Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Instagramer Beeple prodal 5000 digitálních děl jako NFT za 69 mil. USD

12.3.2021, Milan Šurkala, aktualita
V poslední době se doslova roztrhl pytel s prodejem digitálních děl jako NFT (non-fungible token). Třetím nejdražším žijícím umělcem na světě se tak stal Beeple, o kterém většina lidí asi ani neslyšela. Prodal set 5000 děl za více než 69 mil. USD.
Pokud jste ještě nikdy neslyšeli o NFT (non-fungible token), tak vězte, že jde o čím dál tím populárnější formu prodeje digitálních děl využívající technologii blockchainu. Jack Dorsey takto draží první tweet a už bylo přihozeno na 2,5 mil. USD. I to je ale málo proti tomu, co se povedlo uživateli Instagramu s přezdívkou Beeple (vlastním jménem Mike Winkelmann). Ten totiž vydražil svá umělecká díla pod názvem "Everydays: The First 5000 Days" za stěží uvěřitelných 69 346 250 USD (1,52 mld. Kč). V jeho případě mají ale jeho díla rozhodně větší umělecký přínos než onen první tweet. Překonává tak i slavnou fotografii Petera Lika z Antilopího kaňonu.
 
Beeple: Everdays: The First 5000 Days
Everydays: The First 5000 Days, zdroj: christies.com
 
Beeple začal v květnu 2007 se zveřejňováním digitálního umění každý den, jde tedy o 5000 digitálních prací. Tato díla byla často surrealistická, mnohdy provokativní a rozhodně nešlo o jednoduché koláže nebo malůvky. Není tak divu, že nasbíral přes 1,9 milionu sledujících. Aukci na Christie's sledovalo 22 milionů lidí a nyní je jen otázkou, co se setem 5000 ilustrací a koláží udělá novopečený majitel. Patrně půjde o investici a teprve čas ukáže, zda se vyplatila nebo ne. Beeple totiž není jen zrovna tuctový designér, který si maluje jen pro sebe. I když jeho jméno mnoho lidí nezná, pracoval např. pro Niké, Louis Vitton, spolupracoval i s tvůrci, jakými jsou Childish Gambino nebo Katy Perry.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.