www.digimanie.cz
>
>
>

Fotografický blesk na cestě časem – 14. díl

Fotografický blesk na cestě časem – 14. díl
, , článek
Blesky prodělaly na své cestě časem obrovský vývoj a od primitivních výbuchů magnesiového prášku se propracovaly až k elektronice nabitým dálkově řízeným systémům. V tomto závěrečném díle se podíváme na radiové a infračervené spouštění blesků.
K oblíbeným
reklama
V dnešním díle uzavřeme seriál o blescích a dokončíme dálkové spouštění blesků s fungující TTL automatikou pomocí radia a infračerveného odpalování.

II. Dálkové spouštění blesků s fungující bleskovou TTL automatikou

Zbývají nám poslední dvě možnosti, jak spustit dálkově blesk, a přitom ponechat plně funkční TTL:

II.3. Spouštění radiově


Na rozdíl od radiového spouštění bez TTL automatiky (kdy se přenáší pouhý signál TEĎ) není radiové spouštění s TTL automatikou na trhu příliš rozšířené. O důvodech lze jen spekulovat, protože technicky řešitelné to samozřejmě je, ale v pozadí nejspíše stojí obava značkových výrobců o složitý proces radiové certifikace v různých zemích. Na rozdíl od systému přenášejícího jen signál TEĎ je totiž třeba přenášet mnohem více radiových signálů, což jednak komplikuje řešení, ale také vede k různým radiovým problémům. V nabídce značkových výrobců fototechniky tedy radiové řešení většinou nenajdete.

Jako příklad radiového odpalování s TTL je možné uvést vlastní systém FreeXwire firmy Quantum. Skládá se jednak z TTL adaptéru, který umístěný na patici pro blesk, čte z fotoaparátu všechny důležité signály a povely pro TTL řízení blesku. TTL adaptér je nutné pořídit pro konkrétní značku fotoaparátu - například model D23w-R je určený pro fotoaparáty Canon a pracuje s modely 10D, 5D, D30, D60, 20D, 30D, 40D, 1D Mark I/II/III, 1Ds Mark I/II/III, 300D a 350D. Pro tyto modely funguje plné E-TTL s předbleskem, pomocné AF ostření atd. Obdobně jsou jiné verze TTL adaptéru k dispozici i pro jiné značky fotoaparátů.
TTL adaptér se nasazuje do patice pro blesk a obsahuje i pomocné zaostřovací světlo (viz šipka).
TTL adaptér musí být různý pro různé modely fotoaparátů a je zodpovědný za převod signálů pro blesk do jednotného systému firmy Quantum.


TTL adaptér převede různé bleskové signály u různých výrobců do jednotného systému firmy Quantum a pomocí kabelu je předá vysílači FW9T, který je umístěn na spodku fotoaparátu a upevněn typicky do stativového šroubu.
Vysílač je kabelem propojen s TTL adaptérem (případně umístěn na spodku fotoaparátu) a vysílá kompletní TTL signály pro řízení podřízených blesků.


Vysílač pomocí radiových signálů přenáší kompletní TTL řízení z fotoaparátu k přijímačům, jeden přijímač musí být u každého blesku. Blesky ale nemohou být libovolné, nýbrž pouze blesky Quantum nebo s nimi kompatibilní. Dosah celého systému je kolem 150 metrů a synchronizační čas může být až 1/500 sec. Pro případné zvýšení dosahu je dokonce možné na trasu instalovat radiové opakovače.
Radiový přijímač FW7Q musí být u každého blesku Quantum a dokáže blesk kompletně TTL řídit.


Nelze asi předpokládat masový nákup tohoto systému českými fotografy, a to tím spíše, že celý systém je poměrně drahý a není nám znám ani český distributor. Jde spíše o ukázku, jaké potíže je nutné vyřešit pro radiové zprovoznění TTL řízení blesků na dálku.

Shrnutí radiového TTL spouštění s automatikou:

Velký dosah řádově desítky až stovky metrů.
Žádné kabely a po rozchození vysoce spolehlivé.

Velmi komplikované pro vlastní pořízení a pro rozchození.
Může generovat nejrůznější problémy s kompatibilitou.
Drahé.


II.4. Spouštění infračerveně


Infračervené a optické TTL spouštění se od sebe v zásadě nijak neliší, liší se vlastně jen druh použitého světla. Zatímco ale optické spouštění mrkáním blesku používá např. Nikon ve svém CLS systému (viz minulý díl), na infračervené spouštění vsadil Canon, i když jej kombinuje i s optickým.

Princip je podobný koncepci Nikon – na fotoaparát musí být nasazen řídící (Master) blesk, který buď mrkáním blesku (optický signál, používá 550EX, 580EX, 580 EX II) nebo infračerveně (používá ST-E2) vysílá vše potřebné pro podřízené blesky. Jako podřízené musí být použity kompatibilní blesky Canon, což jsou 420EX, 430EX, 430EX II, 550EX, 580EX nebo 580 EX II. Canon na rozdíl od Nikonu neumí použít jako řídící blesk interní blesk žádné DSLR.
Princip dálkového řízení blesků Canon. Řídící blesk nebo vysílač ST-E2 musí být na fotoaparátu (červeně) a v jeho dosahu musí být podřízené blesky až tří skupin (žlutě, fialově, modře). Převzato z firemních materiálů.


Celý systém je velmi podobný Nikonu CLS a dosah je zcela shodně dán schopností řídícího blesku světlem nebo infračerveně předat informaci podřízeným bleskům. To v praxi znamená, že vzdálenost je omezena na jednotky metrů. Manuál sice udává 10 metrů venku a 15 metrů v interiéru, to je však poměrně optimistická hodnota. Stejně jako u Nikonů nesmí být čidla podřízených blesků ničím kryty, což komplikuje použití různých deštníků, softboxů na blesky atp. Nicméně po překonání všech těchto obtíží je tento systém velmi dobře funkční (a to kompletně z baterií) a nabízí velkou variabilitu při plně funkčním E-TTL.
Je-li blesk 550EX nebo 580EX použit jako řídící, tak používá pro komunikaci s podřízenými blesky světelné záblesky hlavice blesku. Je-li použit jako řídící vysílač ST-E2 (ten nemá blesk), používá infračervené signály. V každém případě ale čidla podřízených blesků (červené sklo na jejich přední straně) musí na vysílač „vidět“.


Podobně jako Nikon umožňuje i Canon řídit nezávisle dvě skupiny blesků A a B (kolik blesků je ve skupině není omezeno, budou ale bleskat stejným výkonem) a nastavovat mezi nimi světelný poměr v rozsahu od 1:8 do 8:1, to znamená -3 až +3 EV. Všechny blesky současně sledují nastavenou expoziční kompenzaci blesku na fotoaparátu a o tuto hodnotu všichni zesilují či zeslabují záblesk. Canon umožňuje dálkově řídit i vysokorychlostní synchronizaci (FP Flash), uzamknout expozici blesků (FE lock), řídit bracketing blesků (FEB), nastavit manuální výkon všech blesků a stroboskop. Poslední dvě možnosti však umí jen řídící blesky z řady 580EX.

Canon umí řídit i třetí skupinu blesků C, která je určena primárně na osvětlení pozadí. Pokud ale nemáte zprovozněno ovládání blesků přes menu fotoaparátu, tak doladit vhodnou sílu záblesku u blesků ve skupině C (typicky bývá jeden blesk ve skupině C) je však nutné provést expoziční kompenzací přímo na blesku, nelze jej tedy kompenzovat dálkově. E-TTL funguje pro všechny blesky skupiny A, B i C ve všech případech.

Na řídícím blesku je možné nastavit, zda má nebo nemá také bleskat a do které skupiny patří. Pokud nebudete nikdy chtít bleskat řídícím bleskem přímo na fotoaparátu, je škoda používat jako master blesk drahý blesk např. řady 580EX a je možné pořídit infračervený vysílač ST-E2. To je vlastně „řídící blesk“ bez blesku, vzhledem ale k jeho stáří nedokáže E-TTL II, ani řídit podřízené blesky v manuálním režimu. Blesky nejnovější řady II (430EX II a 580 EX II) je také možné ovládat přímo z menu DSLR, a tedy ne přes displej blesku. Je možné také DSLR upgradovat jejich firmware.
Blesky 430EX II a 580 EX II je možné kompletně ovládat z menu některých DSLR Canon.
Je-li blesk 580EX II použit jako řídící, je možné kompletně ovládat i všechny podřízené blesky přímo z menu některých fotoaparátů Canon.

Ikona Odkaz na databázi
420EX
430EX
430EX II
550EX
580 EX
580EX II
ST-E2
Master Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Ano
Ano
Ano
Ano
Slave
Ano
Ano
Ano
Ano
Ano
Ano
Ano
E-TTL
I
II
II
I
II
II
I
ManuálněIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Ano
Ano
Ikona Odkaz na databázi
Infra/optoIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Opto
Opto
Opto
Infra
Ovládání na DSLRIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Ano
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Ano
Ikona Odkaz na databázi
Tabulka shrnující možnosti blesků Canon při dálkovém ovládání.
Master blesky (ale ne slave) umí být i makroblesky Canon MR-14EX a MR-24EX.


Shrnutí infračerveného TTL spouštění s automatikou:

Relativně levné, ne ale tak jako u Nikonu, který umí jako řídící blesk použít interní blesk (na některých fotoaparátech). U Canonu je potřebný externí Master blesk či ST-E2 a alespoň jeden podřízený Slave blesk.
Nabízí poměrně širokou funkčnost.

Nabízí jen málo firem a jen určité blesky jsou se systémem kompatibilní.
Může být napoprvé komplikované rozchodit jej.
Blesky na sebe musí vidět a nesmí být ničím stíněny, jinak je spouštění podřízených blesků nespolehlivé.
Limitováno vzdáleností podle síly okolního světla a charakteru prostoru.
Mrkání povelů (optické i infračervené) spustí běžné studiové blesky.
Ukázka práce s dálkově řízenými blesky (v tomto případě Canon) pro nasvícení popředí. Použit vysílač ST-E2 a jeden podřízený blesk na stativu s deštníkem.


Závěr


Blesky prodělaly na své cestě velmi dlouhou pouť - od výbuchu magnesiového prášku až po současně moderní bezdrátové systémy s fungujícím TTL měřením. Přesto se stále nedaří sen mnoha fotografů, aby všechny snímky s bleskem „byly krásné“, splnit. Je to do značné míry dáno tím, že blesk má své fyzikální limity a ty přirozeně žádná (byť sebelepší) automatika nemůže nikdy překonat. Proto je třeba tyto limity znát, naučit se s nimi žít a pracovat a obrátit je ideálně na svoji stranu. A tento seriál tomu snad trochu pomohl. Dobré světlo od blesku!


Autor: Roman Pihan

Vystudoval ČVUT Fakultu elektrotechnickou. Po nástupu digitální fotografie se stal jedním z propagátorů jejího využití v komerční i amatérské praxi. Pravidelně přispívá fotografickými články do řady odborných časopisů, lektoruje a přednáší fotografii na konferencích. Vydal úspěšné knihy „Mistrovství práce s DSLR“ a „Mistrovství práce se světlem“.

Nejnovější články
Sony chystá high-endové APS-C i výpočetní fotografii Sony chystá high-endové APS-C i výpočetní fotografii
V rozhovoru pro Imaging Resource se manažer společnosti Sony Kenji Tanaka rozhovořil o budoucnosti fotoaparátů Sony. Slíbil příchod high-endového APS-C modelu i větší nástup výpočetní fotografie.
24.3.2019, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Canon EOS R na DxOMarku: dostal 89 bodů Canon EOS R na DxOMarku: dostal 89 bodů
DxOMark začal opět ve velkém testovat fotoaparáty a po full frame Nikonech se podíval také na nový Canon EOS R. Ten si v hodnocení vysloužil 89 bodů, což ve full frame třídě není moc vysoké číslo. Není to ale vůbec tak zlé, jak to vypadá.
21.3.2019, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Slavná pařížská ulice chce v určité časy zakázat vstup instagramerům Slavná pařížská ulice chce v určité časy zakázat vstup instagramerům
Bydlet v krásné a oblíbené pařížské ulici Rue Crémieux má i své nevýhody. Tamní obyvatelé totiž nejsou spokojeni se spoustou instagramerů, fotografů a tvůrců videoklipů, kteří se k nim bez přestání hrnou. 
21.3.2019, aktualita, Kateřina Hoferková
iPhone vs. staré APS-C: co má vyšší dynamický rozsah? iPhone vs. staré APS-C: co má vyšší dynamický rozsah?
Nedávno se na stránkách Digimanie rozhořela diskuze o tom, zda se modernější mobilní telefony mohou např. dynamickým rozsahem rovnat starým zrcadlovkám. Vyzkoušeli jsme tedy iPhone SE a postavili ho proti deset let starému 14,6MPx APS-C čipu.
20.3.2019, recenze, Milan Šurkala21 komentářů
Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou
Sony oznámilo vývoj nového 20MPx snímače, který bude vybaven systémem globální závěrky pro absenci nepříjemného rolling shutter efektu ve spojení s technologií BSI. Tato kombinace je zatím netradiční.
19.3.2019, aktualita, Milan Šurkala