www.digimanie.cz
>
>
>

Fotografický blesk na cestě časem – 11. díl

Fotografický blesk na cestě časem – 11. díl
, , článek
Sebelepší blesk i při sebelepším použití bude stále trpět významným omezením, a sice tím, že je pevně spojen s fotoaparátem. To jednak znemožňuje použití rozměrnějšího příslušenství, ale také omezuje směr světla na převážně čelní. Přitom výrazně plastičtějších obrázků se dá docílit pomocí stínů, které ale vyžadují boční svícení. Způsob, jak to provést, je oddělit blesk od fotoaparátu.
K oblíbeným
reklama
Jak vyplynulo z 9. dílu našeho seriálu, tak měkčích a plynulých stínů lze docílit jen úhlově velkými světelnými zdroji. To je i důvodem, proč řada fotografů experimentuje s různými softboxy na externí blesky, bohužel s nevalným výsledkem. Důvodem je v praxi velmi omezená velikost softboxu, která silně limituje jeho účinek.
Různé přídavné softboxy určené na externí blesky (na snímku LumiQuest) sice zvětší plochu zdroje světla, ale jen opravdu mírně, a proto mají na výsledek jen malý vliv. Uplatní se proto zejména v makrofotografii, kde díky krátké vzdálenosti je úhlové zvětšení světla zaznamenatelné.


Větší softbox na externí blesk není samozřejmě problém vyrobit a je na trhu i k mání, není jej však z logických důvodů možné použít přímo na fotoaparátu, ale vyžaduje blesk od fotoaparátu oddělit. Stejně tak lze pomocí jednoduchého příslušenství použít blesk pro svícení skrze nebo odrazem o fotografický deštník. Pomocí tohoto a mnoha jiného příslušenství lze snadno kdekoliv v terénu vyrobit plnohodnotné studio zcela nezávislé na 230V (blesky samozřejmě pracují z běžných AA baterií), navíc velmi lehké a snadno přenosné. Jedinou nevýhodou je omezený světelný výkon blesků a absence pilotních žárovek.
Na běžný externí blesk lze snadno použít skutečný studiový softbox a vše upevnit na stativ, a to i v terénu bez 230V. Nabízí například Oehling.
Pomocí jednoduché kostičky Hama lze bleskem svítit i přes fotografický deštník. Místo bílého difúzního deštníku lze použít i stříbrný odrazný.
Hama redukce. Nahoru do sáněk přijde blesk, do otvoru deštník, dole je závit na stativ.


Blesk mimo fotoaparát


Všechna výše uvedená příslušenství značně osvobozují fotografa co se řízení směru a kvality světla týče, vyžadují však jeden nebo více blesků oddělit od fotoaparátu a spouštět dálkově. To s sebou ale nese celou řadu komplikací a na jejich překonání je k dispozici několik způsobů řešení. Ty je možné hrubě rozdělit na dvě skupiny:
    1. S ručním řízením všech blesků, a tedy zcela bez bleskové automatiky
    2. Se zachovanou automatikou blesků typu TTL s předbleskem


I. Ruční řízení blesků


Výrazně jednodušší a levnější způsob dálkového odpalování blesků je oželet jakoukoliv bleskovou automatiku typu TTL (E-TTL, i-TTL, P-TTL atd.) a výkon všech blesků nastavovat ryze ručně. To je ale poměrně náročné na výpočty a nastavování. Pro každý blesk je totiž třeba podle jeho vzdálenosti k fotografovanému objektu, nastavené cloně a ISO na fotoaparátu vypočítat jeho potřebný výkon pomocí vzorce pro směrné číslo a tento výkon na blesku ručně nastavit.

Potřebný výkon blesku (jeho směrné číslo) =
= Vzdálenost blesku k fotografovanému objektu * Clonové číslo * ISO faktor
(ISO faktor =1 pro ISO 100; 0,7 pro ISO 200; 0,5 pro ISO 400; 0,35 pro ISO 800)


Je-li použito blesků více, tak pokud svítí na stejné místo, je třeba spočítat i přírůstek světla od každého z nich. Blesky musí být navíc schopné manuálního nastavení jejich výkonu, což ne všechny nutně umožňují. Současně platí, že změní-li se podstatně vzdálenost blesk – fotografovaný objekt, je třeba blesky znova nastavit, což silně komplikuje např. akční fotografii. Naopak nevadí např. u makra, v produktové fotografii atp.
Většina blesků umožňujících manuální nastavení výkonu nastavuje zoom (do jaké šířky má blesk svítit) a výkon zlomkem z maximálního výkonu (směrného čísla). Maximální výkon se totiž mění se zoomem, a tak nelze nastavit přímo směrné číslo.

    I.1. Spouštění kabelem

Pokud blesk umožňuje ručně nastavit výkon, není problém jej umístit mimo fotoaparát například na stativ a jediné, co je třeba zařídit je, aby blesk blesknul po stisku spouště. Mezi fotoaparátem a bleskem je tedy nutné přenést pouze signál TEĎ, který ve správný okamžik blesk odpálí. To lze snadno zrealizovat pouhým zkratováním středového kontaktu ke kostře blesku, přičemž pro Sony (Minoltu), která nemá středový kontakt, jsou k dispozici jednoduché redukce.
Drtivá většina blesků se odpálí při zkratování jejich středového kontaktu na kostru patice (naznačeno červeně).
Pro spuštění blesku stačí dva dráty natažené mezi kontakty na patici fotoaparátu a na blesku, což je princip řady jednoduchého příslušenství. Pomocí konektorů lze délku kabelu jednoduše prodlužovat, případně libovolně rozbočovat.
Je možné využít i tzv. PC Sync konektor přítomný na těle řady fotoaparátů a určený přímo k tomuto účelu – odpalování blesků.
Nemá-li fotoaparát PC Sync konektor, nic se neděje, jednoduchou kostičkou (tzv. Hot Shoe PC Sync Adapterem) jej lze snadno vytvořit ze sáněk pro blesk.


Shrnutí kabelového spouštění bez TTL měření (ruční řízení blesků):

Velmi snadné k realizaci.
Levné.
Spouštění je 100% spolehlivé.
Kabely mohou mít libovolnou délku a je možné je libovolně rozbočovat na větší počet blesků.
Lze použít jakékoliv (i staré) blesky schopné manuálního nastavení výkonu.

Kabely silně překáží v pohybu, pletou se a hrozí dokonce pád (stržení) blesku.

    I.2. Optické spouštění

Princip optického spouštění (světlem) je velmi starý a jednoduchý, v současnosti je ale u digitálních přístrojů silně zkomplikovaný existencí předblesku. Jeho princip spočívá v tom, že jednoduché optické čidlo sleduje scénu a při silném nárůstu úrovně osvětlení odpálí k čidlu připojený blesk. Záblesk jednoho blesku (říká se mu hlavní nebo řídící - Master) tedy odpálí všechny ostatní blesky vybavené tímto optickým čidlem (podřízené blesky – Slave). Master blesk musí být připojen přímo k fotoaparátu a může to být i běžný interní blesk např. se silně redukovaným výkonem, který jen ostatní blesky odpálí, ale do scény světelně příliš nezasáhne. Nebo to může být blesk umístěný mimo fotoaparát propojený s ním např. kabelem viz I.1.
Jednoduchá kostička s optickým čidlem (vpředu) spustí blesk umístěný na ní (nahoře) v případě, že registruje silný záblesk. Dole je závit na stativ.


Problémem tohoto řešení je Master blesk, který nesmí být zapnut v TTL režimu (v automatice). Ta totiž pro změření scény používá v drtivé většině případů předblesk, který podřízené blesky chybně spustí. Proto nelze použít jako Master blesk interní ani externí blesk v běžném automatickém TTL režimu. Vše funguje správně, jen pokud je Master blesk zapnut v manuálním režimu. To ale zejména u interních blesků řada fotoaparátů neumí (např. Canon), a tak je pro spouštění jako Master blesk nutné použít externí blesk, a to buď nasazený přímo na fotoaparátu, nebo spojený s fotoaparátem kabelem (viz I.1.). Pozor ale - např. externí blesk Canon 420 EX manuální režim také neumí!


Shrnutí optického spouštění bez TTL měření (ruční řízení blesků):

Snadné k realizaci.
Levné.
Redukuje kabely buď zcela nebo jen na jeden kabel k Master blesku.
Jako podřízené (Slave) lze použít jakékoliv (i staré) blesky schopné manuálního nastavení výkonu.

Čidla na sebe musí vidět a nesmí být ničím stíněny, jinak je spouštění podřízených blesků nespolehlivé.
Vzdálenost je omezena, zejména v exteriéru.
Je třeba vypnout předblesk na Master blesku jeho nastavením do manuálního režimu, což řada blesků (zejména interních) neumí.
Podřízené blesky spustí i cizí blesky, což hrozí zejména v prostorách, kde se vyskytuje více fotografů.

Příště se podíváme na radiové spouštění a na spouštění s fungujícím TTL měřením.


Autor: Roman Pihan

Vystudoval ČVUT Fakultu elektrotechnickou. Po nástupu digitální fotografie se stal jedním z propagátorů jejího využití v komerční i amatérské praxi. Pravidelně přispívá fotografickými články do řady odborných časopisů, lektoruje a přednáší fotografii na konferencích. Vydal úspěšné knihy „Mistrovství práce s DSLR“ a „Mistrovství práce se světlem“.

reklama
Nejnovější články
Kodak TriX 400: jednorázový kompakt s legendárním filmem Tri-X Kodak TriX 400: jednorázový kompakt s legendárním filmem Tri-X
Kodak Professional přichází na trh s dnes už nepříliš tradičním produktem. Jde o jednorázový kompaktní fotoaparát s kinofilmem. Tím je legendární Kodak Tri-X s citlivostí ISO 400 a charakteristickým zrnem. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Mitakon uvedl světelný objektiv Speedmaster 90mm f/1.5 Mitakon uvedl světelný objektiv Speedmaster 90mm f/1.5
ZY Optics uvádí na trh další světelný objektiv patřící do řady Mitakon Speedmaster. Má ohniskovou vzdálenost 90 mm, takže tentokrát není světelnost F0,95, jak je u této řady obvyklé, ale stále pěkných F1,5.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 přináší 18bitový ISP a technologie Leicy Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 přináší 18bitový ISP a technologie Leicy
Qualcomm uvedl nový high-endový procesor Snapdragon 8 Gen1, který hodně vylepšuje schopnosti pro zpracování fotografií. Má 18bitový ISP, technologie Leicy, ale také výkonnější procesor pro umělou inteligenci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Honor 50 Lite s 1/1,7" čipem přichází na český trh Honor 50 Lite s 1/1,7" čipem přichází na český trh
Další novinkou společnosti Honor je nový 50 Lite se čtveřicí fotoaparátů na zádi. Ty tvoří efektní kruh a využití najde i umělá inteligence. Jeho hlavní snímač je typu 1/1,7", vepředu pak najdeme 16MPx kamerku.
2.12.2021, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Unikají specifikace fotoaparátů v připravovaném Samsungu Galaxy S22 Unikají specifikace fotoaparátů v připravovaném Samsungu Galaxy S22
Už jen pár týdnů nás dělí od uvedení nových fotomobilů Samsung Galaxy S22. Nyní se na internetu objevují informace o fotografických modulech, které bychom tu měli najít. Měl by mít 1/1,57" hlavní snímač.
1.12.2021, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů