Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotografie Země z vesmíru ukazují nekonečné oceány modré planety

28.5.2021, Kateřina Hoferková, aktualita
Astronauti při pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici fotografují svou rodnou planetu, na Twitteru prezentuje své snímky i Francouz Thomas Pesquet. Astronaut se momentálně nachází na palubě ISS a zachytil oceány v celé jejich kráse.
Francouzský astronaut Thomas Pesquet z Evropské kosmické agentury zveřejňuje na svém twitterovém účtu zajímavosti a snímky z Mezinárodní vesmírné stanice. Nedávno publikoval sérii fotografií z ISS, na kterých jsou zachycené obrovské oceány naší planety, takže Země z tohoto úhlu vypadá, jako by byla tvořena jen nekonečnou vodní plochou a mraky. 

Thomas Pesquet se účastnil pobytu na ISS v rámci expedice 50 a 51 a letos v dubnu se francouzský letecký inženýr vrátil na Mezinárodní kosmickou stanici na dobu šesti měsíců na palubě kosmické lodi Crew Dragon od SpaceX jako člen posádky mise Crew-2.
 

Tři snímky Země pořídil astronaut z vnitřních prostor ISS, konkrétně pravděpodobně z modulu Cupola, který díky svým velkým oknům umožní 180stupňový výhled na Zemi a jiné vesmírné objekty až dvěma členům posádky stanice. Pomocí tohoto modulu mohou astronauti pozorovat operace vně stanice a kontrolovat přiblížení lodí nebo výstupy do kosmu, okna jsou před znečištěním a srážkami s orbitálním kosmickým smetím chráněná speciálními okenicemi. V modulu je také umístěna pracovní stanice, pomocí níž se ovládá robotické rameno Canadarm2. 

I když na Mezinárodní vesmírné stanici vzniklo od dob jejího založení již opravdu velké množství snímků Země, fotografie Thomase Pesquete jsou výjimečné tím, že na nich není zachycena žádná pevnina. Povrch naší planety tvoří voda ze 70 %, i tak jsou ale podobné snímky Země vzácné, protože fotografování oceánů není zřejmě až tak zajímavé.