www.digimanie.cz
>
>

Fotograf vyhrál soud, retweet kradené fotky také není OK

Fotograf vyhrál soud, retweet kradené fotky také není OK
, , aktualita
Fotograf Justin Goldman může slavit. Vyhrál totiž soud, který uznal, že publikování ukradené fotografie chráněné autorským právem rovněž není v pořádku a nijak to nesnižuje vinu retweetujícího.
K oblíbeným
reklama
Někteří lidé si vůbec nelámou hlavu s autorskými právy a zveřejňují na sociálních sítích fotografie, na které nemají právo. Někteří jsou si toho sice vědomi, ale snaží se celou situaci obejít tím, že najdou např. tweet, který ukradenou fotografii použil a pak jej retweetnou, čímž dle svého názoru přenechávají vinu prvotní krádeže fotografie na někom jiném. Soud v New Yorku už loni prohlásil, že takové použití rovněž není v pořádku a neznamená, že retweetující jsou z obliga. Fotografie Justina Goldmana, kvůli které celý tento případ začal, nicméně ještě mnohým přidělá vrásky na čele.
 
Twitter logo
 
Původně ji autor zveřejnil v roce 2016 na Snapchatu, odkud ji jiní zkopírovali, začali zveřejňovat i na Twitteru (na svých účtech, tedy svým jménem) a paseku jim může udělat ještě dnes. Fotograf totiž začíná žalovat další média, která použila jeho fotografii pomocí retweetu a ukradla ji tak nepřímo. Výsledná situace tak nahrává fotografům v ochraně jejich děl, naopak však značně komplikuje situaci na sociálních sítích, kdy nemusí být vždy jasné, zda jen pouhým sdílením příspěvku někoho jiného neporušíte zákon.
 
Nepříjemné na tom všem především je, že sociální sítě sice poměrně jasně uvádí, v jakém poměru jsou k fotografovi, s jakou licencí od něj snímek získávají (a ne, ani Facebook vám vaše práva k fotografii nevezme), ale dopátrat se k tomu, v jakém licenčním poměru je vlastně sdílení na této sociální síti, tedy jaká jsou práva a povinnosti sdílejících, je mnohdy docela nejasné.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Sony uvádí nové 2×2 OCL řešení mobilních snímačů pro celoplošný fázový AF Sony uvádí nové 2×2 OCL řešení mobilních snímačů pro celoplošný fázový AF
Sony vylepšilo své snímače s Quad Bayerovou barevnou maskou o novou technologii 2×2 On-Chip Lens (OCL). Ta zvětšuje mikročočky nad pixely, které pokrývají 2×2 pixely, což má mít výhody zejména pro autofokus.
Včera, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč
Cashback si pro letošní rok připravila i společnost Sony. Ten potrvá do konce ledna 2020 a zpět můžete dostat až 10.000 Kč, což platí pro objektiv SELP18110G. Dostane se ale i na jiné objektivy, fotoaparáty, blesky a jiné příslušenství.
9.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom
Pomalu se blíží nový smartphone Samsung Galaxy S11, který má být opět jedním z nejlepších fotomobilů na trhu. Tentokrát mu k tomu ale nemá dopomoci nízké rozlišení, ale naopak vysoké. Má mít 108MPx 1/1,33" senzor.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR
Vyšla další statistika výroby a dodávek fotoaparátů organizace CIPA. A ta za říjen ukazuje historický milník. CSC fotoaparáty totiž překonaly digitální zrcadlovky nejen v objemu prodeje, ale i v počtu kusů.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala29 komentářů
Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6 Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6
V září byl oznámen vývoj digitální zrcadlovky Nikon D6. Nyní se objevují další neoficiální údaje o technických specifikací připravovaného fotoaparátu. Měl by mít např. 24MPx full frame senzor a dotykový displej.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala