Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotograf tichým bláznem

27.10.2011, Michal Srna, úvaha
Netěší vás fotografie? Vracíte se z fotografických výprav ztrhaní ze snahy pořídit výbornou fotografii, ale ani ten nejlepší software vám již nepomáhá? Je na čase změnit řemeslo a stát se tichým bláznem. Proč zrovna jím? Dočtete se v dnešní úvaze.
Rybáři rybníkáři. Lidé, o kterých se často říká, že patří k těm nejtrpělivějším osobám na světě. Na vysněný úlovek jsou ochotni čekat i celé roky, stačí jim k tomu pouze jejich oblíbený rybník. To vše za vědomosti, že se ani po letech nemusí dočkat. Trpělivě vysedávají na břehu již od brzkých ranních hodin, hledí do mlhy, která se postupem času rozpouští a odhaluje jejich revír. Pomalu usrkávají horkou kávu a tráví celý den nad pruty namířenými směrem k vodě... v očekávání.

Fotografující většina. Lidé, o kterých rybáři často říkají, že patří k těm nejuspěchanějším osobám na světě. Za den jsou schopni pořídit stovky snímků při zběsilých přesunech z místa na místo. To vše za vědomosti, že ani jeden snímek nebude opět ten pravý. Snaží se zdokumentovat co nejvíce míst a doufají, že lidé ocení alespoň jejich snahu zachytit na snímku vše, na co narazili. Ládují svá obrazová data do PC, snad z nich něco získají pomocí všemocných softwarů... v očekávání.

Na první pohled dvě naprosto odlišné skupiny lidí. Opak je pravdou. Rybařina a fotografie jsou si tak blízké, že nechápu, jak je možné, že si tento fakt uvědomuji až nyní. Nyní po několika letech rybaření a následné změně koníčku na fotografování.

Co je však důležitější - rybařina může být užitečným vzorem pro fotografii. V určitých ohledech to platí i naopak, zde jsme však na serveru o fotografování, a proto nás zajímá, čím může být rybařina prospěšná pro nás fotografy?

Když vám nyní povím, že kdyby každý z fotografující většiny byl stejné povahy jako rybář rybníkář, neměli bychom weby plné rádoby fotografií, ale kochali bychom se nad několika kvalitními úlovky. Myslíte si, že jsem blázen? Ano, býval jsem tichý blázen a nyní se s vámi dělím o své zkušenosti.




Od rybníka si můžete přinést různé úlovky, záleží je na vás. Chcete být fotograf nebo tichý blázen? Buďte obojí!
(38 mm, 1/6 s, f/8, ISO400)


Všem, kteří spadají do skupiny fotografující většiny a nejsou se svojí tvorbou příliš spokojeni, doporučuji, aby na chvíli změnili řemeslo, zakoupili si levnou udičku, vstali před svítáním a vyrazili k rybníku.

Další den ať vyrazí opět k jinému rybníku a po čase zjistí, že trpělivým čekáním nemusí být úlovkem pouze ryba na udičce, ale i fotografie na paměťové kartě, ke které by se nikdy při svém chaotickém stylu fotografování nedostali. Poznají, jak se krajinná scenérie dokáže měnit od rána k večeru, jak náhlé změny světla dokáží zcela přetvořit charakter krajiny a vykreslit úplně jiný obraz na pomyslné fotografii.

Stanou se z nich pokorní rybáři fotografií ochotní čekat i celé roky na to pravé světlo, které nemusí ulovit ani na své sté výpravě k jejich oblíbenému místu. Radost, kterou však pocítí v případě, že se jim podaří zachytit to, co si vždy přáli, bude poté úplně stejná jako radost, kterou v tu chvíli pocítí vedle nich stojící rybář, jenž zasekl svůj životní úlovek.

Ostatním, kteří jsou se svými fotografiemi spokojeni, i přesto na závěr poradím - nespěchejte a buďte při každé fotovýpravě, jak se rybářům často přezdívá, tak trochu tichý blázni...

Přeji vám k tomu Petrův zdar a dobré světlo!