Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

James Webb Space Telescope (JWST) pořídil snímky nám nejbližších rodících se hvězd

14.7.2023, Milan Šurkala, aktualita
James Webb Space Telescope (JWST) pořídil snímky nám nejbližších rodících se hvězd
James Webb Space Telescope (JWST) se postaral o další působivé snímky. Tentokrát jde o snímek mezihvězdného prachu, oblasti Rho Ophiuchi, kde dochází ke vzniku nových hvězd. Jde navíc o nejbližší takovou oblast k nám.
"Pouhých" 390 světelných let od nás je pravděpodobně nejbližší oblast k nám, kde se právě rodí nové hvězdy. Jde o shluk mezihvězdného prachu Rho Ophiuchi, o jehož snímek se postaral nový James Webb Space Telescope (JWST). Ten v posledních týdnech přinesl už několik zajímavých snímků (např. fotografie Saturnu) a nyní tu máme již zmíněný komplex nově rodících se hvězd. Pochopitelně nejde o bleskovou záležitost. Rho Ophiuchi má zhruba milion let, nicméně to je vzhledem ke stáří vesmíru velmi aktuální záležitostí.
 
James Webb Space Telescope (JWST) Rho Ophiuch
 
Můžeme tak sledovat, jak se zhruba vyvíjela i naše sluneční soustava (lépe řečeno spatřit jednu část zrodu podobné soustavy) a je zde zhruba 50 nových hvězd, přičemž mnoho z nich je podobných našemu Slunci. Zatímco pro Hubblův teleskop byla mračna prachu neprostupná a neviděl, co je v nich, Webbův je díky jiným technologiím schopen lépe vidět skrz a přinést detailnější snímky toho, co se v mračnech vlastně děje (to, co by bylo ve viditelném spektru nic neříkající černou vypadá jinak, když se vyfotí pomocí nových infračervených kamer na Weboově teleskopu). Snímky pochází z března a dubna letošního roku. Na fotografie a "video" se můžete podívat na stránkách webb.nasa.gov.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.