Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotoaparáty na Androidu mohou tajně natáčet uživatele

26.11.2019, Milan Šurkala, aktualita
V aplikacích k fotoaparátům u telefonů s Androidem se objevila závažná chyba. Ta totiž umožňovala útočníkům bez vědomí uživatele zapínat kameru, pořizovat fotografie, video a získávat i GPS souřadnice.
Focení mobilním telefonem stále získává na popularitě, spojení telefonu a fotoaparátu v něm s sebou však nese i jistá rizika. Telefon je připojen na internet, jeho operační systém není úplně bezchybný a jak ukázal výzkum, riziko plyne i z aplikací, které mohou zneužívat fotoaparát. Tým výzkumníků v Checkmarx Security Research přemýšlel, zda jsou zde nějaká bezpečnostní rizika a opravdu je našel. Nejprve začali s Google Pixel 2 XL a Pixel 3, nicméně později zjistili, že se podobné problémy týkají i jiných výrobců. Objevená chyba dostala kód CVE-2019-2234 a umožňuje útočníkům přístup k hodně soukromým vlastnostem telefonu a jeho fotoaparátu.
 
Google Pixel
 
Stačilo totiž vytvořit falešnou aplikaci pro informace o počasí. Povolení přístupu ke kartě a k GPS není nic zvláštního, takže by to asi většina lidí odsouhlasila. To už ale aplikace může přistupovat k různým složkám a z pořízených fotografií a jejich EXIFu získávat i GPS souřadnice. U právě pořízeného snímku si tak může vyzobnout i aktuální polohu telefonu.
 
Připojení na vzdálený server také není nic podezřelého (odtud by aplikace měla brát údaje o počasí), ale zároveň může jít o server, který do aplikace posílá příkazy. Celkem se tak tvůrcům povedlo zaslat i příkaz pro pořízení fotky i videa, vytažení GPS souřadnice z EXIFu, nahrát videa u zamčeného telefonu, při hovoru natáčet selfie kamerkou a získat i celé audio z nahraného videa. Google už chybu opravil a upozornil na ni i další výrobce telefonů, kteří by měli přijít s opravami.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.