Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Skrytí této kategorieFilmový pás 
‹‹V lodi   Bellušov vodojem  sloupek  Ulice Na druhé straně.   ...››
« Předchozí

sloupek

Další »

sloupek

  Popis fotky

Skrytí této kategorie
Sabina

asi středovka,že?

Komentáře k fotce: sloupek (3)

 1. #1
  revival 13:38
  revival
  Re: sloupek
  Jemně provokativní komentář v popisu fotografie zapůsobil :-). Středovka, tento termín se vyskytuje ponejvíce v komentářích v různých internetových galeriích. Vím tedy co je tím myšleno.

  Odmyslíme si tedy všechny prvky v obraze a ponecháme jen zdánlivě hlavní objekt v popředí. Ve hře stále zůstává bohatá opulence tvarů, světel, stínů (např. dva různě velké trojúhelníkové stíny na pravé straně), barev apod. Bohatost tvarů, barev, světel a stínů mě dává zapomenout na to, jestli je něco ve středu nebo mimo střed. V případě nějakého „úkroku“ by hlavní objekt částečně zakryl některá okna na pozadí. To by asi nebylo dobře.

  Pozadí vrátíme na původní místo a do hry vstoupí řada dalších prvků vytvářejících vztahy. Pozadí je zčásti symetrické jen tvarově, jasová kompozice je nesymetrická, příjemná a přirozená (rozmístění jasů a stínů v jednotlivých oknech, přičemž to pravé osvětlené obsahuje další hru světel i stínů). V tomto uspořádání se pohled na chvíli zastaví na tom tmavém okně vpravo dole nad zlatými plotovými bodci. Hrají samozřejmě i zlaté bodce nalevo. Středovka? Tenhle termín asi používají jen fotografové. Malíři jejichž díla visí v kamenných galeriích určitě věděli proč malovali i „středovky“. Záleží samozřejmě i na okolí apod. Nemyslím si že tento snímek je jen nudná středovka.

  Mám pocit že ta cestička vpravo dole moc svítí. Možná by prospělo přiměřené ztmavení a snížení nasycení barev.
 2. #2
  Sabina 20:17
  Sabina
  Re: sloupek
  Chtěla jsem slyšet názory na tzv.středovky.Ano,trochu jsem chtéla vyprovokovat diskuzi o středové kompozici,proto jsem tu fotografii vložila.

  Když jsem sloupek uviděla,tak mě zaujal a chtěla jsem ho nějak hezky zakomponovat do hledáčku.Nejlépe mi to vycházelo takhle "do středu".Kromě toho tam stále proudila spousta lidí a tak takový detail ,že cestička svítí mi ušel.Ale mohla jsem to upravit později.Jsem ráda,že Vám neušly zmíněné odlesky v oknech.Taky se mi "na druhý pohled" zalíbily.Přiznám se,že jsem se spíš soustředila na sloupek a odlesky vyšly náhodně takhle sympaticky.

  No každopádné opět děkuji za obsáhlý a poučný komentář.Myslím,že už není ke snímku co dodat,ale uvítala bych názory i jiných fotografů ke STŘEDOVKÁM.
 3. #3
  revival 23:30
  revival
  Re: sloupek
  Cestička už není tak důležitá, při fotografování se takové bezvýznamné maličkosti velmi snadno přehlédnou. Zlatý sloupek je hlavní motiv, – tvoří optickou i významovou dominantu v jednom objektu to jest ideální stav. Proč myslet na „úkrok stranou“ jen proto aby hlavní motiv byl za každou cenu mimo střed. Všechny tzv. „středovky“ ani nelze hodit do jednoho pytle. Kdoví jestli vůbec nějaké „středovky“ existují. To by na obraze musel být jeden plošný objekt na holé zdi bez jakéhokoli vrženého stínu. Takže fotografové možná nějaký názor na středovky mají, asi by to posuzovali kus od kusu a nikoliv všeobecně.