www.digimanie.cz
>
>
>

Fotíme mobilem: ShutterPro pro kreativnější focení

Fotíme mobilem: ShutterPro pro kreativnější focení
, , návod
Znáte to, scéna jak z kalendáře, ale na obrazovce se objevila jen nepěkně zbarvená změť pixelů. Jak přinutíme fotomobil, aby byla scéna barevná tak, jak ji vidíte? Dnes se podíváme na aplikaci ShutterPro, která rozšíří možnosti vašeho fotomobilu.
K oblíbeným
reklama
V dnešním článku věnujícím se focení s pomocí fotomobilů se podíváme na aplikace BLStream ShutterPro. Tu si lze stáhnout pro operační systém Symbian na Ovi Store, nověji vypadají variantu si pak lze stáhnout i pro operační systém Windows Phone. Pro Symbian je k dispozici za 50 korun, tedy stejně jako aplikace Camera Pro N8, na kterou jsme se už v tomto cyklu podívali. Opět nebude chybět Nokia N8 jako testovací fotomobil.testovací fotomobil Nokia N8

 


A k čemu vám vlastně taková aplikace je? Základní fotografická aplikace u fotomobilů má často omezené možnosti a doplňkové aplikace se snaží z fotomobilu vytřískat o něco více. ShutterPro je jednou z nich.

První nevýhodu aplikace poznáte už při spuštění. To totiž zabere opravdu hodně dlouhou dobu zhruba okolo 6 sekund. Na pohotové focení to tedy není ani omylem, na to raději použijte vestavěnou aplikaci. Když už se ale aplikace konečně spustí, najdete v levém sloupci tlačítko pro její zavření a dole pak nastavení (viz níže). Pravý sloupeček obsahuje fotografické režimy a nastavení (v podstatě totéž, co je vlevo dole).

Toto je stránka s nastaveními. Zde se v podstatě opakují ta tlačítka, která najdete v pravém sloupečku, po jejich rozkliknutí ale můžete dané funkce nastavit přesněji, což se opravdu hodí. Na výchozí nastavení je totiž mnoho funkcí v podstatě nepoužitelných a k ničemu. Až si s nimi začnete hrát, začnou přinášet mnohem větší zábavu.

Celkem tu najdete 20 tlačítek, z toho 16 jich nastavuje fotografické režimy nebo jiná fotografická nastavení, mnoho z nich lze navíc kombinovat spolu.

Předně je tu výběr scénických režimů, což ovlivňuje i maximální expozici a další detaily. Např. v automatickém režimu končí Nokia N8 při 1/8 sekundy, v nočním režimu zvládla i 1/5 sekundy.

Po věcech jako jsou blesk, korekce expozice, ISO citlivost a podobně tu najdete zajímavé efekty. Tilt-shift (efekt miniatury) jste už viděli u prvního snímku displeje, jak ale vidíte zde, můžete dokonce nastavit místo ostrého středu, rozsah zaostřené části, rychlost nástupu rozostření i sílu rozostření a saturaci snímku. Fantazii se meze skutečně nekladou.
Tilt-shift (miniatura) efekt, klikněte pro zvětšeníI když se rozostření postupně zvětšuje a není to jen vypnuto/zapnuto, mohl by být nástup rozostření trochu jemnější.

U efektu Lomo toho můžete také spoustu nastavit. Je tu ostrost, vinětace, kontrast, saturace barev, šum a difrakce (neostrost snímku).
Lomo efekt, klikněte pro zvětšeníU fotografie je softwarem záměrně zvýšena i chromatická aberace, aby vypadal jak při typickém Lomo efektu, který je u dnešních fotoaparátů velmi populární.Dnes jsou velmi populární i 3D snímky. Bohužel k programu není žádná nápověda, a tak se nikde nedozvíte, zda se máte u druhého snímku otočit, posunout nebo něco jiného. Navázat předchozí a nový snímek není až takový problém (musíte však snížit průhlednost, jinak prostě nic nevidíte), ale výsledné 3D snímky nejsou z těch nejlepších. 3D efekt je velmi těžké chytnout, chce to hodně dobře ostřit očima, což není jednoduché.
3D snímek, klikněte pro zvětšení

3D snímek, klikněte pro zvětšeníToto jsou asi dva nejpovedenější 3D snímky, které se mi podařilo pořídit. Pokud máte modročervené 3D brýle, můžete se na ně zkusit podívat.

Velkým lákadlem může být podpora HDR snímků ze dvou expozic. Doporučuji zapnout jak funkci align frames (zarovnání snímků), tak save radiance (zachování rozumného jasu). Zarovnávání sice trochu funguje, ale je pravda, že se musíte snažit pořádně dobře zůstat nehybní, což při několikasekundové prodlevě mezi snímky není ani trochu snadné. Pokud se hýbnete více, než je schopna aplikace pobrat, připravte se na různé modré a žluté artefakty na hranách, různé duchy.

Bez funkce save radiance ani HDR nezkoušejte. Pak se totiž dočkáte barevně naprosto ujetých ploch a ani náznakem to nevypadá jako HDR. S touto funkcí je to hned o něčem jiném. Ostatně ty ujeté barvy vidíte na dvou snímcích LCD displeje výše. To nemá s realitou nic společného. Spodní snímek displeje ukazuje nutnost každý vyfocený snímek ručně ukládat tlačítkem s ikonkou diskety.
Výchozí snímek, klikněte pro zvětšení

HDR snímek (save radiance zapnuta), klikněte pro zvětšení

HDR snímek (save radiance vypnuta)HDR dává snímky pouze do rozlišení 5 megapixelů, ale i to bohatě stačí (ono 12MPx čip kvůli Bayerově masce stejně o mnoho více detailů nemůže vykreslit). Velké rozdíly mezi snímky nenajdete, obloha je spíše stejná, krajina je trochu lépe prosvětlena. Vidíte také ukázku bez save radiance. Doslova k ničemu.
Výchozí snímek, klikněte pro zvětšení

HDR snímek (save radiance zapnuta), klikněte pro zvětšeníTady vidíte lepší prosvětlení stínů, nicméně i světlé části jsou světlejší a výsledek tak působí spíše dojmem vyšší expozice než HDR efektu. Na některých hranách si můžete všimnout lehkých artefaktů.Nechybí ani nějaký druh stabilizace, jak ale funguje, to těžko odhadovat. Sekvenční snímání nabízí možnost zvolení počtu snímků, prodlevy mezi snímky a také rozdíl expozic (expoziční bracketing). Ten ale stejně jako u CameraPro N8 nefunguje moc spolehlivě.

Dále tu najdete téměř nekonečné možnosti nastavení černobílého, dvoubarevného a různých multibarevných režimů. Můžete volit barevné ladění snímku, vliv jednotlivých RGB složek na výsledek a mnoho dalšího.
monochromatický (temperature-like)

monochromatický (temperature-like, continuous)

monochromatický (black-and-white)

monochromatický (black-and-white, continuous)

monochromatický (rainbow-like)

monochromatický (rainbow-like, continuous)Tady vidíte ukázky ve třech barevných laděních. Pokud použijete funkci "continuous", nebudou snímky tak moc kontrastní a budou mít lepší (spojitější) detaily.

A jako poslední tu máme softwarový přechodový filtr. U toho si můžete zvolit, ve kterém místě má začít, jak má být silný a samozřejmě je možné vybrat si i barvu.
Výchozí snímek, klikněte pro zvětšení

Přechodový filtr, klikněte pro zvětšeníI když tato funkce většinou dělá dost zvláštní věci, občas potěší docela solidním výsledkem. To, že jde o softwarové dodání barvy je patrné z proužkování v obloze, trochu umělého šumu by neuškodilo.

Dnes jsme si tedy představili základní funkčnost aplikace ShutterPro, kterou si můžete sehnat pro fotomobily se Symbianem a patrně i pro mobilní telefony s Windows Phone (podle screenshotů tato verze používá jiný design uživatelského rozhraní, funkčnost ale bude pravděpodobně stejná nebo alespoň podobná). Aplikace nabídne docela zajímavé možnosti, vyžaduje k tomu ale hodně zásahů uživatele, neboť na výchozí nastavení dělá spíše divné snímky. Negativně hodnotím pomalost aplikace, nutnost ukládat každý vyfocený snímek a také nepříliš dobrou stabilitu. Za 50 Kč to ale není špatná koupě, zejména pokud jste hravý typ.
reklama
Nejnovější články
Vysoce světelný 7artisans Photoelectric 50mm f/1.05 pro full frame Vysoce světelný 7artisans Photoelectric 50mm f/1.05 pro full frame
Společnost 7artisans přichází s dalším vysoce světelným objektivem. Jde o 50mm verzi se světelností F1,05, která je určena pro všechny full frame CSC bajonety na trhu. A ani cena nepatří mezi ty nejvyšší.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Meike uvádí objektiv rybí oko 8mm F3.5 i pro Nikon Z a Canon RF Meike uvádí objektiv rybí oko 8mm F3.5 i pro Nikon Z a Canon RF
Meike rozšiřuje počet bajonetů, pro které se vyrábí objektiv typu rybí oko, model 8mm f/3.5. Nyní bude k dispozici i pro Nikon Z a Canon RF. Je sice určen pro APS-C, ale na full frame tělech může vytvořit cirkulární efekt.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Lexar microSDXC Silver UHS-I 1066x s přenosovou rychlostí až 160 MB/s Lexar microSDXC Silver UHS-I 1066x s přenosovou rychlostí až 160 MB/s
Lexar přichází s novými paměťovými kartami microSDXC UHS-I Silver 1066x. Ty sice mají jen UHS-I rozhraní, ale přesto dosahují velmi vysokých přenosových rychlostí při sekvenčním čtení až 160 MB/s.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Lensbaby uvedlo Spark 2.0 s Optic Swap objektivem Sweet 50 Lensbaby uvedlo Spark 2.0 s Optic Swap objektivem Sweet 50
Lensbaby uvedlo novou generaci svého Spark 2.0. Novinka přináší nastavitelnou 12lamelovou clonu až do F22 a je dodávána s pevným objektivem Sweet 50. Je tedy kompatibilní s celým systémem Optic Swap.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Firmware 4.00 pro Fujifilm X-T3 přináší významné zlepšení autofokusu Firmware 4.00 pro Fujifilm X-T3 přináší významné zlepšení autofokusu
Společnost Fujifilm přichází s novým firmwarem verze 4.00 pro svůj APS-C CSC fotoaparát X-T3. Ten významným způsobem vylepšuje autofokus, který by se svým výkonem měl podobat tomu na vlajkové lodi X-T4.
28.10.2020, aktualita, Milan Šurkala