4.7.2017, Milan Šurkala, aktualita

Fujifilm se vždy stavěl kriticky k mechanické stabilizaci senzoru a jejímu vlivu na kvalitu obrazu. Vypadá to ale, že postupně změnil názor a vzhledem k tlaku zákazníků by příští fotoaparáty Fujifilm X mohly mít tento typ stabilizace.

reklama
Limity | od: Choakinek (2395)  4.7.201721:09
No, nemá optická stabilizace své limity co se zisku EV týče oproti současným mech. stabilizacím snímače?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(1)
Re: Limity | od: Sakini (396)  4.7.201721:29
Ne na opravdu dlouhých ohniscích, ty pohyb snímače nikdy plně nezvládne.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(2)
Re: Limity | od: Ozzelot (78)  5.7.20177:25
tohle mě hodně zajímá, protože tenhle argument slýchám často, ale už jen v diskuzích, když projedu články a recenze zabývající se nejmodernější pětiosou stabilizací http:­/­/www.digineff.cz­/clanek­/olympus­/co­-je­-petiosa­-stabilizace většinou vychází jako minimálně srovnatelná s tou optickou. osobně mám zkušenost s levnějšími stabilizovanými objektivy a pokročilou ­(2 osou­) stabilizací snímače a prakticky v tom nevidím rozdíl. Otázka je jaká stabilizace ve Fuji bude. Problém s velikostí bajonetu a pokrytím objektivů je u CSC častá, tohle všichni podcenili. Jediný kdo byl asi prozíravý a počítal i s FF a 5­-ti osou stabilizací od začátku je prostě Sony E ...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(2)
Re: Limity | od: Sakini (396)  5.7.20178:32
Tak Sony aplikovalo stabilizaci senzoru až už do E bajonetu FF nasadili, takže spíš šlo o využití situace. A právě na Sony je vidět, jak je ta potřeba optické stabilizace v dlouhých a těžkých teleobjektivech potřebná ­- jejich FE telezoomy ji mají, stejně jako nejnovější dlouhá skla na m4­/3. On jakkoliv se pohybující snímač nemůže mít dostatečnou účinnost vůči kilu či více skla a kovu daleko před ním, ovšem určitě se nebavíme o běžných ohniscích. Fuji už má vysoce účinné stabilizace v objektivech, dají se bezpečně držet dost dlouhé časy ­(18­-135 na dlouhém konci 1­/15, 10­-24 na široko přes sekundu, 100­-400 na dlouhém konci 1­/25­), ale Olympus s E­-M1 II dost zvedl laťku prakticky na fyzikální limity mechanické stabilizace, a každý výrobce se teď nad sebou musí zamyslet. Jinak u běžných ohnisek je pětiosá stabilizace jako třeba u Olympusu E­-M5 výborná věc, tu jsem si vyzkoušel dostatečně a hodně ušetřila citlivost.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(3)
Re: Limity | od: Ozzelot (78)  6.7.201719:22
umí optická stabilizace také kompenzovat rotaci kolem osy objektivu?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Limity | od: busy (3338)  6.7.201720:00
Neumi ­- vid moj prispevok z 5.7.2017 13:04 o kusok nizsie. Otacanie okolo osi objektivu ­(cize v podstate naklananie horizontu­) je uloha ktora sa ovela jednoduchsie robi otacanim snimacieho cipu okolo tejto osi.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Limity | od: mlsný amatér (324)  5.7.201710:57
Stabilizace čipu znamená, že je úplně jedno, zda použiji stabilizovaný, nebo starý ,,analogový­" objektiv, stabilizace bude fungovat vždy a pokud je FW udělán tak, že stabilizace čipu umí spolupracovat se stabilizací v objektivu, tak už vůbec není co řešit. Jediný problém je v tom, že stabilizace čipu, pokud má být zaostření za všech okolností perfektní, vyžaduje zaostřovací body na čipu; se samostanými zaostřovacími senzory to kvalitně fungovat nebude. A Fuji jen zjistil, že Olymu a Panasonicu pětiosá stabilizace perfektně funguje, tak se prostě začal opičit. ­(M1­/II umí spojit stabilizaci snímače se stabilizací ve skle a výsledkem je zbytečnost stativu­).
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(4)
Re: Limity | od: mlsný amatér (324)  5.7.201711:03
U Olyho a Pasonicu no problem. A už oba umějí i spolupráci stabilizace ve skle se stabilizací snímače.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(1)
Re: Limity | od: busy (3338)  5.7.201713:04
To Choakinek: Oba druhy stabilizacie maju svoje limity. Stabilizacia pohybom snimaca moze byt sice az 5­-osa, ale u nej je problem v tom ze cim dlhsie ohnisko, tym rychlejsie a s vecsim rozkmitom sa musi pohybovat snimaci cip. Pri teleohniskach je castokrat nutny uz tak velky rozkmit cipu, ze servomechanizmus pohybu cipu uz proste nema sancu to ustabilizovat.

Tento problem netrapi stabilizaciu pohybom sosoviek v objektive ­(vhodnou konstrukciou objektivu nemusia byt pohyby velke ani pri dlhych ohniskach­) avsak limitom tejto stabilizacie je ze z principu moze byt maximalne trojosa.

Takze idealne je ak sa skombinuju obe stabilizacie, pricom pohyb sosoviek stabilizuje pohyb obrazku hore­-dole, vlavo­-vlavo a vpred­-vzad a naklananie horizontu ­(ktore nezavisi od velkosti ohniska­) je stabilizovane pohybom snimacieho cipu.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Dotažení Olympusu? | od: Sakini (396)  4.7.201719:35
To by mohlo přinést podobně zajímavé výsledky jako u Olympusu a Panasonicu, duální funkce ve spojení s velmi účinnou stabilizací v části Fuji objektivů by posunula udržitelné časy minimálně nad sekundu. A zase ta alternativa k DSLR bude zajímavější.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Dotažení Olympusu? | od: pidalin (261)  5.7.20173:50
Koukal jsem na video natočený s tou duální stabilizací a to zkreslování a pohyb senzoru je tam dost vidět, ale asi to je menší zlo než fotit na mega vysoký iso. To zkreslení se na tý fotce dá asi ňákym způsobem korigovat.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(1)
Re: Dotažení Olympusu? | od: Milan Šurkala (5515)  7.7.201714:20
A je to zkreslování opravdu dáno stabilizací? Už jsme to tu řešili jednou u Panasonicu a většina zkreslení byla dána rolling shutter efektem.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: Dotažení Olympusu? | od: mlsný amatér (324)  5.7.201711:01
U DSLR je, díky samostatnému zaostřovacímu senzoru, tato stabilizace nepoužitelná. Teoreticky by to šlo, ale muselo by to být udělané tak, že zaostřovací senzor by musel být rovněž pohyblivý a být se snímačem mechanicky spřažen. A co udělají s kvalitou obrázku pohyblivé čočky v objektivu? Obávám se, že u dlouhých skel se to na snímku projeví a ne moc dobře.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(4)
Re: Dotažení Olympusu? | od: kolyy (358)  5.7.201711:57
Tak to by si to mal urýchlene vysvetliť Pentaxu a Sony, ktoré majú mechanicky stabilizovaný senzor v zrkadlovkách už mnoho rokov....
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(1)
Re: Dotažení Olympusu? | od: mlsný amatér (324)  6.7.201714:26
Oni mají pětiosou stabilizaci? Pokud vím, tak ne. A pokud bude čip jezdit dopředu a dozadu a zaostřovací senzor ne, tak snímek ostrý prostě nebude.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(2)
Re: Dotažení Olympusu? | od: Sakini (396)  6.7.201714:56
http:­/­/bestmirrorlessblogs.com­/musings­/sony­-olympus­-pentax­-k­-1­-5­-axis­-stabilisation­/ kupodivu to jde.

http:­/­/briansmith.com­/guide­-sony­-a99ii­-image­-stabilization­/ ejhle, Sony to v A bajonetu taky umí

Zavedli to obojí sice poměrně nedávno, ale pětiosá stabilizace je celkově pro většinu značek mimo Olympus docela čerstvá věc.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Dotažení Olympusu? | od: busy (3338)  6.7.201720:10
Cisto prakticky ­- ak mam pri beznom foteni hlbku ostrosti ­(napriklad­) meter, tak tych par milimetrov pohybu fotaku vpred­-vzad kvoli klepaniu ruk nas absolutne nemusi trapit :­)

Kriticke to moze byt pri specialnych umeleckych fotkach kde je zaostrene oko a spicka nosa sa uz rozmazava, lenze pokial chcem take fotky fotit, urcite by som sa nespoliehal na beznu stabilizaciu.

A pri makre s hlbkou ostrosti desatinky milimetra by mi uz ani cip jazdiaci vpred­-vzad nepomohol, tam uz proste treba mat fotak na pevnej podlozke alebo idealne makrosanky.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Dotažení Olympusu? | od: kolyy (358)  7.7.20171:58
Až na to, že žiadny senzor nejazdí dopredu a dozadu... Videl si vôbec niekedy ako tá stabilizácia funguje na vlastné očí?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Dotažení Olympusu? | od: busy (3338)  5.7.201712:44
Podla mna samostatne fazove senzory v DSLR alebo SLT stabilizovane byt nemusia. Dobramu fazovemu senzoru staci aj velmi kratka ­"expozicia­" na to aby rozoznal akym sposobom je scena rozostrena. To iba samotny snimaci cip musi byt osvetleny po urcitu dobu kvoli expozicii samotnej fotky.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(1)
Re: Dotažení Olympusu? | od: JonSnih (246)  5.7.201718:03
@Sakini: Otázkou taky je, jakou cestou se vydají. Přece jen Pentax, Olympus, Panasonic i Sony mají své stabilizace jistě patentované. A teď kolik prostoru tu zbývá pro další nové řešení? A nakolik efektivní.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Dotažení Olympusu? | od: Sakini (396)  5.7.201718:40
Dá se očekávat že se poučí jinde, aby vývoj netrval moc dlouho, a vzhledem k jejich relativně intenzivní spolupráci s Panasonicem ­(což je poznat i u Panasu­) možná vítr povane odtud. Plus jejich vlastní dlouholeté zkušenosti se stabilizacemi v profi zobrazovacích technologiích. Třeba přijdou s něčím úplně originálním.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Dotažení Olympusu? | od: mlsný amatér (324)  6.7.201714:29
patentovat si mohou max. mechanické provedení, nebo algoritmus, kterým se pohyby senzoru řídí. Takže samotný princip je jedna věc a konkrétní provedení druhá.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(3)
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste vpravo nahoře. Pokud nemáte profil, zaregistrujte se.