Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

FotoVýzva - 2. kolo Jarní probouzení: vyhodnocení

, , soutěž
FotoVýzva - 2. kolo Jarní probouzení: vyhodnocení
Druhé kolo FotoVýzvy Digimanie již zná své vítěze! Do soutěže bylo zařazeno více než 200 fotografií s tématikou Jarní probouzení. Porota vybrala deset nejlepších, o vítězném snímku rozhodli čtenáři Digimanie. Vítěz získává kompakt Canon.
FotoVýzva - 2. kolo Jarní probouzení: vyhodnocení
FotoVýzva je naše soutěž o nejlepší fotografii. V dubnu jste se mohli zúčastnit 2. kola na téma:


Jarní probouzení


Cenou pro vítěze se stal fotoaparát - Canon SX200 IS - červený (cena: 6 500 Kč)
Sponzorem byl specializovaný obchod s fototechnikou Centrum FotoŠkoda


1. místo: Oldřich Šístek alias olinnn

Jeho fotka Hnízdění získala 53 % hlasů.


Vítěz je zapáleným amatérem, focení je pro něj velikým koníčkem a formou relaxace. Bydlí v Krušných horách, takže se s foťákem vypravuje nejčastěji do přírody.

Do tajů fotografování nahlédl poprvé už ve svých dětských letech: "Mé první fotografické pokusy lze vystopovat v dětství, kdy jsem plný pýchy mačkával spoušť tátovy jednooké Yashiky a strašně rád následně pomáhal při vyvolávání fotek - v temnou komoru se proměňovala koupelna s na sebe namačkaným zvětšovákem, miskami s chemickými roztoky a nezbytným červeným světlem. Plný úžasu, nejspíše jako všichni, kteří to zažili, jsem pozoroval z bílého papíru se rodící obrázek."

Původně chtěl vyfotit strakapouda přinášejícího potravu svým ptáčatům, jehož hnízdo si při svých obchůzkách vyhlédl už minulé jaro:"I když se focení ptactva nevěnuji, chtěl jsem zkusit štěstí a nějakou zdařilejší fotku si vyčekat a ulovit. Tentokrát však v dutině strakapoudi nehnízdili, proto jsem se vydal na jiné místo, kde je ptákům k dispozici několik na stromech rozvěšených budek. Každým rokem sem přilétají hnízdit lejsci a i tentokrát jsem je mohl pozorovat, jak před příletem do budky posedávají ve větvích okolních stromů, sem tam donesou v zobáku kousek nové vystýlky."

"Vybral jsem si budku, která byla vhodně situovaná jak z hlediska světelných podmínek, tak i vhodného pozadí, a místo jsem navštívil čtyřikrát v průběhu necelých dvou týdnů, vždy na 2 až 4 hodiny. Potvrdilo se mi, co jsem načerpal od jiných fotografů, kteří se této oblasti naplno věnují - nelze na místo přijít, párkrát cvaknout a po chvilce odejít s dobrým snímkem. Je třeba se seznámit s prostředím a obrnit se trpělivostí, v tomto tyto fotografy opravdu obdivuji. Je to něco jako rybaření."

"Moje nejoblíbenější téma k focení je krajina, a to nejen jako celek, ale rád objevuji i krajinné detaily, focené teleobjektivem, a pak makrofotografie hmyzu a rostlin. Příležitostně vyzkouším i něco z jiného soudku, využil jsem např. příležitosti fotit bikery v downhill závodech pořádaných v okolí mého bydliště, občas se pokouším o snímek při tanečních show či soutěžích, kterých se zúčastňuje má dcera. Když je příležitost, rád zkusím i městské prostředí, ale příroda u mně jednoznačně vyhrává."


Snímek pořídil fotoaparátem Canon EOS 40D postaveným na stativu, s nasazeným 200 mm objektivem a telekonvertorem EF 2x, pro mírné dosvětlení scény použil blesk. Stativ umístil do vhodné vzdálenosti od budky a zamaskoval. Sám pak scénu pozoroval z povzdálí a exponoval pomocí bezdrátové spouště.


2. místo: Jan Jech alias Jechinos

Jeho fotka Mezi ploty získala 10 % hlasů.


Focení se začal věnovat teprve před 2 roky, kdy si pořídil svůj první digitální fotoaparát Panasonic FZ8. "Fotografie mě opravdu okouzlila a já po večerech hltal spoustu informací o kompozici, expozici, perspektivě a dalších důležitých faktorech potřebných k vytvoření dobré fotografie. Zároveň jsem studoval spoustu jiných fotografií. Po roce mi můj první foťáček přišel již nedostačující, a tak jsem si po dohodě s partnerkou pořídil digitální zrcadlovku se setovým objektivem. A tím se to vše spustilo, kouzlo kreativní fotografie mě tolik pohltilo, že jsem časem pořídil ještě nějaké skla. Focení mám samozřejmě jako koníček, na profesionální úroveň bych musel mít asi trochu více talentu a mnohem lepší techniku, přesto je fotografie pro mě prostor, v kterém mohu vyjádřit své vidění světa."

Vítěznou fotku pořídil na cyklostezce vedoucí z České Lípy do Volfartic: "Když se občas vrátím ráno z práce domů a vidím, že je venku pěkné počasí a zrovna nejsou jiné povinnosti, pak sbalím foťák a vyrazím na takovou malou procházku po okolní přírodě, je to pro mě ohromný relax potulovat se krásnou okolní krajinou a občas s okem na hledáčku něco cvaknout, ale jen to co mě opravdu osloví, dokážu si předem představit co by ze snímku mohlo vylézt."

"K pořízení vítězné fotky mě inspirovala sama příroda, která dokáže vykouzlit ty nejkrásnější barvy kolem nás, pak už stačilo jen pár trpělivých okamžiků, nějaká ta změna úhlů v kompozici, trochu přemýšlení a výsledný snímek byl na světě."


Snímek vyfotil fotoaparátem Nikon D60 a pevným 50 mm objektivem stejné značky. "Použitý objektiv mám nejraději, protože se s ním musí ostřit pouze ručně, v souvislosti s typem fotoaparátům, a jeho vynikající světelnost f 1.8 umožňuje při troše fantazie a kreativitě s hloubkou ostrosti tvořit úžasné snímky."


3. místo: Honza Karlík alias H.Karlik

Jeho fotka Boj o místo získala 10 % hlasů.


Focení se věnuje zhruba 3 roky a je to pro něj zatím jen koníček. Nejraději fotí přírodu, nebrání se ale žádným tématům. "K focení jsem se dostal díky poměrně rozsáhlým domácím albům, již od mala mám zafixováno, že se pořád někde běhalo s fotoaparátem, a poté díky fotokroužku na naší škole."

"Snímek byl vyfocen v CHKO Zádulky, kam každoročně jezdím na jaře, kvůli bledulkám. Letos mě tam však zaujal i kontrast mezi starou, již odumřelou přírodou, a novou trávou, která se snaží prosadit."


Fotografii pořídil digitální zrcadlovkou Nikon D80 s objektivem Nikkor 16-85 mm. Snímek fotil z ruky při cloně f/8, bez speciálního příslušenství. "Jediné doprovodné "příslušenství" byla moje totálně mokrá kolena po tom, co jsem se nepodíval kam si to vlastně klekám."

Fotky byly s uvedením autorů umístěny na stránku s těmi nejlepšími z jednotlivých kol soutěže.