www.digimanie.cz
>
>

Getty Images zažalováno za prodej public domain snímků

Getty Images zažalováno za prodej public domain snímků
, , aktualita
Fotobanka Getty Images se znovu ocitá u soudu. A opět je to za to, že na svých stránkách nabízí za nemalé peníze snímky, které jsou v public domain, a tedy jinak přístupné všem k libovolnému použití zdarma.
K oblíbeným
reklama
Public domain snímky (ve “veřejné doméně”) jsou takové, jejichž autor se vzdal copyrightu a nabízí je bezplatně komukoli pro jakékoli užití. V public domain jsou obvykle také díla, jejichž autor je už mnoho desítek let po smrti, a tak dnes může kdokoli vydávat např. knihy autorů z 19. století a starších. Fotobanka Getty Images je ale právě za takové chování už podruhé u soudu. Prvně to bylo v roce 2016, kdy fotobanka prodávala snímky fotografky Carol Highsmithové. Té se nelíbilo, že Getty vydělává na snímcích, které uvolnila do public domain pro Library of Congress.
 
Getty Images logo
 
Nyní se ozvala společnost CixxFive Concepts, které se tato praktika rovněž vůbec nelíbí. V zásadě se jí nelíbí ten fakt, že Getty vypadá, jak by práva k snímkům vlastnilo, ačkoli taková práva v podstatě nevlastní nikdo. Zatímco si můžete např. bezplatně stáhnout snímky od NASA a použít je, jak chcete, nabízí je i Getty Images, nicméně v jeho případě za stovky dolarů. Vypadá to sice špatně, ale není na tom být cokoli nezákonného a podle všeho žaloba ani tentokrát neuspěje jako v podobných případech v minulosti.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zplošťelých hlav v rozích Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zplošťelých hlav v rozích
Širokoúhlé objektivy nepříjemně zplošťují hlavy v rozích obrazu. Stávající metody pro korekci sice vylepšují vzhled lidských tváří, ale vnáší zase jiné artefakty. Nová metoda společnosti Google a vědců z MIT má toto vyřešit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Velký investor by chtěl oddělit divizi senzorů od Sony Velký investor by chtěl oddělit divizi senzorů od Sony
Společnost Sony je největším výrobcem obrazových snímačů a jeden z největších investorů této společnosti by uvítal, kdyby se divize čipů od Sony úplně oddělila. To však nemusí být úplně dobrý nápad.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem
Adobe Research a UC Berkeley společně vyvíjí systém umělé inteligence, jehož úkolem je rozpoznávat modifikace portrétů provedené Photoshopem a najít tak falešné portréty. Dokonce je má umět i vrátit zpátky.
15.6.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Fotograf na svých snímcích ztvárňuje hranici mezi dětstvím a dospělostí Fotograf na svých snímcích ztvárňuje hranici mezi dětstvím a dospělostí
Německý fotograf pracuje na nové sérii, která má za úkol na jednotlivých fotografiích zobrazovat hranici mezi dětstvím a dospělostí. Chce tím poukázat na to, co se stane s dětskými sny, až člověk vyroste. 
13.6.2019, aktualita, Kateřina Hoferková
Sony přichází s teleobjektivem FE 600mm F4 GM OSS Sony přichází s teleobjektivem FE 600mm F4 GM OSS
Druhou novinkou společnosti Sony v teleobjektivech je nový model FE 600mm F4 GM OSS (SEL600F40GM). Přináší překvapivou světelnost F4 při 600mm ohniskové vzdálenosti, což dává tušit, že půjde o obrovský a těžký objektiv.
12.6.2019, aktualita, Milan Šurkala30 komentářů