lt
|
23.5.201116:45
Koala je uplne perfektni :)
Odpovědět1 0
Jsem dědek, (73), který začínal fotit s tátovým měcháčem 6x9 bez jakéhokoli měření čehokoli. Vzdájenost se musela odhadnout, expozice taky. Táta mě naučil takovou fintu, že když odhadnu vzdálenost a nastavím na foťáku, mám udělat malý krúček vzad. Teprve za mnoho let, až když jsem se začal zajímat o fotografickou optiku důkladněji, jsem pochopil, že ta finta vlastně zajišťovala, s ohledem na nesymetrické rozložení hloubky ostrosti, jakous takous jistotu zaostření. Poté Flexaret a služební Praktisix až k Praktice 5B se třemi výměnnými objektivy. (50, 29 a 130). To bylo pořád na film. Teď fotím Lumixem DMC-FZ20, za který jsem dal, byla to novinka, 19.000. A je to pětimegáč. Jak ty ceny letí dolů. Myslím, že Koala není psána pro nás, staré praktiky, ale spíše pro ty, kteří by jinak cvakali nazdařbůh bez toho, že by věděli, že můžou některé věci při tom ovlivnit ku prospěchu výsledku a následné radosti z pěkných snímků. Takže nějaké hádky o tom co jde a nejde jsou tady zbytečné. Kdo má zrcadlovku, ví proč si vybral tu kterou si koupil a ví jak s ní zacházet. Přeji všem dobré světlo a mnoho pěkných fotoúlovků.
Odpovědět0 0
Tak pod toto bych se s klidem podepsal. Snad s jedinou výhradou, a sice k předposlední větě. Ze zkušenosti vím, že bohužel ne každý kdo si pořídí zrcadlovku tak ví, proč to udělal. Tedy ví, na základě "rad" některých rádoby znalců se naivně domníval, že jedině zrcadlovka dělá "dobré" fotky.
Odpovědět1 0
> Myslím, že Koala není psána pro nás, staré praktiky, ale spíše pro ty, kteří by jinak cvakali nazdařbůh bez toho, že by věděli, že můžou některé věci při tom ovlivnit ku prospěchu výsledku a následné radosti z pěkných snímků.
Zaramovat tuto vetu ;-)
Odpovědět0 1
Pre teba by som doporučil zarámovať
Takže nějaké hádky o tom co jde a nejde jsou tady zbytečné. Kdo má zrcadlovku, ví proč si vybral tu kterou si koupil a ví jak s ní zacházet.
Odpovědět0 0
Ne kazdy "zrcadlovkar" vi, proc si ji koupil a jak s ni zachazet. Mam znameho, ktery vybiral novy fotak a kriteria byla tato: musel to byt Canon za cca 10 tisic, protoze to udajne znacilo, ze to bude dobry fotak. Ve vyberu mu tak zbyl ultrazom PowerShot SX30 IS a zrcadlovka EOS 1000D (vubec mu nevadilo, ze to je jen telo a objektiv jaksi nikde :-)) a nemohl se za nic na svete rozhodnout ktery :-) Ani nevim, zda uz neco z toho koupil.
Odpovědět1 0
watchtower
|
25.5.20118:19
Tak jestli to byl šumbarský divadelník Pavel Studník :o)), tak si koupil to zrcadlo EOS 1000D.
Ale spokojený je.
Odpovědět0 0
> ví proč si vybral tu kterou si koupil
napriklad moj brat ma Canon 500D preto, lebo sa musel rozhodnut rychlo .. a Olympus v DZ kite (co mal vyhliadnuty) prave na sklade nemali, Pentax K-x sa este nepredaval, Nikon D5000 stal o 100 euro viac a ku Canonu dostal v akcii zadarmo batoh...
Nekupis? Prave sa ho snazi predat...
Ale spat k teme:
"Koala" by sa urcite zisla aj "starym harcovnikom" ktory kedze konecne pochopili manualny mod tak si myslia ze uz vedia vsetko .. a veria tomu ze sa neda fotit fotakom bez optickeho hladacika a manualnych modov...
Odpovědět1 2
Kdo má zrcadlovku, ví proč si vybral... ano, to jsme s Prakticou možná věděli my. Dnes to ale úplně neplatí, hlavně když něco-jako-zrcadlovka se dá koupit i dost pod cenou slušného kompaktu... Pak si většina majitelů myslí, že to něco je už samo o sobě zárukou dobrých snímků. Jenže není a nebude, dřív se muselo u focení myslet (viz Vaše zkušenosti) a dnes taky, i když digitál svádí k pocitu, že myslí za nás...
Odpovědět2 0
> Když si můžeme "krást" ostřící vzdálenost (vzpomeňte na šroubovák jako výraznou svislou linii usnadňující ostření), proč si "neukrást" také expozici?
na mojom foťáku toto nefunguje: expozícia sa meria až v momente domáčknutia (robenia záberu) takže namáčknutie predtým ma zmysel len na zaostrenie.
(v tomto sa rôzne foťáky môžu správať rôzne: treba si prečítať manuál)
Samozrejme môžem si to nastaviť aj na meranie expozície pri namačknutí, ale to mi pripadá nelogické, zbytočné a nepoužiteľné, takže to mám nastavené defaultne
Takisto to nefunguje u zrkadloviek (opísal som predtým) no na "ukradnutie expozície" sa môže použiť AE lock button, ktorý má väčšina pokročilých foťákov (a asi všetky zrkadlovky)
Odpovědět0 2
Nefunguje to u zrcadlovek Canon, ty to nepodporuji (a uprimne, dost me to stve - tobe to treba vyhovuje a ja ti to neberu, osobne s timto resenim jen velmi nerad pracuju prave proto, ze to casteji vyzaduje korigovat expozici), na vsem ostatnim to vzdy slo nastavit. Tento serial je urcen z vetsi casti majitelum kompaktu, prestoze se vetsina techto poznatku da aplikovat i na zrcadlovky (tam ma ale clovek moznost si to chovani nastavit dle libosti, takze v takovem clanku, jako je o Koale, neni mozne vsechny zpusoby popsat - razem by z toho byl manual).
Odpovědět0 0
...taky jsem za léta s fotákem nafotil dost filmů, v posledních letech si lebedím u PC (v porovnání s temnou komorou je to zábavnější). Zrcadlovku mám 5 let (Olympus 500) a pořád je co se učit (i když ono "ošizení" expozice zaměřením na tmavší místo už praktikuji pár let). Vylepšení obrázků hodně pomůže také "falešné" HDR z jedné fotky. Těším se na další díly!
Odpovědět0 0
takze staci fotak namierit o 5 cm vedla a uz je expozicia polovicna => majitelia zrkadloviek .. este stale sa vam zda ze fotenie zrkadlovkou (cez hladacik) je jednoduche?
Odpovědět0 6
J. Vich
|
20.5.201115:52
Prosimvas, prestante uz pri kazde prilezitosti prosazovat Vasi chorou krizovou vypravu za to, jak jsou zrdcadlovky o nicem (ve srovnani s radobyprofikompakty nebo bezzrdcadlovkyami). Ze to nacpete i pod chudaka koalu uz je vazne nemoc.
Odpovědět5 0
treba trosku vykompenzovat tvrdenia typu:
- fotenie zrkadlovkou je jednoduche a intuitivne
- netreba sa trapit z expoziciou, lebo prepaly sa daju zachranit z RAW
a podobne prezitky ktore viem ze nie su pravdive
ak sa niektori koli mojim poznamkam aspon trosku zamyslia a uvedomia si ze nieco doteraz robili zle .. a ak im to v buducnosti pomoze k lepsim zaberom tak budem len rad
Odpovědět0 3
Ganec : "koli mojim poznamkam aspon trosku zamyslia a uvedomia si ze nieco doteraz robili zle .. a ak im to v buducnosti pomoze k lepsim zaberom "
Bude lepšie keď prestaneš radiť. Od každého sa dá niečo naučiť, ale ty to určite nie si. Aj tá koala vie lepšie fotografovať ako ty.
Odpovědět3 0
Az na to, ze se jedna o ukazku z kompaktu :-D
Odpovědět0 0
tento serial je urceny len pre majitelov jednoduchych kompaktov?
lebo pokrocilejsie fotaky maju viacero moznosti ako skorigovat expoziciu, napriklad cez AE lock button, nastavenim expozicie na high_key/low_key, alebo postprocessingom z RAW...
Odpovědět0 2
Ale aj pokrocilejsie fotaky maju moznost priameho nastavenia kompenzacie expozcie, a tiez sa nimi da 'kradnut' expozicia, takze tento clanok je urceny aj pre majitelov pokrocilejsich fotakov :)
Odpovědět0 0
To ne, je urcen pro vsechny. Ale fakt nechapu, proc sem cpes majitele zrcadlovek a nejake slozite/jednoduche ovladani.
Odpovědět3 0
J. Vich
|
20.5.201117:24
Protoze je G. proste chorobne posedly vnucovanim tohoto sveho nazoru vsem a neustale, nacpal by to i pod diskuzi o stativech.
Odpovědět5 0
lebo napriklad "finta 3" (teda zobranie si expozicie z ineho miesta) je na zrkadlovke takymto sposobom nerealizovatelna: pri namackmuti zrkadlovka zaostri na ostriaci bod (v tomto pripade mimo koaly) a zaber nebude teda dobre zaostreny => pokazeny zaber
Odpovědět0 2
Ale zrkadlovky zvecsa nemaju len jediny ostriaci bod :) Vzdy sa da urobit to, ze namierim niekam malinko inam (odkial si "ukradnem" expoziciu), pricom na zaostrenie pouzijem ten ostriaci bod, ktory ukazuje na to co chcem aby bolo ostre.
Ked sa tak nad tym zamyslim, treba vyberat a menit ostriace body, a to je uz fakt jednoduchsie pouzit tu kompenzaciu expozicie. A to sa este moze stat, ze na pozadovanom mieste ostriaci bod proste nebude.
Ale inak u zrkadloviek by som skor videl tazkosti s "kradnutim" expozicie skor v tom, ze v optickom hladaciku nevidim, ako bude exponovana scena.
Najlepsie to maju kompakty s dotykovym displejom a moznostou zaostrovania dotykom - kde sa dotknem, to bude ostre...
Odpovědět0 0
Ono samozrejme zalezi na fotaku a na scene. Tento zpusob se treba da dobre pouzivat u krajiny, u nekterych jinych scen zas muze byt problematicky. Proto Koala uci pouzivat jak korekci expozice, tak "kradeni" expozice. Oboje se může využít, někdy je vhodnější jedno, někdy druhé. Není řečeno, že si člověk musí vybrat jeden způsob a ten vždy používat.
Odpovědět1 0
Nemám zrcadlovku, ale tipuju lze aplikovat normální postup: zmáčknu AE-lock, nasměruju foťák kam chcu a zmáčknu spoušť příp. zaostřím manuálně. A pak jsou i jiné způsoby, třeba bodové měření.
Nicméně neznám pohodlný způsob, jak s čímkoliv vyfotit správně exponované makro bílé kytičky, pokud nemá středovou kompozici.(na expozici se osvědčilo bodové měření + ev cca +2/3 + aelock + korektní zaostření což je další problém, na automatiku není spoleh a ruční výběr ostřícího bodu je pracný)
Odpovědět0 0
Vyfotit stredovu kompoziciu s kusok sirsim ohniskom a potom orezom vytvorit kompoziciu podla potreby :)
Odpovědět0 0
Vydrž chlape, ještě chvilku budeš prudit a všichni koupíme PENy, abychom měli pokoj :)
Budem fotit přes displej, s detekcí ksichtu a přesným "live" histogramem. Všechno má svoje nevýhody a výhody... jen ten tvůj PEN přináší pouze výhody :)
Odpovědět1 1
ked som si ho kupoval, tak som o tom este netusil .. ale v praxi je to vyhodne tak ako opisujes :-)
(jedina nevyhoda - pomalsie zaostrovanie - je riesena novym setakom .. a v buducnosti bude prekonavat zrkadlovky novym chipom ako to robi GH2 a G3)
Odpovědět0 4
Ja ako začiatočník sa nebudem tváriť povznesene, že mi články hravou formou pripomínajú niečo, čo už dávno viem, naopak už som sa naučil viacero mne neznámych vecí. Skvelý nápad s formou i obsahom. Len tak ďalej, skutočne sa autor zlepšuje každým článkom (a to od začiatku nastavil latku hodne vysoko).
Odpovědět1 0
J. Vich
|
20.5.20118:22
Kazdy dil je lepsi nez ten predchozi :), nevim, jestli se nepletu - nemam cas to zpetne dohledavat - ale tento zda se mi byt tak 2x delsi nez prvni dva. Vypada to tedy, ze p. Surkala sleduje dokonce i didakticky zamer :). Jestli to dotahnete alespon na 25 dilu, dle meho klidne muzete zkusit oslivit nejake vydavatele s tim, ze by se to zbrozovalo a vydalo v sesitove forme. Cena by byla dostupna prave pro ty, kterym je to urceno a kdyz si zpetne zavzpominam, tak v dobach, kdy jsem zacinal, tak by mi tohle dalo vic, nez prehustene knizky za 300-600 Kc ve stylu "vse o fotografovani".
Odpovědět1 0
Ja mám také tušenie, že to nejak súvisí s autorovou dizertačkou. Každopádne ten zámer do budúcna tu vidieť, na čo sa teším.
Odpovědět0 0
Napadlo mě něco podobného taky, za čas budou jiné aktuální články a málokdo to třeba dohledá někde ve starších článcích. Jenže tohle bude aktuální stále, pro lidi, co se budou učit fotografovat.
Sympatické je to, že je to napsané srozumitelnou formou, s milým a laskavým humorem, a že to člověka prostě baví číst, a to snad dokonce i když tyhle věci zná.
Odpovědět1 0
Dekuji za kladny nazor :-) Delka zavisi na tematu, o expozici se toho da napsat hodne, a to se Koala jeste neucila pracovat s casem, clonou a citlivosti :-) Urcite budou i kratsi temata.
Odpovědět0 0
I když jsem už starý dědek a fotím od cca 12 let, velice rád si čtu tato koalí povídání. Takto by měl vypadat návod u fotoaparátu pro začátečníky s digitálním fotoaparátem. U filmu jsme tato kouzla dělat nemohli. V extrémních případech jsme mohli ovlivnit gama při vyvolání volbou vývojky a doby vyvolávání a následně volbou vhodného papíru při zhotovení snímku. Pokračujte, prosím ve stejném duchu. Člověk se rád přiučí, nebo alespoň zopakuje již zapomenuté.
Odpovědět1 0