Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotobanka 500px zabanovala fotografa, nepochopila jeho malování světlem

23.1.2019, Milan Šurkala, aktualita
Fotograf Tim Gamble zažil krušné chvilky, když mu fotobanka a sociální síť 500px zrušila účet kvůli porušení podmínek. Dle jejich názoru jeho fotografie nebyly fotografie. Tim je totiž mistrem v malování světla a jeho snímky skutečně vypadají jako koláže.
Někteří lidé jsou tak dobří, že jejich výtvory oklamou skoro každého. To se stalo fotografovi Timovi Gambleovi, který působil na fotobance a sociální síti 500px. Ta nepracuje s ilustracemi, protože jde o komunitu fotografů, kterým nabízí i možnost licencování snímků, nicméně Timovy snímky takto skutečně vypadaly a bez milosti a předchozího upozornění mu zablokovala účet. Když zjistil, že jeho účet neexistuje, kontaktoval podporu a ta mu odpověděla, že byl zabanován za zasílání nefotografického materiálu. Za porušení podmínek mu tedy fotobanka zablokovala účet bez možnosti obnovení a dokonce mu mělo propadnout i jakékoli zaplacené členství.
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Turmoil. I'm really taken with these 3d videos so kindly shared with me by Hugo. Many would have kept them to themselves but not him. Cheers again mate. This one evolved by changing the rate at which I rotated the camera and the position of my phone playing the video on a loop. This one was a really slow rotation of the camera for the 6 hands then the lens cap replaced. I changed the video to a mad swirly one and changed my phone to landscape orientation for a full 360 degree camera rotation. Contrast, crop and raised the shadows in Lightroom. Shot during a single long exposure. #light_painting #light_seekers #lightpaintingblog #murderdotcom #weownthenight_uk #lightjunkies #sonyalpha #explorepage #savageframes #lightup #litbyhand #longexpoelite #lightcreators #visual_visuals #windycityspinners #art #imaginarymagnitude #visual_architects #moodygrams #unknownperspectives #igpodium_night #steel_spinners #uk_spinners #lightpainting_uk #lightpainting #lightart

Příspěvek sdílený Fade To Black Light Art (@fade_to_black_light_art),

 
Tim Gamble tedy znovu kontaktoval 500px a vysvětlil jim, že jeho fotografie skutečně nejsou ilustracemi a kolážemi, nýbrž velmi promyšlené kompozice využívající dlouhých expozic a malování světlem, o čemž mělo být možné se přesvědčit i dle údajů v EXIFu. Fotobanka nicméně neodpověděla a jeho účet nebyl obnoven.
 
Je docela pochopitelné, že si lidé mohou jeho fotografie splést s ilustracemi a kolážemi, u mnoha z nich je až nemožné přijít na to, jak něco takového mohl udělat v jediné expozici a téměř nikdo by je asi netipoval na fotografie. Ostatně i Gamble si toho je vědom. Udivilo ho však, že se nikdo v 500px neobtěžoval kouknout na EXIF, a že jim ani nepřišlo divné, že vůbec údajné ilustrace mají nějaký EXIF. Očekával by, že se alespoň budou dožadovat vysvětlení a nikoli toho, že rovnou bez varování a oznámení zablokují účet. Až poté, co celý příběh publikoval na Internetu a 500px si uřízla pořádnou veřejnou ostudu, byl jeho účet obnoven. Určitě se na něj podívejte, jde o vskutku působivé snímky.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.