Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotobanka Corbis podává snímky z public domain za stovky dolarů

22.6.2015, Milan Šurkala, aktualita
Snímky, které jsou v public domain, tedy ty, kterým vypršel copyright, je možné používat dle libosti. Některé ze starých historických snímků si můžete legálně zdarma stáhnout na internetu, ale také za ně zaplatit stovky dolarů u fotobanky Corbis.
Autorská práva jsou nekonečné téma. Např. v USA se obecně tvrdí, že to, co bylo publikováno před rokem 1923, automaticky patří do public domain. Tedy, že jde o volně přístupné dílo. Nicméně jak je vidět v tomto dokumentu, není to pravda vždy a všude. A obecně je tu i pro jiné roky tolik výjimek, že se v tom nikdy nikdo nemá šanci vyznat. Nyní se zjistilo, že fotobanka Corbis, kterou založil Bill Gates, prodává na svých stránkách snímky z public domain.

To není nic proti ničemu, např. na snímek výše už žádný copyright není, jde totiž o fotografii z 1. července 1862 fotografa Philipa Gendreaua. Takže Corbis ji klidně prodávat může. Zajímavé je na tom především to, že v podstatě stejný snímek si lze legálně stáhnout zdarma např. na Library of Congress, zatímco Corbis tento snímek nabízí za stovky dolarů (v závislosti na použití Rights Managed licence to mohou být desítky, ale i tisíce dolarů). Jeden z bývalých zaměstnanců fotobanky Corbis záležitost zdůvodnil tím, že snímek prošel retušemi a ty se musí zaplatit. Navíc Corbis občas vlastní právě originály těchto snímků. Pravda je ta, že snímek na Corbisu je výřezem z nejméně poškozené části a opravdu jsou na něm zaretušované škrábance a jiné nedostatky. Otázkou je, nebude lepší stáhnout si legálně verzi zdarma a zretušovat si ho sám?

Zdroj: petapixel.com, pcmag.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.