Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Problém se Sony DSC-W380

Neregistrovaný (0)|25.10.2011 11:23
Tazatel: Daniel Weiss

Znění dotazu: Dobrý den,

chtěl bych vás poprosit o radu. Loni jsem si koupil kompakt Sony DSC-W380. V tu dobu jsem prošel spoustu recenzí, testů a všude vycházel jako velmi slušný kompakt. Po necelém roce používání jsem ale na vážkách, jestli je úplně v pořádku. Při focení objektů ve vzdálenosti do cca. 3m fotky vycházejí s viditelným efektem "rybího oka". Tzn. např. při focení dětí mají kulatý obličej a okolí v pozadí padá do stran. Při focení objektů ve veštší vzdálenosti tento efekt mizí.

Postupně jsem zkoušel omezit rozlišení, potlačit širokoúhlost objektivu nastavením fotek na formát 4:3, ale prostě nemůžu se zbavit dojmu, že ten foťák není úplně v pořádku.

Chtěl jsem vás tedy poprosit o informaci, jestli je tento efekt normální u širokoúhlých objektivů a mám se s tím smířit, nebo je to na reklamaci? Popř. mohu někomu poslat fotku na posouzení?

Díky předem.

Fotovýbava, které se dotaz týká: Sony DSC-W380
preq (9)|25.10.2011 11:41
Popisovaný jev je pro širokoúhlé objektivy a fotografování zblízka úplně normální. Zkreslení se dá omezit tak, že snímáte s delším ohniskem, tj. v tomto případě použijete kolébkové tlačítko W -T na zadní straně (směrem T) a zvolíte příslušný odstup. Jestli se nemýlím, má tento foťák pětinásobný optický zoom, tak to zkuste. Digitální zoom nedoporučuji (dá se vypnout), silně zhoršuje kvalitu obrazu.
Milan Šurkala (3381)|25.10.2011 13:38
Typicky projev sirokouhlych objektivu, kde je proste nutno si davat pozor na to, aby se nesnimalo zesikma. Resenim je trochu zazoomovat. Problem je nicmene umocnen trochu zvlastnim narovnavanim soudkoviteho zkresleni u fotoaparatu Sony (u pristroju teto znacky je tento efekt patrnejsi nez u jinych, ale jde opravdu o to, ze snimate na sirokouhlem ohnisku, kde se jakekoli natoceni fotoaparatu mnohem vice projevi).
Neregistrovaný (0)|26.10.2011 10:45
Pánové, díky za informace. Vyzkouším výše uvedené rady a snad se s tím naučím pracovat a žít. Třeba fotit děti v pohybu zpříma a z jejich výšky nebude snadný úkol. Ale vidím, že trend širokoúhlosti se v kompaktech šíří, časem asi nebude jiná volba.

Mé doslouživší Casio QV R40 dělalo ve srovnání s tímto Soňákem hezčí fotky, co se týká focení z blízka.

Ještě jednou díky.
Milan Šurkala (3381)|26.10.2011 11:17
[quote=Neregistrovaný;12225]Třeba fotit děti v pohybu zpříma a z jejich výšky nebude snadný úkol. .[/quote]

Tak tohle je ale snad zakladni predpoklad pro foceni deti nehlede na ohnisko! :-) Deti (a cokoli mensiho nez dospely clovek - zviratka,...) se foti z vysky oci, jinak je to vetsinou fotka zrala do kose ohnisko neohnisko (vyjimkou jsou sniky, kde je podhled/nadhled zamerny). Takhle se deti proste nefoti :-)

Duvod je jednoduchy. Pozadim snimku se stane nejaka rozumna krajina v pozadi a ne chodnik, ktery je, uprimne receno, nezajimavy. Navic tim, ze je pozadi vyrazne dal nez postava, muze byt lehce maznute i na kompaktech (pozadi uz nepadne do pasma plne hloubky ostrosti) a mit tak trochu "profi" vzhled ;-)