Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotodivizi Canonu klesají příjmy i zisky

4.11.2019, Milan Šurkala, aktualita
Společnosti Canon se přestává dařit. Většině divizí klesly příjmy a více znatelné je to právě u té fotografické. I když prodeje CSC jsou solidní, zrcadlovky padají směrem dolů a hodně klesly i celkové zisky divize.
Trh s fotoaparáty upadá a pocítil to i takový velikán, jakým je Canon. Ten při posledním zveřejnění finančních výsledků ukázal nepříliš lichotivá čísla. Příjmy z prodeje fotoaparátů meziročně (za třetí kvartál) klesly o 16,3 % ze 129,6 miliard japonských jenů na 108,6 mld. Také inkoustové tiskárny patřící do této divize šly dolů, a to o 11,1 % na 68,5 mld. jenů. Spolu s dalšími příjmy tak divize klesla o 13,9 % z 219,7 na 189,2 mld. jenů. Celkově se hovoří o poklesu prodejů fotoaparátů o 7 % na 980 tisíc kusů, nejvíce pak padaly základní DSLR.
 
Canon logo
 
Nicméně i jinde měl Canon problémy. Ve třídě full frame fotoaparátů je nabito stále více a více, konkurence se zejména v CSC stupňuje, a tak Canon přiznává, že v této třídě nedosáhl svých plánů. Navzdory silnější konkurenci v CSC byl větší problém u FF DSLR, zatímco CSC se ještě docela drží a Canon tak stále věří původním prodejním plánům. S nárůstem počtu FF CSC objektivů jsou slušné i prodeje a Canon je zde optimistický. Také se daří setům těl s ultrazoomovými objektivy, které nabízejí univerzální dosah. Kompaktům řady PowerShot G se vcelku dařilo. Canon chce dále zesílit spolupráci s fotografy a zapracovat na propagaci pomocí sociálních sítí.
 
Bohužel s poklesem příjmů klesly i zisky fotografické divize. Ta tedy nadále vydělává peníze, ale už ne tolik jako v minulosti. Zatímco loni byl provozní zisk 23,3 mld. jenů, letos to za třetí čtvrtletí bylo už jen 10,1 mld. jenů, což je pokles o 56,8 %. Podobně to platí pro Canon jako celek. I zde došlo k poklesu příjmů, a to o 6,2 % z 926,5 na 869,5 mld. jenů a provozní zisk pak šel dolů dokonce o 43,7 % z 68,3 na 38,4 mld. jenů.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.