Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotograf žaluje Volvo USA, i přes zákaz neoprávněně používalo jeho fotky

16.6.2020, Milan Šurkala, aktualita
Americké zastoupení automobilky Volvo si udělalo pěknou ostudu. Na krku má totiž žalobu za neoprávněné použití fotek Jacka Schroedera, který jí výslovně zakázal jejich použití bez řádného licencování.
Problémy s neoprávněným použitím fotografií jen tak neskončí a máme zde další zajímavou žalobu. V ní proti sobě bojuje fotograf Jack Schroeder s modelkou Britni Sumidou proti americkému zastoupení automobilky Volvo USA. Schroeder velmi rád fotí auta a s modelkou na jaře roku 2019 nafotil působivé snímky s vozem Volvo S60. Automobilka v tomto nebyla nijak zainteresována, šlo o společný projekt fotografa a modelky. Americkému zastoupení Volva se snímky nepřekvapivě zalíbily a 2krát kontaktovala fotografa, že by ráda sdílela jeho snímky. K tomu akorát stačilo snímky komentovat s hashtagem #YesVolvoUSA.
 
Volvo S60
ilustrační obrázek, Kevauto / CC BY-SA, přes Wikimedia Commons
 
Problém byl ale v tom, že dle podmínek akce by Schroeder takovým komentováním dal Volvu bezplatnou licenci k užívání fotografie. To se fotografovi pochopitelně nelíbilo a Volvu nabídl licencování snímků za peníze i pro komerční účely. To Volvo nechalo bez povšimnutí a i bez souhlasu se tyto snímky objevily na Instagramu a Pinterestu automobilky v listopadu loňského roku.
 
To však zdaleka nebyl jediný problém. Vedle toho, že Volvo použilo snímky bez svolení, modelka v té době pracovala pro jiného výrobce automobilů a ve smlouvě měla, že nesmí pracovat pro jiné automobilky na podobných kampaních. Ve skutečnosti sice nepracovala, ale právě tou dobou Volvo bez jejího souhlasu zveřejňovalo snímky s jejím vyobrazením při propagačních účelech, což jí mohlo udělat značné nepříjemnosti. Volvo navíc na celou záležitost reagovalo dost agresivně a snímky stáhlo až po několika měsících a podané žalobě.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.