21.2.2019, Milan Šurkala, článek

Mobilní telefony jsou mezi nadšenci fotografie často zavrhovány, nicméně faktem je, že většinoví uživatelé hází kompakty i zrcadlovky do koše a nefotí už na nic jiného než na telefon. Proto jsem si to také vyzkoušel v italském Lecce.

reklama
Cim fotit ? | od: busy (3462)  26.2.201910:32
"Máme tedy raději fotit telefonem než kompaktem nebo velkým fotoaparátem?­"
Tak pre mna je odpoved uplne jasna ­- jednoznacne kompaktom :­)

V casoch, ked este mobily nemali fotaky, som dlhe roky fotil pevnou 36­-kou ­(nic ine som nemal­). Vyskusal som si to, bolo to urcite prinosne, ale povedal som si, ze stacilo, je cas na zmenu, a rozhodol som sa, ze co nema moznost ist na ohnisko aspon 250mm, mi domov nesmie. A uz toto same o sebe urcilo odpoved na tuto otazku.

Samozrejme to neznamena, ze fotenie mobilom uplne zavrhujem. Aj ja sem­-tam obcas nieco cvaknem na mobil, ale ako primarny sposob akehokolvek fotenia budem mat vzdy poriadny fotak.

Moja 1­/2 zase patri do klasickeho mainstreamu ­- aj ked ma pri sebe kvalitny fotak ­(profikompakt­), radsej foti mobilom. A tak sa na dovolenkach vzajomne krasne doplname ­- ona foti mobilom a fotky hned dava na socialne siete pre znamych, a ja fotim fotakom aby sme mali aj nejaku technicky kvalitnu pamiatku na dovolenku :­)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
nechápu tyhle postoje | od: jiri.sefrna (321)  22.2.201910:08
Je přece jedno, čím člověk fotí, ne? Primárně jde o fotku a vždy je lepší nějaká, než žádná. Pokud nemám jinou možnost, než mobil, tak proč ne? Pokud fotí slušně a navíc i do RAWu, tak za mě kvalita dostatečná, mám k S7 originál předsádky, hlavně širokoúhlá je opticky super, s tím už se dá hodně. A jak Milan píše, překvapivý je i DR, lepší, než na prvních DSLR, takže co? Vyhodíme staré fotky, protože nejsou vyfocené dost kvalitní technikou? Pokud fiotka splní alespoň základní atributy, tedy dostatečnou ostrost, správné barvy a expozici, tak nevidím problém, vždy jde hlavně o obsah fotky, takže pokud je obsahově a kompozičně v pořádku a zaujme, těžko bude někdo řešit čím byla focená. Vídám kolem sebe mraky fotek a čím byly focené není rozhodně to, co by jim pomohlo, nebo na nich bylo znát. A řekněme si to na rovinu, tu dokonalou technickou kvalitu vyžadujeme hlavně my sami pro vlastní uspokojení, nikdo jiný to až tak moc neocení :­)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(6)  nízká(2)
Re: nechápu tyhle postoje | od: rskf (5)  22.2.201910:36
Tak pokud ti nevadí lhaní si sobě a svému okolí že jsi fotograf, protože tímto nejsi, a stáváš se mobilistou, tak dávám bod.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(1)
Re: nechápu tyhle postoje | od: zolo_sk (173)  22.2.201910:44
Tak tu muisím reagovať. V minulosti som fotil 16 MPx Fuji HS20EXR. Na rodinné fotky to stačilo a pri dovolenkách zoom jednoznačne bonus a váha tiež prijateľná. Aby spomienky neostali digitálne uložené iba v jedničkách a nulách, začal som robiť fotoknihy ­(Bontia, lebo ponúkala šitú väzbu a v minulosti HappyFoto a Cewe nie, neviem či dnes už áno, ale vtedy mali aj dobrý program na tvorbu­). Všetko bolo OK. Bohužiaľ doba pokročila a na niektorých miestach, kde som na fotke urobil orez a trochu ju natiahol na strane už dnes ukazuje výkričník a upozorňuje na nedostatočnú kvalitu. Nič sa nezmenilo, ale doba pokročila, asi dokážu tlačiť v jemnejšom rastri, prípadne pri ich automatických úpravách ­(ktoré môžete zakázať­) už nestačia. Už vtedy ma upozorňovalo na nižšiu kvalitu ­(nedostatok MPx­), keď som fotku chcel roztiahnuť na dve strany a vyrobiť z toho A3 po otvorení knihy. Tož asi tak s dostatočnou kvalitou z mobilov. Aj keď sú mobily, ktoré majú výrazne viacej MPx, kvalita už môže ísť dosť dole, hlavne za horších svetelných podmienok. Ako sa spomínalo, zachraňujú to multiexpozície a spracovanie rovno v mobile.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: nechápu tyhle postoje | od: Puppy8 (273)  22.2.201911:04
"A řekněme si to na rovinu, tu dokonalou technickou kvalitu vyžadujeme hlavně my sami pro vlastní uspokojení, nikdo jiný to až tak moc neocení­" ­- to přece nikdo nerozporuje :­-­)

Rád si vě městech fotím domy. Když si to pak prohlížím na monitoru v plné velikosti, tak mii vadilo, jak to bylo všechno rozpatlané a nebylo možné vidět detaily maleb, fasád apod. Proto jsem si pořídil APS­-C ­(jistě, FF by bylo ještě lepší, ale mám své limity­) a jsem spokojený. A vím, že to nikoho jiného nezajímá.

Ohledně ­"životnosti­" fotek, většina dnes nemá delší než 24 hodin na sociálních sítích, a tam mobil postačuje.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: nechápu tyhle postoje | od: Sakini (421)  22.2.201914:19
Určitě souhlas ve všech bodech. Že vyšší technická kvalita je důležitá hlavně pro nás, co vidíme rozdíl, to myslím nezapře nikdo s rozumným pohledem na svět. Většina lidí stejně má ­"voko z krávy­" a vnímá maximálně to, jak celkově fotka vypadá a jestli je líbivá, nezkoumají s čeho to vypadlo a jestli jsou správně ostré rožky. Hodně velké rozdíly pak taky dělá, z jakého mobilu to je, výkonné foťáky dnes už najdeme i v dostupných mobilech, a s trochou snažení a znalostí se dá i s mobilem udělat hodně. A když ho ovládá aspoň trochu zkušený fotograf, a pracuje se s rawem, může to dopadnout i přes mnohé limity dobře. Že to plnohodnotný foťák v mnoha směrech nikdy nemůže nahradit, to nemusí být překážka.
Nedávno jsem se poprvé musel plně spolehnout na mobil a seriózně s ním fotit, Ricoh GR II jsem včas poslal dál než ztratí hodnotu, a chtěl jsem si nafotit vzácné veterány v prostoru, kde cokoliv většího než mobil vyvolává nevraživé reakce ostrahy. Plně manuální ovládání, minimální ISO, pevné ruce a dobrá stabilizace, zpracovat z rawu, a dopadlo to nad očekávání dobře. Ostrost, spousta detailů, pěkné barvy, skoro bez šumu ­- když na to přijde, dá se už na moderní výkonný mobil spolehnout ­(v mém případě to byl ASUS ROG­).
Ale stejně jsem už předobjednal Ricoh GR III, ten je menší než mobil a s GR mi prošlo focení všude.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: nechápu tyhle postoje | od: Choakinek (2678)  22.2.201918:03
"... překvapivý je i DR, lepší, než na prvních DSLR...­"

Tak to je trochu nesmysl srovnávat DR mezi stroji, která mají různá rozlišení. Tak ten iPhone SE má 12 Mpx. Chce snad někdo tvrdit, že DSLR s 12 Mpx měly horší DR než iPhone SE a podobné smartfouny?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: nechápu tyhle postoje | od: Milan Šurkala (5681)  22.2.201919:33
Rozlišení se na DR nijak zvlášť neprojevuje. DSLR s 12MPx nijak zvlášť dobrý DR zrovna neměly a pokud jde o smartphony, tak DR je pochopitelně taky omezený, ale např. s HDR RAW se dají dělat hodně slušné věci. Což mi vnuklo myšlenku udělat na toto téma test. Vzít 12MPx iPhone a proti němu 14,6MPx APS­-C.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: nechápu tyhle postoje | od: Choakinek (2678)  23.2.20192:52
No technicky sice ne, ale rozlišení docela dobře určuje dobu, kdy byla DSLR uvedena na trh. Příklad: Prostě mi přijde nešťastné srovnávat třeba DSLR Kodak DCS620 ­(2 Mpx, APS­-C, 1999­) třeba s iPhone SE.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: nechápu tyhle postoje | od: jiri.sefrna (321)  24.2.201923:12
Ale tady nikdo nic nesrovnává. Dříve se na vernisážích vystavovaly fotky z 6Mpx DSLR a všichni byli nadšení, dnes podobně dobré i lepší fotky na podobném ohnisku udělá i mobil, byť s vyšším rozlišení a jak jsem psal i vyšším DR. Vím, že pokrok jde dopředu a kvalita stoupá, ale stejným tempem rozhodně nestoupá kvalita fotek, takže je dobře vidět, že na kvalitě výbavy zdaleka nezáleží tolik, jako na umění fotografa a jsme na začátku. Dobrý fotograf i s mobilem udělá lepší fotku, než méně dobrý fotograf se špičkovou moderní technikou. Osobně znám několik fotografů, kteří i s 15 let starou technikou tvoří nádherné fotky i na velké tisky a techniku neřeší. Opravdu jsme tady všichni tak úžasní fotografové, že jediným naším limitem je fototechnika? Nemyslím si.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(1)
Re: nechápu tyhle postoje | od: Fotoartin (371)  25.2.20190:03
Jo jo. A co teprve třeba pan Drtikol, ten neměl ani kilopixel.
Možná to bude pro mnohé překvapení, ale kupodivu ono není fotka jako fotka. V některých případech je fotomobil poměrně slušně použitelný, v jiných skoro vůbec. A tak mi názory, že fotomobil udělá či neudělá lepší fotky než zrcadlovka přijdou tak trochu dětinské. Takže fakt ne, ani ten nejlepší fotograf neudělá s mobilem obecně lepší fotku než průněrný fotograf se špičkovou technikou. Ne, opravdu to není takto prosté a opravdu je více faktorů, které ovlivňují výsledek.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(2)
Re: nechápu tyhle postoje | od: blue.sun (401)  25.2.201910:31
Opravdu bude mít ten mobil vyšší DR než ­(třeba­) Nikon D40, kterým jsem ještě donedávna fotil? Nebo se tomu musí uměle pomoci spoustou softwarových úprav, které ten mobil do fotky aplikuje za nás? Dnes se každý výrobce chlubí nějakou formou ­"AI­" v mobilu, DxOmark chrlí jedno ocenění za druhým, a na ty fotky se reálně nedá koukat. Detaily chybí, zaostření je mimo, barvy jsou naprosto nereálné...
Ano, pokud jde o konkrétní cvaknutí, udělá nepochybně dobrý fotograf lepší fotku s mobilem, než já se zrcadlovkou. Ale ve chvíli, kdy s ní chci dále pracovat, což je u fotografů celkem časté, je fotka z mobilu ztracená, protože neobsahuje nic, s čím by se pracovat dalo.
Otázkou je taky, zda ty ­"nádherné fotky na velké tisky­" jsou skutečně tak nádherné, nebo už to v dnešní době bereme jako formu ­"umění­", že záměrně glorifikujeme technickou nedokonalost.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: nechápu tyhle postoje | od: jiri.sefrna (321)  25.2.201912:20
Jsem si jistý, že nebude mít DR přinejmenším menší i bez AI vychytávek a celkově nebudou fotky horší než z D40 s běžným seťákem, vyjma extrémních světelných podmínek.
Na dost různých situací, velmi kontrastní scéna ve městě, západ slunce, plechová obloha atd se můžete mrknout zde, lze to i stáhnout pro otevření v plném 6Mpx rozlišení, vyzkoušeno, bez problémů tisk na A3 a velmi slušné i na A2. Osobně s tím nemám problém a pokud by mě klasická fotovýbava měla nějak limitovat ­(velikost, váha, riziko a pod.­), klidně si s mobilem vystačím a budu rád i za tyto fotky. Hodně lidí své případné neumětelství schovává, nebo kompenzuje rádoby dokonalou technickou kvalitou. To jde mimo mě.
https:­/­/www.zonerama.com­/fotosefrna­/Album­/5122645
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(2)
Re: nechápu tyhle postoje | od: Fotoartin (371)  25.2.201916:31
Případným neumětelstvím máme rozumět rozpadající se linie třeba u architektury nebo spíše zelenou pleťovku u svatebních fotek?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(2)
Re: nechápu tyhle postoje | od: Choakinek (2678)  23.2.20193:04
Jinak můj bratr má Pentax K­-x ­(12 Mpx­)... nemyslím si, že by byl iPhone SE pro K­-x vážnější konkurencí v jakémkoliv parametru ­(kromě rozměrů a hmotnosti zařízení­).
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Co je kvalita | od: rskf (5)  22.2.20198:53
Na dovolené si také můžete sníst někde pod mostem buchty z rance přivezené z domova, anebo si zajít do místní restaurace. V obou případech se najíte. Budem řešit kvalitu buchet z domova?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Co je kvalita | od: busy (3462)  26.2.20199:55
No jasne ze ano :­) Predsa ak si uz na vylet beriem nejake buchty z domova, tak si uz dam pozor na to, aby boli kvalitne ­(dobre, chutne...­).
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
iphone | od: danhar1 (114)  22.2.20196:21
někde jsem četl že iphone foti lepe jak zrcadlovka no zatim to tak nevypada :­-D
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: iphone | od: rskf (5)  22.2.20198:42
tak to jsi asi nepochopil jak se věci mají, výrobce ajfounu je kult, tudíž je docela možné se dočíst, že ajfoun vyletěl na Měsíc, tam si otevřel rybičky a pivo a nakrájel chleba, protože ajfoun je i lepší na otevírání konzerv a lahví než otvírák a lepší na krájení než nůž, a pak přiletěl na Zem přímo do cuprtína na infinity lůp kde ho zvedl náhodně jdoucí majitel. a voni tomu uvěří
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(0)
Re: iphone | od: Puppy8 (273)  22.2.201910:48
Když ono po konci BlackBerry a zaříznutí Windows 10 Mobile Nadellou už těch použitelných možností moc nezbývá https:­/­/twitter.com­/SecX13­/status­/968225118517452800
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Na co mobil? | od: Fotoartin (371)  22.2.20191:26
Proč se vůbec otravovat focením? Copak se nedá všude nakoupit dostatek pohlednic a hezkých fotografií? Na sociální síť si pak mohu dát třeba selfie udělané v pokoji v nějaké online aplikaci přilepené třeba na snímek z google maps. Vždyť to stejně nikdo nepozná a na fejsu budu stejně za borce a dostanu spoustu lajků. V Lecce bych se pak nemusel unavovat chozením po městě a pěkně bych se vycapil někam pod strom a vyprázdnil baťůžek plný lahváčů.
Prostě nerozumím lidem, co si přidělávají starosti lítáním po městě za účelem focení. To je stejný, jako když někdo jezdí třeba desítky kilometrů na kole a to zcela nepochopitelně někam, kam může v pohodě, rychleji a bezpečněji dojet třeba busem. Proboha proč to ti lidi dělají?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(7)
Re: Na co mobil? | od: zolo_sk (173)  22.2.201910:32
"Prostě nerozumím lidem, co si přidělávají starosti lítáním po městě za účelem focení.­" Ja predpokladám, že účelom návštevy v Lecce nobolo fotenie, ale ten kongres. To fotenie bolo iba spestrenie. Tak ako účelom návštevy Florencie nebolo fotenie, ale návšteva pamiatok, ale to fotenie rodiny je príjemný bonus a v starobe oživenie spomienok ­(a vnúčatá možno tiež bude zaujímať, kde všade boli ich rodičia, keď boli mladí­). :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Na co mobil? | od: busy (3462)  26.2.201910:05
Preco sa vobec otravovat cestovanim niekam ? Vari sa neda vsade vygooglit dostatok fotiek z danej lokality ? Na socialnu siet si potom mozem dat selfie kde sam seba v photoshope vlepim do stiahnutej fotky. Ved to nikto nepozna a na xichtoknihe aj tak dostanem spustu lajkov. Vobec by som sa nemusel unavovat cestovanim niekam, pekne by som sa vycapil vo svojej obyvacke na gauc a vyprazdnil ladnicku plnu lahvacov.

Nerozumiem ludom, ktori si pridavaju starosti s trmacanim sa niekam. Je to rovnake, ako ked sa niekto uplne nepochopitelne kamsi trepe aby videl nieco, co si moze kludne velmi dobre a podrobne pozriet napriklad aj v google street view. Preboha, preco to ti ludia robia ?!?!

;­) :­) :D
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
| od: blue.sun (401)  21.2.201919:38
budu jednoho dne taky klasický davový cvakálista, pak věřím, že mi ten mobil postačí, protože mi ­"kvalita­" bude naprosto ukradená. Ale dokud z těch fotek chci něco mít, chci se na ně podívat vícekrát, případně vidět i nějaký méně nápadný detail, vždycky bude v mém batohu normální fotoaparát, ať už zrcadlovka nebo CSC s nějakým cestovním zoomovým objektivem.
Jinak rozhodně hezký ­"testík­", byť ještě maličko podvodný. Pokud byste chtěl být opravdu typický uživatel fotící mobilem, pak žádný RAW a žádný Lightroom, ale na základní nastavení a tam to práskat. V té chvíli obvykle ta bída mobilů ještě více vynikne.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(5)  nízká(1)
Zajímavý postřeh v závěru | od: Puppy8 (273)  21.2.201917:41
Velmi pěkný článek, který ukazuje, že problém možná přijde odjinud. Prohlížím fotky na velkém monitoru, všechny z mobilu jsou strašné. Mám sice Microsoft Lumii 950, která má stále možná nejlepší foťák ­(proto ho taky DxOMark nikdy neotestoval, asi konkurence zaplatila­), ale i tak s tím fotit je otrava. A to má dokonce samostatné mechanické tlačítko spouště. Všude beru Sony A6000 + 18­-135 a Sigma 16, stejně chodím s malým batohem, takže se tam v pohodě vejde. To se ale týká cestování po Evropě, kde je relativně bezpečno.

Nejzajímavější postřeh v závěru je ­"S telefonem jste také podstatně méně nápadní, fotí tím každý a nebudete tolik podezřelí ve srovnání s focením s velkým fotoaparátem­". Ačkoli to teď vypadá nepodstatně, obávám se, že právě tohle bude v ­(blízké?­) budoucnosti největší překážka seriózní fotografie. Představa že každý kdo má ­"velký foťák­" je zároveň profesionál, který si tím vydělává balík, protože jinak by ­"přece fotil mobilem jako každej­", bude sílit.

Chystám se na cestu do Brazílie a po přečtení cestovatelských diskusí i rad místních jsem si na tu cestu raději koupil malý kompakt ­(vyhrál Panasonic LX15, děkuji zde za doporučení­), protože vytahnout tam na ulici velký foťák prý není rozhodně dobrý nápad. Pořád to sice fotí líp než mobil, ale radost z toho velkou nemám. Srovnání kvality výstupu s A6000 je tristní. Jenže o kvalitu dnes nikdo nestojí, protože na Facebooku s jeho strašnou kompresí i v režimu ­"vysoké kvality­" opravdu nerozeznáte skoro nic. Všechno je stejně rozpatlané a vyžehlené.

Byla by ale škoda, aby focení skutečným fotoaparátem vymizelo, i když už dnes skoro nikoho nezajímá. Teď jde o to, jak velké překážky bude třeba v budoucnosti při takovém focení překonávat.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(0)
Re: Zajímavý postřeh v závěru | od: Sakini (421)  21.2.201920:54
S tou Brazílií každopádně je lepší mít horší fotky než žádné. Dvanáct let zpátky mě tam ulehčili od zrcadlovky než jsem stačil mrknout, a dnes je situace horší, takže hlavně nenápadně.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(0)
Re: Zajímavý postřeh v závěru | od: Choakinek (2678)  21.2.201921:37
Podle Milana už to lítá jenom do koše, tak kdo by si těch odpadků všímal :­-­).

Třeba ta situace nemusí být horší. V roce 2007 byly DSLR na zlatém piedestalu, dnes třeba potencionální brazilský zloděj ani nebude vědět, k čemu se to používá :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(1)
Re: Zajímavý postřeh v závěru | od: Puppy8 (273)  21.2.201923:04
Podle cestovatelských serverů to ví bohužel pořád.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: Zajímavý postřeh v závěru | od: Fotoartin (371)  22.2.20191:37
Oni jsou brazilci asi fetišti, soudě dle toho, že je nebezpečná vzít si tam zrcadlovku, ale jet tam sám, to na překážku v podstatě není. Zajímavé :)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(3)
Re: Zajímavý postřeh v závěru | od: Sakini (421)  22.2.20198:56
Relativně, za režimu v podstatě komunistů se zločin zvedl neskutečně, kolega tam s hudební skupinou před dvěma roky odehrál pět koncertů ve větších městech, a bez ochranky je ani nepustili z hotelu, prý jistota únosu nebo přepadení skoro stoprocentní. Snad to tam teď Bolsonaro aspoň trochu zlepší, sice má až fašistické momenty, ale v těchhle zemích asi ­"svoboda a demokracie­" ani fungovat nemůže. Rád bych se tam zase podíval, a v klidu.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(0)
Re: Zajímavý postřeh v závěru | od: Fotoartin (371)  23.2.201913:56
Rozumím. nicméně stále ni to neosvětluje logiku, z které vyplyne, že si tam nevezmu drahý­/nápadný foťák kvůli vysoké míře krádeží, přepadení, kriminality obecně, ale sám tam pojedu klidně.
Z toho mi vyplývá, že těch pár tisíc nebo desítek tisíc má vlastně nyšší prioritu­/hodnotu než má vlastní bezpečnost.

Podobná antilogika jako je v článku, že když fotím jen mobilem neukradnou mi v zahraničí foťák.


OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(3)
Re: Zajímavý postřeh v závěru | od: Puppy8 (273)  23.2.201916:06
Co je to za nesmysl. Jistě že to souvisí i s vlastní bezpečností, když vím, že situace je tam taková, kdy se nedoporučuje vytahovat na ulici drahou elektroniku. Je asi normální se snažit známá rizika omezovat, což neznamená tam nejet vůbec.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Zajímavý postřeh v závěru | od: Fotoartin (371)  23.2.201918:05
Vzdáleně mi to přopomíná Scotta Baldwina. Po incidentu pak tuším někde prohlásil, že si přečetl, že nekrmit, tak nekrmil. https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=Letj86Hy_tM
Ale nic ve zlým, to je jasně že každého věc, jak si co vyhodnotí.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(1)
Re: Zajímavý postřeh v závěru | od: Fotoartin (371)  22.2.20191:32
"Nejzajímavější postřeh v závěru je ​­"S telefonem jste také podstatně méně nápadní, fotí tím každý a nebudete tolik podezřelí ve srovnání s focením s velkým fotoaparátem​­"
Tak to je čistá demagogie.Ale lidi to baští :­)
Demagogie proto, že když nebudu někde v zahraničí fotit mobilem, nejspíše ho budu mít schovaný. Oproti tomu, když jim budu fotit , mám ho stále venku a sice nemohu přijít o foťák, ale za to mohu přijít o mobil, které se kradou mnohem více než foťáky.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(3)
Jejich věc... | od: Choakinek (2678)  21.2.201915:47
"... že většinoví uživatelé hází kompakty i zrcadlovky do koše...­"

To jsou dost silný slova, v reálu se jim spíš nějakou dobu válí ve skříni a poté je prodají jako použité zboží.

Kdyby to jen lítalo do koše, tak mě Panasonic LX7 nestál 6300 Kč. S hledáčkem pak přesně 9000 Kč. Ale nekupoval jsem to včera, už před delší dobou.

Jinak ať si to užijou, každému podle jeho chutí. Za mě je to prostě ­"sračka­", vopruz, nuda, vůbec mě to nikdy nebavilo fotit telefonem. Vlastně kdyby existovaly jen foťáky, co by stály ­"majlant­" a já bych si je nemohl dovolit, tak bych nejspíš ani nefotil, protože fotit telefonem bych prostě ­"nedal­".
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(5)  nízká(0)
mobilem hlavně v práci | od: aragonn (55)  21.2.20199:33
Pěkný článek,telefon jsem použil jenom na sjezdovce když nechci tahat fotoaparát jinak používám GX 80 která nahradila GH3 protože je menší a lehčí a s tím telefonem to focení nebaví.
Znám i několik lidí co prodali svoji zrcadlovku a už mají jen telefon,já mezi ně nepatřím.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(5)  nízká(0)
Re: mobilem hlavně v práci | od: zolo_sk (173)  21.2.201915:57
Ja by som rozhodne pridal ako veľké mínus pre mobily ergonómiu ovládania a fotenia. Ovláda sa to ťažko, je to rozhodne pomalšie ako zmeniť expozíciu na CSC. A priamo pri fotení zase je problém správne uchopiť mobil, aby ste si nematlali po dotykovom displeji, nezakryli objektív a súčasne aby ste trafili to dotykové tlačítko na displeji. Aj keď ja toto riešim slovom ­"smile­", kedy to mobil bezpečne rozpozná a cvakne. HW spúšť je výrobcom cudzia. A nevolil som dva foťáky, aby mi robil hĺbku ostrosti, ale kvôli širšiemu ohnisku, ktoré je práve v meste užitočnejšie ako tele. Preto mám LG G6. Aj keď to nie je šampión, čo sa týka kvality fotiek ­(našťastie má aj optickú stabilizáciu­) a je veľa iných nových mobilov, ktoré ho predčia. Ale mobil stále beriem ako núdzovku a pokiaľ viem, že určite chcem fotiť a urobiť aspoň trochu slušné fotky, tak jedine foťák ­(takže na dovolenku bez foťáku nikdy­).
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: mobilem hlavně v práci | od: jozkopower (453)  21.2.201917:20
­" HW spúšť je výrobcom cudzia. ­"

zolo, ja používam pri fotení mobilom výhradne hardwérové tlačidlo spúšte...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(2)
Re: mobilem hlavně v práci | od: Milan Šurkala (5681)  21.2.201918:25
No já mám na telefonu HW spouště hned dvě :­-­) A nepřijde mi, že by to byl zas tak zřídkavý jev.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: mobilem hlavně v práci | od: zolo_sk (173)  22.2.20198:17
Ak teda myslíte tlačidlá hlasitosti, na ktoré sa to dá namapovať, tak zbohom. To sú také tenké žiletky, že sa to poriadne nedá riadne používať. Jediný kto sa snažil a mal dedikované tlačítko pre foťák bolo Sony. A nedajbože sú tie tlačidlá po pravej strane. To keď dáte naležato, tak sú buď vpravo dole a treba stláčať palcom, alebo vľavo hore a pre väčšinu pravákov tiež nezvyklo umiestnené. Pri mačkaní to stráca stabilitu, lebo mobil treba držať za hrany, lebo to nemá úchop, vďaka displejom do krajov.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: mobilem hlavně v práci | od: Milan Šurkala (5681)  22.2.20198:53
I ty tenké žiletky se dají používat docela v pohodě a třeba iPhone SE, se kterým to bylo testované, má pěkně velká kulatá tlačítka. Ale jak sám říkáš, při mačkání ten telefon ztrácí stabilitu, tak moc nerozumím té zášti vůči tlačítku na displeji, které je naprosto bez otřesů. Na Nokii 808, Xiaomi, různých Sony Xperia i iPhonu a kdo ví čem ještě byla vždy HW tlačítka spouště ­(nebo se to dalo namapovat­) a vždycky se mi lépe fotilo mačkáním displeje než těmi tlačítky.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: mobilem hlavně v práci | od: zolo_sk (173)  22.2.201910:29
Bohužiaľ mne nie. Ak držím jednou rukou a druhou určujem bod zaostrenia a potom tlačítko spúšte na displeji, tak proste stabilita je v .., vždy nejako ťuknutím sa pohne mobil. A najhoršie je, že po dotyku nie je okamžite záber, ale cvaká to s oneskorením. Istota je držať to dvoma rukami, ale potom vykrúcam palec, aby som trafil dotykové tlačítko. Neviem prečo nikoho nenapadla možnosť dať plávajúce tlačítko, aby som si ho umiestnil kam mi to vyhovuje. Že dlhšie podržím prst na ostriacom bode a vtedy cvakne viem, ale to tiež nepridáva na stabilite. Ako zásadný problém vidím bezpečný úchop v ruke, nejakú plochu, tak ako sa to dá urobiť s foťákom.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: mobilem hlavně v práci | od: Milan Šurkala (5681)  22.2.201911:05
To bude záviset dost na mobilu. Na mém telefonu je tlačítko spouště na displeji přesně tam, kde mám prst, a to ať už držím telefon oběma rukama tak, že fotím palcem nebo ukazováčkem. Nějaké zpoždění, opět záležitost konkrétního telefonu a nelze takto odsuzovat všechny telefony, že jsou k ničemu, když je to problém toho tvého. Je to stejné, jako by sis koupil zrcadlo, které je pomalé. Také není důvod kvůli tomu odsuzovat všechna zrcadla, ale jen to jedno. Pokud jde o výběr AF bodu, tak to snad ani při té velké hloubce ostrosti telefonů není tak moc potřeba ­(a např. na mém telefonu má průběžné AF zaostřeno ještě mnohem dřív, než vůbec stihnu přiblížit palec k displeji­). Takže volba AF bodu má smysl tak u makra nebo některých specifických použití.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: mobilem hlavně v práci | od: zolo_sk (173)  22.2.201911:31
Však ani netvrdím, že všetky mobily. Asi som divný, že si nevyberám mobil podľa foťáku a nie som ochotný dať zaň celú výplatu. Môj limit je 300 € a tam som sa vošiel s LG G6 a synovi Samsung A8. Nebudem predsa len kvôli foťáku kupovať najdrahšie novinky.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: mobilem hlavně v práci | od: Milan Šurkala (5681)  22.2.201911:41
Tak mobil jen kvůli foťáku jsem si nekupoval ani já, nicméně podpora RAWu byla např. docela důležitým kritériem. Mým hlavním kritériem byla velikost ­(do cca 13 cm délky­) a solidní výkon, takže tam spadala jen Xperia Z5 Compact a iPhone SE, nakonec jsem to zkusil s Applem a musím říct, že moje spokojenost je lepší než s Androidem. Poté, co jsem na mobilu začal hodně pracovat ­(píšu na něm např. aktuality během cesty MHD­), tak u dalšího telefonu asi už velikost nebude tak silným kritériem. Jenže rovněž si neumím představit, že bych měl dát za nový Apple třeba 20 nebo 30 tisíc, ale na Android se mi zpět už taky moc nechce. Bude to ještě hodně zajímavé. Ať tak či onak, vlastnosti fotoaparátu v telefonu sice nejsou tím nejhlavnějším kritériem, ale jsou pro mě dost vysoko.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: mobilem hlavně v práci | od: Puppy8 (273)  22.2.201911:25
S tím úchopem souhlasím, to je největší překážka. Používám zavírací pouzdro, takže při natáčení videa na koncertech to držím jednou rukou za spodní otevřenou část pouzdra ­(což už mi ten telefon několikrát zachránilo­) a druhou za telefon. Na focení je tohle dost nešikovné a s jiným ­(nebo žádným­) pouzdrem se to stále nedá držet tak dobře, jako foťák. Ten mám navíc vždy na ruce s poutkem, kdyby mi vypadl z ruky.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: mobilem hlavně v práci | od: zolo_sk (173)  22.2.201913:31
Vidíte, to som úplne zabudol. Tiež mám originál zatváracie púzdro a toto ešte viacej sťažuje používanie mobilu ako fotoaparátu.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: mobilem hlavně v práci | od: Pavel Matějka (835)  24.2.20198:28
Já mám na novém mobilu foťák vlevo nahoře v rohu ­- pořád si to zakrývám prstem, když už teda chci něco vyfotit ­- nebo spíš naskenovat účtenku. Kterej debil vymyslel tohle umístění? S foťákem uprostřed se mi to nikdy nestalo.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(0)
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste vpravo nahoře. Pokud nemáte profil, zaregistrujte se.
Uživatelský profil Vám umožní u nás využívat několik zajímavých funkcí.