Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Irix Cine 15mm T2.6: nový širokoúhlý objektiv pro video

2.6.2020, Milan Šurkala, aktualita
Pro profesionální natáčení videa je určena novinka z dílen výrobce objektivů Irix. Její Cine 15mm T2.6 přináší velmi širokoúhlý záběr daný 15mm ohniskovou vzdáleností. Objektiv je odolný a k dispozici pro několik bajonetů.
Na trhu tzv. cine objektivů pro profesionální natáčení videa tu máme novinku v podobě objektivu Irix Cine 15mm T2.6. Jde tedy o upravenou variantu známého objektivu 15mm F2.4, který však byl uzpůsoben pro video. Má tedy zoubkované prstence (0.8 M), standardizované rozměry a rozmístění těchto prstenců s dalšími objektivy. Zaostřovací prstenec má 180° chod, clonový kroužek pak 75°. Novinka má 15mm reálnou ohniskovou vzdálenost, což znamená úhel záběru 100° na full frame, 79,4° na Super 35 (PL), 76,5° na APS-C, 73° na APS-C od Canonu a 59,9° na Micro Four Thirds.
 
Irix Cine 15mm T2.6
 
Skutečná světelnost objektivu dosahuje hodnot T2,6 až T22 (fyzická F2,4 až F22) a o clonění se tu stará 9lamelová clona. Objektiv umožňuje zaostření od 25 cm a výrobce se snažil dosáhnout co nejmenšího focus breathingu (změny úhlu záběru při změně zaostření). Optická konstrukce se skládá z 15 členů v 11 skupinách, jsou zde 3 HR členy, 2 z ED skla a 2 asférické elementy. Dle výrobce má být objektiv dostatečně ostrý pro natáčení 8K videa. Jak už je u cine objektivů zvykem, kvůli standardizovaným rozměrům jsou dost velké, a tak počítejte s průměrem 95 mm, délkou 89 mm (verze pro Canon EF) a podporou 86mm filtrů. Hmotnost pak činí 895 gramů (EF), u jiných bajonetů se ale logicky může lišit. 
 
Objektivy Irix Cine
 
Podporováno je MMS pro magnetické přichycení příslušenství. Objektiv je také utěsněn pro větší odolnost vůči nepříznivému počasí. K dispozici bude pro bajonety Canon EF, Sony E/FE, Micro Four Thirds a PL. Cena byla stanovena na 1195 EUR, což je na cine objektiv překvapivě příznivá částka.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.