www.digimanie.cz
>
>

Fotobanka Corbis podává snímky z public domain za stovky dolarů

Fotobanka Corbis podává snímky z public domain za stovky dolarů
, , aktualita
Snímky, které jsou v public domain, tedy ty, kterým vypršel copyright, je možné používat dle libosti. Některé ze starých historických snímků si můžete legálně zdarma stáhnout na internetu, ale také za ně zaplatit stovky dolarů u fotobanky Corbis.
reklama
Autorská práva jsou nekonečné téma. Např. v USA se obecně tvrdí, že to, co bylo publikováno před rokem 1923, automaticky patří do public domain. Tedy, že jde o volně přístupné dílo. Nicméně jak je vidět v tomto dokumentu, není to pravda vždy a všude. A obecně je tu i pro jiné roky tolik výjimek, že se v tom nikdy nikdo nemá šanci vyznat. Nyní se zjistilo, že fotobanka Corbis, kterou založil Bill Gates, prodává na svých stránkách snímky z public domain.

To není nic proti ničemu, např. na snímek výše už žádný copyright není, jde totiž o fotografii z 1. července 1862 fotografa Philipa Gendreaua. Takže Corbis ji klidně prodávat může. Zajímavé je na tom především to, že v podstatě stejný snímek si lze legálně stáhnout zdarma např. na Library of Congress, zatímco Corbis tento snímek nabízí za stovky dolarů (v závislosti na použití Rights Managed licence to mohou být desítky, ale i tisíce dolarů). Jeden z bývalých zaměstnanců fotobanky Corbis záležitost zdůvodnil tím, že snímek prošel retušemi a ty se musí zaplatit. Navíc Corbis občas vlastní právě originály těchto snímků. Pravda je ta, že snímek na Corbisu je výřezem z nejméně poškozené části a opravdu jsou na něm zaretušované škrábance a jiné nedostatky. Otázkou je, nebude lepší stáhnout si legálně verzi zdarma a zretušovat si ho sám?

Zdroj: petapixel.com, pcmag.com
Nejnovější články
Světelný teleobjektiv Fujinon XF 200mm F2 R LM OIS Světelný teleobjektiv Fujinon XF 200mm F2 R LM OIS
Fujifilm představil nový vysoce světelný teleobjektiv XF 200mm F2 R LM OIS WR. Je odolný vůči nepříznivému počasí, má 5EV optickou stabilizaci i excelentní světelnost F2,0. Dodává se navíc s 1,4× telekonvertorem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Pohotový monopod Steadify si připnete na sebe Pohotový monopod Steadify si připnete na sebe
Na Kickstarteru se objevil velmi zajímavý projekt. Jde o monopod Steadify, který neopíráte o zem, ale o sebe. Nabídne velmi pohotové vysouvání jednou rukou i superrychlou "montáž" fotoaparátu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm XF10, APS-C kompakt vážící jen 280 gramů Fujifilm XF10, APS-C kompakt vážící jen 280 gramů
Poslední týdny internetem kolovaly informace o připravovaném APS-C kompaktu Fujifilm XF10. Ty se nakonec ukázaly být pravdivými. Společnost Fujifilm skutečně představila XF10 s APS-C čipem a 28mm objektivem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Manfrotto uvádí fotobatoh a brašnu Noreg 30 Manfrotto uvádí fotobatoh a brašnu Noreg 30
Manfrotto přichází s novými produkty do své nabídky. Jde o řadu Noreg, která bude nově obsahovat fotobatoh Backpack-30 a brašnu Messenger-30. Ty budou mít i speciální obaly na notebook, tablet i vyjímatelnou menší brašnu na rameno.
18.7.2018, aktualita, Milan Šurkala
Letní Zoner Photo Studio X uvádí 5GB Photo Cloud zdarma Letní Zoner Photo Studio X uvádí 5GB Photo Cloud zdarma
Koncem června představila společnost Zoner Software letní aktualizaci svého programu na správu a úpravu fotek Zoner Photo Studio X. Největší změnou je cloudové úložiště Photo Cloud. Majitelé ZPS X dostanou 5 GB zdarma.
18.7.2018, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře