www.digimanie.cz
>
>

Fotograf zachytil Mezinárodní vesmírnou stanici mezi Jupiterem a Saturnem

Fotograf zachytil Mezinárodní vesmírnou stanici mezi Jupiterem a Saturnem
, , aktualita
Nedávno bylo možné pozorovat významný astronomický úkaz. V pondělí nastala konjunkce dvou planet - Jupiteru a Saturnu. Tato dvě vesmírná tělesa se k sobě přiblížila nejtěsněji za několik století a toho využil i australský fotograf. 
K oblíbeným
reklama
Konjunkce Jupiteru a Saturnu proběhla 21. prosince, přibližování planet bylo ale možné pozorovat i dříve. Protože se jednalo o mimořádnou astronomickou událost, směřovala k ní v předvánočním čase pozornost nejen astronomů, ale i fotografů a široké veřejnosti. Už stovky let se tyto dvě planety na obloze neobjevily tak blízko sebe, proto není divu, že se na sociální sítě zaplnily spoustou různých fotografií konjunkce.

Fotograf Jason De Freitas zachytil nejen planety Jupiter a Saturn v těsné blízkosti, ale také Mezinárodní vesmírnou stanici, která na noční obloze zrovna letěla mezi nimi. Fotograf plánoval sledovat a zachytit konjunkci dvou vesmírných těles, když ho napadlo, že by do snímku mohl zahrnout také ISS. Jason De Freitas měl štěstí, protože byl na vhodném místě na Zemi a dráhu stanice mohl vyfotografovat přímo mezi planetami. 
 

Pak už zbývalo jen najít lokalitu vyhovující pro astrofotografii a úkaz na obloze vyfotografovat. Snímek byl pořízen z Jellore Lookout v Novém Jižním Walesu v Austrálii a fotograf využil svůj Pentax 67 a objektiv Takumar 600mm f/4. Výslednou fotografii pořízenou na film zveřejnil i na svém instagramovém účtu. Jason De Freitas také použil digitální zrcadlovku Nikon D750 a objektiv Tamron 70-200mm f/2.8, aby průlet ISS mezi Jupiterem a Saturnem zachytil ve videu, které je možné zhlédnout výše. 

Planety Jupiter a Saturn se na obloze objevují poblíž sebe přibližně každých 20 let. Tak blízko, jako tomu bylo 21. prosince, se ale naposledy planety nacházely asi před 800 lety. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma
Společnost Leica uvedla nový objektiv Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH. Ten je ale svým způsobem již nějakou dobu na trhu, neboť opticky jde o Sigmu, která se už vyrábí pro L-Mount a FE-Mount.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně
Na Islandu už několik týdnů chrlí lávu sopka v Geldingadaliru u hory Fagradalsfjall. Máme odsud už mnoho působivých záběrů včetně minimálně jednoho roztaveného dronu. Nyní přibyl další a tentokrát to bylo záměrně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem
Opět se objevují zprávy o novém high-endovém APS-C fotoaparátu společnosti Sony. Novinka by měla pravděpodobně nést jméno A6700 a s velkou pravděpodobností bude představena do konce tohoto měsíce.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil
Lovec bouřek Brian Emfigner natáčel pomocí svého dronu tornádo ve státě Mississippi. Bohužel před ním nestačil uletět, a tak o dron přišel. Na druhou stranu získal působivé záběry, kterými se nyní může chlubit.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1 Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1
Už nějakou dobu je jasné, že si to 8K zamíří i na 4/3" formát. Po kameře od Sharpu tu máme další podobný produkt. Je jím 8K videokamera Bosma G1 DC0200. Její snímač přináší vysoké 33MPx rozlišení.
3.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář