www.digimanie.cz
>
>

Getty Images zažalováno za prodej public domain snímků

Getty Images zažalováno za prodej public domain snímků
, , aktualita
Fotobanka Getty Images se znovu ocitá u soudu. A opět je to za to, že na svých stránkách nabízí za nemalé peníze snímky, které jsou v public domain, a tedy jinak přístupné všem k libovolnému použití zdarma.
K oblíbeným
reklama
Public domain snímky (ve “veřejné doméně”) jsou takové, jejichž autor se vzdal copyrightu a nabízí je bezplatně komukoli pro jakékoli užití. V public domain jsou obvykle také díla, jejichž autor je už mnoho desítek let po smrti, a tak dnes může kdokoli vydávat např. knihy autorů z 19. století a starších. Fotobanka Getty Images je ale právě za takové chování už podruhé u soudu. Prvně to bylo v roce 2016, kdy fotobanka prodávala snímky fotografky Carol Highsmithové. Té se nelíbilo, že Getty vydělává na snímcích, které uvolnila do public domain pro Library of Congress.
 
Getty Images logo
 
Nyní se ozvala společnost CixxFive Concepts, které se tato praktika rovněž vůbec nelíbí. V zásadě se jí nelíbí ten fakt, že Getty vypadá, jak by práva k snímkům vlastnilo, ačkoli taková práva v podstatě nevlastní nikdo. Zatímco si můžete např. bezplatně stáhnout snímky od NASA a použít je, jak chcete, nabízí je i Getty Images, nicméně v jeho případě za stovky dolarů. Vypadá to sice špatně, ale není na tom být cokoli nezákonného a podle všeho žaloba ani tentokrát neuspěje jako v podobných případech v minulosti.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Širokoúhlý Viltrox 20mm f/1.8 nyní i pro Nikon Z Širokoúhlý Viltrox 20mm f/1.8 nyní i pro Nikon Z
Viltrox rozšiřuje počet podporovaných bajonetů svého nového manuálního širokoúhlého objektivu 20mm f/1.8 o další. Oznámil totiž, že tento model bude k dispozici i pro full frame fotoaparáty Nikon Z.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sigma a Tamron získávají 2 ceny EISA 2019 Sigma a Tamron získávají 2 ceny EISA 2019
K dalším společnostem, které v letošní anketě EISA Awards 2019 vyhrály nějaké to ocenění, patří Sigma a Tamron. Není překvapivé, že v tomto případě šlo vždy o objektivy. Pro tento rok to byly jenom ty zoomvací.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Dvě ceny EISA 2019 pro Fujifilm a Nikon Dvě ceny EISA 2019 pro Fujifilm a Nikon
Po dvou oceněních EISA Awards 2019 získalo několik společností. Nyní se podíváme na dvě z nich, Fujifilm a Nikon. Zde byly oceněny především CSC fotoaparáty s různými velikostmi snímačů a jeden objektiv.
18.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Canon dosáhl na 5 cen EISA 2019 Canon dosáhl na 5 cen EISA 2019
Společnost Canon patřila v letošních cenách EISA Awards 2019 jednoznačně k těm nejúspěšnějším. Odnesla si totiž celkem pět cen. Dařilo se především objektivům, které si odnesly rovnou 4 ocenění.
18.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Leica uvedla APO-Summicron-SL 50mm f/2 Leica uvedla APO-Summicron-SL 50mm f/2
Novinkou pro systém L-Mount je objektiv z dílen Leicy, model APO-Summicron-SL 50mm f/2. Tato světelná padesátka nabídne odolnou konstrukci i velmi rychlý autofokus díky technologii Dual Syncro Drive.
17.8.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář