Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotograf má problém se zákonem. Fotil Golden Gate Bridge z nepovoleného místa

19.2.2020, Milan Šurkala, aktualita
Fotograf Bruce Getty má problém se zákonem kvůli svým fotkám slavného mostu Golden Gate. Jeho snímky totiž pochází z nepovolených míst, kam není dovolen přístup. Není to navíc poprvé, co se tu pohyboval.
V poslední době jsme mluvili často o nebezpečném focení selfie z míst, kam je zakázán přístup, což často vedlo ke zraněním nebo smrti. Focení ze zakázaných míst může mít ale i jiné důsledky a nemusí to být na zdraví a nemusí jít ani o focení selfie. Vyprávět by o tom mohl fotograf Bruce Getty, který velmi rád fotí Golden Gate Bridge z nejrůznějších netypických úhlů. Má však kvůli tomu nyní pletky se zákonem a Bridge District mu nyní hrozí právními postihy.
 
Golden Gate Bridge
ilustrační obrázek, Golden Gate Bridge, autor: Rich Niewiroski Jr. / CC BY, přes Wikimedia Commons
 
Faktem nicméně je, že v tomto případě nejde o libovůli úřadů, které postihují ostatní z naprosto zbytečných důvodů. Pod most je zakázán přístup z bezpečnostních důvodů (např. jako prevence teroristickým útokům), přičemž Getty byl už několikrát přistižen, jak se pohybuje v oblastech, kde úřady zakázaly přístup. Faktem sice je, že plot asi teroristu nezastaví, i tak ale fotograf neměl přecházet za bezpečnostní ploty. Za ně se dostat při odlivu, kdy byla hladina níže a mohl tak ploty obejít "po souši".
 
Výsledkem bylo několik snímků včetně jednoho se silnou perspektivou zespodu a dodělaným Měsícem v pozadí. Tento netradiční úhel záběru napověděl, že ho fotograf pořídil z místa, kde by se neměl pohybovat (ploty bránící dostat se k mostu jsou však na snímku). Bridge District nyní hrozí právními postihy a chce také všechny výdělky, které fotograf získal za prodej snímku. Ten však podle jeho slov ještě neprodal a také odmítá požadavky úřadů o stažení snímku ze stránek a svého obchodu. Getty byl v oblasti na nepovolených místech už dvakrát chycen policií.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.