Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Galerie Leica byla vypovězena z Pražského Hradu

28.6.2004, Michal Spáčil, aktualita
Galerie Leica bude muset na podzim opustit prostory Pražského hradu, kde doposud sídlila. Česká republika tak zřejmě přijde o jednu z nejvýznamějších kulturních institucí spojených s fotografií.
Nová kulturní politika správy Pražského hradu, kterou začali její představitelé realizovat vzápětí po výměně na postu hlavy státu, vede k postupnému útlumu aktivit, jejichž cílem bylo přiblížit návštěvníkům aktuální kulturní dění. První obětí změn se stal festival etnické hudby Respect, následovala přehlídka klasické hudby Struny podzimu. Naopak se na Hradě od počátku roku nově organizují jazzové koncerty. Shodou okolností jsou tyto změny v souladu s projevovaným hudebním vkusem českého prezidenta. Zatím posledním vyhoštěncem z Hradu se zřejmě stane proslulá Leica Gallery Prague, galerie, která za dobu své existence představila českému publiku světovou fotografickou špičku. Praha se díky ní stala významným evropským výstavním centrem umělecké fotografie, a tedy i pravidelnou položkou v seznamu měst hostících putovní světové fotografické výstavy. Výstavu nedávno zesnulého módního fotografa Helmuta Newtona shlédlo bezmála 70 tisíc diváků. V minulém roce byla Leica Gallery nejnavštěvovanější galerií u nás.

Komisionářská smlouva, na jejímž základě Leica Gallery prostory Hradu užívá, skončí ke 30. červnu letošního roku a nebude již prodloužena. Přitom ještě v březnu zněly ze strany správy Hradu přísliby o trvalé spolupráci, na jejichž základě uzavřela galerie smlouvy o výstavním programu až do roku 2005, které teď nebude mít možnost dodržet. Jako údajné gesto dobré vůle uzavřela správa Pražského hradu s galerií tříměsíční nájemní smlouvu, která skončí v říjnu a umožní tak alespoň část smluv naplnit. Celou kauzu provázejí značné nejasnosti v oblasti financí. Ředitel sekretariátu prezidenta republiky Ladislav Jakl například řekl deníku Právo, že galerie platila měsíčně nájemné pouhých 25 tisíc korun. Galeristka Jana Bömerová potvrdila v rozhovoru pro deník iDnes, že nájemné bylo ve skutečnosti dvojnásobné. Galerie navíc do pronajatých prostor investovala nemalé částky v řádu milionů. Třeba elektrické vedení v objektu přišlo na půl milionu korun a financovala je galerie. Tuto částku měla správa Pražského hradu galerii splatit, to však dosud neudělala.

V letošním roce přijdeme například o velkou výstavu Sebastiana Salgada a Leni Riefenstahlové, příští rok o chystanou retrospektivní výstavu k sedmdesátinám Jana Saudka.

"Dovedu si představit i jiné podnikatele, kteří dokáží totéž a budou nám platit větší nájemné než 25 tisíc korun měsíčně jako Leica Gallery," nechal se v Právu doslova slyšet Ladislav Jakl v odpovědi na dotaz, zda není škoda ukončit galerii přivádějící tisíce návštěvníků. Potvrdil tím doměnku, že současné vedení Pražského hradu jednoduše nepovažuje vysokou kulturu za hodnotu. Za transparentním odmítáním “netržních” aktivit je spíš nedůvěra a antipatie ke kultuře jako takové. Je těžké říct, jaké poselství nám z Hradu posílají. Vždyť třeba Helmut Newton byl komerčně velmi úspěšný fotograf a není tedy možné argumentovat tím, že je nutné nechat zajít na úbytě kulturu, která si na sebe nevydělá – ať už je hodnota tohoto dnes častého argumentu jakákoliv. Jako by z Hradu naznačovali, že kdo nefotí s velkým ziskem modelky do časopisů nebo výrobky do reklam, nemá v prestižních prostorách co pohledávat. Úspěšně jsme učinili další krok k antikulturní, technokratické společnosti.


Více informací najdete na stránkách galerie http://www.leicagallery.cz, kde je zveřejněn i text petice proti zrušení galerie.
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.