Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Full frame Sigma Foveon X3 bude ukázán ještě letos

1.8.2022, Milan Šurkala, aktualita
Full frame Sigma Foveon X3 bude ukázán ještě letos
Full frame snímač Sigma Foveon X3 má za sebou dost složitý vývoj. Kvůli nevyhovujícím vlastnostem byl výsledek tehdejšího vývoje dokonce hozen do koše a začalo se od začátku. Nyní už to vypadá slibně a novinka by se mohla ukázat světu ještě letos. 
Sigma začala s vývojem full frame varianty snímače Foveon X3 už před čtyřmi lety. Takový snímač je schopen zaznamenat všechny tři barevné kanály v každém pixelu. Není tedy potřeba žádné Bayerovy interpolace, snímky mohou využít plného potenciálu použitých objektivů a dosáhnout výrazně lepší ostrosti. Brzy ale začalo být jasné, že se Sigma nevydala správnou vývojovou cestou a v roce 2020 byl výsledek dosavadního vývoje označen jako nedostatečný a společnost se rozhodla začít znovu. 
 
CEO Sigmy
 
V posledních měsících to ale začalo vypadat lépe a nyní se Kazuto Yamaki ze společnosti Sigma nechal slyšet, že by se snímač měl ukázat světu ještě v tomto roce. To ale neznamená, že bude plně hotov a připraven pro velkosériovou výrobu v novém těle. Spíše se očekává funkční prototyp ověřující schopnost tento snímač vyrábět. Přestože má být nová verze lepší než ta, kterou před dvěma lety ještě během raných fází vývoje v Sigmě zahodili, stále nepůjde o zrovna univerzální čip. Výsledky při vyšších citlivostech ISO stále nejsou ideální a pro skvělé obrazové výsledky snímač potřebuje slušné světlo. Až bude prototyp hotov, Sigma se teprve bude rozhodovat, zda takový snímač bude či nebude mít smysl pro velkosériovou výrobu. 
 
Zdroj: dpreview.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.