www.digimanie.cz
>
>
>
>

Fotoaparáty na Androidu mohou tajně natáčet uživatele

Fotoaparáty na Androidu mohou tajně natáčet uživatele
, , aktualita
V aplikacích k fotoaparátům u telefonů s Androidem se objevila závažná chyba. Ta totiž umožňovala útočníkům bez vědomí uživatele zapínat kameru, pořizovat fotografie, video a získávat i GPS souřadnice.
K oblíbeným
reklama
Focení mobilním telefonem stále získává na popularitě, spojení telefonu a fotoaparátu v něm s sebou však nese i jistá rizika. Telefon je připojen na internet, jeho operační systém není úplně bezchybný a jak ukázal výzkum, riziko plyne i z aplikací, které mohou zneužívat fotoaparát. Tým výzkumníků v Checkmarx Security Research přemýšlel, zda jsou zde nějaká bezpečnostní rizika a opravdu je našel. Nejprve začali s Google Pixel 2 XL a Pixel 3, nicméně později zjistili, že se podobné problémy týkají i jiných výrobců. Objevená chyba dostala kód CVE-2019-2234 a umožňuje útočníkům přístup k hodně soukromým vlastnostem telefonu a jeho fotoaparátu.
 
Google Pixel
 
Stačilo totiž vytvořit falešnou aplikaci pro informace o počasí. Povolení přístupu ke kartě a k GPS není nic zvláštního, takže by to asi většina lidí odsouhlasila. To už ale aplikace může přistupovat k různým složkám a z pořízených fotografií a jejich EXIFu získávat i GPS souřadnice. U právě pořízeného snímku si tak může vyzobnout i aktuální polohu telefonu.
 
Připojení na vzdálený server také není nic podezřelého (odtud by aplikace měla brát údaje o počasí), ale zároveň může jít o server, který do aplikace posílá příkazy. Celkem se tak tvůrcům povedlo zaslat i příkaz pro pořízení fotky i videa, vytažení GPS souřadnice z EXIFu, nahrát videa u zamčeného telefonu, při hovoru natáčet selfie kamerkou a získat i celé audio z nahraného videa. Google už chybu opravil a upozornil na ni i další výrobce telefonů, kteří by měli přijít s opravami.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Canon USA oficiálně popřel odložení prodejů EOS R5 Canon USA oficiálně popřel odložení prodejů EOS R5
Canon EOS R5 vzbuzuje překvapivé emoce, ale kupodivu ne tam a ne takové, jaké bychom  čekali. Také se objevila zákulisní informace, které ale Canon popřel. Ta se týkala toho, že fotoaparát bude svoláván a zamíří do prodeje až v listopadu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Pan Miyazaki uvádí objektiv MS Optics Elnomaxim 55mm F1.2 Pan Miyazaki uvádí objektiv MS Optics Elnomaxim 55mm F1.2
Pan Miyazaki z Japonska má malou firmičku, kde ručně navrhuje a vyrábí zajímavé objektivy. Jeho poslední novinkou je objektiv Elnomaxim 55mm F1.2. Ten nabídne vynikající světelnost pro bajonet Leica M.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Fotograf zachytil duhu v křídlech kolibříků Fotograf zachytil duhu v křídlech kolibříků
Příroda skrývá mnoho nádherných motivů, které stojí za to zachytit čočkou objektivu. Krásu kolibříků se snaží ztvárnit na netradičních snímcích australský fotograf, který dává důraz na duhu v křídlech těchto ptáků.
30.7.2020, aktualita, Kateřina Hoferková
Kodak to zkouší jinde, zakládá Kodak Pharmaceuticals a bude vyrábět léky Kodak to zkouší jinde, zakládá Kodak Pharmaceuticals a bude vyrábět léky
Společnost Eastman Kodak zkouší prorazit v novém odvětví. Tentokrát to nebude mít nic společného s fotoaparáty. Firma totiž dostala vládní půjčku a hodlá vyrábět součásti léčiv v nové divizi Kodak Pharmaceuticals.
29.7.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Canon se propadl do ztráty, divize fotoaparátů a tiskáren je však v zisku Canon se propadl do ztráty, divize fotoaparátů a tiskáren je však v zisku
Společnost Canon vydala zprávu o finančních výsledcích za poslední čtvrtletí a bohužel se tu výrazně projevila koronavirová pandemie, která firmu poslala do záporných čísel. Fotoaparáty a tiskárny byly nicméně v plusu.
29.7.2020, aktualita, Milan Šurkala