www.digimanie.cz
>
>

Fotobanka Corbis podává snímky z public domain za stovky dolarů

Fotobanka Corbis podává snímky z public domain za stovky dolarů
, , aktualita
Snímky, které jsou v public domain, tedy ty, kterým vypršel copyright, je možné používat dle libosti. Některé ze starých historických snímků si můžete legálně zdarma stáhnout na internetu, ale také za ně zaplatit stovky dolarů u fotobanky Corbis.reklama
Autorská práva jsou nekonečné téma. Např. v USA se obecně tvrdí, že to, co bylo publikováno před rokem 1923, automaticky patří do public domain. Tedy, že jde o volně přístupné dílo. Nicméně jak je vidět v tomto dokumentu, není to pravda vždy a všude. A obecně je tu i pro jiné roky tolik výjimek, že se v tom nikdy nikdo nemá šanci vyznat. Nyní se zjistilo, že fotobanka Corbis, kterou založil Bill Gates, prodává na svých stránkách snímky z public domain.

To není nic proti ničemu, např. na snímek výše už žádný copyright není, jde totiž o fotografii z 1. července 1862 fotografa Philipa Gendreaua. Takže Corbis ji klidně prodávat může. Zajímavé je na tom především to, že v podstatě stejný snímek si lze legálně stáhnout zdarma např. na Library of Congress, zatímco Corbis tento snímek nabízí za stovky dolarů (v závislosti na použití Rights Managed licence to mohou být desítky, ale i tisíce dolarů). Jeden z bývalých zaměstnanců fotobanky Corbis záležitost zdůvodnil tím, že snímek prošel retušemi a ty se musí zaplatit. Navíc Corbis občas vlastní právě originály těchto snímků. Pravda je ta, že snímek na Corbisu je výřezem z nejméně poškozené části a opravdu jsou na něm zaretušované škrábance a jiné nedostatky. Otázkou je, nebude lepší stáhnout si legálně verzi zdarma a zretušovat si ho sám?

Zdroj: petapixel.com, pcmag.com
Nejnovější články
Integral Memory přijde s 512GB microSDXC kartou Integral Memory přijde s 512GB microSDXC kartou
U nás nepříliš známý britský výrobce paměťových karet Integral Memory chystá na příští měsíc novinku v podobě rekordně velké 512GB microSDXC karty. Kapacitou by tak měla překonat 400GB řešení společnosti Sandisk.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Velbon údajně uvede Chairpod, židličku, monopod a stativ v jednom Velbon údajně uvede Chairpod, židličku, monopod a stativ v jednom
Internetem začaly kolovat zvěsti o opravdu netradičním stativu Velbon Chairpod. Má jít o rozkládací židličku, jejíž jedna noha je teleskopická, díky čemuž může sloužit jako mohopod nebo dokonce i jako stativ s možností si sednout.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fotograf ve videu rozebírá svůj Canon EOS 1D X Mark II Fotograf ve videu rozebírá svůj Canon EOS 1D X Mark II
Někteří fotografové na svůj přístroj nedají dopustit, jiným už poškození fotoaparátu tak těžkou hlavu nedělá. Když zrcadlovka Petera McKinnona vypověděla po nehodě službu, rozhodl se ji před opravou sám rozebrat a vše zdokumentovat.
20.1.2018, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Při předobjednávce Panasonicu Lumix GH5s dostanete 5 let záruky Při předobjednávce Panasonicu Lumix GH5s dostanete 5 let záruky
Nový CSC fotoaparát Panasonic Lumix GH5s vyvolal zájem nejen díky nižšímu rozlišení snímače a menšímu šumu. Aby byl ještě atraktivnější, připravil si Panasonic akci, kdy při předobjednávce fotoaparátu dostanete 5letou záruku.
19.1.2018, aktualita, Milan Šurkala
Časosběrné video ukazuje obálky National Geographic během 130 let Časosběrné video ukazuje obálky National Geographic během 130 let
Časopis National Geographic, který je známý svými fotografiemi, slaví kulaté výročí a k tomuto milníku se rozhodl vydat časosběrné video na YouTube, kde ukazuje vývoj titulních stránek, který za tu dobu proběhl. 
19.1.2018, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář