 a 160 jsou konce zoomů 70mm, 90mm, 105mm... Této teorii odpovídají i mé statistiky, kde na svém starém C4000 (32-96mm) mám na intervalu cca. 90-96mm 40% fotek (aniž bych měl pocit, že potřebuji větší zoom) a 32-35mm (nebo možná 40mm, už si to nepamatuji přesně) 25% fotek a zbytek rozprostřen mnohem rovnoměrněji (byť to směrem k prostředku rostlo do mírného kopečku)... Také může být kumulace v těch hraničních bodech způsobena tím, že ohniska těsně předtím máme tendenci nehledat tak přesně a zůstat u zarážky a ohniska kousek za hranicí stejně vyfotit abychom měli alespoň něco (a pak třeba ořezat, slepit ze dvou fotek...), čímž získáme několikanásobně víc fotek pro tyto konkrétní hodnoty, což statistiky pochopitelně zkreslí.
busy (782)|26.12.2011 10:45
To je pravda, ani mne sa nelubi ten prvy graf, ktory ma hned prve dve polozky 0-17 a 18-50, podla mna velmi hrube delenie.

Celkom by ma zaujimala presna statistika, ake ohniska pouzivam ja osobne. O to viac, ze hodne fotim na velmi dlhych ohniskach (telemakro, priroda...). Existuje nejaky program, ktory by vedel urobit takuto statistiku z fotiek na disku ? Nieco, kde zadam adresarovy podstrom a preliezlo vsetky fotky a spravilo nejaku statistiku z ich exifov.
Germoe (26)|26.12.2011 12:28
Určitě existuje, když použiješ google, určitě ho najdeš snadno... Když jsem si vloni chtěl zjistit statistiky, tak bylo jednodušší najít nějaký takovýto program, než zjistit, jak ten EXIF vytáhnout v .NETu a napsat si takový program sám... jen už nevím, jak se jmenoval.
t3mp (3)|26.12.2011 21:25
[quote=busy;12847]To je pravda, ani mne sa nelubi ten prvy graf, ktory ma hned prve dve polozky 0-17 a 18-50, podla mna velmi hrube delenie.

Celkom by ma zaujimala presna statistika, ake ohniska pouzivam ja osobne. O to viac, ze hodne fotim na velmi dlhych ohniskach (telemakro, priroda...). Existuje nejaky program, ktory by vedel urobit takuto statistiku z fotiek na disku ? Nieco, kde zadam adresarovy podstrom a preliezlo vsetky fotky a spravilo nejaku statistiku z ich exifov.[/quote]

AD Graf: přiznávám, ten první je hodně hrubý (ostatně měl být jen pro velmi hrubou orientaci), intervaly u druhého jsem stanovoval tak, že jsem se podíval, na kterých hraničních ohniscích se prodává nejvíce objektivů, a podle toho se je snažil nějak rozdělit, aby člověk mohl porovnat o kolik snímků teoreticky může přijít s tím nebo oním objektivem. (Např. jestli 18-50&70-200, nebo 18-200 apod.) Třetí jsem volil pro ty, kterým z nějakého důvodu nebude stačit předcházející. Asi bude ale nejlepší uploadnout "zdrojový soubor", kde si můžete rozsah nastavit podle potřeb. Skript na získání oněch dat raději sdílet nebudu. Data ze serveru se tahaly skoro týden a pokud by to použilo více uživatelů najednou, asi by správce z "DOS útoku" nebyl zrovna nejšťastnější. Ostatně kdo chce, cestu si najde ;-)

AD Domácí statistika: ta bude pochopitelně nejpřínosnější - pokud ji má člověk z čeho dělat. Narazil jsem na tento freeware-ový program http://www.cpr.demon.nl/prog_plotf.html. Uživatelé MacOSX mají tuším takovou funkci v Aperture, a tak bych se nedivil, pokud by tomu bylo obdobně i v nějakém přilehlém správci fotek sady CS5.
t3mp (3)|26.12.2011 21:44
AD Domácí statistika: případně novější verze Windows dávají podobnou možnost, sice o trochu pracnější, ale pro toho, kdo nechce nic instalovat, je to cesta.
Návod.png
pavel_p (151)|29.7.2012 20:39
[QUOTE=busy;12847]Existuje nejaky program, ktory by vedel urobit takuto statistiku z fotiek na disku ? Nieco, kde zadam adresarovy podstrom a preliezlo vsetky fotky a spravilo nejaku statistiku z ich exifov.[/QUOTE]
Zoner, i když ne nejlepším způsobem.

U mě jsou v přírodě nejpoužívanější ta ohniska, kde končí rozsah objektivů. 28mm je dost širokoúhlý záběr, většinou to není ono, ale z jakési lenosti zoomovat na něm mám dost fotek. Pokud na zoom sáhnu, tak mám nejvíc fotek asi v rozmezí 35-45mm (a tyto fotky se mi zdají nejpřirozenější), pak až 90mm, kde musím měnit objektiv za tele nebo naopak. Fotek v intervalu 50-80mm mám relativně málo, ale je u nich vidět, že jsem si dal záležet na kompozici, nebo sem se chtěl zoomem vyhnout něčemu rušivému po stranách. V místnosti, za šera a u nočních fotek u vítězí pevné ohnisko v přepočtu 40mm kvůli cloně. Myslím, že to u všech majitelů (bez)zrcadlovek bude podobné, jen konkrétní čísla se mohou lišit.

Pokud bych si měl vybrat objektivy jen s pevnýmy skly, tak jsou u mě preference 36-40mm jako nejunivezálnější, pak 24-28mm, který se hodí v přírodě a ve městech a pak až snad padesátku. Padesátka by mě asi už v přírodě omezovala malým úhlem záběru. Na druhou stranu na focení lidí v místnosti je to myslím akorát, takže jako světelný objektiv s pevným k nějakému zoomu je to dobrá volba.

Ještě takový postřeh: v prodáváných objektivech jsou pevné padesátky na prvních místech, copak má víc lidí full frame než APS? :eek:
Sakini (1174)|30.7.2012 08:25
Je to čistě informačně zajímavý průzkum, ale mnohem víc než uživatelskými preferencemi je ovlivněný uživatelskými kapsami. Na Flickru už pár let jsem, a vím co má kdo ze známých/kontaktů za vybavení a možnosti vzhledem k "místu bydliště". Takže zatímco jeden Argentinec musí vystačit se základním zoomem a pevnou padesátkou (ale dělá moc pěkné akty), jeden "pobóchané Australan" má snad všechny současné objektivy od Canonu včetně těch nejdražších, a to pak je informací do statistiky když zvládá při jedné akci použít víc než pět objektivů (bo je to hračička). Nijak zvlášť bych se toho průzkumu nechytal.
Osobní statistiku nepotřebuju, protože průběžně vím co na co používám, a mám to poměrně jednoznačné. Srazy veteránů, to jsou velké objekty zblízka, takže prakticky neustále 24 mm. Interiéry s nedostatkem světla, to je na pevnou pětatřicítku. Když mi někdo pózuje a má to dobře vypadat, vezmu 50/1.4. Přehlídky a móda, to je na tři sta. A když lovím v trávě, nic jiného než 105 makro nepoužiju. Takže se to naprosto logicky rozdělí, a jelikož fotím všechno možné rozporcuje se to zhruba stejným dílem - a podrobná analýza mnou používaných ohniskových vzdáleností je třeba i zajímavá, ale nevím jak by mi mohla být prakticky užitečná, když vím co dělám.