Inovovaný ultrazoom Panasonic Lumix FZ48

Inovovaný ultrazoom Panasonic Lumix FZ48
, , aktualita
Panasonic dnes představil inovovaný ultrazoom Lumix FZ48, který proti předchůdci přináší pár zajímavých věcí navíc. Překvapí snížené rozlišení na 12 megapixelů. K dispozici jsou nově i Full HD videa, bohužel se dočkáme i nepříjemného překvapení.
reklama
Nový Panasonic Lumix FZ48 (na některých trzích FZ47) staví na základu úspěšného modelu Lumix FZ45, který je alespoň dle našich testů asi aktuálně nejlepším ultrazoomem na trhu. Dnes se představila nová verze Lumix FZ48, která přináší do stejného těla se stejným objektivem pár zajímavých vylepšení. Už v dubnu 2010 se v roadmapě objevil mysteriózní 12MPx čip, kde vedle připravovaných 16MPx a 18MPx čipů působil jako pěst na oko. Patrně právě tento čip najdete v nové FZ48.

Má tradiční 1/2,33" úhlopříčku a při těchto malých rozměrech potěší relativně nízkým rozlišením 12 megapixelů. Šum by tedy mohl být o něco nižší než u předchůdce, neboť se snížila pixelová hustota z 50 na 43 MPx/cm2. Jde o Hi-Speed CCD čip, což znamená, že za dobrého světla by měl mít velmi nízký šum, otázkou bude, jak na tom bude u vyšších citlivostí (CCD čipy mají většinou proti CMOS čipům nižší šum na nízkých ISO, ale zpravidla vyšší na těch vyšších). Možná i proto nám Panasonic připravil velmi nepříjemné překvapení v podobě absence RAWu.

Že by spoléhal na kvalitnější čip a procesor Venus Engine FHD? Většina zákazníků patrně fotí do JPEGu, ale osobně i ve třídě ultrazoomů fotím do RAWu a tohle by byl docela vážný důvod pro uvažování o starším modelu FZ45 (protože jinak vypadá být FZ48 aspoň papírově přesnou trefou do černého, co je ve třídě středních ultrazoomů potřeba). Nicméně uvidíme, možná budou JPEGy opravdu kvalitní a snad se RAWu na nátlak zákazníků dočkáme v příštím firmwaru (a že nátlak bude, to si můžeme být téměř jisti). Nebo že by to byl zase nějaký nesmyslný marketingový krok, kterému nerozumím? Zvlášť v době, kdy se RAW probojovává i do kapesních ultrazoomů, mi takový krok přijde jako poněkud riskantní.

Výhodou Hi-Speed CCD čipu je schopnost natáčet Full HD video a FZ48 je tak jedním z mála CCD kompaktů, který něco takového dokáže. Zvládne tedy rozlišení 1920×1080 pixelů při 60 prokládaných snímcích za sekundu, v HD rozlišení 1280×720 pixelů pak 60 progresivních. Ať tak či onak, samotný čip vždy produkuje 30p video a jiná snímkovací frekvence v AVCHD kodeku je záležitostí softwaru. Točíte-li do QuickTime, vždy se dočkáte 30p videa. Stejně jako u předchůdce, i zde zůstala možnost nastavení expozice u videa a při natáčení lze nově pořizovat i 3,5MPx snímky. Zvuk je stereo s automatickým větrným filtrem. Podporováno je snímání 3D fotografií.

Rychlost sekvenčního snímání je nyní 3,7 fps v plném rozlišení, což není na CCD čip vůbec špatné. Dokonce se zvýšil počet snímků, které lze takto pořídit z velmi nízkých 3 (příp. 5 v horší kvalitě) na nynějších 7. I to je velmi málo, ale aspoň už má sekvenční snímání trochu smysl. V rozlišení do 3 megapixelů lze využít dokonce 7 fps nebo 10 fps. Devizou přístroje má být rychlost. Odezva na zmáčknutí spouště je jen 0,005 sekundy (o 35 % lepší než u FZ45) a prodleva mezi snímky (bez započítání autofokusu je pouhých 0,3 sekundy).

Objektiv známe už z FZ45, kde se projevil jako velmi kvalitní. Má dostatečný 24× optický zoom v rozsahu od velmi širokoúhlých 25 mm po maximálních 600 mm. Světelnost F2,8 je na nejširším ohnisku dobrá, totéž platí o F5,2 na nejdelším. Navíc, průběh světelnosti je ve své třídě jeden z nejlepších. K dispozici je i optická stabilizace POWER O.I.S. Inteligentní zoom pak rozšiřuje zoom na 32×. Ostřit je možno od 30 cm, resp. od dvou metrů na nejdelším ohnisku. V makro režimu se tyto vzdálenosti snižují na 1, resp. 100 centimetrů. Nechybí podpora manuálního ostření.

Samozřejmě jsou k dispozici režimy automatiky i priority clony, času a plný manuál. Časy lze nastavit od 1/2000 s do výborných 60 sekund. Clona je irisová, nastavitelná od hodnot světelnosti objektivu do F8. V režimu videa lze nastavit 1/20000 s až 1/8 sekundy. Korekce expozice je v rozmezí až -3 EV do +3 EV, citlivosti pak mají klasický rozsah ISO 100 až ISO 1600 v plném rozlišení a ISO 1600 až ISO 6400 v rozlišení 3 megapixelů.

Malý EVF hledáček má jen 0,2" úhlopříčku a rozlišení 201.600 bodů. Nepředpokládám tedy, že by se dal nějak moc pohodlně využívat, jak je v této třídě typické. Naproti tomu potěší 3,0" LCD displej, který dostal zvýšené rozlišení na 460.800 bodů (320×480 pixelů). Podporovány jsou SD, SDHC a SDXC karty, vnitřní paměť má kapacitu 70 MB. O napájení se stará Li-Ion akumulátor s napětím 7,2 V a kapacitou 895 mAh, vystačit má na 400 snímků. Prodej začne v srpnu tohoto roku, cena by měla být zhruba na úrovni letošního modelu. Opravdu škoda toho RAWu.

Zdroj: www.dpreview.com, www.panasonic.net
Nejnovější články
Ricoh GR III s APS-C čipem dostává nový 28mm objektiv Ricoh GR III s APS-C čipem dostává nový 28mm objektiv
Od společnosti Ricoh jsme se po dlouhé době dočkali nové verze APS-C kompaktu GR III. Ta si ponechává velikost APS-C senzoru, který má nyní vyšší rozlišení 24MPx, dostává také nový ostřejší 28mm objektiv.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Tokina přichází s objektivem Opera 16-28mm f/2.8 FF Tokina přichází s objektivem Opera 16-28mm f/2.8 FF
V nabídce objektivů společnosti Tokina se objevuje nový model řady Opera. Tentokrát jde o světelný výrazně širokoúhlý zoomovací objektiv Opera 16-28mm f/2.8 FF. Je určen pro full frame digitální zrcadlovky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Outdoorový Ricoh WG-6 a chemicky odolný G900 Outdoorový Ricoh WG-6 a chemicky odolný G900
V nabídce odolných kompaktů společnosti Ricoh se objevily dvě novinky. Jde o model WG-6 s 5x optickým zoomem a ještě odolnější variantu G900. Ta je totiž odolná i vůči nejrůznějším chemikáliím.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Lomogon 2.5/32 s clonovým diskem na Kickstarteru Lomogon 2.5/32 s clonovým diskem na Kickstarteru
Další kampaň na Kickstarteru se věnuje uvedení nového objektivu. Za následujícím z nich stojí společnost Lomography a představuje nový Lomogon 2.5/32 pro digitální i analogové DSLR. Zajímavý je zejména clonovým diskem.
21.2.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fotíme dovolenou mobilem: italské Lecce nalehko Fotíme dovolenou mobilem: italské Lecce nalehko
Mobilní telefony jsou mezi nadšenci fotografie často zavrhovány, nicméně faktem je, že většinoví uživatelé hází kompakty i zrcadlovky do koše a nefotí už na nic jiného než na telefon. Proto jsem si to také vyzkoušel v italském Lecce.
21.2.2019, článek, Milan Šurkala36 komentářů