Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fujifilm představuje externí blesk EF-60 a vysílač EF-W1

28.7.2020, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Fujifilm rozšířila nabídku příslušenství, konkrétně zábleskové techniky. Objevuje se totiž nový externí bezdrátový blesk EF-60, který podporuje Nissin Air System. Máme zde i nový vysílač EF-W1.
Od Fujifilmu jsme se dočkali nové zábleskové techniky. Představuje nový externí bezdrátový blesk EF-60, který podporuje bezdrátový komunikační systém Nissin Air System (NAS), možné je i bezdrátové optické odpalování. Už to dává tušit, že zde bude nějaká větší spolupráce s firmou Nissin. Stačí se však podívat na specifikace a vzhled nového blesku a docela jasně se nabízí, že Fujifilm EF-60 je jen přeznačeným bleskem Nissin i60A. Novinka nabídne směrné číslo 60 a dokáže pokrýt úhly záběru objektivů s přepočtenými ohniskovými vzdálenostmi 24 až 200 mm. Toto dokáže blesk sám detekovat a přizpůsobit svůj výkon (funkce Auto Zoom). S difúzním panelem lze pak pokrýt i širokoúhlejší 16mm záběr.
 
Fujifilm EF-60
 
Hlavu blesku lze otočit o 180° do obou stran, případě také o 90° nahoru. Inteligentní řízení blesku dokáže automaticky upravit výkon podle clony, citlivosti ISO, vzdálenosti a dalších parametrů. Samozřejmostí je i plně manuální mód. Zajímavostí je také podpora HSS s časy až 1/8000 sekundy. O napájení se tu starají 4 AA baterie. Rozměry činí 97×73 mm a váží 300 gramů. Cena byla stanovena na 389 britských liber.
 
Fujifilm EF-60
 
Druhou novinkou je bezdrátový vysílač EF-W1. Ten dokáže ovládat několik blesků rozdělených až do 4 skupin. Ovládání je možné pomocí rádiového spojení, takže není potřeba přímé viditelnosti mezi bleskem a vysílačem. I zde je podporován Nissin Air System. Dovoluje změnu expozice v 1/3EV krocích a v manuálním režimu nastavit výkon na pouhou 1/256 maxima. Cena této novinky byla stanovena na 199 liber. Obě novinky jsou kompatibilní se všemi nynějšími fotoaparáty GFX, X-H1, řadou X-Pro a X-T, dále pak fotoaparáty a novějšími verzemi od modelů X-T20, X-E3 a X100F včetně.
 
Fujifilm EF-W1
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.