www.digimanie.cz
>
>
>

Fotíme mobilem: Počítač, náš kamarád

Fotíme mobilem: Počítač, náš kamarád
, , návod
Protože fotomobily mají často poměrně malé množství nastavení, budete potřebovat i nějakou softwarovou výbavu pro úpravu fotografií. Dnes se podíváme na některé programy a typy programů, které by se vám mohly hodit a řekneme si také k čemu.reklama
V předchozích dílech jsme vás naučili obcházet některé limity těchto přístrojů a snad díky nim máte o něco kvalitnější snímky. Dnes shrneme některé poznatky a především se podíváme, jak vašim snímkům vdechnout ještě více života v počítači. Nepůjde zde ale o to, udělat ze špatné fotografie pomocí softwarových úprav fotografii "dobrou" (to ani moc dobře nejde), ale spíše o to, které programy vám umožní dosáhnout lepších výsledků pomocí skládání snímků pro obejití některých limitů snímačů ve fotomobilech, podíváme se na HDR a v neposlední řadě i na téma, kterému jsme se prozatím nevěnovali, videosekvencím.testovací fotomobil Nokia N8
 
 
 

Pro fotomobily existuje obrovská spousta aplikací, které si můžete stáhnout přímo do mobilu a úpravy provádět ještě před přesunem do počítače nebo před uploadem na sociální sítě. Tyto aplikace jsou závislé na zvolené platformě, každopádně pro Apple iOS a Google Android najdete mnoho zajímavých programů včetně např. mobilního Photoshopu! My vám ale nyní navrhneme několik zajímavých aplikací pro PC.

Pokud jste ochotni investovat nějakou tu korunu do softwarového vybavení, případně máte i fotoaparát, se kterým si chcete také hrát, najdete na trhu spoustu aplikací. Z těch nejrozšířenějších můžeme připomenout např. Zoner Photo Studio nebo Adobe Photoshop Elements. Photoshop Elements je k dispozici za zhruba 2000 Kč. Verze se stříhacím programem Premiere Elements je pak k mání za cca 3500 Kč s DPH.

Základní verze Zoneru Photo Studio Home je k mání za 749 Kč, verze Pro pak nabídne např. zpracování RAWů (u fotomobilů k ničemu) a funkce jako HDR. Tato verze stojí 1499 Kč. To jsou zajímavé částky a zejména verze Pro vám kvůli HDR může hodně pomoci, neboť většina fotomobilů trpí na velmi malý dynamický rozsah.
základní scéna, je zde vidět nízký dynamický rozsahJak vidíte na předchozím snímku, dynamický rozsah je nízký, obloha se přepaluje. Snížením expozice sice můžete dodat kresbu do oblohy, ale krajina bude naopak velmi tmavá, viz níže, snímek vlevo.


Nasnímat tři snímky s různou expozicí není zas až takový problém ani u fotomobilu. Některé fotomobily dokonce nabídnou i expoziční bracketing, což tuto záležitost značně zjednodušuje.

Můžete zvolit míru prosvětlení stínů i stažení jasů, i vliv HDR efektu. Není tedy složité vytvořit snímek "umělecký" i do značné míry reálný.
výsledné HDR pomocí Zoner Photo StudioPokud ale chcete šetřit a preferujete programy, které jsou zdarma, můžete vyzkoušet např. program Luminance HDR. Zde ale musíte počítat s tím, že ovládání aplikace je hodně složité a plné nejrůznějších parametrů, jejichž význam není moc jasný. Aplikace je totiž k dispozici i pro Linux, kde má svůj původ. A jak je známo, Linuxáci mají většinou rádi všechno složité a musí mít nad vším plnou kontrolu.

Vytvořit tu reálně vypadající HDR snímek není moc snadné, naopak ti, kteří mají rádi přehnanější efekty, se tu vyřádí více než moc. U aplikace si zvolíte rozlišení a každou změnu musíte potvrdit. Zobrazí se náhled ve zvoleném rozlišení a až se vám bude líbit, můžete tento snímek uložit.
HDR vytvořené pomocí programu Luminance HDRRozšiřování dynamického rozsahu ale zdaleka není jediná věc, kterou můžete se snímky provádět. Další možností je focení panoramat, což jednak zvýší rozlišení snímku, jednak rozšíří úhel záběru. Opět můžete využít již zmíněný Zoner Photo Studio.

Tady není se skládáním žádný problém. Jediné, s čím musíte počítat, je možnost skládat jen v jednom směru, tedy horizontálně nebo vertikálně. Nemůžete je skládat do matice, což je trochu škoda.
Panorama vytvořené přes Zoner Photo StudioOpět tu ale máte možnost skládat panoramata i zdarma. Jedním z hodně rozšířených programů je Hugin. I tato aplikace je jedna z těch, které jsou k dispozici pro Linux, což znamená, že je více "odborná" a tedy složitá. Tento program ale umí skládat i do matice a zvyšovat tak úhel záběru a rozlišení do obou směrů.

Podobně jako u Luminance HDR, i zde je problém v tom, že aplikace umí tolik různých věcí, má tolik různých parametrů, že budete rádi, když vše zvládne automatika na výchozí nastavení. Jen si musíte dávat pozor na firewall, který může blokovat část aplikace, která se stará o zarovnávání snímků.
Totéž vytvořené pomocí HuginuDalší z aplikací zdarma, která umí do značné míry nahradit dražší grafické editory, je GIMP. Rovněž tato aplikace je svým původem z Linuxu, nicméně zde už programátoři přeci jen zapracovali na uživatelském rozhraní, které je srozumitelné i laikům.

Aplikace nabídne všechny důležité možnosti malování, špatné nejsou ale ani možnosti úpravy fotografií. Velmi užitečné tak může být např. klonovací razítko, které lze použít k retuším. Dále tu máte různé věci jako úpravu perspektivy, narovnání horizontu a samozřejmě i důležité možnosti práce s jasovými a barevnými křivkami.

Dnes se ale podíváme i na úpravu videosekvencí. I s fotomobily se dají natočit zajímavé videosekvence, což dokládají např. videa na Vimeu. Situace s videosekvencemi je poněkud složitější. Formátů jsou miliony, vzájemně se dá hovořit o všem možném, jen ne o kompatibilitě, takže co vám umožní otevřít jeden program, neudělá druhý, jenže zase druhý dokáže vytvořit požadovaný formát, který neumí ten první a podobně. Holt zde to opravdu není jednoduché. Docela dobrý je v požadavcích na otevírání souborů obyčejný Windows Live Movie Maker, který najdete ve Windows 7, u některých verzí si jej ale musíte doinstalovat.

Neumí sice ani zdaleka všechno, základní úpravy jako ořezy tu najdete, užitečné může být i zrychlování a zpomalování pro slow-motion a time-lapse videa. Jsou zde některé barevné efekty a animace přechodů mezi videosekvencemi. Co jsem zkoušel, aplikace si poradí s formátem MP4, MOV nebo M2TS moderních fotoaparátů a fotomobilů (což ale neznamená, že musí bezpodmínečně otevřít každý soubor těchto formátů). Výstup ale může být pouze ve WMV a nelze přímo ovlivňovat kvalitu komprese, pouze rozlišení, a to ještě omezeným způsobem.

Další velmi známou aplikací pro úpravy videa je VirtualDub. Spíše než pro střih a efekty je určen pro překódování videa do jiných kodeků, v základním režimu ale pracuje v podstatě jen s AVI soubory, které už dnes u fotomobilů a fotoaparátů tak moc často nenajdete. S kodeky, případně dalšími pluginy však není problém funkčnost VirtualDubu rozšířit, velmi užitečný je např. AviSynth, kde pomocí skriptů můžete načíst i videosekvence ve formátu MOV (vytvoříte např. soubor video.avs, do něj dáte řádek DirectShowSource("video.MOV") a pokud máte potřebné kodeky pro načítání QuickTime, video se otevře a můžete s ním pracovat stejně jako by to bylo AVI).

Podobně můžete otevřít i m2ts soubory (AVCHD). Aplikace nabídne několik základních efektů, zrychlování, zpomalování, ořezávání, lepení videosekvencí, zvuk i video může být zkopírováno beze změn, případně zpracováno pomocí vybraného kodeku. A následující tabulku pak uvidíte nejčastěji. Zde vidíte průběh zpracování videa.

Jako poslední je tu MPEG Streamclip, který je v převádění asi nejuniverzálnější. Otevře toho poměrně dost (M2TS může být problém, s AVI, MPG, MP4, MOV nejsou obvykle potíže), ukládat umí téměř do všeho (MOV, MP4, AVI a další). Tato aplikace má zejména široké nastavení kompresí videosekvencí, takže může být dobrým nástrojem jako zkonvertovat nevhodný vstup do jiného programu nebo naopak konverzí nevhodného výstupního formátu z jiného programu.

Jak sami vidíte, i zdarma si můžete užít docela dost zajímavých aplikací, které dokážou z vašeho fotomobilu dostat podstatně více než jen obyčejné snímky a videosekvence. Na trhu je spousta programů pro skládání snímků, jejich úpravy, totéž se týká videosekvencí, kde vám nikdo nebrání natáčet i pouhým fotomobilem velmi zajímavé klipy a filmy. I nadále u nás můžete čekat recenze zajímavých fotomobilů.
Nejnovější články
Fotograf ve videu rozebírá svůj Canon EOS 1D X Mark II Fotograf ve videu rozebírá svůj Canon EOS 1D X Mark II
Někteří fotografové na svůj přístroj nedají dopustit, jiným už poškození fotoaparátu tak těžkou hlavu nedělá. Když zrcadlovka Petera McKinnona vypověděla po nehodě službu, rozhodl se ji před opravou sám rozebrat a vše zdokumentovat.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Při předobjednávce Panasonicu Lumix GH5s dostanete 5 let záruky Při předobjednávce Panasonicu Lumix GH5s dostanete 5 let záruky
Nový CSC fotoaparát Panasonic Lumix GH5s vyvolal zájem nejen díky nižšímu rozlišení snímače a menšímu šumu. Aby byl ještě atraktivnější, připravil si Panasonic akci, kdy při předobjednávce fotoaparátu dostanete 5letou záruku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Časosběrné video ukazuje obálky National Geographic během 130 let Časosběrné video ukazuje obálky National Geographic během 130 let
Časopis National Geographic, který je známý svými fotografiemi, slaví kulaté výročí a k tomuto milníku se rozhodl vydat časosběrné video na YouTube, kde ukazuje vývoj titulních stránek, který za tu dobu proběhl. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Středoformát Hasselblad H6D-400c MS umí 400MPx fotky Středoformát Hasselblad H6D-400c MS umí 400MPx fotky
Společnost Hasselblad představila nový středoformátový fotoaparát H6D-400c MS. Ten umí díky multiexpozici fotit snímky s neuvěřitelně vysokým rozlišením 400 megapixelů. To je přes 23.000 pixelů na delší straně.
18.1.2018, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Leica uvedla CSC objektivy APO-Summicron-SL 75mm F2 a 90mm F2 Leica uvedla CSC objektivy APO-Summicron-SL 75mm F2 a 90mm F2
Německý výrobce fotoaparátů a objektivů Leica představil dva nové pevné objektivy pro svůj full frame CSC systém. Jde o APO-Summicron-SL 75mm F2 ASPH a 90mm F2 ASPH. Určeny jsou zejména pro focení portrétů. 
16.1.2018, aktualita, Milan Šurkala