Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Instagramer Beeple prodal 5000 digitálních děl jako NFT za 69 mil. USD

, , aktualita
Instagramer Beeple prodal 5000 digitálních děl jako NFT za 69 mil. USD
V poslední době se doslova roztrhl pytel s prodejem digitálních děl jako NFT (non-fungible token). Třetím nejdražším žijícím umělcem na světě se tak stal Beeple, o kterém většina lidí asi ani neslyšela. Prodal set 5000 děl za více než 69 mil. USD.
Instagramer Beeple prodal 5000 digitálních děl jako NFT za 69 mil. USD
Pokud jste ještě nikdy neslyšeli o NFT (non-fungible token), tak vězte, že jde o čím dál tím populárnější formu prodeje digitálních děl využívající technologii blockchainu. Jack Dorsey takto draží první tweet a už bylo přihozeno na 2,5 mil. USD. I to je ale málo proti tomu, co se povedlo uživateli Instagramu s přezdívkou Beeple (vlastním jménem Mike Winkelmann). Ten totiž vydražil svá umělecká díla pod názvem "Everydays: The First 5000 Days" za stěží uvěřitelných 69 346 250 USD (1,52 mld. Kč). V jeho případě mají ale jeho díla rozhodně větší umělecký přínos než onen první tweet. Překonává tak i slavnou fotografii Petera Lika z Antilopího kaňonu.
 
Beeple: Everdays: The First 5000 Days
Everydays: The First 5000 Days, zdroj: christies.com
 
Beeple začal v květnu 2007 se zveřejňováním digitálního umění každý den, jde tedy o 5000 digitálních prací. Tato díla byla často surrealistická, mnohdy provokativní a rozhodně nešlo o jednoduché koláže nebo malůvky. Není tak divu, že nasbíral přes 1,9 milionu sledujících. Aukci na Christie's sledovalo 22 milionů lidí a nyní je jen otázkou, co se setem 5000 ilustrací a koláží udělá novopečený majitel. Patrně půjde o investici a teprve čas ukáže, zda se vyplatila nebo ne. Beeple totiž není jen zrovna tuctový designér, který si maluje jen pro sebe. I když jeho jméno mnoho lidí nezná, pracoval např. pro Niké, Louis Vitton, spolupracoval i s tvůrci, jakými jsou Childish Gambino nebo Katy Perry.