Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

DSLR pro amatéra kolem 12000 (Canon EOS 550d vs. Canon EOS 600d)

tommikcz (9)|3.12.2011 14:55
Zdravím,
právě si vybírám svou první zrcadlovku a jsem již téměř plně rozhodnut pro Canon EOS 550d. Zaujal mě zejména svou cenou pohybující se pod 12 000 kč se setovým objektivem a tím, co nabízí. Jediné, co se mě od koupi tohoto fotoaparátu odrazuje, je jeho datum uvedení (přecijen je už trochu starší). Z toho důvodu jsem se poohlédnul i po ostatních fotoaparátech a přemýšlím, jestli EOS 550d stále stojí za to. Díval jsem se na Canon EOS 600d, ale kromě vyšší ceny a výklopného displeje je prakticky identický, jako 550d. Jediné, co mě nutí k jeho koupi, je možnost pořizování širokoúhlých záznamů. Naopak se mi nelíbí téměř o 100g vyšší hmotnost oproti staršímu modelu a nemyslím si, že bych výklopný displej nějak potřeboval. Díval jsem se také na Nikon D3100, ale myslím si, že Canon 550d mi může za stejnou cenu nabídnout více.

Má otázka je, zdali se dnes ještě vyplatí koupit Canon 550d, nebo si raději připlatit a koupit něco novějšího (např. Nikon d5100). Připadá mi totiž, že nové DSLR s podobnou cenou nabídnou téměř to samé. Pokud byste měli nějaké jiné návrhy na DSLR, podělte se prosím =).

Jenom bych znovu připomněl, že jsem naprostý amatér a že se jedná o první zrcadlovku, kterou budu používat. Co se týká objektů, které fotím, tak fotím převážně krajiny a hdr fotky, sem tam nějaký ten člověk =).

Děkuji za odpovědi
Rellik (1136)|3.12.2011 16:06
Názor na fotky z 550D.
Co sem je měl možnost vidět a vyzkoušet samotné focení. Vůbec bych si tento "starší" foťák nekoupil. Fotky nebyly zrovna moc ostré a objevovala se celkem velká aberace. Aspoň teda u základních objektivů. Tento neduh mají všechny levnější objektivy CANONU. Já canona měl taky, ale vůbec mě kvalitou fotek neoslovila s přešel sem k NIKONU. Objektivy jsou ok aberace téměř žádná. Dělám fotky na výstavy o velikosti 30x45cm a když srovnám starší fotky co mám z Canonu a teď co mám z Nikonu, tak Nikon vede na plné čáře.
Pro srovnání - http://www.cameralabs.com/reviews/Canon_EOS_550D_Rebel_T2i/outdoor_results.shtml
Jinak bych spíš doporučil něco málo připlatit a vzít toho Nikona D5100 ;-)
Milan Šurkala (3381)|3.12.2011 17:34
Tady je to o tom, jak ti sedne obrazovy vystup i ovladani. Treba mi se hodne libi ovladani Canonu, ale nelibi se mi fotky (neprijemna azurova fotka oblohy, cekal bych vice modrou nez zelenou, casto tihne k prepalum). Zakladni setak 18-55mm IS je celkem fajn, Nikon je trochu lepsi, ale nerekl bych, ze nejak dramaticky (18-55mm IS II od Canonu mi prijde byt o neco lepsi nez puvodni verze, ale mozna jsem mel jen stesti na kus). Bohuzel Canon 18-135mm je prusvih, zatimco Nikon 18-105mm je krasny univerzal s dobrym vystupem. Nikon D5100 ma vyrazne vyssi dynamicky rozsah nez Canony, ani neni treba delat HDR, vytahnes to z jednoho RAWu. osobne vidim nejlepsi volbu v D5100 + 18-105mm VR, ale to uz je bohuzel hodne pres rozpocet.
NHKG (58)|5.12.2011 07:58
Taky se mi fotky z levných Canonů moc nepozdávají.
Pokud je 12000Kč maximum a má to být nový foťák, tak podle mě jedině Pentax K-r. Za tu cenu se už dá najít i se seťákem. K Pentaxu jde sehnat spoustu starších dobrých levných skel, bohužel žádné s větším rozsahem zoomu jako je třeba Nikor 18-105mm VR (ale i ten je stejně hodně mimo rozpočet). Pokud 12000Kč není limit, ta D5100 bude taky dobrou volbou.
A pokud by nevadil starší, tak je toho na výběr mnoho, ale v tom případě bych doporučil nějaké levnější tělo a lepší objektiv.
tommikcz (9)|5.12.2011 22:50
Předem bych chtěl poděkovat všem za předchozí odpovědi.

Nakonec se mi povedlo v Makru sehnat Nikon D5100 za necelých 14000 i s objektivem 18-55mm VR. Teď už mi zbývá jenom sehnat obal a pořádnou kartu. Co se týče pocitů, tak jsem z foťáku opravdu nadšený, jediná výtka by možná směřovala k povrchu těla, který vypadá poněkud levně, ale to je opravdu jenom detail... Na ovládání si budu muset zvyknout, ale to pro mě není problém. Mám se ještě hodně co učit.

A chtěl bych ještě poprosit o jednu radu (menší OT) - jak je to s focením se zrcadlovkou v zimě? Četl jsem, že zrcadlovka je v zimě náchylná k přechodům mezi studeným a teplým prostředím kvůli vzniku páry, stejně jako jiná elektronika (pokles výdrže baterie, pomalejší odezva,...). Co když ale budu chtít třeba tři hodiny běhat po městě a fotit a přitom budu ještě střídavě pobíhat uvnitř budov? Má cenu to řešit a nějak ji (jak?) chránit, nebo nemá smysl se tím zabývat?

Díky
NHKG (58)|6.12.2011 07:09
Pokud to je cena s DPH, tak gratuluju k výhodnému nákupu.

Foťáku zase zima moc nevadí, jenom je dobré fotit až poté, co foťák se zahřeje (ochladí) na teplotu okolního prostředí.
Milan Šurkala (3381)|6.12.2011 11:28
Jednuduse receno, pokud mozno nezapinat fotak pokud je na dotek studeny a rosi se. Idealne jej nechat prohrat jeste dele (nekdy to muze trvat i hodinu az dve, nez se v interieru zahreje). Samozrejme to neznamena, ze kdyz ho vytasis po deseti minutach, ze kazdopadne odejde do vecnych lovist, ale prospivat mu to opravdu neprospeje.
busy (782)|6.12.2011 22:15
[quote=tommikcz;12669]A chtěl bych ještě poprosit o jednu radu (menší OT) - jak je to s focením se zrcadlovkou v zimě? Četl jsem, že zrcadlovka je v zimě náchylná k přechodům mezi studeným a teplým prostředím kvůli vzniku páry, stejně jako jiná elektronika (pokles výdrže baterie, pomalejší odezva,...). Co když ale budu chtít třeba tři hodiny běhat po městě a fotit a přitom budu ještě střídavě pobíhat uvnitř budov? Má cenu to řešit a nějak ji (jak?) chránit, nebo nemá smysl se tím zabývat?[/quote]

Jedine riziko je pri prechode zo studeneho sucheho vzduchu vonku do tepleho vlhkeho vzduchu vnutri. Vtedy sa stane to, ze teply vzduch sa prudko ochlati o studeny povrch fotaku, tym poklesne hranica nasytenych vodnych par a cast vody sa vyzraza na povrchu fotaku.

Ludsky povedane, ked je vzduch teply, vojde sa do neho vela vodnej pary, avsak ked je vzduch studeny, je schopny pojat ovela menej vodnej pary. A ked sa ochladi a vodnej pary je v nom vela, tak sa prebytocna para, ktora sa do neho pri danej teplote uz "nevojde", jednoducho zmeni na kvapocky vody a tie dopadnu na najblizsi povrch - no proste zacne prsat :)

Velmi dobra pomocka je este vonku fotak hermeticky zabalit do igelitoveho sacku. Po prechode do tepla sa tym padom k nemu nema ako dostat teply vzduch s vysokym obsahom vodnej pary a tym padom sa na fotaku nema co vyzrazat (vyzraza sa na vonkajsej strane sacku, co nam nevadi). Pokym je zabaleny v sacku, mozeme ho dat na teple miesto (radiator, alebo proste drzat v teplych rukach), tym sa ovela rychlejsie ohreje, a po ohriati ho mozeme vybalit a ihned s nim fotit.

Mozno este mala poznamka: Vyzrazana voda je v podstate cista destilovana voda, ktora nevadi ani optike a ani mechanickym castiam fotaku (staci nechat ususit a je zase vsetko OK), avsak moze velmi vazne poskodit elektroniku pod napetim. Drobne necistoty na povrchu elektroniky (ciastocky prachu a mineralov) sposobia ze voda bude ciastocne vodiva, co sposobi pod napetim elektrolyzu ktora ma za nasledok silnu koroziu vodou zasiahnutych casti. Preto, ak sa stane, ze vo fotaku sa vyzraza voda, alebo sa tam dostane nejakym inym sposobom, sa doporucuje okamzite odpojit vsetky zdroje elektriny (uplne vybit blesk a vybrat bateriu) a fotak dalej pouzivat az po uplnom uschnuti.