Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D5100 vs. Sony Alpha 57 vs. Fujifilm HS20EXR

Reeaper (12)|1.4.2012 22:22
Zdravím celou digimanii :-)

Dost vážně uvažuji o koupi zrcadlovky a jsem už zoufalý :-)
V současnosti mám Fujinu HS20EXR, se kterou se mi fotí dobře, ale za horších světelných podmínek ostří hodně dlouho a často ani nezaostří. Postupem času jsem zjistil, že zoom, kterým disponuje, zní sice krásně, ale v praxi je zbytečný. Ovládání je v pohodě, ale manuální ostření je za trest. Stejně tak sekvenční snímání a hlavně doba následného ukládání (to platí i u jednotlivých fotek).

Fotím krajiny, momentky v přírodě, občas makro, přehlídky (vojenské, auta..), potřebuji i foťák (resp. objektiv), se kterým můžu fotit rodinnou oslavu někde v hospůdce, doma v pokoji - prostě za horšího světla, kde to HS20 nezvládá. Fotky v PC moc neupravuju, mám rád přirozenost :-) Do profíka mám sakra daleko, nepotřebuju tedy na každý záběr jiný objektiv :-)
Na videu nelpím, ale synátora občas taky natočím na památku :-)

Napadlo mě, že bych si polepšil zrcadlovkou.
Vybírám jednak podle ceny, tzn. do 23000,- foťák se seťákem. Další objektivy časem, ať to peněženku tolik nebolí :-) Používám filtry (a používat budu), hlavně polarizák, tím pádem potřebuju, aby se přední člen objektivu neotáčel.
Podmínkou je výklopný displej, rychlé ostření a hlavně rychlé ukládání fotek.

Zvažuji tyto kombinace:
Nikon D5100 + seťák 18-105mm pro univerzálnost, časem dokoupit Objektiv Tamron SP AF 70-300mm F4-5,6 Di VC - tato kombinace mi přijde super.
Pro mě nevýhody Nikonu jsou absence stabilizace v tělě (nutnost kupovat objektivy se stabilizací - tady vidím problém v nějakém pevném ohnisku - 35 nebo 50 - většinou to je bez stabilizace), absence motoru ostření (jednině objektivy s vlastním motorkem) - tyhle dvě věci mě dost trápí. Taky pomalé sekvenčí snímání (4 sn/s)
Klady - kvalitní základní objektiv, se kterým můžu použít filtr (seťáky 18-55 a 55-200 nechci), kvalitní tamron, nižší cena
Cena: cca 28.000,-

Sony Alpha 57 + seťák 18-55, časem Objektiv Tamron SP AF 70-300mm F4-5,6 Di VC, potom budu muset vylepčit základ - takže Objektiv Tamron SP AF 17-50 mm F/2,8 XR Di II
Vím, že tato alpha ještě není na trhu, ale dá se odhadnout, co v ní bude..
Nevýhoda je seťák, který je celkem o ničem a tím rapidně narůstající cena za další základní tamron.
Klady - měl jsem v ruce Alphu 65 a ten foťák mě prostě baví :-) Asi tím, že to je něco jiného. A super ergonomie. Rychlé sekvenční snímání (ale jen při určitém nastavení foťáku..). Rychlost ostření (cca 12 sn/s)
Cena: cca 40.000,-

D7000 a Alpha65 je na mě už drahý,, D3100 je slabý a nemá výklopný displej, stejně jako D90 a Alpha35.

Cenu Alphy počítám odhadovanou na internetu - 20.000,- se základním seťákem.
Později asi ještě dokoupím objektiv s pevným ohniskem, ale to jsem do cen nepočítal - každopádně tohle je minus pro Nikon, který nemá stabilizaci a tyhle objektivy taky ne :-((

1. Pomůžu si oproti HS20 v kvalitě fotek, rychlosti ostření, rychlosti ukládání fotek?
2. Objektivy - Neplánuju okamžitě objektivy měnit (koupím to, že jsem psal výš). Budu vůbec časem potřebovat na základní focení další objektivy, nebo mi tento výběr pokryje začátečnické potřeby? Ale když bych do budoucna chtěl něco dalšího - Budu mít problém s výběrem objektivů na Alphu vzhledem k omezenému počtu objektivů proti Nikonu? Na Alphu můžu dát v podstatě cokoliv..
Budu mít problém s výběrem objektivů na Nikon? Objektiv musí mít vlastní ostřící motorek (nechci ostřit jen manuálně) a taky vlastní stabilizaci (to vidím jako hlavní problém)
I kdybych do budoucna další objektivy kupoval, nemůžu si dovolit dát za to 15-20tis, proto mám strach z Nikonu :-(
3. Je nějaký rozdíl v kvalitě foťáků, objektivy a výstupu z nich, když (ne)má objektiv vlastní ostření a vlastní stabilizaci?
4. Alpha mě opravdu na první pocit baví, ale je rozdíl ceny adekvátní tomu, co mi Alpha nabídne proti Nikonu? Já si tím jistý nejsem :-(
5. má cenu vůbec koukat na objektivy s větším zoomem než 200 případně 300mm na normální focení?
6. nějaké jiné návrhy? :-)

Objektivy mi v hlavě vrtají hlavně proto, abych se později (třeba za 2-3-4 roky) nemlátil do hlavy, že jsem koupil nějaké tělo a za objektivy budu těžko shánět a budu muset zbytečně platit víc - vlastní ostření, stabilizace i Nikonu; nebo proto, že na Alphu není takový výběr (i třeba mezi bazarovými).

Děkuji za každou radu, připomínku!
Gamilena (85)|2.4.2012 11:45
Ahoj tak dlouhý příspěvek už jsem tady pěkně dlouho neviděl.Ostření u zrcadlovek přes displej (Live View),také není rychlé.Používám ho max.při focení makra a to ze stativu.
HS20 není špatný ,nevím jestli si o moc pomůžeš.
Jelikož jsem Canoňák,tak bych řekl že ti ve výběru chybí Canon.
Jinak 5100 je dobrá volba. : o )
Rellik (1136)|2.4.2012 11:57
Můžu potvrdit rychlost focení přes liveviev je možná pomalejší než u kompaktů. Záleží na scéně. V domácím prostředí o dením světle jsou časy ostření i několik sekund... Od toh je to zrcadlovka aby se ostřilo přes hledáček, kde ostření zajišťují ostřící senzory a ostření je pak bleskové i v horších podmínkách.
Osobně doporučuju těm, co chtějí se zrcadlovkou fotit přes displej, ať si ji raději nekupují. ;-)

Jinak osobně bych šel asi do toho nikonu... S objektivem 18-105mm (přední člen se neotáčí)
Reeaper (12)|2.4.2012 12:16
Vím, že je to dlouhé, ale nechtěl jsem nic opomenout - každopádně díky, že jste dočetli :-)

Fotím hlavně přes hledáček! Displej používám taky jen na makro, případně na pohodlné focení krajiny ze stativu a tady mě pomalé ostření netrápí - až blejskne, tak blejske :-)

Ad Canon - nebráním se diskuzi, ale setové objektivy a ceny mě odrazují.

D5100 s 18-105mm mě fakt zaujal..


HS20 se chová za horšího světla (´V domácím prostředí o dením světle´, případně při žárovce) podivně - i přes hledáček - buď nezaostří a pokud ano, tak s časem, kdy je vše rozmazané. Udržet 2,5 leté dítě třeba 2s na místě prostě nejde :-D
honcka (27)|2.4.2012 14:42
za tyhle prachy se jeste podivej na Pentax K-5 je na urovni D7000, ma stabilizovanej chip a kit s 18-55 stoji mezi 23k a 24k
srovnani http://snapsort.com/compare/Nikon_D7000-vs-Pentax_K-5
Reeaper (12)|2.4.2012 14:55
honcka> na Pentax jsem se díval, ale s tímhle seťákem je to už mimo moje finanční možnosti.
honcka (27)|2.4.2012 15:00
honcka (27)|2.4.2012 15:20
Jeste je dobry dodat, ze D5100 i ta Alpha maji pouze jedno kolecko, jestli chces fotit vic na plnej manual, tak nemuzes ovladat clonu a cas najednou a musis to prepinat
Reeaper (12)|2.4.2012 15:48
honcka> s tím se už budu muset nějak poprat. Pentax pro mě není dobrá volba, se skladbou objektivů bych se dostal na podobnou cenu, jako u Alphy a navíc nemá výklopný displej :-(
honcka (27)|2.4.2012 16:20
Jestli budes chtit v budoucnu pak prejit na neco vyssiho, tak se stejne budes muset obejit bez vyklopnyho displaye, ze vyssi tridy maji utesnene telo a s tim se vyklopnej display moc nekamaradi, pouzivaji se pak externi displaye, pripadne rovnou propojeni s pocitacem
Milan Šurkala (3381)|2.4.2012 16:22
Ani jedním určitě neuděláš chybu. Co se týče té stabilizace, samozřejmě je lepší ji mít, ale u ohnisek okolo 35, 50 mm bych si z toho těžkou hlavu nedělal (u toho telezoomu bych to už opravdu řešil, to ano). Otázkou je, co s tím budeš chtít fotit. Pokud by to měli být třeba lidé, stejně budeš potřebovat krátké časy, aby se ti nerozmazali pohybem, takže stabilizace by ti tam až tolik nepomohla. Nicméně popořadě.
1, Rozhodně. Rychlost ukládání fotek bude spíše řádově někde jinde (to co u HS20 v sekundách, u zrcadlovky spíše v desetinách sekund). Co se týče kvality obrazu, rovněž znatelný rozdíl. Ne ani tak kvůli čipu jako spíše kvůli celé kombinaci i s objektivem. Ty maličké 1/2" senzory s ultrazoomovými objektivy prostě nevykreslí tak krásné detaily jako zrcadlovka. Zde pozor, v JPEGu mohou být kvůli odšumování tyto rozdíly větší i menší, záleží na agresivitě odšumování, která je dost vysoká u Canonu a Sony, naopak docela příjemná u Nikonu. Rychlost ostření... zde záleží. Rychlost doostření u dalšího snímku bude vždy mnohem rychlejší u zrcadlovky (ta doostří v podstatě okamžitě). Nicméně pokud fotíš najednou úplně jinou scénu s jinou ostřící vzdáleností (máš třeba zaostřeno na 100 metrů a nejdou chceš fotit něco, co je jen metr daleko), může být kompakt rychlejší než zrcadlovka (on zrovna 18-105mm objektiv od Nikonu v tomto větším přeostřování opravdu není žádný rychlík).
2, To je trochu složitější. Nikon má výhodu ve větším výběru vlastních objektivů, navíc takové ty běžné jsou i levnější. Např. u Sony hodně chybí alternativa k 18-105mm. Mají sice 16-105mm objektiv, ale ten je minimálně dvakrát tak dražší jako u Nikonu. Absenci ostřícího motorku bych nepovažoval za nějak zásadní, pokud budeš kupovat nové objektivy, tak až na pár speciálních objektivů Nikonu jej má kompletně celá nabídka. Alternativní výrobci (Sigma, Tamron) už mají také velkou část objektivů pro Nikon vybavenou ostřícími motorky. Na to akorát musíš při koupi dávat pozor. Potíž by mohla nastat v případě, že bys chtěl kupovat starší objektivy Nikonu, tam už by byl s motorky problém. Co se týče stabilizace, o té jsem již mluvil, ale tak ještě jednou ve zkratce. U krátkých objektivů (do těch 35, no možná ještě 50 mm) bych tu stabilizaci až tak důsledně nevyžadoval. Od těch 50 mm výše by už určitě bylo dobré ji mít. Každopádně není stabilizace jako stabilizace. U mnoho zrcadlovkových objektivů (zejména některé Sigmy) je její účinek natolik mizerný a někdy dokonce kontraproduktivní, že je lepší ji dokonce vypínat. Takže pokud budeš chtít nějaký stabilizovaný objektiv, nejdřív si zjisti, jaká ta stabilizace tam vůbec je. Obecně se dá říci, že optická stabilizace v objektivů bývá účinnější u delších ohnisek, ale jak už jsem říkal, vždy záleží na konkrétním objektivu, nelze to paušalizovat. Stabilizace v těle má výhodu v tom, že stabilizuje všechno, ale jak ukazují např. PENy od Olympusu, ne vždy je to ideální a mnohokrát bych byl raději, kdyby ten PEN měl optickou stabilizaci a nemusel věřit té jedné jediné nepříliš funkční (v těle). Opět, záleží na modelu, někde se prostě povede tohle a tamto a u jiného fotoaparátu to naopak vůbec nefunguje.
3, V podstatě druhý bod. Záleží na konkrétním modelu fotoaparátu, objektivu i na konkrétním kusu. Kvalita výroby jde se snižováním nákladů do ******, a to platí pro všechny výrobce. Kdybych měl při testech žádat vždy o bezvadný kus objektivu, v životě bych nic neotestoval, protože by jej dodavatel neměl ani jak zapůjčit, takové kusy se už téměř nevyrábějí. To, že bude objektiv neostrý v téhle polovině obrazu, jiný zas tamhle, je dnes bohužel naprosto běžné. Pokud bych měl vyžadovat bezchybný kus, který bude mít v celém ohniskovém rozsahu vždy konstatně dobrou/špatnou kresbu (některé objektivy třeba mají obecně neostré rohy, ale pokud jsou neostré třeba jen dva, je jasné, že je něco špatně při výrobě a ne v návrhu objektivu), tak věřím, že bych vyreklamoval polovinu přístrojů, co mi chodí na testy. Nedělám si iluze, že je to v běžném životě lepší/horší.
4, No, tady těžko říci. Alpha potěší solidním autofokusem u videa, zajímavým HDR režimem a dalšími technickými blbůstkami, které ale dobře fungují. Nikon je spíše pro toho, kdo si nechce hrát, ale fotit. To ale neznamená, že to nezvládnou oba fotoaparáty.
5, Obecně si myslím, že maximálním normálně použitelným ohniskem je přepočtených 600 mm, což u Nikonu i Sony znamená zhruba 400mm objektiv. S delšími ohnisky už mám alespoň já potíž vymyslet, co bych s tím vlastně mohl vyfotit. Najdou se lidé, kteří si s tím poradí, ale mám za to, že pokud budeš mít 300mm objektiv, jen málokdy se dostaneš do situace, že bys opravdu potřeboval více.
6, Rovněž se přimlouvám ke zvážení Pentaxu K-5, za tu cenu je to pecka. Nicméně, nepočítej s tím, že toto dilema za tebe rozhodnu :-) To už je na tobě.
Rellik (1136)|2.4.2012 17:51
[QUOTE=Milan Šurkala;13691]mám za to, že pokud budeš mít 300mm objektiv, jen málokdy se dostaneš do situace, že bys opravdu potřeboval více[/QUOTE]
Můžu potvrdit. Mám 300mm pevné sklo a jeho využití aspoň pro mě je takřka nulové. Jediné co s ním fotím, tak do místního zpravodaje čápi, kteří jsou u nás v ulici na komíně vzdáleném asi 150m. Což jsou asi 3-4 fotky za celý rok... (přílet první, přílet druhý, malí mladí, velcí mladí)... Jinak ho v podstatě nevyužiju. Maximálně sem tam cvaknu měsíc... Ale co na něm taky pořád fotit že... :-)
Jinak co se zmíněného objektivu pro nikon týká (18-105mm mám ho na D90) neřekl bych že je pomalý. Možná je to jen tím, že jsem jiný doposud nevyzkoušel... :-) Taky někdo zmínil jedno ovládací kolečko. Měl sem zrcadlovku Canon, kde bylo jen jedno kolečko a hodnoty se nastavovaly kolečkem + nějakým tlačítkem, podle požadované volby... Teď mám na té D90 kolečka dvě (čas, clona) a už bych foťák s jedním kolečkem nechtěl... Nastavím cokoliv, bez oddálení foťáku od oka. A tím nemyslím jen ty dvě hodnoty... ;-)
Pro jaký foťák se rozhodneš, je už na tobě... :)
Gamilena (85)|2.4.2012 18:18
[QUOTE=Rellik;13692] Nastavím cokoliv, bez oddálení foťáku od oka. [/QUOTE]
Když víš kam šáhnout ,nemusíš mít ani dvě kolečka.(manželka může potvrdit...) :-D
Reeaper (12)|4.4.2012 12:10
Děkuji všem za cenné rady, půjdu do toho Nikonu - teď už jen počkat, až bude dostupný :-)

Milan Šurkala> Přesně takové odpovědi jsem potřeboval, hodně jsi mi to osvětlil - 1. a 2. bod byl pro mě nejdůležitější - děkuji!!

Rellik> časem budu kupovat 70-300, ale to jen proto, že jsem zvyklý na ultrazoom a tenhle rozsah mi pokryje to, jak jsem fotil. S HS20 bylo super přiblížit 30x, ale fotka byla nepoužitelná..teď už vím, že takový ultrazoomy nejsou tak fajn..
Milan Šurkala (3381)|4.4.2012 17:04
[QUOTE=Reeaper;13703]S HS20 bylo super přiblížit 30x, ale fotka byla nepoužitelná..teď už vím, že takový ultrazoomy nejsou tak fajn..[/QUOTE]

Tak ono to ohnisko není úplně k ničemu, jen s tím fakt nesmíš fotit na kilometry daleko, to už nevykreslí. Pro ta ohniska nad 600mm se dá najít využití u různých detailů focených na pár metrů, maximálně desítek metrů (ale rozhodně ne na stovky). Jak jsem ale už říkal, pro objektivy s více než 600mm ohniskem už musím takové scény "hledat", než že bych prostě přirozeně potřeboval takové ohnisko.
Reeaper (12)|5.4.2012 00:03
Milan Šurkala> jasně, srozumitelnější překlad mé myšlenky :-))