www.digimanie.cz
>
>
>
>

Fotoaparáty na Androidu mohou tajně natáčet uživatele

Fotoaparáty na Androidu mohou tajně natáčet uživatele
, , aktualita
V aplikacích k fotoaparátům u telefonů s Androidem se objevila závažná chyba. Ta totiž umožňovala útočníkům bez vědomí uživatele zapínat kameru, pořizovat fotografie, video a získávat i GPS souřadnice.
K oblíbeným
reklama
Focení mobilním telefonem stále získává na popularitě, spojení telefonu a fotoaparátu v něm s sebou však nese i jistá rizika. Telefon je připojen na internet, jeho operační systém není úplně bezchybný a jak ukázal výzkum, riziko plyne i z aplikací, které mohou zneužívat fotoaparát. Tým výzkumníků v Checkmarx Security Research přemýšlel, zda jsou zde nějaká bezpečnostní rizika a opravdu je našel. Nejprve začali s Google Pixel 2 XL a Pixel 3, nicméně později zjistili, že se podobné problémy týkají i jiných výrobců. Objevená chyba dostala kód CVE-2019-2234 a umožňuje útočníkům přístup k hodně soukromým vlastnostem telefonu a jeho fotoaparátu.
 
Google Pixel
 
Stačilo totiž vytvořit falešnou aplikaci pro informace o počasí. Povolení přístupu ke kartě a k GPS není nic zvláštního, takže by to asi většina lidí odsouhlasila. To už ale aplikace může přistupovat k různým složkám a z pořízených fotografií a jejich EXIFu získávat i GPS souřadnice. U právě pořízeného snímku si tak může vyzobnout i aktuální polohu telefonu.
 
Připojení na vzdálený server také není nic podezřelého (odtud by aplikace měla brát údaje o počasí), ale zároveň může jít o server, který do aplikace posílá příkazy. Celkem se tak tvůrcům povedlo zaslat i příkaz pro pořízení fotky i videa, vytažení GPS souřadnice z EXIFu, nahrát videa u zamčeného telefonu, při hovoru natáčet selfie kamerkou a získat i celé audio z nahraného videa. Google už chybu opravil a upozornil na ni i další výrobce telefonů, kteří by měli přijít s opravami.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Sony uvádí nové 2×2 OCL řešení mobilních snímačů pro celoplošný fázový AF Sony uvádí nové 2×2 OCL řešení mobilních snímačů pro celoplošný fázový AF
Sony vylepšilo své snímače s Quad Bayerovou barevnou maskou o novou technologii 2×2 On-Chip Lens (OCL). Ta zvětšuje mikročočky nad pixely, které pokrývají 2×2 pixely, což má mít výhody zejména pro autofokus.
Včera, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč
Cashback si pro letošní rok připravila i společnost Sony. Ten potrvá do konce ledna 2020 a zpět můžete dostat až 10.000 Kč, což platí pro objektiv SELP18110G. Dostane se ale i na jiné objektivy, fotoaparáty, blesky a jiné příslušenství.
9.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom
Pomalu se blíží nový smartphone Samsung Galaxy S11, který má být opět jedním z nejlepších fotomobilů na trhu. Tentokrát mu k tomu ale nemá dopomoci nízké rozlišení, ale naopak vysoké. Má mít 108MPx 1/1,33" senzor.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR
Vyšla další statistika výroby a dodávek fotoaparátů organizace CIPA. A ta za říjen ukazuje historický milník. CSC fotoaparáty totiž překonaly digitální zrcadlovky nejen v objemu prodeje, ale i v počtu kusů.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala29 komentářů
Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6 Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6
V září byl oznámen vývoj digitální zrcadlovky Nikon D6. Nyní se objevují další neoficiální údaje o technických specifikací připravovaného fotoaparátu. Měl by mít např. 24MPx full frame senzor a dotykový displej.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala