Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Fotograf zachytil Mezinárodní vesmírnou stanici mezi Jupiterem a Saturnem

, , aktualita
Fotograf zachytil Mezinárodní vesmírnou stanici mezi Jupiterem a Saturnem
Nedávno bylo možné pozorovat významný astronomický úkaz. V pondělí nastala konjunkce dvou planet - Jupiteru a Saturnu. Tato dvě vesmírná tělesa se k sobě přiblížila nejtěsněji za několik století a toho využil i australský fotograf. 
Fotograf zachytil Mezinárodní vesmírnou stanici mezi Jupiterem a Saturnem
Konjunkce Jupiteru a Saturnu proběhla 21. prosince, přibližování planet bylo ale možné pozorovat i dříve. Protože se jednalo o mimořádnou astronomickou událost, směřovala k ní v předvánočním čase pozornost nejen astronomů, ale i fotografů a široké veřejnosti. Už stovky let se tyto dvě planety na obloze neobjevily tak blízko sebe, proto není divu, že se na sociální sítě zaplnily spoustou různých fotografií konjunkce.

Fotograf Jason De Freitas zachytil nejen planety Jupiter a Saturn v těsné blízkosti, ale také Mezinárodní vesmírnou stanici, která na noční obloze zrovna letěla mezi nimi. Fotograf plánoval sledovat a zachytit konjunkci dvou vesmírných těles, když ho napadlo, že by do snímku mohl zahrnout také ISS. Jason De Freitas měl štěstí, protože byl na vhodném místě na Zemi a dráhu stanice mohl vyfotografovat přímo mezi planetami. 
 

Pak už zbývalo jen najít lokalitu vyhovující pro astrofotografii a úkaz na obloze vyfotografovat. Snímek byl pořízen z Jellore Lookout v Novém Jižním Walesu v Austrálii a fotograf využil svůj Pentax 67 a objektiv Takumar 600mm f/4. Výslednou fotografii pořízenou na film zveřejnil i na svém instagramovém účtu. Jason De Freitas také použil digitální zrcadlovku Nikon D750 a objektiv Tamron 70-200mm f/2.8, aby průlet ISS mezi Jupiterem a Saturnem zachytil ve videu, které je možné zhlédnout výše. 

Planety Jupiter a Saturn se na obloze objevují poblíž sebe přibližně každých 20 let. Tak blízko, jako tomu bylo 21. prosince, se ale naposledy planety nacházely asi před 800 lety.