www.digimanie.cz
>
>
>
>

Fotoaparáty na Androidu mohou tajně natáčet uživatele

Fotoaparáty na Androidu mohou tajně natáčet uživatele
, , aktualita
V aplikacích k fotoaparátům u telefonů s Androidem se objevila závažná chyba. Ta totiž umožňovala útočníkům bez vědomí uživatele zapínat kameru, pořizovat fotografie, video a získávat i GPS souřadnice.
K oblíbeným
reklama
Focení mobilním telefonem stále získává na popularitě, spojení telefonu a fotoaparátu v něm s sebou však nese i jistá rizika. Telefon je připojen na internet, jeho operační systém není úplně bezchybný a jak ukázal výzkum, riziko plyne i z aplikací, které mohou zneužívat fotoaparát. Tým výzkumníků v Checkmarx Security Research přemýšlel, zda jsou zde nějaká bezpečnostní rizika a opravdu je našel. Nejprve začali s Google Pixel 2 XL a Pixel 3, nicméně později zjistili, že se podobné problémy týkají i jiných výrobců. Objevená chyba dostala kód CVE-2019-2234 a umožňuje útočníkům přístup k hodně soukromým vlastnostem telefonu a jeho fotoaparátu.
 
Google Pixel
 
Stačilo totiž vytvořit falešnou aplikaci pro informace o počasí. Povolení přístupu ke kartě a k GPS není nic zvláštního, takže by to asi většina lidí odsouhlasila. To už ale aplikace může přistupovat k různým složkám a z pořízených fotografií a jejich EXIFu získávat i GPS souřadnice. U právě pořízeného snímku si tak může vyzobnout i aktuální polohu telefonu.
 
Připojení na vzdálený server také není nic podezřelého (odtud by aplikace měla brát údaje o počasí), ale zároveň může jít o server, který do aplikace posílá příkazy. Celkem se tak tvůrcům povedlo zaslat i příkaz pro pořízení fotky i videa, vytažení GPS souřadnice z EXIFu, nahrát videa u zamčeného telefonu, při hovoru natáčet selfie kamerkou a získat i celé audio z nahraného videa. Google už chybu opravil a upozornil na ni i další výrobce telefonů, kteří by měli přijít s opravami.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Žena rozjela zajímavý byznys, za $10 smaže z fotky ex-partnera Žena rozjela zajímavý byznys, za $10 smaže z fotky ex-partnera
Pokud to umíte s Photoshopem, dají se najít vskutku zajímavé způsoby, jak zpeněžit své schopnosti. Jedna žena našla díru na trhu a začala lidem mazat ex-přítele a ex-přítelkyně ze společných fotografií. A lidé se mohou zbláznit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Laowa uvedla makro objektiv 65mm f/2.8 Macro APO s 2× zvětšením Laowa uvedla makro objektiv 65mm f/2.8 Macro APO s 2× zvětšením
Venus Optics přichází s dalším zajímavým makro objektivem, kterým je Laowa 65mm f/2.8 2x Ultra Macro APO, Jak už napovídá název, objektiv nabídne nadprůměrné 2× zvětšení a potěší také atraktivní cenou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Sony A7S III se blíží, konečně 10bitové barvy a možná i 4K 120p Sony A7S III se blíží, konečně 10bitové barvy a možná i 4K 120p
Zvěsti o novém Sony A7S III se objevují už hodně dlouho. Chvíli se tvrdí, že vůbec nebude, pak naopak, že půjde o přelom. Nyní to vypadá, že už existují prototypy a obvykle spolehlivé zdroje říkají, že letos konečně přijde.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Fujifilm uvedl GF 45-100mm F4 a připravuje objektivy GF 30/3.5 a 80/1.7 Fujifilm uvedl GF 45-100mm F4 a připravuje objektivy GF 30/3.5 a 80/1.7
Další novinkou společnosti Fujifilm je středoformátový zoomovací objektiv GF 45-100mm F4 R LM OIS WR. Vedle toho společnost rozšířila roadmapu o dva nové objektivy, širokoúhlý 30mm F3.5 a portrétní 80mm F1.7.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Ricoh uvádí telezoom HD Pentax-D FA 70-210mm F4 WR Ricoh uvádí telezoom HD Pentax-D FA 70-210mm F4 WR
Ricoh představil pro své zrcadlovky Pentax nový telezoom HD Pentax-D FA 70-210mm F4 ED SDM WR. Ten je určen pro APS-C i full frame zrcadlovky a náramně připomíná objektiv Tamronu se stejným ohniskovým rozsahem.
24.1.2020, aktualita, Milan Šurkala