www.digimanie.cz
>
>

Fotograf zachytil Mezinárodní vesmírnou stanici mezi Jupiterem a Saturnem

Fotograf zachytil Mezinárodní vesmírnou stanici mezi Jupiterem a Saturnem
, , aktualita
Nedávno bylo možné pozorovat významný astronomický úkaz. V pondělí nastala konjunkce dvou planet - Jupiteru a Saturnu. Tato dvě vesmírná tělesa se k sobě přiblížila nejtěsněji za několik století a toho využil i australský fotograf. 
K oblíbeným
reklama
Konjunkce Jupiteru a Saturnu proběhla 21. prosince, přibližování planet bylo ale možné pozorovat i dříve. Protože se jednalo o mimořádnou astronomickou událost, směřovala k ní v předvánočním čase pozornost nejen astronomů, ale i fotografů a široké veřejnosti. Už stovky let se tyto dvě planety na obloze neobjevily tak blízko sebe, proto není divu, že se na sociální sítě zaplnily spoustou různých fotografií konjunkce.

Fotograf Jason De Freitas zachytil nejen planety Jupiter a Saturn v těsné blízkosti, ale také Mezinárodní vesmírnou stanici, která na noční obloze zrovna letěla mezi nimi. Fotograf plánoval sledovat a zachytit konjunkci dvou vesmírných těles, když ho napadlo, že by do snímku mohl zahrnout také ISS. Jason De Freitas měl štěstí, protože byl na vhodném místě na Zemi a dráhu stanice mohl vyfotografovat přímo mezi planetami. 
 

Pak už zbývalo jen najít lokalitu vyhovující pro astrofotografii a úkaz na obloze vyfotografovat. Snímek byl pořízen z Jellore Lookout v Novém Jižním Walesu v Austrálii a fotograf využil svůj Pentax 67 a objektiv Takumar 600mm f/4. Výslednou fotografii pořízenou na film zveřejnil i na svém instagramovém účtu. Jason De Freitas také použil digitální zrcadlovku Nikon D750 a objektiv Tamron 70-200mm f/2.8, aby průlet ISS mezi Jupiterem a Saturnem zachytil ve videu, které je možné zhlédnout výše. 

Planety Jupiter a Saturn se na obloze objevují poblíž sebe přibližně každých 20 let. Tak blízko, jako tomu bylo 21. prosince, se ale naposledy planety nacházely asi před 800 lety. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung uvádí nový 1/1,33" snímač ISOCELL HM3 se 108 MPx Samsung uvádí nový 1/1,33" snímač ISOCELL HM3 se 108 MPx
Samsung uvedl nový obrazový snímač pro telefony, ISOCELL HM3. Novinka je typu 1/1,33" a disponuje rozlišením 108 megapixelů při malých 0,8μm pixelech. Disponuje technologií Nonacell slučující 9 pixelů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Godox uvádí SZ200Bi: 200W zoomovací LED světlo s nastavitelnou teplotou barev Godox uvádí SZ200Bi: 200W zoomovací LED světlo s nastavitelnou teplotou barev
Společnost Godox přichází s dalším novým studiovým světlem. Novinka v podobě modelu SZ200Bi přichází se zoomem, tedy možností měnit úhel svícení. Také zvládne nastavit barevnou teplotu od 2800 K do 6500 K.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canonům EOS R5 a R6 se daří: společnost očekává větší zisky, než předpokládala Canonům EOS R5 a R6 se daří: společnost očekává větší zisky, než předpokládala
Koronavirová pandemie sice tvrdě dopadla na výrobce fotoaparátů, ale možná nebude tak zle, jak se čekalo. Canon totiž už podruhé zvyšuje své predikce pro rok 2020, kdy díky úspěchu EOSů R5 a R6 čeká větší zisky než původně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala14 komentářů
Fujifilm ukončí výrobu barevného filmu PRO 400H: nejsou materiály Fujifilm ukončí výrobu barevného filmu PRO 400H: nejsou materiály
Další fotografický film to má spočítané. Tentokrát jde o barevný film Fujifilm Fujicolor PRO 400H. Jeho výroba skončí, přičemž primárním problémem by zde nebyl ani tak nedostatek zájmu jako spíše materiálu pro jeho výrobu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Fotograf vytváří netradiční snímky starých přístrojů, které rozbíjí Fotograf vytváří netradiční snímky starých přístrojů, které rozbíjí
Nizozemský fotograf se rozhodl vytvořit netradiční fotografický projekt, kdy ve svém ateliéru zachytil nejrůznější starou elektroniku. Aby toho ale nebylo málo, před vyfocením každý přístroj rozbil. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář