www.digimanie.cz
>
>

Fotograf vyhrál soud, retweet kradené fotky také není OK

Fotograf vyhrál soud, retweet kradené fotky také není OK
, , aktualita
Fotograf Justin Goldman může slavit. Vyhrál totiž soud, který uznal, že publikování ukradené fotografie chráněné autorským právem rovněž není v pořádku a nijak to nesnižuje vinu retweetujícího.
K oblíbeným
reklama
Někteří lidé si vůbec nelámou hlavu s autorskými právy a zveřejňují na sociálních sítích fotografie, na které nemají právo. Někteří jsou si toho sice vědomi, ale snaží se celou situaci obejít tím, že najdou např. tweet, který ukradenou fotografii použil a pak jej retweetnou, čímž dle svého názoru přenechávají vinu prvotní krádeže fotografie na někom jiném. Soud v New Yorku už loni prohlásil, že takové použití rovněž není v pořádku a neznamená, že retweetující jsou z obliga. Fotografie Justina Goldmana, kvůli které celý tento případ začal, nicméně ještě mnohým přidělá vrásky na čele.
 
Twitter logo
 
Původně ji autor zveřejnil v roce 2016 na Snapchatu, odkud ji jiní zkopírovali, začali zveřejňovat i na Twitteru (na svých účtech, tedy svým jménem) a paseku jim může udělat ještě dnes. Fotograf totiž začíná žalovat další média, která použila jeho fotografii pomocí retweetu a ukradla ji tak nepřímo. Výsledná situace tak nahrává fotografům v ochraně jejich děl, naopak však značně komplikuje situaci na sociálních sítích, kdy nemusí být vždy jasné, zda jen pouhým sdílením příspěvku někoho jiného neporušíte zákon.
 
Nepříjemné na tom všem především je, že sociální sítě sice poměrně jasně uvádí, v jakém poměru jsou k fotografovi, s jakou licencí od něj snímek získávají (a ne, ani Facebook vám vaše práva k fotografii nevezme), ale dopátrat se k tomu, v jakém licenčním poměru je vlastně sdílení na této sociální síti, tedy jaká jsou práva a povinnosti sdílejících, je mnohdy docela nejasné.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
CIPA 04/2020: prodeje za 12 měsíců spadly na třetinu CIPA 04/2020: prodeje za 12 měsíců spadly na třetinu
CIPA zveřejnila další statistiky, tentokrát za měsíc duben. Výsledky to jsou opravdu velmi špatné. Prodeje všech kategorií meziročně spadly zhruba na třetinu. Moc se nedařilo CSC, naopak DSLR vyrovnaly březnový propad.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Irix Cine 15mm T2.6: nový širokoúhlý objektiv pro video Irix Cine 15mm T2.6: nový širokoúhlý objektiv pro video
Pro profesionální natáčení videa je určena novinka z dílen výrobce objektivů Irix. Její Cine 15mm T2.6 přináší velmi širokoúhlý záběr daný 15mm ohniskovou vzdáleností. Objektiv je odolný a k dispozici pro několik bajonetů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Olympus: vyšší zisk společnosti, fotoaparáty se zlepšují Olympus: vyšší zisk společnosti, fotoaparáty se zlepšují
Fiskální rok 2020 byl u společnosti Olympus poměrně povedeným. Firmě se totiž znatelně podařilo navýšit zisky a nás potěší i to, že fotografická divize snížila svou ztrátovost. Bohužel, zisky ještě pořád nepřináší.
1.6.2020, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Adobe mění svá loga, budou jednodušší a barevnější Adobe mění svá loga, budou jednodušší a barevnější
Společnost Adobe po dlouhé době mění svá loga. Chce využívat o něco teplejších odstínů, jednoduššího modernějšího designu bez rámečků a většího sjednocení log napříč nejrůznějšími platformami. 
1.6.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Fotografka žaluje Microsoft kvůli ukradeným fotkám, chce 150.000 USD Fotografka žaluje Microsoft kvůli ukradeným fotkám, chce 150.000 USD
Žaloby se nevyhýbají snad nikomu včetně velkých společností. Nyní k soudu zamíří Microsoft, který měl dle žaloby zveřejnit na svých stránkách fotografie od Matilde Gattoni, které ale nezakoupil a použil je neoprávněně.
1.6.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář